Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 3. stav 3. i člana 4. tačka 2. Zakona o kolektivnim ugovorima Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 60/90), u smislu člana 10. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o kolektivnim ugovorima Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 45/91), a u smislu člana 4. Zakona o radnim odnosima Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 46/91),
Radnici zaposleni u stambenim zadrugama Srbije preko svog nadležnog sindikata i Savez stambenih zadruga Srbije zaključili su 30. januara 1992. godine

POSEBAN

KOLEKTIVNI UGOVOR ZA STAMBENE ZADRUGE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 7 od 22. februara 1992)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Posebnim kolektivnim ugovorom (u daljem tekstu: ugovor), radnici zaposleni u stambenim zadrugama Srbije a preko svog nadležnog sindikata (u daljem tekstu: sindikat) i Savez stambenih zadruga Srbije (u daljem tekstu: poslodavac) u skladu sa zakonom i Opštim kolektivnim ugovorom uređuju prava i obaveze radnika i poslodavca u oblasti rada i radnih odnosa.

Član 2.

Polazeći od specifičnosti stambene zadruge kao samostalne organizacije zadrugara koja radi na principu stvarnih, što manjih troškova poslovanja, a naročito činjenica:
- da zadrugari mogu da obavljaju stručne poslove preko zaposlenih u celini ili delimično, odnosno iste povere drugoj organizaciji ukoliko to nije u suprotnosti sa zakonom;
- da stručnu službu mogu da organizuju prema programima i planovima poslovanja, kao i da utvrđuju sastav i broj izvršilaca;
- da zadruga ne formira dobit iz koje bi se eventualno vršile bonifikacije ličnih dohodaka i drugih primanja zaposlenih radnika, a da zadrugari mogu da limitiraju finansijskim planom ukupni iznos režije u okviru čega su i sredstva za ove namene;
- da izvršioci u zadrugama mogu da rade u smanjenom sastavu što ima za posledicu veći obuhvat različitih poslova, izvršenje posla i nižeg ranga i radno vreme prema potrebi posla;
- da iz navedenih razloga stečena školska sprema nije odlučujući kriterijum za vršenje određenih poslova i da se radno iskustvo i rezultati rada na tim poslovima posebno vrednuju;
- i drugih činjenica koje čine specifičnost rada u zadrugama.
Sindikat i poslodavac su saglasni da je položaj radnika i direktora u zadrugama specifičan i da stoga rešenja pojedinih pitanja iz rada i radnog odnosa u zadrugama treba da budu fleksibilnija i povoljnija za radnike zaposlene u zadruzi.

Član 3.

Ovaj ugovor primenjuje se neposredno u zadrugama kao i u Savezu stambenih zadruga Srbije i drugim zadružnim organizacijama.
U slučaju da zadruga želi neka pitanja da reši na način koji je povoljniji za radnike od rešenja iz ovog ugovora doneće pojedinačni kolektivni ugovor.
Pojedinačni kolektivni ugovor ne može utvrditi manja prava radnika zaposlenih u zadrugama od prava utvrđenih ovim ugovorom.

Član 4.

Sindikat i poslodavac su saglasni da se ovim ugovorom regulišu samo ona pitanja koja na povoljniji način u odnosu na opšti kolektivni ugovor rešavaju statusni i ekonomski položaj radnika zaposlenih u zadrugama, a da se u nepomenutim slučajevima primenjuju odredbe opšteg kolektivnog ugovora i zakona.

II. RADNI ODNOSI

Član 5.

Prilikom zasnivanja radnog odnosa direktor donosi rešenje sa elementima kolektivnog ugovaranja a sindikat i poslodavac su saglasni da od kandidata koji ravnopravno ispunjavaju uslove konkursa, odnosno oglasa, prednost ima kandidat koji je radno iskustvo sticao najpre u stambenoj zadruzi a zatim u nekoj drugoj zadruzi ili zadružnoj organizaciji.

Član 6.

Saglasno sistematizaciji poslova i radnih zadataka zadruga može da zaposli radnika i na vreme kraće od punog radnog vremena i to: do 1/3 u slučaju da radnik ostvaruje puni radni odnos u drugoj organizaciji ili 1/2 u slučaju da radnik ostvaruje 1/2 radnog vremena u drugoj organizaciji.

Član 7.

Član zadruge može da saglasno zakonu unese i lični rad u zadrugu pod uslovima iz prethodnog člana.

Član 8.

Za povremene i privremene poslove, zadruga može da angažuje člana zadruge ili radnika po osnovu ugovora, odnosno uputa zadruge, a u skladu sa Zakonom.

Član 9.

Radnik zadruge ima pravo da postane član zadruge pod uslovima utvrđenim statutom.
Radnik zadruge, a zadrugar, ima pravo na unos ličnog rada u zadrugu u smislu čl. 7. i 8. ovog ugovora samo u slučaju da poslovi koje obavlja za zadrugu nisu obuhvaćeni opisom i popisom poslova za radno mesto na koje je raspoređen.

Član 10.

Zadruga može uslovima konkursa - oglasa i ugovorom o radu da predvidi probni rad od 3 do 6 meseci u zavisnosti od složenosti poslova na koje se radnik prima.
Po isteku probnog rada direktor odlučuje o zasnivanju radnog odnosa sa radnikom u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom.

Član 11.

Sindikat i poslodavac su saglasni da se na poslovima i radnim zadacima za koje postoji izvršilac u zadruzi, a obim poslova ne prelazi normative, ne može angažovati član zadruge ili drugo lice u punom, delimičnom ili ugovornom radnom odnosu.
U slučaju da poslovi svojim obimom prevazilaze normativ i fond radnog vremena izvršioca, zadruga je dužna da omogući da iste izvrši taj izvršilac prekovremenim radom.
U slučaju da izvršilac iz prethodnog stava ne prihvata prekovremeni rad, a da se preraspoređivanjem radnog vremena predmetni poslovi ne mogu izvršiti, izvršilac ne može da snosi nikakve sankcije, a zadruga ima pravo da angažuje dodatni rad.

Član 12.

Sindikat i poslodavac su saglasni da u dnevnom poslovanju, a zbog potrebe posla u zadruzi, radnik sa višim stepenom stručne spreme, po nalogu direktora mora privremeno da obavlja i poslove nižeg stepena stručne spreme, u okviru propisanog radnog vremena.
Direktor može trajno da rasporedi radnika na poslove i radne zadatke koji zahtevaju jedan stepen niže stručne spreme od one koju radnik ima, u slučaju da po sistematizaciji ne postoji odgovarajuće radno mesto za takvog radnika.
U slučaju ne