Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 170. Zakona o vazdušnom saobraćaju ("Službeni list SRJ", br. 12/98, 44/99, 73/00 i 70/01), a u vezi sa tačkom 14.9 Odluke o osnivanju Direktorata za civilno vazduhoplovstvo države Srbije i države Crne Gore,
Savet Direktorata donosi

ODLUKU

O VISINI NAKNADE ZA KORIŠĆENjE USLUGA OBEZBEĐENjA VAZDUŠNOG SAOBRAĆAJA U OBLASTI TERMINALNIH KONTROLA LETENjA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 91 od 20. oktobra 2006)

1.
Za korišćenje usluga obezbeđenja vazdušnog saobraćaja u oblasti terminalnih kontrola letenja Agencije za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore d.o.o. korisnik vazduhoplova plaća naknadu (u daljem tekstu: terminalna naknada).
2.
Terminalna naknada obračunava se za pružene usluge kontrole letenja za vazduhoplove koji poleću sa ili sleću na aerodrome Beograd (LYBE), Kraljevo (LYKV), Niš (LYNI), Podgorica (LYPG), Tivat (LYTV), Vršac (LYVR) i Batajnica (LYBT).
3.
Poletanje i sletanje, kao i ponovljene "touch and go" procedure računaju se kao jedan let. Kao obračunski početak leta uzima se poletanje.
4.
Iznos terminalne naknade obračunava se po jednačini:
R = t x p
R- naknada;t- koeficijent za obračun naknade -unit rate;p- faktor težine.
5.
Faktor težine se izračunava kao kvadratni koren iz količnika koji se dobije kada se broj tona maksimalne sertifikovane mase u poletanju (MTOM), koja je upisana u dozvoli za plovidbenost, priručniku za letenje ili nekom drugom zvaničnom dokumentu podeli sa 50:
p= (kvadratni koren iz)MTOM/50
6.
Faktor težine obračunava se sa tačnošću od 4 decimale.
7.
Kada maksimalna sertifikovana masa vazduhoplova u poletanju (MTOM) nije poznata, faktor težine računa se tako što se uzima maksimalna masa vazduhoplova tog tipa.
8.
Kada vazduhoplov ima više overenih maksimalnih masa u poletanju, faktor težine utvrđuje se na osnovu maksimalne dozvoljene mase vazduhoplova na poletanju koju je potvrdila država u kojoj je registrovan.
9.
Ukoliko prevozilac naznači da leti sa dva ili više vazduhoplova koji su različite verzije istog tipa, za obračun faktora težine uzimaće se prosek maksimalnih masa na poletanju svih vazduhoplova koji su prijavljeni.
10.
Obračun faktora težine po tipu vazduhoplova i po prevoziocu vršiće se jedanput godišnje.
11.
Koeficijent za obračun naknade -unit rate (t)iznosi:
- zaIFRletove - 230,00 evra,
- zaVFRletove - 50,00 evra.
12. Iznos terminalne naknade za letove koji se obavljaju isključivo radi dobijanja ili održavanja letačke dozvole članova posade vazduhoplova a obavljaju se po pravilima instrumentalnog letenja (IFR) na aerodromima Kraljevo (LYKV), Niš (LYNI), Podgorica (LYPG), Tivat (LYTV) i Vršac (LYVR) utvrđuje se u iznosu od 10% od iznosa zaIFRletove.
13. Od plaćanja terminalne naknade izuzeti su:
- letovi koji se obavljaju po pravilima vizuelnog letenja (VFR) na aerodromima Kraljevo (LYKV), Niš (LYNI), Podgorica (LYPG), Tivat (LYTV) i Vršac (LYVR);
- letovi vazduhoplova čija je maksimalna sertifikovana masa pri poletanju manja ili jednaka 2 tone;
- letovi koji se obavljaju isključivo radi kalibraže radionavigacionih uređaja;
- vojni vazduhoplovi koji obavljaju letove za potrebe letačke obuke i trenaže;
- letovi koji se obavljaju za potrebe zvaničnih misija vladajućih monarha, njihove uže porodice, predsednika država, predsednika vlada i ministara u vladi. U ovim slučajevima u planu leta mora biti naznačen odgovarajući status;
- letovi vazduhoplova ovlašćenih i angažovanih u postupku traganja i spasavanja.
14.
Ovu odluku objaviti u "Službenom glasniku RS" i "Službenom listu RCG", a primenjivaće se od 1. oktobra 2006. godine.
Broj 3/0-08-0015/2006-0001
U Beogradu, 2. oktobra 2006. godine
Savet Direktorata
Predsednik, mr Velimir Ilić, s.r.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: