hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 35. Statuta Privredne komore Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 45/02, 107/03, 44/05, 29/09, 35/11, 46/11, 103/11, 3/13 i 32/13),
Skupština Privredne komore Srbije, naXIsednici održanoj 30. decembra 2013. godine, donosi

PRAVILNIK

O SPOLjNOTRGOVINSKOJ ARBITRAŽI PRI PRIVREDNOJ KOMORI SRBIJE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 2 od 10. januara 2014)

I. OSNOVNE ODREDBE

POJAM I STATUS

Član 1.

(1) Spoljnotrgovinska arbitraža pri Privrednoj komori Srbije (u daljem tekstu: Arbitraža) je stalna arbitražna institucija za rešavanje sporova i vršenje mirenja iz međunarodnih poslovnih odnosa, kada je ugovorena njena nadležnost.
(2) Arbitraža je nezavisni organ i u svom odlučivanju je samostalna.
(3) Sedište Arbitraže je u Beogradu, Terazije 23.

ORGANIZACIJA

Član 2.

(1) Arbitraža ima predsednika, Predsedništvo i Sekretarijat.
(2) Rešavanje sporova vrši arbitar pojedinac ili arbitražno veće.
(3) Mirenje vrši posrednik ili komisija za mirenje.

PREDSEDNIŠTVO I PREDSEDNIK ARBITRAŽE

Član 3.

(1) Predsedništvo Arbitraže u širem sastavu čine predsednik Arbitraže, dva potpredsednika i četiri člana.
(2) Predsednik Arbitraže i dva potpredsednika sačinjavaju Predsedništvo Arbitraže u užem sastavu (u daljem tekstu: Predsedništvo).
(3) Predsednika, potpredsednike i članove Predsedništva Arbitraže u širem sastavu bira i razrešava Skupština Privredne komore Srbije na period od četiri godine, s tim što mogu biti ponovo birani.
(4) Predsednik, a u njegovoj odsutnosti jedan od potpredsednika Arbitraže koga odredi predsednik Arbitraže, predstavlja Arbitražu i organizuje njen rad, predsedava sednicama i vrši druge poslove predviđene ovim pravilnikom.
(5) Predsedništvo prethodno utvrđuje da li su stranke zaključile u pisanom obliku sporazum o Arbitraži, prethodno odlučuje o nadležnosti Arbitraže, potvrđuje imenovanje i imenuje arbitre i predsednike arbitražnog veća, posrednike i predsednike komisije za mirenje u slučajevima predviđenim ovim pravilnikom zajedno sa aneksima, odlučuje o izuzeću arbitara i o drugim pitanjima za koja je nadležno po ovom pravilniku.
(6) Predsedništvo Arbitraže u širem sastavu ostvaruje nadzor nad primenom ovog pravilnika, prati i razmatra praksu rešavanja sporova i vrši druge poslove za koje je nadležno po ovom pravilniku.
(7) Kvorum za sednice postoji ako je prisutno više od polovine članova. Učešće može biti realizovano putem telefona ili video konferencije, kao i preko interneta.
(8) Odluke se donose jednoglasno ili većinom glasova prisutnih članova. U slučaju jednake podele glasova, glas predsednika je odlučujući.
(9) Odluke se mogu donositi i putem korespondencije, pri čemu važi analogna primena odredaba st. 7. i 8. ovog člana. U tom slučaju predsednik podnosi pisani predlog članovima i određuje rok u kome će se oni izjasniti glasanjem pisanim putem.
(10) Ako je predsednik ili jedan od potpredsednika Arbitraže sprečen da duže vreme vrši dužnost, Predsedništvo Arbitraže u širem sastavu će odrediti jednog svog člana za zamenika predsednika, odnosno potpredsednika dok ta sprečenost traje.
(11) Predsedništvo je ovlašćeno da u hitnim slučajevima kolektivno vrši pojedine poslove iz nadležnosti Predsedništva u širem sastavu, s tim što je dužno da ga o tome obavesti na prvoj narednoj sednici.

SEKRETARIJAT I SEKRETAR ARBITRAŽE

Član 4.

(1) Sekretarijat Arbitraže vrši stručne i administrativne poslove Arbitraže.
(2) Sekretar Arbitraže rukovodi Sekretarijatom, potpisuje tekuću prepisku Arbitraže, učestvuje bez prava glasa u radu Predsedništva i vrši druge poslove predviđene ovim pravilnikom.
(3) Sekretar i saradnici Arbitraže zaposleni su kod Privredne komore Srbije.
(4) Na dužnost sekretara Arbitraže raspoređuje se radnik Komore u skladu sa opštim aktima Komore, po pribavljenom mišljenju Predsedništva Arbitraže.

ARBITRI

Član 5.

(1) Stranke su slobodne u izboru arbitara čije imenovanje treba da potvrdi Predsedništvo.
(2) Arbitar može biti svako fizičko lice koje je poslovno sposobno, osim ukoliko stranke nisu sporazumno predvidele posebne dodatne uslove u pogledu kvalifikacija arbitara.
(3) Arbitri mogu biti domaći i strani državljani.
(4) Stranka koja je predložila arbitra, dužna je da Arbitraži uz njegovo ime, dostavi i njegovu adresu i kvalifikacije.
(5) Predsednik ili potpredsednik Arbitraže može biti biran samo za predsednika arbitražnog veća ili arbitra pojedinca, dok ostali članovi Predsedništva u širem sastavu mogu biti birani i za člana arbitražnog veća.
(6) Arbitraža nema listu arbitara. Radi pomoći strankama oko izbora arbitara, Arbitraža će obezbediti uvid u spisak lica sa odgovarajućim kvalifikacijama za obavljanje dužnosti arbitra. Ovakve informacije nemaju karakter preporuke, niti na bilo koji način obavezuju stranke ili Arbitražu.

NADZOR

Član 6.

Privredna komora Srbije obezbeđuje materijalna sredstva potrebna za vršenje delatnosti Arbitraže i vrši nadzor nad administrativnim i materijalnim poslovanjem Arbitraže.

II. NADLEŽNOST ARBITRAŽE

REŠAVANjE SPOROVA

Član 7.

Rešavanje sporova iz međunarodnih poslovnih odnosa, za koje je ugovorena nadležnost Arbitraže u skladu sa ovim pravilnikom, vrši arbitar pojedinac ili arbitražno veće.

FORMA ARBITRAŽNOG SPORAZUMA

Član 8.

(1) Nadležnost Arbitraže može se zasnovati samo pisanim sporazumom stranaka. Ovaj sporazum se može zaključiti kako u pogledu određenog spora, tako i u pogledu budućih sporova koji mogu proisteći iz određenog pravnog odnosa.
(2) Pod pisanim sporazumom podrazumevaju se i sporazumi o nadležnosti Arbitraže zaključeni razmenom poruka putem sredstava komunikacije, koja omogućavaju pisani dokaz o sporazumu stranaka, bez obzira da li su te poruke stranke potpisale.
(3) Arbitražni sporazum je punovažno zaključen i kada se stranke u pisanom ugovoru pozovu na drugo pismeno koje sadrži sporazum o arbitraži (opšti uslovi za zaključenje pravnog posla, tekst drugog ugovora i sl.) ako je cilj tog pozivanja da sporazum o arbitraži postane sastavni deo ugovora.
(4) Smatra se da postoji sporazum o arbitraži ako tužilac pisanim putem pokrene arbitražni spor, a tuženi izričito prihvati arbitražu i s tim se saglasi u pisanoj formi ili u izjavi na zapisniku na ročištu, kao i ako uzme učešće u arbitražnom postupku i do upuštanja u raspravljanje o predmetu spora ne istakne prigovor da ne postoji sporazum o arbitraži, odnosno ne ospori nadležnost Arbitraže.

PRIMENA ARBITRAŽNIH PRAVILA

Član 9.

Stranke koje su ugovorile nadležnost Arbitraže prihvatile su time i odredbe ovog pravilnika, osim ukoliko nisu, u skladu sa članom 43, predvidele da se na vođenje spora primenjuju "Arbitražna pravila Komisije Ujedinjenih nacija za međunarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL) pred Spoljnotrgovinskom arbitražom pri Privrednoj komori Srbije".

AUTONOMNOST ARBITRAŽNOT SPORAZUMA

Član 10.

Ništavost ili nepostojanje osnovnog ugovora ne povlači sa sobom ništavost arbitražnog sporazuma.

UTVRĐIVANjE POSTOJANjA ARBITRAŽNOG SPORAZUMA

Član 11.

(1) Ako tužena strana ospori postojanje arbitražnog sporazuma ili ne odgovori na tužbu, Predsedništvo prethodno utvrđuje da li je u ispravama koje je tužilac podneo sadržan sporazum o nadležnosti Arbitraže.
(2) Kad Predsedništvo prethodno utvrdi da je u ispravama, koje je tužilac podneo, sadržan sporazum o nadležnosti Arbitraže, postupak se nastavlja i ako druga stranka odbije da učestvuje u njemu.
(3) Odlukom iz stava 2. ovog člana ne prejudicira se konačna odluka arbitražnog veća ili arbitra pojedinca o postojanju i

hor002