Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 118. stav 2. Pokrajinske skupštinske odluke o pokrajinskim službenicima ("Službeni list APV", broj 9/09 - prečišćen tekst, 18/09 - promena naziva akta i 9/11) i člana 30. stav 1. tačka 5. Pokrajinske skupštinske odluke o Vladi Autonomne Pokrajine Vojvodine ("Službeni list APV", broj 4/10),Vlada Autonomne Pokrajine Vojvodine, na sednici održanoj 8. februara 2012. godine, donela je

ODLUKU

O UTVRĐIVANjU PROGRAMA OPŠTEG STRUČNOG USAVRŠAVANjA POKRAJINSKIH SLUŽBENIKA IZ POKRAJINSKIH ORGANA ZA 2012. GODINU

(Objavljena u "Sl. listu APV", br. 2 od 27. februara 2012)

Član 1.

Ovom odlukom utvrđuje se Program opšteg stručnog usavršavanja pokrajinskih službenika iz pokrajinskih organa za 2012. godinu (u daljem tekstu: Program).

Član 2.

Program iz člana 1. ove odluke, čini njen sastavni deo.

Član 3.

Za realizaciju Programa iz člana 1. ove odluke, Služba za upravljanje ljudskim resursima posebnim aktom propisaće godišnji plan stručnog usavršavanja i obučavanja za 2012. godinu i utvrdiće dinamiku njegove realizacije.

Član 4.

Za realizaciju Programa iz člana 1. ove odluke, sredstva su obezbeđena u budžetu Autonomne Pokrajine Vojvodine za 2012. godinu.
Za realizaciju pojedinih obuka iz Programa iz člana 1. ove odluke, sredstva će se obezbediti iz budžeta organizacija uz čiju finansijsku podršku se organizuju obuke.

Član 5.

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne Pokrajine Vojvodine".
Vlada Autonomne Pokrajine Vojvodine
Broj: 151-1/2012
Novi Sad, 8. februar 2012. godine
Potpredsednica Vlade AP Vojvodine, Ana Tomanova-Makanova, s.r.
PROGRAM
OPŠTEG STRUČNOG USAVRŠAVANjA POKRAJINSKIH SLUŽBENIKA IZ POKRAJINSKIH ORGANA ZA 2012. GODINU
SADRŽAJ
UVOD
Odlukom o osnivanju Službe za upravljanje ljudskim resursima ("Službeni list APV'', broj: 18/2006) utvrđeno je da Služba obavlja stručne poslove u vezi sa upravljanjem ljudskim resursima u pokrajinskim organima uprave, organizacijama i službama. Osnovni delokrug njenog rada je organizacija i koordinacija stručnog usavršavanja, obučavanja i dodatnog obrazovanja zaposlenih u organima. Na osnovu ranijeg iskustva u Službi i na osnovu materijalnih mogućnosti koje su u momentu donošenja ovog predloga programa ograničene, odabrano je ukupno 15 obuka:
1. Kurs stranih jezika i jezika manjinskih nacionalnih zajednica;
2. Izrada akata (pravno normiranje);
3. Primena propisa u vezi sa javnim nabavkama - Zakon o javnim nabavkama i prateći propisi;
4. Upravni postupak i upravni spor;
5. Rešenje kao akt regulisanja radnopravnog položaja zaposlenog;
6. Rukovođenje i upravljanje timom;
7. Komunikacijske veštine i veštine rešavanja konflikata;
8. Razvoj prezentacijskih sposobnosti i veštine javnog nastupa;
9. Borba protiv korupcije;
10. Institucije Evropske unije i odlučivanje u Evropskoj uniji;
11. Pisanje projekata za fondove Evropske unije;
12. Trening emocionalne pismenosti;
13. Upravljanje vremenom;
14. Upravljanje stresom;
15. Značaj pismenosti u organima pokrajinske uprave.
Opšti cilj svih obuka je usavršavanje rada pokrajinskih službenika kroz sticanje novih znanja i veština i obnavljanje postojećeg znanja, radi poboljšanja funkcionisanja pokrajinske uprave.
Obuke će se izvoditi u raspoloživim salama u zgradi Vlade Autonomne Pokrajine Vojvodine i Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine, kao i u drugim objektima koji služe za radne i protokolarne potrebe (vila "Vojvodina" u Čortanovcima, "Centar za privredno-tehnološki razvoj Vojvodine" na Andrevlju i "Vojvođanski omladinski centar" u Sremskoj Kamenici). Takođe, u skladu s potrebama, obuke će se odvijati i van napred navedenih objekata, tj. van Novog Sada.
Predavači i lica angažovana na seminarima biće stručnjaci iz pojedinih oblasti, ali i pokrajinski službenici koji imaju znanje i višegodišnje iskustvo u radu u pokrajinskim organima. Pretpostavka je da na pitanja i nedoumice sa kojima se susreću pokrajinski službenici najbolje mogu da odgovore ljudi iz prakse.
Pojedine obuke će se izvoditi u saradnji sa drugim pokrajinskim organima, nevladinim organizacijama i drugim stručnim institucijama.
Obuke će se izvoditi kao kombinacija predavanja i radionica, što znači da se od učesnika/polaznika očekuje aktivno učešće u radu. U skladu sa potrebama i interesovanjem, pojedine obuke organizovaće se više puta u toku godine.
Pravo da se prijave na obuke imaju svi pokrajinski službenici na izvršilačkim i na rukovodećim radnim mestima u pokrajinskim organima, s tim što je svakom obukom određeno na koju kategoriju pokrajinskih službenika se odnosi. Pored zainteresovanosti pokrajinskih službenika za određenu obuku, konačnu odluku o učešću će doneti starešina pokrajinskog organa. Prijave će se podnositi na osnovu poziva koji će se objavljivati: na internet stranici Službe za upravljanje ljudskim resursima, pismenih poziva upućenih svim pokrajinskim organima, kao i na osnovu poziva koje će pokrajinski službenici dobijati direktno putem elektronske pošte, na osnovu podataka prikupljenih putem Upitnika za analizu potreba stručnog usavršavanja pokrajinskih službenika u 2012. godini koje je sprovela Služba za upravljanje ljuskim resursima.
Na kraju završene obuke učesnicima će se dodeliti sertifikat o završenoj obuci.
NAZIV OBUKE: KURS STRANIH JEZIKA I JEZIKA MANjINSKIH NACIONALNIH ZAJEDNICA
CILj
Priprema pokrajinskih službenika za polaganje ispita iz stranog jezika i jezika manjinskih nacionalnih zajednica kao i osposobljavanje i usavršavanje pokrajinskih službenika za uspešnu komunikaciju na ovim jezicima u skladu sa potrebama organa.
RAZLOZI ZA ODRŽAVANjE
Priprema pokrajinskih službenika za polaganje ispita iz stranog jezika i jezika manjinskih nacionalnih zajednica pred komisijama koju je formirao Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice u skladu sa Pokrajinskom skupštinskom odlukom o ispitu iz stranog jezika i jezika nacionalne manjine za rad u organima uprave ("Službeni list AP Vojvodine", broj 14/2003, 2/2006 i 18/2009 - izmena naziva akta) i Pravilnikom o načinu provere znanja iz stranog jezika ili jezika nacionalne manjine ("Službeni list AP Vojvodine", broj 6/2004).
Imajući u vidu sve intenzivniji proces međunarodne integracije, kao i sve učestaliju saradnju s međunarodnim organizacijama, znanje stranih jezika predstavlja jedan od osnovnih uslova za efikasno i racionalno obavljanje poslova u pokrajinskim organima, naročito za zaposlene koji često komuniciraju sa strancima.
Znanje jezika manjinskih nacionalnih zajednica je izuzetno važno radi pune primene prava pripadnika nacionalnih zajednica da se organima uprave obraćaju na maternjem jeziku i da im se odgovor pruži na istom jeziku.
CILjNA GRUPA
Pokrajinski službenici na svim nivoima, sa davanjem prioriteta pokrajinskim službenicima koji često dolaze u kontakt sa strancima i strankama i kojima je aktom o sistematizaciji radnih mesta kao jedan od uslova predviđeno poznavanje stranog jezika ili jezika manjinskih