Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 11. stav 2. Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju ("Službeni glasnik RS", br. 46/95, 66/2001, 61/2005 i 91/2005) i člana 21. Statuta Privredne komore Srbije,
Skupština Privredne komore Srbije na sednici održanoj 15. decembra 2005. godine, donosi

OPŠTE USLOVE

PREVOZA U MEĐUMESNOM I MEĐUREPUBLIČKOM DRUMSKOM PREVOZU PUTNIKA

(Objavljeni u "Sl. glasniku RS", br. 1 od 9. januara 2006. godine, 129/07)

1. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Opšti uslovi prevoza u međumesnom i međurepubličkom drumskom prevozu putnika (u daljem tekstu: Opšti uslovi prevoza) utvrđuju se u cilju bezbednog, racionalnog i kvalitetnog prevoza putnika.

Član 2.

Opštim uslovima prevoza uređuju se: zaštitna vremena, način i postupak utvrđivanja ispunjavanja uslova u pogledu zaštitnih vremena, način i uslovi prijema putnika u autobus na autobuskim stanicama (u daljem tekstu: stanica) i autobuskim stajalištima (u daljem tekstu: stajališta), povlastice za prevoz određenih putnika, uslova za prijem i čuvanje prtljaga i stvari koji su primljeni za prevoz, pravila korišćenja vozila i uslovi uskraćivanja prevoza, vrste naknada i doplata za posebne usluge, mogućnost korišćenja prelaznih voznih karata, način upoznavanja korisnika prevoza sa uslovima prevoza i sl.

2. ZAŠTITNO VREME

Član 3.

Red vožnje može se registrovati i overiti u ministarstvu nadležnom za poslove sobraćaja (u daljem tekstu: ministarstvo) ako ispunjava uslove u pogledu zaštitnih vremena i druge uslove propisane ovim opštim uslovima prevoza.
Izuzetno od stava 1. ovog člana stari red vožnje se registruje i overava bez utvrđivanja ispunjavanja Opštih uslova prevoza.
Stari red vožnje je red vožnje koji je registrovan i overen u ministarstvu za ceo tekući rok važenja reda vožnje.
Bez provere ispunjavanja uslova u pogledu zaštitnih vremena može se registrovati i overiti stari red vožnje u kome su izvršene sledeće promene:
- smanjenje broja polazaka,
- brisanje stanica i stajališta ,
- promena naziva linije zbog brisanja stanica i stajališta,
- smanjenje broja dana održavanja,
- promena naziva prevoznika, ako prevoznik promeni svoj naziv,
- brisanje nekog od prevoznika kooperanata ako ih ima više,
- uvođenje novog prevoznika-kooperanta, kome na toj relaciji nije brisan red vožnje, odnosno polazak u prethodna dva registraciona perioda.
Brisanje prevoznika-kooperanta ili uvođenje novog prevoznika-kooperanta može se vršiti samo uz pismenu saglasnost svih prevoznika na koje je red vožnje registrovan.

Član 4.

Novi red vožnje može se registrovati i overiti ako ispunjava uslove u pogledu zaštitnih vremena u odnosu na stari red vožnje.
Novi red vožnje je red vožnje koji nije registrovan i overen u ministarstvu za tekući rok važenja reda vožnje.
Novim redom vožnje smatra se i stari red vožnje u kome je izvršena bilo koja izmena osim izmena propisanih u članu 3. st. 4. i 5. ovih opštih uslova prevoza.

Član 5.

Zaštitno vreme je najmanji vremenski interval između vremena polazaka predloga novog reda vožnje u odnosu na stari red vožnje.
Zaštitno vreme se računa pre i posle vremena polaska utvrđenog starim redom vožnje i to na svim stanicama i stajalištima na zajedničkoj relaciji.

Član 6.

Zaštitno vreme u odnosu na dužinu zajedničke relacije predloga novog i starog reda vožnje u međumesnom prevozu iznosi:

Dužina zajedničke relacije Zaštitno vreme
(km) (minuta)
do 40 15
preko 40 do 60 30
preko 60 do 80 45
preko 80 do 100 60
preko 100 75

Zaštitno vreme iz stava 1. ovog člana primenjuje se ako je dužina zajedničke relacije najmanje 30% od dužine stare linije ako je dužina stare linije do 200 km, odnosno 20% od dužine stare linije ako je dužina stare linije preko 200 km.

Član 7.

Zaštitno vreme u odnosu na dužinu zajedničke relacije predloga novog reda vožnje i starog reda vožnje u međurepubličkom prevozu iznosi:

Dužina zajedničke relacije Zaštitno vreme
(km) (minuta)
do 200 30
preko 200 60

Član 8.

Relacija u međumesnom prevozu je rastojanje (udaljenost) između dva mesta na liniji koja su u redu vožnje označena kao stanice ili stajališta.
Relacija u međurepubličkom prevozu je rastojanje (udaljenost) između dva mesta na liniji koja su u redu vožnje označena kao stanice.
Relacija može imati jedan ili više itinerera.
Itinerer označava smer (pravac) kretanja vozila na liniji, odnosno relaciji koji se definiše stanicama i stajalištima.
Pod zajedničkom relacijom u međumesnom prevozu podrazumeva se relacija između najmanje dve zajedničke stanice, odnosno između dva zajednička stajališta, odnosno između zajedničke stanice i zajedničkog stajališta u starom redu vožnje i predlogu novog reda vožnje.
Pod zajedničkom relacijom u međurepubličkom prevozu podrazumeva se relacija između dve zajedničke stanice u starom redu vožnje i predlogu novog reda vožnje, od kojih se po jedna nalazi na teritoriji Srbije, odnosno Crne Gore.
Ako u naselju postoje dve ili više stanica, kod određivanja zajedničke relacije u međumesnom i međurepubličkom prevozu, te stanice će se smatrati kao jedna zajednička stanica.
Zajednička relacija utvrđuje se bez obzira na itinerer.
Dužina zajedničke relacije utvrđuje se prema starom redu vožnje.

Član 9.

Ako je predlogom novog reda vožnje predviđeno da se u nekom naselju koristi stanica, odnosno stajalište, koje se ne nalazi u starom redu vožnje, zajedničkom relacijom predloga novog reda vožnje i starog reda vožnje smatraće se relacija koja je određena bilo kojom stanicom, odnosno stajalištem u starom redu vožnje, a koje se nalazi u istom naselju.
U slučaju iz stava 1. ovog člana utvrđivanje ispunjavanja uslova u pogledu zaštitnih vremena vrši se upoređivanjem vremena polazaka sa stanice, odnosno stajališta u predlogu novog reda vožnje sa vremenom polazaka sa bilo koje stanice, odnosno stajališta u starom redu vožnje, koja se nalaze u istom naselju.
Pod naseljem, u smislu ovih opštih uslova prevoza, podrazumeva se izgrađeni funkcionalno objedinjeni prostor na kome su obezbeđeni uslovi za život i rad i za zadovoljavanje zajedničkih potreba stanovnika, čija se granica utvrđuje prostornim, odnosno urbanističkim planom opštine, odnosno grada i označava se propisanim saobraćajnim znakom na javnom putu.

Član 10.

Ako dva ili više predloga novih redova vožnje, u međumesnom prevozu, jednog ili više prevoznika koji su ušli u kooperaciju posle utvrđivanja ispunjavanja uslova u pogledu "zaštitnih vremena" u istom (zajedničkom) početnom ili krajnjem stajalištu odnosno u istoj (zajedničkoj) početnoj ili krajnjoj stanici, imaju vremenski interval od najviše 30 minuta između dolaska u jednom predlogu novog reda vožnje i polaska u drugom predlogu reda vožnje, smatraće se jednim (jedinstvenim) predlogom novog reda vožnje.