Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 47. stav 8. Zakona o bibliotečko-informacionoj delatnosti ("Službeni glasnik RS", broj 52/11),
Ministar kulture i informisanja donosi

PRAVILNIK

O PROGRAMU STRUČNIH ISPITA U BIBLIOTEČKO-INFORMACIONOJ DELATNOSTI, NAČINU NjIHOVOG POLAGANjA I VISINI NAKNADE ZA RAD ČLANOVA KOMISIJE ZA POLAGANjE STRUČNIH ISPITA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 123 od 28. decembra 2012)

Sadržina Pravilnika

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuje se Program stručnih ispita u bibliotečko-informacionoj delatnosti, način njihovog polaganja i visina naknade za rad članova Komisije za polaganje stručnih ispita.

Program stručnih ispita

Član 2.

Program stručnih ispita sadrži gradivo iz sledećih predmeta:
1) Osnovi sistema državne uprave i ustavnog uređenja i propisi iz bibliotečko-informacione delatnosti;
2) Osnove bibliotekarstva;
3) Katalogizacija i predmetna i stručna klasifikacija;
4) Informatika u bibliotekarstvu;
5) Bibliografija;
6) Istorija pisma, knjige i biblioteka;
7) Zaštita bibliotečke i arhivske građe (samo za kandidate na poslovima zaštite bibliotečke građe).
Kandidati sa višim i visokim obrazovanjem rade i pismeni stručni rad iz jednog od predmeta iz stava 1. ovog člana po izboru.
Program stručnih ispita za kandidate sa srednjim, višim i visokim obrazovanjem odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 3.

Kandidati sa visokim obrazovanjem iz oblasti bibliotekarstva i informatike polažu stručni ispit koji se sastoji iz sledećeg:
1) Osnovi sistema državne uprave i ustavnog uređenja i propisi iz bibliotečko-informacione delatnosti;
2) Pismena provera znanja iz predmeta Katalogizacija i predmetna i stručna klasifikacija;
3) Pismeni stručni rad na odabranu temu iz predmeta po izboru.

Član 4.

Kandidati sa visokim, višim i srednjim obrazovanjem na poslovima zaštite bibliotečke građe polažu stručni ispit koji se sastoji iz sledećeg:
1) Osnovi sistema državne uprave i ustavnog uređenja i propisi iz bibliotečko-informacione delatnosti;
2) Osnove bibliotekarstva;
3) Informatika u bibliotekarstvu;
4) Istorija pisma, knjige i biblioteka;
5) Zaštita bibliotečke i arhivske građe;
6) Pismeni stručni rad na odabranu temu iz predmeta Zaštita bibliotečke i arhivske građe (samo kandidati sa visokim i višim obrazovanjem).

Član 5.

Doktori, magistri ili masteri bibliotekarstva i informatike polažu stručni ispit koji se sastoji iz sledećeg:
1) Osnovi sistema državne uprave i ustavnog uređenja i propisi iz bibliotečko-informacione delatnosti;
2) Pismena provera znanja iz predmeta Katalogizacija i predmetna i stručna klasifikacija.

Član 6.

Stručne ispite za kandidate svih stepena obrazovanja organizuju i sprovode Narodna biblioteka Srbije, odnosno Biblioteka Matice srpske, u skladu sa zakonom.

Komisija za polaganje stručnih ispita

Član 7.

Komisiju za polaganje stručnih ispita u bibliotečko-informacionoj delatnosti u Narodnoj biblioteci Srbije, odnosno u Biblioteci Matice srpske (u daljem tekstu: Komisija) čine predsednik, stalni član i ispitivači za predmete iz člana 2. stava 1. ovog pravilnika i njihovi zamenici.
Komisiju obrazuje ministar nadležan za kulturu, odnosno nadležni organ autonomne pokrajine, u skladu sa zakonom.

Podnošenje prijave za polaganje stručnih ispita

Član 8.

Biblioteka, odnosno druga organizacija koja obavlja bibliotečko-informacionu delatnost (u daljem tekstu: ustanova) u kojoj je kandidat zaposlen, ili je na praktičnom radu po bilo kom drugom osnovu, podnosi, u saglasnosti s kandidatom, prijavu za polaganje stručnog ispita najkasnije 60 dana pre početka polaganja ispita, odnosno najkasnije deset dana pre početka instruktivnog seminara.
Kandidat može i sam da se prijavi za polaganje stručnog ispita ukoliko ima potvrdu da je na stručnom osposobljavanju i praktičnom radu u biblioteci proveo devet meseci, odnosno godinu dana u poslednje tri kalendarske godine.
Prijava se podnosi Komisiji u papirnoj ili elektronskoj formi.
Uz prijavu za polaganje stručnog ispita dostavljaju se:
1) overena kopija diplome o stečenom stepenu obrazovanja;
2) potvrda ustanove u kojoj je kandidat zaposlen, ili je na praktičnom radu po bilo kom drugom osnovu, o dužini stručnog osposobljavanja i praktičnog rada u bibliotečko-informacionoj delatnosti;
3) dokaz o uplati sredstava na ime troškova polaganja stručnog ispita;
4) uverenje o prethodno položenom stručnom ispitu u nekoj drugoj struci.

Član 9.

Kandidat može pristupiti polaganju stručnog ispita ako ispunjava propisane uslove za polaganje stručnog ispita i ako su uz prijavu dostavljena dokumenta iz člana 8. stav 4. ovog pravilnika.
Narodna biblioteka Srbije, odnosno Biblioteka Matice srpske utvrđuje, na osnovu podnetih prijava, da li kandidat ispunjava propisane uslove za polaganje stručnog ispita i da li je uz prijavu dostavljena dokumentacija iz člana 8. stav 4. ovog pravilnika, i o tome obaveštava kandidata, odnosno ustanovu.
Ako nije dostavljen neki od dokumenata iz člana 8. stav 4. ovog pravilnika, kandidat može pristupiti polaganju stručnog ispita ako kandidat, odnosno ustanova dostavi taj dokument u roku od tri dana od dana prijema obaveštenja iz stava 2. ovog člana.

Ispitni rokovi

Član 10.

Stručni ispit se po pravilu polaže u dva redovna ispitna roka, majskom i novembarskom.
Pored redovnih rokova iz stava 1. ovog člana, Komisija može odrediti i jedan ili više vanrednih rokova za polaganje stručnih ispita.

Vreme i raspored polaganja

Član 11.

Komisija bliže određuje vreme i raspored polaganja stručnih ispita i o tome obaveštava kandidate, i to: u martu za majski ispitni rok, odnosno u septembru za novembarski ispitni rok.
Stručni ispit kandidati polažu u Narodnoj biblioteci Srbije, odnosno u Biblioteci Matice srpske.

Pismeni stručni rad

Član 12.

Kandidat s visokim, odnosno višim obrazovanjem u prijavi za polaganje stručnog ispita dostavlja Komisiji predlog teme za pismeni stručni rad.
Polazeći od predloga kandidata, ispitivač za određeni predmet određuje naslov teme i daje potrebne instrukcije kandidatu za izradu pismenog stručnog rada.
Kandidat dostavlja pismeni stručni rad najkasnije sedam dana pre početka polaganja stručnog ispita.

Usmeno polaganje stručnog ispita

Član 13.

Ispit se polaže usmeno iz svakog predmeta pojedinačno pred Komisijom iz svih predmeta.
Predmet Katalogizacija i predmetna i stručna klasifikacija sadrži i pismenu proveru znanja koja je uslov za polaganje usmenog dela tog predmeta.
Kandidat s visokim, odnosno višim obrazovanjem može pristupiti usmenom polaganju ispita ako je njegov pismeni stručni rad pozitivno ocenjen.

Ocenjivanje uspeha kandidata

Član 14.

Uspeh kandidata iz određenog predmeta ocenjuje Komisija.
Uspeh iz stava 1. ovog člana ocenjuje se sledećim ocenama: odličan (5), vrlo dobar (4), dobar (3), dovoljan (2) i nedovoljan (1).
Ocena (1) je negativna, a ostale ocene su pozitivne.
Kandidat je položio stručni ispit ako je dobio pozitivne ocene iz svih predmeta, pismenog stručnog rada i pismene provere znanja.
Konačan uspeh kandidata na stručnom ispitu utvrđuje Komisija na osnovu opšteg uspeha kandidata koji se izražava prosečnom ocenom kao aritmetičkom sredinom pozitivnih ocena iz predmeta koje je položio i pozitivnih ocena iz pismenog stručnog rada i pismene provere znanja iz predmeta Katalogizacija i predmetna i stručna klasifikacija.

Ponovno polaganje

Član 15.

Kandidat koji dobije ocenu nedovoljan (1) iz najmanje dva predmeta ili