Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


NAPOMENA REDAKCIJE:
Odredba člana 284. Zakona o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005) glasi:
Odredbe kolektivnog ugovora koji je na snazi na dan stupanja na snagu ovog zakona, a koje nisu u suprotnosti sa ovim zakonom, ostaju na snazi do zaključivanja kolektivnog ugovora u skladu sa ovim zakonom.
Odredbe opšteg i posebnih kolektivnih ugovora zaključenih pre 21. decembra 2001. godine, a koje su na snazi na dan stupanja na snagu ovog zakona i koje nisu u suprotnosti sa ovim zakonom ostaju na snazi do zakljucivanja kolektivnih ugovora u skladu sa ovim zakonom, a najduže šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
-----------------------------
Na osnovu člana 120. stav 7. Zakona o radnim odnosima ("Službeni glasnik Republike Srbije", br. 55/96) i člana 3. Opšteg kolektivnog ugovora ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 22/97),
Republički odbor Sindikata radnika putne privrede Srbije i grupacija za putnu privredu Udruženja za saobraćaj i telekomunikacije Privredne komore Srbije, zaključuju

POSEBAN

KOLEKTIVNI UGOVOR ZA DELATNOSTI PUTNE PRIVREDE REPUBLIKE SRBIJE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 27 od 31. jula 1998; 21/00, 2/01, 24/01, 31/01, 46/01, 56/01)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim kolektivnim ugovorom, u skladu sa zakonom uređuju se prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih i poslodavaca iz oblasti rada i radnih odnosa kao i međusobni odnosi učesnika ovog kolektivnog ugovora.
Poslodavcem, u smislu ovog kolektivnog ugovora smatraju se preduzeća koja obavljaju privrednu delatnost u delatnosti putne privrede Republike Srbije.

Član 2.

Ovaj kolektivni ugovor neposredno se primenjuje.
Pojedinačnim kolektivnim ugovorima mogu se utvrditi veća prava od prava utvrđenih ovim kolektivnim ugovorom.
Za sve neregulisane odnose u ovom kolektivnom ugovoru primenjuju se zakonski propisi i odredbe Opšteg kolektivnog ugovora.
Odredbe ovog kolektivnog ugovora primenjuju se u preduzećima putne privrede u Republici Srbiji, a kod povezanih preduzeća primenjuje se posebni kolektivni ugovor za svako pravno lice prema šifri pretežne delatnosti.

II. RADNI ODNOSI

Član 3.

Poslodavac kod koga nije organizovana sindikalna organizacija dužan je da Sindikatu, potpisniku ovog kolektivnog ugovora dostavi opšti akt, odnosno ugovor o radu kojim se utvrđuju prava, obaveze i odgovornosti koje se uređuju pojedinačnim kolektivnim ugovorom.
Ako Sindikat iz stava 1. ovog člana smatra da opšti akt, odnosno ugovor o radu, nije donet, odnosno zaključen u skladu sa zakonom, odnosno kolektivnim ugovorom, o tome obaveštava inspekciju rada.

Član 4.

Poslodavac je u mogućnosti da zaposlenom zbog smanjenja obima posla, a što je vezano za karekteristične oscilacije u radu ovih preduzeća, ponudi i obezbedi jedno od mogućih rešenja:
- upućivanje na korišćenje najviše 1/2 godišnjeg odmora, ukoliko ga zaposleni nije iskoristio,
- upućivanje na korišćenje plaćenog odsustva s tim da zarada koja se zaposlenom isplaćuje za to vreme ne može biti niža od 61% zarade zaposlenog sa njegovog radnog mesta za tekući mesec, i
- upućivanje na korišćenje neplaćenog odsustva, na zahtev zaposlenog u trajanju najmanje mesec dana, a najviše dvanaest meseci, u toku kalendarske godine.

Član 5.

Poslodavac je dužan da zaposlenom koji u kalendarskoj godini ima godinu dana rada (računajući staž osiguranja sa uvećanim trajanjem), obezbedi korišćenje godišnjeg odmora u trajanju od 18 radnih dana, uvećanog najmanje za:
- jedan radni dan za svake navršene 3 godine radnog staža,
- sedam radnih dana zaposlenom koji radi na naročito teškim i po zdravlje i život štetnim poslovima za koje je utvrđeno skraćeno radno vreme, odnosno koji ima pravo na radni staž sa uvećanim trajanjem, i
- tri radna dana zaposlenom, invalidu, samohranom zaposlenom sa detetom do 7 godina života, roditelju sa dvoje ili više dece do 14 godina života i zaposlenom koji u svom domaćinstvu izdržava dete koje ima smetnje u psihofizičkom razvoju.

Član 6.

Pored slučajeva regulisanih Opštim kolektivnim ugovorom, zaposleni ima pravo da odsustvuje sa rada uz naknadu zarade (plaćeno odsustvo) pet radnih dana u slučaju rođenja deteta i sedam radnih dana za zdravstveno rekreativni odmor.

Član 7.

Zaposleni ima pravo da odsustvuje sa rada bez naknade zarade (neplaćeno odsustvo) u sledećim slučajevima:
- negovanje bolesnog člana uže porodice, roditelja odnosno usvojioca zaposlenog ili drugog člana porodičnog domaćinstva - 5 radnih dana, i
- smrti srodnika za koje zaposleni nema pravo na plaćeno odsustvo - 2 radna dana.
Poslodavac može odobriti zaposlenom korišćenje neplaćenog odsustva kada to ne remeti proces rada i u sledećim slučajevima:
- pripremanje stručnog ili drugog osposobljavanja, usavršavanja, koje se ne vrši za potrebe radnog procesa preduzeća,
- izgradnje sopstvene stambene zgrade za potrebe svoje porodice, i
- učestvovanje u sportskim, kulturnim i drugim manifestacijama i priredbama, na zahtev zaposlenog

III. ZAŠTITA NA RADU

Član 8.

Poslodavac je dužan da u skladu sa zakonom i Opštim kolektivnim ugovorom, zaposlenom obezbedi zaštitu na radu.
Ako zaposlenom nije obezbeđena oprema za zaštitu na radu, a preti mu opasnost po život ili zdravlje zbog toga što nisu sprovedene propisane mere zaštite na radu, zaposleni može odbiti da radi s tim što je dužan da upozna o razlozima odbijanja svog neposrednog rukovodioca i sindikalnu organizaciju koja sa svoje strane podnosi poslodavcu zahtev za rešavanje problema.

Član 9.

Poslodavac je obavezan da redovno osigurava sve zaposlene.

Član 10.

Zaposleni može privremeno ili trajno da bude raspoređen na rad iz jednog mesta u drugo uz njegov pristanak.
Zaposleni može da se rasporedi na rad kod istog poslodavca iz jednog mesta u drugo mesto bez njegovog pristanka:
- ako je delatnost poslodavca takve prirode da se rad obavlja u mestima van sedišta poslodavca, odnosno njegovog organizacionog dela, u skladu sa kolektivnim ugovorom, i
- ako je udaljenost od mesta u kome zaposleni radi do mesta u koje se raspoređuje na rad manja od 50 km u jednom pravcu ili su mesto rada i mesto u koje se zaposleni raspoređuje na teritoriji iste opštine, odnosno grada a organizovan je redovni prevoz koji omogućava blagovremeni dolazak na rad i povratak sa rada i obezbeđena je naknada prevoza u visini cene prevoza u javnom saobraćaju.
Zaposlena - žena za vreme trudnoće i sa detetom predškolskog uzrasta i zaposleni kod koga je utvrđena invalidnostIIkategorije, ne mogu da budu raspoređeni u smislu stava 2. ovog člana.

IV. ZARADE ZAPOSLENIH I OSTALA LIČNA PRIMANjA

Član 11.

Zarade zaposlenih utvrđuju se tako što se najniža zarada zaposlenih za najjednostavniji rad, utvrđena na način predviđen ovim kolektivnim ugovorom, pomnoži s dole navedenim koeficijentima po grupama poslova:
Za preduzeća u delatnosti putne privrede kao i povezana preduzeća Republike Srbije, utvrđuju se grupe poslova, zahtevi stručnosti i koeficijenti dati u pregledu:

---------------------------------------------------------------------------
Grupa poslova Zahtev stručnosti Koeficijent
---------------------------------------------------------------------------
1 2 3
---------------------------------------------------------------------------
I. Ne