Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 15, a u vezi sa članom 36. Zakona o energetici ("Službeni glasnik RS", broj 84/2004) i člana 12. Statuta Agencije za energetiku Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 52/2005),
Savet Agencije za energetiku Republike Srbije, na 21. sednici od 21. jula 2006. godine, doneo je

ODLUKU

O UTVRĐIVANjU METODOLOGIJE ZA ODREĐIVANjE TARIFNIH ELEMENATA ZA IZRAČUNAVANjE CENA PRISTUPA I KORIŠĆENjA SISTEMA ZA TRANSPORT PRIRODNOG GASA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 68 od 9. avgusta 2006; 1/2007, 100/08, 116/08, 64/10, 45/11)

1.
Utvrđuje se Metodologija za određivanje tarifnih elemenata za izračunavanje cena pristupa i korišćenja sistema za transport prirodnog gasa, koja je odštampana uz ovu odluku i čini njen sastavni deo.
2.
Ovu odluku objaviti u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 511/2
U Beogradu, 21. jula 2006. godine
Savet Agencije za energetiku Republike Srbije
Predsednik, Ljubo Maćić, s.r.

METODOLOGIJA ZA ODREĐIVANjE TARIFNIH ELEMENATA ZA IZRAČUNAVANjE CENA PRISTUPA I KORIŠĆENjA SISTEMA ZA TRANSPORT PRIRODNOG GASA

I. PREDMET METODOLOGIJE

Ovom metodologijom se utvrđuje način određivanja tarifnih elemenata za izračunavanje cena pristupa i korišćenja sistema za transport prirodnog gasa (u daljem tekstu: korišćenje sistema).

II. METODOLOŠKI PRISTUP

Metodologija se bazira na mehanizmu kontrole cene pristupa i korišćenja sistema za transport prirodnog gasa primenom metode regulacije "troškovi plus", kojom se energetskim subjektima koji obavljaju delatnosti transporta prirodnog gasa, odnosno upravljanja transportnim sistemom za prirodni gas određuje maksimalna visina prihoda u regulatornom periodu, odnosno cena kojom se omogućava pokriće opravdanih troškova poslovanja, kao i odgovarajući povraćaj na angažovana sredstva.
Maksimalno odobreni prihod energetskog subjekta se alocira na tarifne elemente na osnovu:
1) planirane potrošnje prirodnog gasa, strukture i vrednosti energetskih objekata, i
2) učešća varijabilnih i fiksnih troškova u ukupnim troškovima energetskog subjekta.

III. POJMOVI I DEFINICIJE

Pojmovi upotrebljeni u metodologiji imaju sledeće značenje:

Alokacija prihoda Raspodela maksimalno odobrenog prihoda
na tarifne elemente;
m3Kubni metar prirodnog gasa donje toplotne
vrednosti 33.338,35kJpri temperaturi od
288,15 K (15oC) i na pritisku od 1,01325 bar;
Maksimalno odobreni prihod Maksimalan iznos prihoda energetskog
subjekta u regulatornom periodu kojim se
nadoknađuju svi opravdani troškovi koji
nastaju obavljanjem regulisane energetske
delatnosti i odgovarajući povraćaj
na angažovana sredstva;
Mesto troška Fizičko ili drugo mesto u energetskom
subjektu na kome nastaje konkretan trošak;
Regulatorna naknada Deo tarife za pristup i korišćenje sistema
koji se priznaje kao trošak energetskom
subjektu, a predstavlja prihod Agencije
za energetiku Republike Srbije,
u skladu sa Zakonom;
Tarifni elementi Obračunske veličine tarifnog sistema
u kojima se izražavaju učinci regulisanih
energetskih subjekata i obračunavaju
cene tih učinaka.

Ostali pojmovi upotrebljeni u ovoj metodologiji imaju isto značenje kao u Zakonu o energetici.
Pri izračunavanju prema formulama u ovoj metodologiji, sve vrednosti koje se izražavaju u procentima se dele sa 100.

IV. ODREĐIVANjE MAKSIMALNO ODOBRENOG PRIHODA

Maksimalno odobreni prihod se obračunava za svaku energetsku delatnost posebno, na osnovu opravdanih troškova poslovanja energetskog subjekta koji nastaju obavljanjem energetske delatnosti za koju se utvrđuje maksimalno odobreni prihod i na osnovu odgovarajućeg povraćaja na sredstva angažovana za obavljanje te delatnosti.
Ako iz objektivnih razloga (promena Energetskog bilansa Republike Srbije ili promena cene prirodnog gasa iz uvoza, izražena u dinarima, za više od 3%), opravdani troškovi poslovanja na osnovu kojih je utvrđen maksimalno odobreni prihod energetskog subjekta bitno odstupaju od troškova koji realno nastaju, može se izvršiti korekcija maksimalno odobrenog prihoda.
Ocena opravdanosti troškova se vrši prema prirodi konkretnog troška sagledavanjem njegove svrsishodnosti, proverom količina i cene kojom je izazvan konkretan trošak, uporednom analizom troškova energetskog subjekta zasnovanom na podacima o troškovima u prethodnom periodu i troškovima energetskih subjekata koji obavljaju istu energetsku delatnost u zemlji i okruženju (benchmarking).

IV.1. Zajednički operativni troškovi, sredstva, troškovi amortizacije i ostali prihodi

Zajedničkim operativnim troškovima se smatraju operativni troškovi nastali radi omogućavanja funkcionisanja energetskog subjekta koji obavlja dve ili više energetskih delatnosti ili koji pored energetske obavlja i neku drugu delatnost, a koji ne mogu biti direktno vezani ni za jedno konkretno mesto troška.
Zajedničkim sredstvima se smatraju sredstva energetskog subjekta koja su neophodna za funkcionisanje energetskog subjekta koji obavlja dve ili više energetskih delatnosti ili koji pored energetske obavlja i neku drugu delatnost, a koja se ne mogu direktno alocirati na pojedine delatnosti (nematerijalna ulaganja osim goodnjill-a, nekretnine, postrojenja i oprema).
Zajedničkim troškovima amortizacije se smatraju troškovi amortizacije zajedničkih sredstava nastali radi omogućavanja funkcionisanja energetskog subjekta koji obavlja dve ili više energetskih delatnosti ili koji pored energetske obavlja i neku drugu delatnost, a koji ne mogu biti direktno vezani ni za jedno konkretno mesto troška.
Zajedničkim ostalim prihodima se smatraju ostali prihodi ostvareni angažovanjem zajedničkih sredstava energetskog subjekta koji se ne mogu direktno alocirati na pojedine delatnosti.
Zajednički operativni troškovi, sredstva, troškovi amortizacije i ostali prihodi se raspoređuju na energetsku delatnost za koju se utvrđuje maksimalno odobreni prihod, u skladu sa ovom metodologijom (transport prirodnog gasa, odnosno upravljanje transportnim sistemom za prirodni gas) i na druge energetske i ostale delatnosti, na osnovu transparentnih pravila (ključeva) utvrđenih u skladu sa računovodstvenim standardima i objektivnim kriterijumima.

IV.2. Transport prirodnog gasa:

Obračun maksimalno odobrenog prihoda energetskog subjekta po osnovu obavljanja delatnosti transporta prirodnog gasa vrši se primenom sledeće formule:
MOPt = OTt + At + PPCKxRSt - OPt + KEt
gde su:
t - regulatorni period,
MOPt - maksimalno odobreni prihod po osnovu obavljanja delatnosti transporta prirodnog gasa u periodu t (u dinarima),
: