Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 18. stav 1. tačka 19. Pokrajinske skupštinske odluke o izboru poslanika u Skupštinu Autonomne Pokrajine Vojvodine ("Službeni list APV", br. 3/2012-prečišćen tekst), Pokrajinska izborna komisija, na sednici održanoj 28. februara 2012. godine, donela je

POSLOVNIK

POKRAJINSKE IZBORNE KOMISIJE

(Objavljen u "Sl. listu APV", br. 4 od 29. februara 2012)

IUVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim poslovnikom uređuju se organizacija, način rada i odlučivanja Pokrajinske izborne komisije (u daljem tekstu: Komisija), kao i druga pitanja od značaja za rad Komisije.

Član 2.

Sedište Komisije je u Novom Sadu, u zgradi Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine, ulica Vladike Platona bb.

Član 3.

Komisija u svom radu koristi tri pečata: dva velika pečata obeležena rednim brojem - rimskom cifromIiIIi jedan mali pečat i jedan štambilj.
Veliki pečat ima oblik kruga, prečnika 60 mm, sa malim grbom Republike Srbije u sredini i grbom Autonomne Pokrajine Vojvodine postavljenim desno od malog grba Republike Srbije. Tekst pečata ispisan je u kocentričnim krugovima oko malog grba Republike Srbije i grba Autonomne Pokrajine Vojvodine. U spoljašnjem krugu ispisan je naziv:"Republika Srbija", u prvom sledećem krugu naziv: "Autonomna Pokrajina Vojvodina". U sledećem unutrašnjem krugu naziv organa: "Pokrajinska izborna komisija", a ispod naziva organa, u sledećem unutrašnjem krugu sedište "Novi Sad".
Tekst pečata ispisan je na srpskom jeziku ćiriličkim i latiničkim pismom i na mađarskom, slovačkom, hrvatskom, rumunskom i rusinskom jeziku i pismu.
Mali pečat ima oblik kruga, prečnika 28 mm sa malim grbom Republike Srbije u sredini i grbom Autonomne Pokrajine Vojvodine postavljenim desno od malog grba Republike Srbije. Tekst pečata ispisan je na srpskom jeziku ćiriličkim pismom istovetne sadržine kao kod velikog pečata.
Štambilj je pravougaonog oblika i sadrži tekst: u prvom redu - "Pokrajinska izborna komisija", u drugom redu - "Br." u trećem redu prostor za ispisivanje datuma, a u četvrtom redu - "Novi Sad".
Tekst štambilja ispisan je ćiriličkim pismom.
Veliki i mali pečat Komisije nalaze se u Odseku pisarnice, ekspedicije i arhive u Službi Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: Služba).
Za njihovo čuvanje i rukovanje zadužen je referent za poslove ekspedicije i arhive ili drugo lice po ovlašćenju sekretara Komisije.

Član 4.

U okviru svojih nadležnosti, Komisija ostvaruje saradnju sa domaćim, stranim, međunarodnim i međuregionalnim organima i organizacijama.

Član 5.

Komisija može da organizuje stručna savetovanja i druge oblike stručnog rada o pitanjima iz svoje nadležnosti.

IISASTAV KOMISIJE

Član 6.

Predsednika, sekretara, članove Komisije u stalnom sastavu i njihove zamenike imenuje Skupština Autonomne Pokrajine Vojvodine u skladu sa Pokrajinskom skupštinskom odlukom o izboru poslanika u Skupštinu Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: Odluka).
Članove Komisije i njihove zamenike u proširenom sastavu određuje Komisija, u skladu sa Odlukom.

Član 7.

Zamenici članova Komisije imaju ista prava i obaveze kao i članovi koje zamenjuju.

Član 8.

Komisija radi i odlučuje na sednici .

IIIPRAVA I OBAVEZE

Član 9.

Predsednik Komisije:
- predstavlja Komisiju,
- saziva sednice Komisije i predsedava sednicama,
- potpisuje akta Komisije,
- odobrava službena putovanja u zemlji i inostranstvu,
- stara se o tome da Komisija svoje poslove obavlja u skladu sa propisima i blagovremeno,
- stara se o primeni ovog poslovnika, i
- obavlja druge poslove utvrđene Odlukom i ovim poslovnikom.
Predsednik Komisije može da ovlasti sekretara Komisije da potpisuje akta Komisije koja se odnose na pitanja operativnog karaktera.

Član 10.

Zamenik predsednika Komisije obavlja dužnosti predsednika Komisije u slučaju njegove odsutnosti ili sprečenosti za obavljanje funkcije, a može da obavlja i poslove za koje ga predsednik Komisije ovlasti.

Član 11.

Članovi Komisije imaju pravo i obavezu:
- da predlažu sazivanje i dnevni red sednice Komisije,
- da redovno prisustvuju sednicama Komisije,
- da učestvuju u raspravi o pitanjima koja su na dnevnom redu sednice Komisije i glasaju o svakom predlogu o kome se odlučuje na sednici,
- da obavljaju sve dužnosti i zadatke određene od strane
Komisije.

Član 12.

Sekretar Komisije:
- priprema sednice Komisije,
- koordinira rad članova i zamenika članova Komisije,
- pomaže predsedniku Komisije u obavljanju poslova iz njegove nadležnosti,
- stara se o pripremi predloga akata koje donosi Komisija i obavlja druge poslove u skladu sa Odlukom, ovim poslovnikom i nalozima predsednika Komisije.

IVNAČIN RADA

Član 13.

Komisija radi u sednicama.
Sednicu Komisije saziva predsednik Komisije, na svoju inicijativu ili, u što kraćem roku, kad to predloži najmanje trećina članova Komisije.
U radu Komisije učestvuju: predsednik, članovi i sekretar Komisije i njihovi zamenici.
U slučaju sprečenosti predsednika ili zamenika predsednika Komisije sednicu može sazvati i predsedavati sednicom član Komisije koga predsednik pismeno ovlasti.

Član 14.

Saziv za sednicu Komisije, sa predlogom dnevnog reda, upućuje se članovima Komisije i njihovim zamenicima, po pravilu u pisanom obliku, najdocnije dva dana pre dana određenog za održavanje sednice, a po potrebi, sednice se sazivaju telefonom ili elektronskom poštom.
Izuzetno, poziv za sednicu Komisije sa predlogom dnevnog reda, može se dostaviti i u kraćem roku, pri čemu je predsednik Komisije dužan da na početku sednice obrazloži takav postupak.
Saziv sednice sadrži dan, vreme, mesto održavanja sednice Komisije i predlog dnevnog reda. Uz saziv sednice, članovima i zamenicima članova Komisije, dostavlja se i materijal pripremljen za tačke predloženog dnevnog reda, kao i zapisnik sa prethodne sednice Komisije, ukoliko je sačinjen.
Dnevni red sednice Komisije predlaže predsednik Komisije, osim u slučaju sazivanja sednice na zahtev najmanje trećine članova Komisije, kada se dnevni red predlaže u zahtevu za sazivanje sednice.

Član 15.

Sednica može da bude održana kada joj prisustvuje većina od ukupnog broja članova, odnosno zamenika članova Komisije u stalnom, odnosno proširenom sastavu.
Sednici predsedava predsednik Komisije, odnosno u njegovom odsustvu zamenik predsednika Komisije.
U slučaju da predsednik mora da napusti sednicu, predsedavanje preuzima zamenik predsednika, odnosno, u slučaju da je zamenik predsednika odsutan, predsedavanje preuzima član Komisije koga predsednik pismeno ovlasti.
Otvarajući sednicu, predsedavajući konstatuje broj prisutnih članova Komisije.
U raspravi na sednici mogu da učestvuju predsednik Komisije, članovi Komisije, sekretar Komisije i njihovi zamenici.
Sednici, na poziv predsednika Komisije, mogu da prisustvuju i da učestvuju u raspravi i predstavnici pokrajinskih i drugih organa i organizacija, ukoliko se na sednici razmatraju pitanja iz njihovog delokruga, o čemu predsedavajući obaveštava članove Komisije na početku sednice.

Član 16.

Pre utvrđivanja dnevnog reda, pristupa se usvajanju zapisnika sa prethodne sednice, ukoliko je sačinjen i blagovremeno dostavljen članovima i zamenicima članova Komisije.
Primedbe na zapisnik može da iznese svaki član Komisije, odnosno zamenik člana.
Ukoliko nema primedaba na zapisnik, predsedavajući stavlja na glasanje zapisnik u predloženom tekstu.
O iznetim primedbama na zapisnik, Komisija odlučuje redom kojim su iznete u raspravi.
Nakon odlučivanja o primedbama na zapisnik, predsedavajući konstatuje da je zapisnik usvojen u predloženom