Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


NACIONALNA

KONTROLNA LISTA ROBE DVOSTRUKE NAMENE

(Objavljena u "Sl. listu SCG", br. 11 od 18. marta 2005)

OPŠTE NAPOMENE

1.
Za kontrolu robe projektovane ili modifikovane za vojnu upotrebu, videti važeću Nacionalnu kontrolnu listu naoružanja i vojne opreme. Napomene u ovoj Listi date pod nazivom "VIDETI TAKOE KONTROLU VOJNE ROBE" odnose se na tu listu.
2.
Predmet kontrole date ovim aneksom trebalo bi da bude i izvoz robe koja ne podleže kontroli (uključujući i postrojenja), a sadrži jednu ili više komponenti koje podležu kontroli kada su ona ili one suštinski element te robe i moguće ih je izdvojiti i upotrebiti u druge svrhe.
N. B.: U proceni da li se komponenta(-e) koja podleže kontroli može smatrati suštinskim elementom, neophodno je u obzir uzeti faktore količine, vrednosti i tehnološkog znanjaknow-howkao i druge specifične okolnosti koje mogu da utiču na to da se kontrolisana komponenta ili komponente smatraju suštinskim elementom robe koja se nabavlja.
3.
Roba specifikovana ovim aneksom obuhvata i novu i polovnu robu.

NAPOMENA O NUKLEARNOJ TEHNOLOGIJI (NTN)

(Čitati uz deo E Kategorije 0)

"Tehnologija" koja se dovodi u direktnu vezu sa svom robom koja podleže kontroli u Kategoriji 0, kontroliše se u skladu sa odredbama Kategorije 0.
"Tehnologija" za "razvoj", "proizvodnju" ili "upotrebu" robe koja podleže kontroli i dalje podleže kontroli, čak i kada se može primeniti na robu koja toj kontroli ne podleže.
Odobrenje za izvoz takođe podrazumeva da se krajnjem korisniku izveze minimum "tehnologije" potrebne za instalaciju, rad, održavanje i remont robe.
Kontrola transfera "tehnologije" ne odnosi se na informacije koje su "javno dobro" niti na "osnovna naučna istraživanja".

OPŠTA TEHNOLOŠKA NAPOMENA (GTN)

(Čitati uz deo E Kategorija od 1 do 9)

Izvoz "tehnologije" "zahtevane" za "razvoj", "proizvodnju" ili "upotrebu" robe koja podleže kontroli u Kategorijama od 1 do 9, kontroliše se u skladu sa odredbama Kategorija od 1 do 9.
"Tehnologija" "zahtevana" za "razvoj", "proizvodnju" ili "upotrebu" robe koja podleže kontroli i dalje podleže kontroli, čak i kada se može primeniti na robu koja toj kontroli ne podleže.
Kontrola se ne odnosi na "tehnologiju" koja je minimum potreban za instalaciju, rad, održavanje (proveru) i remont one robe koja ne podleže kontroli ili čiji je izvoz odobren.
N. B.: Ovo ne stavlja van kontrole "tehnologiju" specifikovanu pod 1E002.e., 1E002.f., 8E002.a. i 8E002.b.
Kontrola transfera "tehnologije" ne odnosi se na informacije koje su "javno dobro", niti na "osnovna naučna istraživanja" kao ni na minimum informacija neophodnih za upotrebu nekog patenta.

OPŠTA NAPOMENA UZ SOFTVER (GSN)

(Ova napomena stavlja van snage svaku kontrolu u okviru delaDKategorija od 0 do 9)

Kategorije od 0 do 9 ne kontrolišu "softver" koji je ili:
a., Javno dostupan jer:
1. Prodaje se u maloprodaji sa skladišta i bez ograničenja:
a. Direktnom kupovinom;
b. Poručivanjem preko pošte;
c. Poručivanjem elektronskim putem, ili
d. Poručivanjem putem telefona; i
2. Projektovan je za instalaciju od strane korisnika bez dalje suštinske pomoći proizvođača; ili
N. B.: Stavka a. Opšte napomene uz softver ne oslobađa "softver" specifikovan u kategoriji 5 - Deo 2 ("zaštita informacija").
b. "Javno dobro".

DEFINICIJE KORIŠĆENIH TERMINA U OVOJ LISTI

Definicije termina datih pod jednostrukim navodnicima date su u tehničkoj napomeni uz odgovarajući pojam.
Definicije termina datih pod dvostrukim navodnicima su sledeće:
N. B.: Reference koje se tiču kategorije date su u zagradi iza termina koji se definiše.
"Aeroprofili promenljive geometrije" (7) označavaju korišćenje zakrilaca izlaznih ivica ili trimera, pretkrilaca napadnih ivica ili otklona obrtnog čeonog dela, čijim se položajima može upravljati tokom leta.
"Aktivni piksel" (6 8) je najmanji (pojedinačni) element rešetke u čvrstom stanju koji ima funkciju fotoelektričnog prenosa pri izlaganju svetlosnom (elektromagnetnom) zračenju.
"Aktivni sistemi za upravljanje letom" (7) su sistemi koji sprečavaju neželjene pokrete ili opterećenja struktura "letelica" i raketa tako što autonomno obrađuju izlazne podatke višestrukih senzora, a zatim izdaju neophodna preventivna naređenja o izvršavanju automatskog upravljanja.
"Analizator signala" (3) označava uređaj koji može da meri i prikaže osnovna svojstva jednofrekventnih komponenti višefrekventnih signala.
"Asimetričćni algoritam" (5) označava kriptografski algoritam koji koristi različite matematičke šifre za šifrovanje i dešifrovanje.
N. B.: Obično se "asimetrični algoritmi" koriste za upravljanje ključem.
"Asinhroni način transfera" ("ATM") (5) označava način transfera po kome su informacije organizovane u ćelije, asinhron je jer rekurencija ćelija zavisi od zahtevanog ili trenutnog protoka bitova.
"ATM" je ekvivalentno "Asinhronom načinu transfera".
"Automatsko praćenje mete" (6) označava tehniku procesiranja koja automatski određuje i obezbeđuje kao izlaz ekstrapoliranu vrednost najverovatnijeg položaja mete u realnom vremenu.
"Bacanje" (2) (van pravog hoda) označava radijalni pomak za jedan obrtaj glavnog vretena izmeren u ravni normalnoj na osu vretena u tački na spoljašnjoj ili unutrašnjoj površini koja se ispituje (ref.ISO230/1 1986, paragraf 5.61).
"Bezbednostu više nivoa" (5) označava klasu sistema koji sadrže informacije različite osetljivosti i koji dozvoljavaju istovremeni pristup korisnicima s različitim zahtevima u pogledu bezbednosti kao i potrebama, ali i sprečavaju neautorizovani pristup informacija.
N. B.: "Bezbednost u više nivoa" predstavlja bezbednost računara, a ne pouzdanost računara koja se odnosi na prevenciju grešaka opreme ili prevenciju grešaka ljudskog faktora.
"Brzina digitalnog transfera" (5) označava totalni protok bitova informacije koja se direktno prenosi na bilo koju vrstu medijuma.
N. B.: Videti takođe pod "Brzina ukupnog digitalnog transfera".
"Brzina pomeraja" (žiro) (7) označava brzinu devijacije izlaza od željenog izlaza. Sastoji se od proizvoljnih i sistematskih komponenti i izražava se kao ekvivalentni ulazni ugaoni pomeraj po jedinici vremena u odnosu na inercioni prostor.
"Brzina signaliziranja podataka" (5) označava brzinu, definisanu uITUPreporuci 53-36), uzimajući u obzir da, za nebinarne modulacije, bod i bit po sekundi nisu jednaki. Potrebno je uključiti bitove za funkcije kodiranja, ispitivanja i sinhronizacije.
N. B. 1: Pri određivanju "brzine signaliziranja podataka" eksploatacioni i administrativni kanali nisu obuhvaćeni.
N. B. 2: To je maksimalna jednosmerna brzina, tj. maksimalna brzina bilo pri transmisiji biloi pri prijemu.
"Brzina ukupnog digitalnog transfera" (5) označava broj bitova, uključujući linijsko kodovanje, pripremu, itd. u jedinici vremena koji prođe između odgovarajuće opreme u sistemu digitalne transmisije.
N. B.: Videti takođe "brzinu digitalnog transfera".
"SE" je ekvivalentno "računarskom elementu".
"SER" (verovatna radijalna greška) (7) je mera preciznosti; prečnik kruga sa centrom u meti, za