Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 85. stav 1. tačka 1. Zakona o zadrugama ("Službeni list SRJ", br. 41/96 i 12/98), Skupština Saveza stambenih zadruga Jugoslavije donosi

OPŠTA PRAVILA

STAMBENOG ZADRUGARSTVA JUGOSLAVIJE

(Objavljen u "Službenom listu SRJ", br. 25 od 22. maja 1998)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilima uređuje se primena zadružnih principa: dobrovoljnosti, solidarnosti, demokratičnosti, ekonomskog učešća, jednakog prava upravljanja, samostalnosti, zadružnog obrazovanja i međuzadružne saradnje, kao i druga pitanja od značaja za rad i poslovanje stambenih zadruga, uz uvažavanje specifičnosti stambenih zadruga, njihove tradicije, ekonomsko-socijalne i humanitarne funkcije.

Član 2.

Ova pravila i opšti akti za njihovo izvršavanje odnose se na sve stambene zadruge (u daljem tekstu: zadruga) i saveze stambenih zadruga.

Član 3.

Zadruga se osniva i posluje bez udela zadrugara i nije joj cilj sticanje dobiti.
Troškove poslovanja zadruga, odnosno saveza naknađuju zadrugari, odnosno zadruge, uplatom članarine, po principu stvarnih troškova poslovanja.

Član 4.

Radi ostvarivanja ekonomske i socijalne funkcije zadruge, Savez stambenih zadruga Jugoslavije (u daljem tekstu: Savez) predlaže nadležnim organima donošenje propisa i mera kojima se utvrđuju olakšice i druge pogodnosti za rad zadruga i zadrugara.
Zadruga može da koristi olakšice i druge pogodnosti u poslovanju utvrđene zakonom i drugim propisima, samo ako posluje u skladu sa Zakonom o zadrugama (u daljem tekstu: Zakon) i ovim pravilima.

Član 5.

U postupku osnivanja i rada, zadruga obaveštava teritorijalni nadležni savez, koji pruža stručnu, tehničku i svaku drugu podršku i pomoć.
Sve zadruge i savezi obavezni su da, po metodologiji i u rokovima koje utvrdi Savez, blagovremeno dostavljaju tačne i potpune podatke od značaja za vođenje zadružnog registra i zadružne statistike.

Član 6.

Radi zaštite ugleda, tradicije i interesa stambenog zadrugarstva, zadružni savez koji vrši zadružnu reviziju (u daljem tekstu: revizijski savez) ima pravo i obavezu da preduzima odgovarajuće mere, uključujući i podnošenje zahteva za pokretanje postupka likvidacije, brisanja iz sudskog registra, uskraćivanje poreskih i drugih olakšica koje uživaju zadruge, ako zadruga u postupku zadružne revizije ne otkloni utvrđene nepravilnosti u osnivanju i poslovanju.

II. ZADRUŽNI PRINCIPI

1. Pojam zadružnih principa

Član 7.

Princip dobrovoljnosti zasniva se na isključivom pravu bilo kog fizičkog lica da odluči o tome hoće li biti osnivač, ili će pristupiti zadruzi, odnosno istupiti iz zadruge.
Ako se sa drugim fizičkim licima osnuje zadruga, prestaju individualne radnje svakog pojedinca, a stupanje u zadrugu podrazumeva da se dobrovoljno preuzimaju obaveze organizacije i rada po zakonu i ovim pravilima.

Član 8.

Princip solidarnosti zasniva se na načelu uzajamnosti i samopomoći, kao tradicionalnim vrednostima stambenog zadugarstva.
Solidarnost se zasniva i na međusobnom ispomaganju i pomoći drugima, kao i udruživanju zadrugara na određenoj lokaciji na kojoj dele zajedničku sudbinu i rizik u pogledu visine troškova i rokova izgradnje, koji se angažuju lično i utiču jedni na druge u tom smislu da izgradnja bude racionalnija, brža i kvalitetnija.
Uzajamnost je uslov solidarnosti kao zadružnog principa, a podrazumeva da zadrugari dobrovoljno prihvataju da se njihovo delovanje ne posmatra izolovano, već u sklopu sa delovanjem ostalih zadrugara. Pri tome delovanje svakog pojedinog zadrugara ne može biti na štetu ostalih zadrugara.
Osnivanje zadruge ili pristupanje zadruzi, odnosno savezu, podrazumeva da solidarnost, uzajamnost i samopomoć postaju i međusobna obaveza za zadrugare, zadruge i saveze.

Član 9.

Princip demokratičnosti zasniva se na mogućnosti da sva fizička lica, bez obzira na nacionalnu, versku i političku pripadnost, postanu članovi zadruge i da imaju jednaka prava upravljanja i odlučivanja.
Zadruge su demokratske organizacije, usmeravane i kontrolisane od strane svojih članova, na način i pod uslovima utvrđenim Zakonom i ovom pravilima.

Član 10.

Princip ekonomskog učešća zasniva se na zadovoljavanju ekonomskih potreba i poslovanja zadruge sa pažnjom dobrog privrednika, a sa ciljem da stan i stambena zgrada, porodični stambeni objekat, poslovni prostor i garaža (u daljem tekstu: stan) za koji zadrugar ulaže sredstva bude što jeftiniji.
Zadrugari u cilju ekonomičnosti mogu međusobno da se pomažu. Zadrugari ne mogu u zadrugu da unose sredstva i opremu radi sticanja dobiti, kamate, rente i sl.
Višak prihoda nad rashodima neraspoređen u obavezni rezervni fond ili u druge fondove utvrđene zadružnim pravilima, priznaje se članovima za konačan obračun u ceni stana, odnosno zadruzi u iznos članarine za narednu godinu.

Član 11.

Princip jednakog prava upravljanja zasniva se na jednakom pravu glasa svih zadrugara u upravljanju zadrugom tako da svaki zadrugar ima jedan glas.
Pravo upravljanja u organima zadruge zadrugar ostvaruje neposredno ili preko izabranih predstavnika.

Član 12.

Princip samostalnosti zasniva se na zadružnoj autonomiji po kojoj su zadruge i zadružni savezi samostalne i nezavisne organizacije u odnosu na političke, verske i druge organizacije i organe.

Član 13.

Princip zadružnog obrazovanja zasniva se na obavezi zadruge da, u granicama mogućnosti i stvarnih potreba, vrši obrazovanje, stručno usavršavanje i informisanje zadrugara i zaposlenih u zadruzi, na osnovu jedinstvenog programa koji utvrđuje i sprovodi Savez.

Član 14.

Princip međuzadružne saradnje zasniva se na obavezi zadruge da sarađuje sa drugim zadrugama, odnosno saveza da sarađuju međusobno i sa zadrugama drugih vrsta zadrugarstva.
Savez koordinira međuzadružnu saradnju i sarađuje sa drugim zadružnim savezima u zemlji i inostranstvu.
Princip međuzadružne saradnje obavezuje svakog zadrugara, zadrugu i Savez da pri ostvarivanju svojih interesa sarađuje sa drugim pravnim i fizičkim licima kod kojih se ti interesi izražavaju i ostvaruju.

2. Ostvarivanje zadružnih principa

Član 15.

Zadruga se osniva da bi zadrugari u njoj, unošenjem sredstava i ličnog rada, radeći sa članovima porodice i sa drugim licima, lakše, organizovanije i što racionalnije zadovoljili svoje i porodične stambene potrebe, kao i potrebe u održavanju stanova i poboljšanju uslova stanovanja.

Član 16.

Zadrugu mogu osnovati fizička lica koja treba da zadovolje svoje i porodične stambene potrebe, ili da organizuju dugoročnu namensku štednju za ove potrebe, poboljšaju i unaprede uslove i potreba za stanovanjem.

Član 17.

Na osnovu sredstava uloženih za osnivanje i početak rada zadruge zadrugar ne može sticati druga prava, osim prava na povraćaj uloženih sredstava, ako su ona veća od iznosa godišnje članarine jednake za sve zadrugare.

Član 18.

Fizičko ili pravno lice ne može biti vlasnik zadruge.
Zadružna svojina obrazuje se iz članarine zadrugara, sredstava ostvarenih radom i poslovanjem zadruge i sredstava koje je zadruga stekla na drugi način.

Član 19.

Zadruga je dužna da se upiše u zadružni registar koji vodi Savez.
Za ostvarivanje prava na olakšice u poslovanju zadruge, kao i druga prava, Savez iz stava 1. ovog člana izdaje potvrdu da je zadruga upisana u zadružni registar.
Potvrdu o upisu u zadružni registar zadruga dostavlja organizaciji koja obavlja poslove platnog prometa uz zahtev za otvaranje žiro-računa.

Član 20.

Radi očuvanja vrednosti sredstava i prava zadruga može, u skladu sa zakonom i ovim pravilima, stupiti u pravne i obligacione odnose sa trećim licima i da koristeći njihova sredstva uvećava vrednost svoje imovine samo radi boljih uslova privređivanja u korist zadrugara.

Član 21.

Radi ostvarivanja demokratskog upravljanja i jednakog prava odlučivanja, zadruge i savezi su dužni da u svojim pravilima regulišu uslove i način izbora za skupštine i za druge organe.
Način izbora predstavnika za skupštinu i druge organe zadruge uređuje se zadružnim pravilima zadruge.

III. PITANjA OD ZNAČAJA ZA POSLOVANjE STAMBENIH ZADRUGA

1. Delatnost stambene zadruge

Član 22.

Predmet poslovanja (delatnost) zadruge, u skladu sa zakonom, jeste:
1) organizacija izgradnje i održavanja stanova;
2) izgradnja, dogradnja, adaptacija, rekonstrukcija i popravka stanova;
3) obavljanje svih investitorskih poslova i stručnog nadzora za izgradnju novih objekata, dogradnju, adaptaciju, rekonstrukciju, popravku i održavanje stanova;
4)