Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 24. stav 7. Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 58/03),
Komisija za ispitivanje odgovornosti za kršenje ljudskih prava, na sednici održanoj 10. i 20. oktobra 2003. godine, donela je

POSLOVNIK

KOMISIJE ZA ISPITIVANjE ODGOVORNOSTI ZA KRŠENjE LjUDSKIH PRAVA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", broj 110 od 11. novembra 2003)

OdeljakI: OPŠTE ODREDBE

Predmet Poslovnika

Član 1.

Ovim poslovnikom uređuju se postupak i način rada i odlučivanja Komisije za ispitivanje odgovornosti za kršenje ljudskih prava (u daljem tekstu: Komisija).

Značenje izraza

Član 2.

Izrazi korišćeni u ovom poslovniku tumače se u skladu sa Zakonom o odgovornosti za kršenje ljudskih prava ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 58/03 - u daljem tekstu: Zakon).

OdeljakII: KONSTITUISANjE I SEDNICE KOMISIJE

Konstituisanje

Član 3.

Komisija je konstituisana kada se izaberu članovi, kada Komisija izabere predsednika Komisije i formira veća Komisije.
Komisija može izabrati zamenika predsednika Komisije.
Zamenik predsednika Komisije zamenjuje predsednika u slučaju odsutnosti i ima prava i odgovornosti koja po Zakonu i ovom poslovniku pripadaju predsedniku Komisije.

Uslovi za punovažno odlučivanje

Član 4.

Kada se odlučuje o pitanjima iz člana 30. stav 2. tač. 1, 2. i 3. i iz člana 32. Zakona, kada se donosi Poslovnik, kada se bira predsednik Komisije, kao i u drugim slučajevima određenim ovim poslovnikom, sednici Komisije mora prisustvovati najmanje dve trećine, tj. šest njenih članova.
Odluka iz stava 1. ovog člana punovažno je doneta kada za nju glasa većina svih članova Komisije, tj. pet članova, na način određen ovim poslovnikom.
Za donošenje ostalih odluka dovoljno je prisustvo većine članova Komisije, tj. pet članova, a odluka je punovažno doneta kad za nju glasa većina prisutnih članova.

Rukovođenje sednicama Komisije

Član 5.

Sednicama Komisije rukovodi predsednik Komisije, a u slučaju njegove odsutnosti, zamenik predsednika Komisije.
Ako zamenik predsednika Komisije ne bude izabran, a predsednik Komisije je odsutan, sednicama rukovodi najstariji prisutni član Komisije.
Ako sednici ne prisustvuje predsednik Komisije, na početku zapisnika se konstatuje koji član Komisije, u smislu st. 1. i 2. ovog člana, rukovodi sednicom Komisije.

Većanje i glasanje

Član 6.

Većanjem i glasanjem rukovodi predsednik Komisije, a u slučaju njegove opravdane sprečenosti ili odsutnosti, zamenik predsednika Komisije ili najstariji član Komisije (u daljem tekstu: predsedavajući sednice Komisije).
Kada se odlučuje o pitanjima iz člana 30. stav 2. tač. 1, 2. i 3. i iz člana 32. Zakona, većanju i glasanju prisustvuju samo članovi Komisije i zapisničar.
O većanju i glasanju vodi se zapisnik. Zapisnik o većanju i glasanju zatvara se u poseban omot.
Tok i rezultati sednice o većanju i glasanju iz stava 2. ovog člana predstavljaju službenu tajnu.
Glasanje radi donošenja odluka iz stava 2. ovog člana sprovodi se pojedinačnim izjašnjavanjem članova Komisije, tako što se prvo izjašnjava najmlađi prisutni član, pa ostali članovi do najstarijeg. Predsedavajući glasa poslednji. Svaki član komisije ima jedan glas.
Ako se glasovi, prilikom donošenja odluka iz stava 2. ovog člana, podele tako da nijedno mišljenje nema većinu, predsedavajući sednice Komisije razdvaja prvo činjenica, a potom pravna pitanja. O svakom pitanju glasa se posebno, a pitanje se postavlja tako da se na njega odgovara sa "da" ili "ne", dok se ne postigne potrebna većina.
Član Komisije koji je ostao u manjini ima pravo da svoje izdvojeno mišljenje pismeno obrazloži u roku od 24 časa po donošenju odluke. Pismeno obrazloženje priključuje se zapisniku o većanju i glasanju i smatra se njegovim sastavnim delom.
O ostalim pitanjima iz nadležnosti Komisije, izuzev pitanja iz stava 2. ovog člana, glasa se podizanjem ruke.

OdeljakIII: POSTUPAK KOMISIJE U SLUČAJEVIMA PREVREMENOG PRESTANKA MANDATA NjENIH ČLANOVA, SMETNjI ZA SVOJSTVO ČLANA, RAZREŠENjA I IZUZEĆA

Postupak povodom prevremenog prestanka mandata

Član 7.

Ako je svojstvo člana Komisije prestalo iz razloga određenih u članu 26. stav 1. Zakona, predsednik Komisije o tome obaveštava Narodnu skupštinu u roku od tri dana od saznanja razloga za prestanak svojstva člana Komisije.
Ako se prestanak svojstva člana Komisije odnosi na predsednika, obaveštenje iz stava 1. ovog člana u roku određenom u stavu 1. ovog člana, podnosi član Komisije iz člana 5. ovog poslovnika.

Postupak povodom smetnji za svojstvo člana Komisije

Član 8.

Izveštaj iz člana 27. stav 3. Zakona, imenovani članovi Komisije podnose u roku od šest dana od dana imenovanja.
Ako imenovani članovi Komisije iz stava 1. ovog člana ne podnesu izveštaj blagovremeno, predsednik Komisije će imenovati nova tri člana, a o razlozima zamene će obavestiti Narodnu skupštinu Republike Srbije.
Kada komisija podnosi predlog Narodnoj skupštini iz člana 27. stav 4. Zakona, sednici Komisije mora prisustvovati najmanje dve trećine, tj. šest njenih članova, a odluka da se predlog podnese je punovažno doneta kada za nju glasa većina svih članova Komisije, tj. pet članova, na način određen ovim poslovnikom. U kvorum se ne računa član Komisije u odnosu na koga se vodi postupak radi ispitivanja smetnji za svojstvo člana Komisije.
Komisija je dužna omogućiti članu u odnosu na koga se vodi postupak radi ispitivanja smetnji za svojstvo člana Komisije, da se izjasni o smetnjama i ostavi mu vreme od najmanje tri dana za pripremu izjašnjenja.

Postupak povodom razrešenja

Član 9.

Kada postupak za razrešenje svog člana pokreće Komisija (član 28. stav 4. Zakona), sednici Komisije mora prisustvovati najmanje dve trećine, tj. šest njenih članova, a odluka da se predlog podnese je punovažno doneta kada za nju glasa većina svih članova Komisije, tj. pet članova, na način određen ovim poslovnikom.
Postupak iz stava 1. ovog člana pokreće se u roku od 10 dana od saznanja za razlog za razrešenje.
Predlog za razrešenje člana Komisije iz člana 28. stav 5. Zakona utvrđuje Komisija u sastavu i na način određen u stavu 1. ovog člana. U kvorum se ne računa član Komisije čije se razrešenje predlaže.
Komisija je dužna omogućiti članu čije se razrešenje predlaže da se izjasni o razlozima za razrešenje i ostaviti mu vreme od najmanje tri dana za pripremu izjašnjenja.

Postupak povodom izuzeća

Član 10.

Ako postoji razlog za izuzeće po sili zakona (isključenje) člana Komisije, kad Komisija odlučuje na sednici, taj član je dužan da bez odlaganja obavesti predsedavajućeg sednice Komisije o razlozima za izuzeće. U kvorum se ne računa član u odnosu na kojeg postoje razlozi za izuzeće po sili zakona (isključenje). Ako je usled postojanja razloga za izuzeće isključeno toliko članova Komisije da je neizuzetih članova ostalo manje od šest, predsednik Komisije će o tome bez odlaganja obavestiti Narodnu skupštinu i tražiti da se imenuju privremeni članovi Komisije za postupanje u određenom predmetu.
Ako postoji razlog za izuzeće po sili zakona (isključenje) člana Komisije, kad se odlučuje u veću Komisije, taj član je dužan da bez odlaganja obavesti predsednika Komisije o razlozima za izuzeće, a predsednik bez odlaganja imenuje drugog člana Komisije za rad i odlučivanje u konkretnom predmetu tog veća Komisije.
Kada izuzeće člana Komisije traži učesnik u postupku, o izuzeću bez odlaganja odlučuje Komisija, u sastavu i na način određen u članu 4. stav 3. ovog poslovnika.

OdeljakIV: VEĆA KOMISIJE

Određivanje