Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 26. stav 8. Zakona o učeničkom i studentskom standardu ("Službeni glasnik RS", broj 18/10),
Ministar prosvete i nauke donosi

PRAVILNIK

O BLIŽIM USLOVIMA ZA OSNIVANjE, POČETAK RADA I OBAVLjANjE DELATNOSTI U POGLEDU PROSTORA I OPREME ZA DOMOVE UČENIKA I STUDENTSKE CENTRE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 90 od 30. novembra 2011)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se bliži uslovi za osnivanje, početak rada i obavljanje delatnosti u pogledu prostora i opreme (u daljem tekstu: normativi prostora i opreme) za domove učenika i studentske centre.
Normativi prostora i opreme daju se kao obavezni minimum za sve domove učenika i studentske centre (u daljem tekstu: ustanova), s tim da sadrže i neobavezne elemente koji se preporučuju kao orijentacija za dalju izgradnju objekata, odnosno opremanje prostora.

Član 2.

Prostor je površina zemljišta na kome se nalazi građevinski objekat ustanove sa dvorištem, sportskim terenima, prostorom za odmor i rekreaciju, parking prostorom i dr.
Građevinski objekat iz stava 1. ovog člana čine prostorije u kojima se pružaju usluge smeštaja, ishrane, odmora i oporavka učenika i studenata, kao i prostorije za učenje, kulturno-zabavne i sportske aktivnosti učenika, odnosno studenata, i prateće prostorije u kojima se obavljaju radni procesi koji služe pružanju napred navedenih usluga.
Prostorije iz stava 2. ovog člana mogu se nalaziti u jednom ili u više građevinskih objekata u sastavu iste ustanove, koje su u organizacionom, funkcionalnom i tehnološkom pogledu povezane.

Član 3.

Svaka prostorija u ustanovi treba da bude opremljena odgovarajućim nameštajem, odnosno mašinama, uređajima, instalacijama, sportskim i drugim rekvizitima i dr, prema normativu u skladu sa namenom prostorije.
Nameštaj iz stava 1. ovog člana treba da zadovoljava higijensko-sanitarne i funkcionalne zahteve i treba da je jednostavan po konstrukciji, stabilan i lako pokretljiv.

Član 4.

Ustanova u okviru svojih smeštajnih kapaciteta namenski prilagođava do 10% kapaciteta za smeštaj učenika, odnosno studenata sa invaliditetom u skladu sa posebnim propisom kojim se uređuju uslovi za planiranje i projektovanje objekata u vezi sa nesmetanim kretanjem i pristupom lica sa invaliditetom.

Član 5.

Ustanove se obeležavaju tablom na kojoj je ispisan naziv ustanove u skladu sa zakonom i dozvolom za rad, a na posebnoj tabli se označava kategorija objekta.

Član 6.

Normativi prostora i opreme ustanova dati su u Prilogu 1 i Prilogu 2, koji su odštampani uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Član 7.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 110-00-145/2011-05
U Beogradu, 17. novembra 2011. godine
Ministar, prof. dr Žarko Obradović, s.r.
PRILOG 1
NORMATIVI PROSTORA I OPREME ZA DOMOVE UČENIKA
1. Karakteristike zemljišta i lokacije za izgradnju doma učenika:
1a Karakteristike zemljišta:
1) Da je dovoljno prostrano za izgradnju svih potrebnih objekata, komunikacija i ostalih pristupnih sadržaja kao i pratećih sadržaja u dvorištu doma učenika.
2) Da je u mirnom predelu (po mogućstvu blizu parkova i zelenila) na dovoljnoj udaljenosti od prometnih saobraćajnica, fabrika, pijaca, bolnica, odnosno od svih urbanističkih sadržaja koji proizvode mnogo dima, gasova i buke.
3) Da je lokacija izložena suncu, zemljište porozno i ocedno, bez vlažnosti i podzemnih voda kao i da je zaštićeno od jakih i hladnih vetrova.
4) Da je zemljište dobre nosivosti i po pravilu ravno sa eventualnim blagim južnim nagibom i oblika koji omogućava postavljanje objekta racionalnih gabarita (kompaktni gabariti bez velikih i dugačkih komunikacija).
1b Veličina zemljišta:
1) Potrebna veličina zemljišta za dom učenika određuje se u zavisnosti od planiranog broja korisnika smeštaja/učenika, odnosno u odnosu na planirani kapacitet doma učenika.
2) Ukupna veličina kompleksa - površina zemljišta za dom učenika treba da zadovolji standard od minimalno 15 - 18 m2 površine zemljišta po korisniku smeštaja / učeniku.
Napomena:
Dozvoljena su odstupanja od propisanog standarda za veličinu lokacije-kompleksa i objekta, koji se nalaze u užem gradskom jezgru ili u delu naselja u kojem nije moguće obezbediti dovoljnu površinu zemljišta - veličinu lokacije koja zadovoljava propisani standard samo pod uslovom da je to predviđeno usvojenim urbanističkim i regulacionim planovima.
1v Struktura kompleksa - zemljišta:
1) Glavni ulaz - ulazni deo, prostorno definisana celina ispred glavnog ulaza u objekat i pristupne saobraćajnice sa adekvatnim eksterijerskim pristupnim elementima objektu (ograde, kapije, staze, stepeništa, rampe, klupe, nadstrešnice, kandelabri, jarbol, zelene površine i dr.).
2) Parking prostor - interni parking prostor u okviru kompleksa sa minimalno 5-10 parking mesta za zaposlene i korisnike smeštaja. Parking prostor treba da gravitira prostornoj celini glavnog ulaznog dela u objekat.
3) Zemljište pod objektom ili objektima - deo kompleksa pod objektom ili objektima.
4) Ekonomski ulaz - prostorno definisana celina sa pristupnim elementima od pristupne saobraćajnice do ekonomskog ulaza u objekat (staze, rampe, kolovozna traka za pristup dobavljačkih vozila i dr.).
5) Prostor za odmor i rekreaciju - deo kompleksa sa uređenim stazama, zelenim površinama, klupama, stolovima, nadstrešnicama, kandelabrima i ostalim sadržajima adekvatnim za odmor i rekreaciju učenika.
6) Sportski tereni - deo dvorišta u kome su smešteni otvoreni sportski sadržaji - asfaltirani tereni za rukomet-mali fudbal, košarku, odbojku i dr, adekvatno opremljeni (golovi, koševi, mreža i dr.) za rekreativne sportske aktivnosti. Lokacija sportskih terena u okviru kompleksa treba da bude takva da se buka minimalizuje tako da ne ometa druge aktivnosti i sadržaje u domu.
1g Uređenje i infrastrukturna opremljenost lokacije:
1) Građevinska parcela mora biti u potpunosti komunalno opremljena što podrazumeva:
(1) Obezbeđen pešački i kolski pristup saobraćajnici - pristupnom putu sa izgrađenim i uređenim površinama javne namene
(2) Obezbeđen priključak na javnu visokonaponsku elektromrežu
(3) Obezbeđen priključak na javnu niskonaponsku elektromrežu (priključak telefona)
(4) Obezbeđeno snabdevanje vodom - priključak na gradski vodovod
(5) Obezbeđen odvod otpadnih i fekalnih voda - priključak na gradsku kanalizaciju
(6) Obezbeđeno centralno grejanje objekta - priključak na gradsku toplanu - daljinski sistem grejanja. Ukoliko ne postoji mogućnost priključenja objekta na daljinski sistem grejanja, neophodno je predvideti individualnu kotlarnicu iz koje će se objekat grejati.
2. Kapacitet, građevinske karakteristike objekta i obavezni pristupni elementi:
2a Kapacitet i veličina ustanove - objekta doma učenika:
1) Kapacitet doma učenika određuje se u odnosu na broj potencijalnih korisnika smeštaja - učenika srednjih škola