Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 17. stav 1. tačka 13. Zakona o elektroprivredi ("Službeni glasnik RS", br. 45/91, 53/93, 67/93, 48/94, 69/94 i 44/95) i člana 44. stav 2. tačka 2. alineja 8. Statuta Javnog preduzeća "Elektroprivreda Srbije" ("Službeni glasnik RS", broj 80/91),
Upravni odbor Javnog preduzeća za proizvodnju, prenos i distribuciju električne energije i proizvodnju uglja "Elektroprivrede Srbije", na sednici od 12. aprila 2001. godine, doneo je

ODLUKU

O TARIFNOM SISTEMU ZA PRODAJU ELEKTRIČNE ENERGIJE

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 24 od 12. aprila 2001)

Osnovne odredbe

Član 1.

Električna energija koja se isporučuje potrošačima obračunava se u skladu sa ovom odlukom o tarifnom sistemu za prodaju električne energije (u daljem tekstu: tarifni sistem).

Član 2.

Tarifnim sistemom se utvrđuju: kriterijumi i merila za određivanje kategorija potrošnje i grupa potrošača; obračunski elementi za utvrđivanje vrednosti isporučene električne energije i način njihove primene; tarifni stavovi za obračun utrošene električne energije, kao i mere kojima se primenom obračunskih elemenata i tarifnih stavova za obračun električne energije, obezbeđuje prilagođavanje potrošnje električne energije uslovima i mogućnostima elektroenergetskog sistema.

Član 3.

Kategorija potrošnje određuje se u zavisnosti od: napona na mestu isporuke električne energije potrošaču; jednovremene snage trošila i namene potrošnje; vrste mernih uređaja, odnosno načina merenja i drugih kriterijuma utvrđenih ovim tarifnim sistemom (u daljem tekstu: kategorije potrošnje).
U okviru iste kategorije potrošnje, u zavisnosti od vrste mernih uređaja i načina merenja, obrazuju se grupe potrošača.
Obračunski elementi za utvrđivanje vrednosti isporučene električne energije jesu elementi na osnovu kojih se utvrđuje vrednost isporučene električne energije (u daljem tekstu: obračunski elementi).
Tarifni stavovi za obračun električne energije utvrđuju se za svaku kategoriju potrošnje i grupu potrošača, prema vremenu korišćenja i drugim uslovima preuzimanja električne energije utvrđenih ovim tarifnim sistemom primenom obračunskih elemenata po količini i snazi (u daljem tekstu: tarifni stavovi).
Mere za prilagođavanje potrošnje električne energije uslovima i mogućnostima elektroenergetskog sistema sadrže stimulativne uslove korišćenja električne energije za potrošače koji racionalno koriste tu energiju i izražavaju se tarifnim stavovima.

Kategorije potrošnje

Član 4.

Kategorije potrošnje su:
1. Potrošnja na visokom naponu
2. Potrošnja na srednjem naponu
3. Potrošnja na niskom naponu
4. Široka potrošnja
5. Javno osvetljenje.

Član 5.

U kategoriji "potrošnje na visokom naponu" su potrošači čiji su objekti priključeni na elektroenergetsku mrežu naponskog nivoa 110kVili višeg naponskog nivoa.
U kategoriji "potrošnja na srednjem naponu" su potrošači čiji su objekti priključeni na elektroenergetsku mrežu naponskog nivoa iznad 1kV, a nižeg od 110kV.

Član 6.

U kategoriji "potrošnja na niskom naponu" su potrošači čiji su objekti priključeni na elektroenergetsku mrežu niskog naponskog nivoa do 1kV, a imaju trošila čija je jednovremena snaga veća od 42kW, odnosno imaju elektroenergetsku saglasnost na nazivnu struju priključka veću od 63 A, i kojima se obračunska snaga, aktivna i reaktivna energija utvrđuju merenjem.
U kategoriju "potrošnja na niskom naponu" mogu se, na njihov zahtev, razvrstati i potrošači koji imaju trošila čija je jednovremena snaga manja od 42kW, odnosno imaju elektroenergetsku saglasnost na nazivnu struju priključka manju od 63 A, ako obezbede uslove da se obračunska snaga, aktivna i reaktivna energija utvrđuju merenjem.

Član 7.

U kategoriji "široka potrošnja" su potrošači čiji su objekti priključeni na elektroenergetsku mrežu niskog naponskog nivoa i koji imaju jednovremenu snagu trošila najviše 42kW, odnosno koji imaju elektroenergetsku saglasnost na priključak nazivne struje od najviše 63 A, a koriste električnu energiju naročito za:
- potrebe domaćinstva u stanovima, stambenim zgradama i objektima za odmor;
- pogon zajedničkih uređaja i instalacija u stambenim zgradama, zajedničkim i sporednim prostorijama (liftovi, osvetljenje stepeništa i zajedničkih prostorija i sl.);
- pogon uređaja i instalacija komunalne potrošnje (kotlarnice za daljinsko grejanje, individualne kotlarnice za grejanje stambenih zgrada i drugi uređaji i instalacije za snabdevanje komunalnim proizvodima i uslugama);
- pogon elektromotora i aparata u poljoprivrednim domaćinstvima, kao i pogon uređaja i instalacija kućnih i zajedničkih seoskih vodovoda;
- potrebe osvetljavanja i zagrevanja poslovnih objekata i poslovnih prostorija i pogon motora i aparata u tim objektima i prostorijama (objekti za komercijalni turizam, odmarališta; objekti ustanova iz oblasti zdravstva, prosvete, kulture i dečje zaštite, administrativni objekti i dr.), kao i pogon zajedničkih uređaja i instalacija u tim objektima, zajedničkim i sporednim prostorijama (liftovi, osvetljenje stepeništa i zajedničkih prostorija, uređaji i instalacije komunalne potrošnje i sl.);
- potrebe osvetljavanja sporednih, ekonomskih objekata i garaža i prilaza tim objektima.

Član 8.

U kategoriji potrošnje "javno osvetljenje" je potrošnja električne energije za osvetljenje ulica, trgova, tunela, pešačkih prolaza, parkova, puteva, istorijskih i drugih obeležja, uređaja za putnu signalizaciju i druga potrošnja za osvetljenje javnih površina i javnih objekata.

Grupe potrošača

Član 9.

U zavisnosti od načina merenja isporučene aktivne energije i drugih uslova isporuke električne energije, za potrošače električne energije iz kategorije "široka potrošnja", obrazuju se sledeće grupe:
1) potrošači sa jednotarifnim merenjem
2) potrošači sa dvotarifnim merenjem
3) potrošači sa upravljanom potrošnjom.

Član 10.

U grupi potrošača sa jednotarifnim merenjem su potrošači kod kojih se preuzeta aktivna energija meri primenom jedinstvenog dnevnog tarifnog stava.
U grupi potrošača sa dvotarifnim merenjem su potrošači kod kojih se preuzeta aktivna energija meri zavisno od doba dana, kao doba primene viših i nižih dnevnih tarifnih stavova.
U grupi potrošača sa upravljanom potrošnjom su potrošači iz st. 1. i 2. ovog člana, kod kojih se sistemom za daljinsko upravljanje potrošnjom, upravlja napajanjem električnom energijom sledećih trošila: kotlova za grejanje prostorija, TA peći i protočnih bojlera, nazivne snage od najmanje 12kWza svaku pojedinu vrstu trošila, na način kojim se napajanje može prekinuti u periodu od najviše dva puta od po tri časa u doba primene višeg dnevnog tarifnog stava, s tim što se između dva prekida mora obezbediti napajanje električnom energijom u trajanju od najmanje četiri časa.

Član 11.

Doba primene višeg dnevnog tarifnog stava je, po pravilu, od 07hdo 23hsvakog dana, a nižeg od 00hdo 07hi od 23hdo 24h.
Doba primene višeg i nižeg dnevnog tarifnog stava na pojedinim delovima konzumnog područja isporučilac električne energije može, ako je to neophodno radi obezbeđivanja uravnoteženog rada elektroenergetskog sistema i sprečavanja preopterećenja, odnosno neravnomernog opterećenja elektroenergetskih objekata, uređaja i postrojenja, odrediti i u drugom periodu dana, pod uslovom da doba primene nižeg dnevnog tarifnog stava počinje između 22hi 24hi traje neprekidno osam časova.
U slučaju iz stava 2. ovog člana, isporučilac električne energije je dužan da o svim promenama blagovremeno obavesti potrošače putem sredstava javnog informisanja ili na drugi pogodan način, a najkasnije 24 časa pre pomeranja primene višeg i nižeg dnevnog tarifnog stava.

Član 12.

Potrošačima iz kategorije "široka potrošnja" sa posebnim merenjem za grupu trošila (TA peći, bojleri i drugo), isporučuje se električna energija za napajanje tih trošila, uz primenu nižeg dnevnog tarifnog stava u trajanju od deset časova dnevno, od čega osam časova neprekidno, s tim što vreme isporuke električne energije određuje isporučilac uređajima za daljinsko upravljanje, u skladu sa mogućnostima elektroenergetskog sistema.
Ako je, u slučaju iz stava 1. ovog člana, dnevna temperatura merena u 07 časova minus 10oCili niža, električna energija za napajanje tih trošila se dodatno isporučuje u trajanju od dva časa.
Napajanje električnom energijom u trajanju od dva časa, u smislu st. 1. i 2.