hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 51. Odluke o izmenama i dopunama Poslovnika Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine ("Službeni list APV", br.43/13), Odbor za propise Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine na 19. sednici održanoj 27. novembra 2013. godine utvrdio je prečišćen tekst Poslovnika Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Prečišćen tekst Poslovnika obuhvata:
1. Poslovnik Skupštine AP Vojvodine ("Službeni list APV", broj:11/10), osim člana 231. kojim je utvrđeno da je 26. juna 2010. godine prestao da važi Poslovnik Skupštine AP Vojvodine ("Službeni list APV", broj:23/02, 30/04,4/08 i 13/09) i člana 232. kojim je određeno stupanje na snagu Poslovnika i
2. Odluku o izmenama i dopunama Poslovnika Skupštine AP Vojvodine ("Službeni list APV", broj: 43/13) osim člana 51. kojim se ovlašćuje Odbor za propise da utvrdi prečišćen tekst Poslovnika i člana 52. kojim je određeno stupanje na snagu odluke.
06 Broj:06-207/13
Novi Sad,27. novembra 2013. godine
Predsednik odbora za propise, Stevica Nazarčić,s.r.

POSLOVNIK

SKUPŠTINE AUTONOMNE POKRAJINE VOJVODINE

(Objavljen u "Sl. listu APV", br. 46 od 28. novembra 2013)

IOPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim poslovnikom se uređuju organizacija i način rada Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: Skupština).

Član 2.

Sve imenice koje se u ovom poslovniku koriste u muškom rodu, istovremeno obuhvataju i imenice u ženskom rodu.
Imenice koje označavaju službene pozicije, položaje i funkcije u Skupštini, koriste se u obliku koji izražava pol lica koje je njihov nosilac.

Član 3.

U radu Skupštine u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo, latiničko pismo na način utvrđen zakonom i mađarski, slovački, hrvatski, rumunski i rusinski jezik i njihova pisma, u skladu sa Statutom Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu:Statut), pokrajinskom skupštinskom odlukom i ovim poslovnikom.

IIKONSTITUISANjE SKUPŠTINE

1. Sazivanje prve sednice Skupštine

Član 4.

Prvu sednicu Skupštine saziva predsednik Skupštine prethodnog saziva u roku od tri dana od dana podnošenja izveštaja Pokrajinske izborne komisije o sprovedenim izborima.
Ukoliko predsednik Skupštine prethodnog saziva u utvrđenom roku ne sazove sednicu, sednicu će sazvati najstariji potpredsednik prethodnog saziva, u narednom roku od tri dana.
Sednici Skupštine do izbora predsednika Skupštine predsedava najstariji poslanik, koji je prisutan na sednici, kome u radu pomaže sekretar Skupštine.

Član 5.

Na prvoj sednici Skupštine potvrđuju se mandati poslanika, obrazuju poslaničke grupe, bira se predsednik i potpredsednici Skupštine i imenuje sekretar Skupštine, a mogu se obrazovati i radna tela Skupštine.

2. Potvrđivanje mandata poslanika

Član 6.

Poslanici stiču prava i dužnosti danom potvrđivanja mandata.
Skupština potvrđuje mandat poslanika na osnovu uverenja o izboru poslanika i izveštaja Pokrajinske izborne komisije o sprovedenim izborima.
Skupština radi potvrđivanja mandata poslanika obrazuje komisiju, koja ima sedam članova.
U sastavu komisije obezbeđuje se srazmerna zastupljenost poslanika izabranih na predlog političkih stranaka i grupa građana.

Član 7.

Predsednika i članove komisije predlaže poslanik koji predsedava sednici Skupštine. Komisija je izabrana ako za nju glasa većina prisutnih poslanika. Komisija prestaje sa radom kada Skupština potvrdi mandate svih poslanika.

Član 8.

Komisija počinje sa radom odmah po njenom izboru.
Komisija radi na sednici kojoj prisustvuje većina članova komisije i odlučuje većinom glasova od ukupnog broja članova komisije.

Član 9.

Na osnovu izveštaja Pokrajinske izborne komisije o sprovedenim izborima, komisija utvrđuje da li su podaci iz uverenja o izboru svakog poslanika istovetni sa podacima iz izveštaja Pokrajinske izborne komisije i o tome podnosi izveštaj Skupštini, u pisanom obliku koji sadrži:
- predlog za potvrđivanje mandata svakog pojedinog poslanika,
- obrazložen predlog da se odloži potvrđivanje mandata pojedinih poslanika.
Član komisije za kojeg se predlaže odlaganje potvrđivanja mandata ne može da učestvuje u odlučivanju o tom predlogu.

Član 10.

Izveštaj komisije Skupština razmatra i usvaja u celini, ako komisija nije predložila odlaganje potvrđivanja mandata pojedinih poslanika.
Kada komisija u svom izveštaju predloži da se pojedinom poslaniku odloži potvrđivanje mandata, o svakom takvom predlogu glasa se posebno.

Član 11.

Kada Skupština odloži potvrđivanje mandata pojedinom poslaniku, obavezaće Pokrajinsku izbornu komisiju da izvrši proveru valjanosti uverenja o izboru poslanika i da o tome obavesti Skupštinu u roku od osam dana od dana prijema odluke.
O potvrđivanju mandata poslanika iz stava 1. ovog člana Skupština će odlučiti posle razmatranja obaveštenja Pokrajinske izborne komisije.
Poslanik kome je odloženo potvrđivanje mandata, ima pravo da prisustvuje sednicama Skupštine i učestvuje u radu bez prava odlučivanja.

Član 12.

Skupština je konstituisana potvrđivanjem mandata dve trećine poslanika.
Danom konstituisanja Skupštine, prestaje mandat poslanika prethodnog saziva.

3. Obrazovanje poslaničkih grupa

Član 13.

Poslaničke grupe obrazuju se na način utvrđen ovim poslovnikom.

4. Izbor predsednika Skupštine

Član 14.

Kandidata za predsednika Skupštine može da predloži najmanje 20 poslanika.
Poslanik može da učestvuje u predlaganju samo jednog kandidata.
Predlog kandidata za predsednika Skupštine podnosi se predsedavajućem, u pisanom obliku.

Član 15.

Predlog sadrži ime i prezime kandidata, kratku biografiju, stranačku pripadnost, ime i prezime predstavnika predlagača, obrazloženje i saglasnost kandidata u pisanom obliku.
Predsedavajući dostavlja poslanicima primljene predloge kandidata za predsednika Skupštine.
Predstavnik predlagača ima pravo da usmeno obrazloži predlog.

Član 16.

O predlogu kandidata za predsednika Skupštine otvara se pretres.
Po zaključenju pretresa, predsedavajući utvrđuje listu kandidata za predsednika Skupštine po azbučnom redu početnog slova prezimena kandidata.

Član 17.

Predsednik Skupštine bira se javnim glasanjem ako Skupština ne donese odluku o tajnom glasanju.
Glasanje se vrši po odredbama ovog poslovnika o odlučivanju javnim glasanjem.
Kada je predloženo više kandidata za predsednika glasa se prozivanjem poslanika.
Kada Skupština odluči da se glasa tajno, glasanje se vrši po odredbama ovog poslovnika o odlučivanju tajnim glasanjem.

Član 18.

Glasanjem za izbor predsednika Skupštine rukovodi predsedavajući, kome u radu pomažu dva najmlađa poslanika, koja su prisutna na sednici i sekretar Skupštine.
Kandidat za predsednika Skupštine ne može da rukovodi glasanjem, niti da pomaže predsedavajućem u rukovođenju glasanjem.

Član 19.

Za predsednika Skupštine izabran je poslanik koji je dobio većinu glasova od ukupnog broja poslanika.
Kada je predložen jedan kandidat koji nije dobio potrebnu većinu ili su predložena dva kandidata, a nijedan nije dobio potrebnu većinu, postupak izbora se ponavlja.
Kada je predloženo više kandidata, a ni jedan nije dobio potrebnu većinu, ponoviće se glasanje za dva kandidata koja su dobila najveći broj glasova, odnosno za kandidate koji su dobili najveći i istovremeno jednaki broj glasova.
Ako u drugom krugu predsednik Skupštine nije izabran, postupak izbora se ponavlja.

Član 20.

Pri likom stupanja na dužnost predsednik Skupštine pred Skupštinom polaže zakletvu koja glasi:
"Zaklinjem se da ću poštovati Ustav Republike Srbije, Statut Autonomne Pokrajine Vojvodine i zakon i da ću dužnost predsednika Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine obavljati savesno, nepristrasno i odgovorno, rukovodeći se demokratskim načelima, interesima građana i interesima Autonomne Pokrajine Vojvodine i da ću čuvati ugled Skupštine".

Član 21.

Posle izbora, predsednik Skupštine preuzima predsedavanje na sednici.

5. Izbor potpredsednika Skupštine

Član 22.

Prilikom svakog konstituisanja Skupština utvrđuje broj potpredsednika, na predlog predsednika.

Član 23.

Najmanje 20 poslanika može da predloži jednog ili više kandidata za potpredsednika Skupštine, ali najviše do broja koji se bira.
Predlog kandidata za potpredsednika Skupštine podnosi se predsedniku Skupštine, u pisanom obliku.

Član 24.

Predlog sadrži ime i prezimena kandidata, kratku biografiju, stranačku pripadnost, ime i prezime predstavnika predlagača, obrazloženje i saglasnost kandidata u pisanom obliku.
Predsednik Skupštine dostavlja poslanicima primljene predloge.
Predstavnik predlagača ima pravo da usmeno obrazloži predlog.
O predlogu kandidata otvara se pretres.
Po zaključenju pretresa predsednik Skupštine utvrđuje listu kandidata za potpredsednike Skupštine po azbučnom redu početnog slova prezimena kandidata.

Član 25.

Glasanje za izbor potpredsednika Skupštine vrši se po odredbama ovog poslovnika o glasanju za izbor predsednika Skupštine.
Svaki poslanik glasa za najviše onoliko kandidata koliko se potpredsednika bira.

Član 26.

Za potpredsednika Skupštine izabran je kandidat koji je dobio većinu glasova od ukupnog broja poslanika.
Kada je predloženo onoliko kandidata koliko se bira, a nije izabran predviđeni broj ili nijedan potpredsednik Skupštine, ponavlja se postupak izbora za onaj broj potpredsednika Skupštine koji nisu izabrani.
Kada je predloženo više

hor002