Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 35. Statuta Privredne komore Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 45/02, 107/03 i 44/05),
Skupština Privredne komore Srbije, na sednici održanoj, 24. maja 2007. godine, donosi

PRAVILNIK

O SPOLjNOTRGOVINSKOJ ARBITRAŽI PRI PRIVREDNOJ KOMORI SRBIJE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 52 od 8. juna 2007)

I. OSNOVNE ODREDBE

Pojam i status

Član 1.

(1) Spoljnotrgovinska arbitraža pri Privrednoj komori Srbije ( u daljem tekstu: Arbitraža) je stalna arbitražna institucija koja vrši mirenje i rešava sporove iz međunarodnih poslovnih odnosa, kada je ugovorena njena nadležnost.
(2) Arbitraža je nezavisni organ i u svom odlučivanju je samostalna.
(3) Sedište Arbitraže je u Beogradu, Terazije 23.

Organizacija

Član 2.

(1) Arbitraža ima predsednika, Predsedništvo i Sekretarijat.
(2) Mirenje i rešavanje sporova vrše arbitri.

Predsedništvo i predsednik

Član 3.

(1) Predsedništvo Arbitraže sastoji se od predsednika, dva potpredsednika, sekretara Arbitraže i devet članova (Predsedništvo u širem sastavu).
(2) Predsednik, dva potpredsednika i sekretar Arbitraže sačinjavaju Predsedništvo u užem sastavu.
(3) Predsednika, potpredsednike i članove Predsedništva Arbitraže bira i razrešava Skupština Privredne komore Srbije na period od četiri godine, s tim što mogu biti ponovo birani.
(4) Predsedništvo u širem sastavu ostvaruje nadzor nad primenom ovog pravilnika, prati i razmatra praksu rešavanja sporova i vrši druge poslove za koje je nadležno po ovom pravilniku.
(5) Predsedništvo u užem sastavu prethodno utvrđuje da li su stranke zaključile u pismenom obliku sporazum o Arbitraži, učestvuje u donošenju odluke o nadležnosti Arbitraže, odlučuje o izuzeću arbitara i vrši druge poslove za koje je nadležno po ovom pravilniku.
(6) Predsednik, a u njegovoj odsutnosti jedan od potpredsednika Arbitraže koga odredi predsednik Arbitraže predstavlja Arbitražu i organizuje njen rad, predsedava sednicama Predsedništva, imenuje posrednike, predsednike komisije za mirenje, arbitre i predsednike arbitražnog veća u slučajevima predviđenim ovim pravilnikom i vrši druge poslove predviđene ovim pravilnikom.
(7) Ako su predsednik i potpredsednici Arbitraže sprečeni da duže vreme vrše dužnost, Predsedništvo Arbitraže u širem sastavu odrediće jednog svog člana za zamenika predsednika odnosno potpredsednika dok ta sprečenost traje.
(8) Predsedništvo u užem sastavu ovlašćeno je da u hitnim slučajevima vrši pojedine poslove iz nadležnosti Predsedništva u širem sastavu, s tim što je dužno da ga o tome obavesti na prvoj narednoj sednici.

Sekretarijat i sekretar

Član 4.

(1) Sekretarijat Arbitraže vrši stručne i administrativne poslove Arbitraže.
(2) Sekretar Arbitraže rukovodi Sekretarijatom i potpisuje tekuću prepisku Arbitraže.
(3) Sekretar i saradnici Arbitraže zaposleni su kod Privredne komore Srbije.
(4) Na dužnost sekretara Arbitraže raspoređuje se radnik Komore u skladu sa opštim aktima Komore, po pribavljenom mišljenju Predsedništva Arbitraže u užem sastavu.

Arbitri

Član 5.

(1) Arbitri mogu biti domaći i strani državljani.
(2) Arbitraža ima listu arbitara, koju utvrđuje Skupština Privredne komore Srbije.
(3) Lista arbitara se utvrđuje svake četiri godine, s tim da arbitri koji se nalaze na listi arbitara mogu biti ponovo birani.
(4) Stranke mogu da predlože arbitra sa liste arbitara ili van liste. Predsedništvo Arbitraže odlučuje o predlogu za izbor van liste.
(5) Predsednik arbitražnog veća odnosno arbitar pojedinac može da bude samo arbitar koji se nalazi na listi arbitara.
(6) Stranka koja je za arbitra predložila lice koje nije na listi arbitara, dužna je da Arbitraži dostavi njegovo ime, adresu i kvalifikacije.
(7) Članovi Predsedništva u užem sastavu ne mogu biti birani za arbitre, osim u slučaju predviđenom u članu 21. ovog pravilnika. Predsednik i potpredsednik Arbitraže mogu biti birani samo za predsednika arbitražnog veća, ukoliko već nisu učestvovali u rešavanju o nadležnosti Arbitraže u konkretnom sporu. Posle isteka mandata, članovi Predsedništva u užem sastavu unose se na listu arbitara.

Nadzor

Član 6.

Privredna komora Srbije obezbeđuje materijalna sredstva potrebna za vršenje delatnosti Arbitraže i vrši nadzor nad administrativnim i materijalnim poslovanjem Arbitraže.

II. MIRENjE

Posredovanje arbitraže

Član 7.

(1) U slučajevima u kojima Arbitraža može biti nadležna za rešavanje sporova, svaka stranka, bez obzira da li je ugovorena nadležnost Arbitraže, može se obratiti Arbitraži za posredovanje radi mirenja prema odredbama ovog pravilnika.
(2) Postupak mirenja nezavisan je od arbitražnog postupka, a ako postupak mirenja ne uspe, ništa što je u toku postupka učinjeno ili izjavljeno usmeno ili pismeno, ne obavezuje stranke.
(3) Pristanak na postupak mirenja ne znači pristanak na nadležnost Arbitraže u slučaju neuspeha mirenja.

Predlog za pokretanje postupka

Član 8.

(1) Predlog za pokretanje postupka mirenja podnosi se pismeno Sekretarijatu Arbitraže.
(2) Predlog može podneti jedna stranka sama ili obe zajedno. U predlogu će se naznačiti predmet spora, odnos iz koga je spor proistekao i relevantne činjenice.
(3) Zajedničkim podnošenjem predloga ili podnošenjem predloga od jedne stranke i njegovim prihvatanjem od druge stranke smatra se da su stranke prihvatile odredbe Pravilnika u pogledu postupka mirenja.
(4) Svaka stranka može u svako doba odustati od postupka mirenja, i u tom slučaju snosi sve dotadašnje troškove postupka.
(5) U postupku mirenja stranke mogu učestvovati lično ili preko uredno ovlašćenog punomoćnika.

Uloga sekretarijata

Član 9.

(1) Ako je predlog za pokretanje postupka mirenja podnela jedna stranka, Sekretarijat Arbitraže obaveštava o tome drugu stranku i poziva je da se u određenom roku izjasni da li prihvata taj predlog i ako ga prihvata, da u istom roku pismeno izloži činjenično stanje, podnese sve potrebne dokumente i izloži svoje gledište.
(2) Ako druga stranka u ostavljenom roku ne odgovori ili ne prihvati predlog, Sekretarijat Arbitraže obaveštava predlagača da se postupak mirenja ne može sprovesti.

Posrednik (Komisija za mirenje)

Član 10.

(1) Mirenje vrši posrednik koga zajednički biraju stranke sa liste arbitara.
(2) Stranke se mogu dogovoriti da mirenje vrši komisija za mirenje, koju sačinjavaju po jedan predstavnik koga imenuju stranke, sa liste ili van liste, i predsednik komisije koga sa liste arbitara zajednički imenuju stranke.
(3) Pre početka postupka pred posrednikom, sekretar Arbitraže određuje predujam za troškove postupka mirenja koji u jednakim delovima polažu obe stranke. Ako stranke ne polože predujam za postupak mirenja do početka postupka, sekretar Arbitraže poziva ih da to učine u naknadno određenom roku. Ako u naknadno određenom roku stranke ne polože predujam za postupak mirenja, smatra se da mirenje nije uspelo.
(4) Ako stranke ne izaberu posrednika, predsednika komisije za mirenje, odnosno svoje predstavnike u komisiji za mirenje, Sekretarijat Arbitraže poziva ih da to naknadno učine. Ako to ne učine u naknadno ostavljenom roku, posrednike imenuje predsednik Arbitraže sa liste arbitara.
(5) Inostrana stranka može za svog predstavnika izabrati i stranog državljanina. Putne i ostale troškove inostranog posrednika dužna je da snosi stranka koja ga je izabrala.
(6) Stranke se mogu saglasiti da postupak mirenja izvrši sam predsednik Arbitraže, drugi član Predsedništva ili posrednik koga imenuje predsednik Arbitraže sa liste arbitara.

Postupak posredovanja

Član 11.

(1) Posrednik sprovodi postupak mirenja na način koji u