Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 170. Zakona o vazdušnom saobraćaju ("Službeni list SRJ", br. 12/98, 5/99, 44/99, 73/00 i 70/01), a u vezi sa tačkom 14. podtačka 9) Odluke o osnivanju Direktorata civilnog vazduhoplovstva države Srbije i države Crne Gore ("Službeni glasnik RS", broj 102/93 i "Službeni list CG", broj 61/03),
Savet Direktorata donosi

ODLUKU

VISINI NAKNADE ZA KORIŠĆENjE USLUGA OBEZBEĐIVANjA VAZDUŠNOG SAOBRAĆAJA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 99 od 18. novembra 2005)

1.
Za korišćenje usluga obezbeđenja vazdušnog saobraćaja korisnik vazduhoplova plaća naknadu za prelete kroz vazdušni prostor Oblasti informisanja u letu Srbije i Crne Gore (u daljem tekstu:FIRBeograd).
2.
Visina naknade za prelete krozFIRBeograd iskazuje se u evrima (u daljem tekstu:EUR) za svaki let koji ulazi uFIRBeograd, ubiranjem naknade (RK) koja je jednaka sumi naknada za pojedinačni let:
R=n(suma)r
2.1. Pojedinačna naknada (r) za letove uFIR. Beograd obračunava se u skladu sa sledećom formulom:
r = t x N
gde je (t) koeficijent za obračun naknade, a (N) broj servisnih jedinica koje odgovaraju pojedinačnom letu.
Vrednost koeficijenta za obračun naknade (t) iznosi 37,08EUR.
2.1.1. Broj servisnih jedinica (N) koji odgovaraju za svaki pojedinačni let obračunava se pomoću sledeće formule:
N = d x p
gde je (d) faktor rastojanja pređenog puta u vazdušnom prostoruFIRBeograd, a (p) koeficijent težine određenog vazduhoplova.
2.1.1.1. Faktor rastojanja (d) izračunava se kada se broj pređenih kilometara po velikom krugu podeli se 100 između:
- aerodroma polaska unutarFIRBeograd, ili ulazne tačke uFIRBeograd,
i
- aerodroma dolaska unutarFIRBeograd, ili izlazne tačke izFIRBeograd.
Navedene ulazne i izlazne tačke biće tačke na kojima su pređene graniceFIRBeograd na rutama koje su opisane u planu leta. Ovaj plan leta sadrži sve izmene koje je operator dao u odnosu na početni, predati plan leta kao i sve izmene koje je odobrio operator, a koje su proistekle iz mera za upravljanje protokom vazdušnog saobraćaja.
Kod letova koji se završavaju na aerodromu poletanja, bez međusletanja (kružni letovi), i za koje se najudaljenija tačka od aerodroma nalazi uFIRBeograd, koeficijent rastojanja (d) će se dobiti tako što se sa 100 podeli broj kilometara rastojanja velikog kruga između:
- aerodroma poletanja, ili ulazne tačke uFIRBeograd,
i
- najudaljenije tačke od aerodroma i doda broj kilometara razdaljine velikog kruga između:
- najudaljenije tačke od aerodroma, i
- aerodroma uFIRBeograd ili izlazne tačke izFIRBeograd.
2.1.1.2. Faktor težine predstavlja kvadratni koren iz količnika koji se dobija kada se broj tona maksimalne sertifikovane mase vazduhoplova u poletanju, koja je upisana u dozvoli za plovidbenost, priručniku za letenje ili nekom drugom zvaničnom dokumentu, podeli sa 50, po sledećem:
p= (kvadratni koren iz) maks. masa u poletanju /50
Kada maksimalna sertifikovana masa vazduhoplova u poletanju nije poznata, faktor težine računa se tako što se uzima maksimalna poznata masa vazduhoplova tog tipa.
Kada neki vazduhoplov ima