Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu čl. 237. tačka 3) i 241. tačka 2), a u vezi sa članom 73. Zakona o vazdušnom saobraćaju ("Službeni glasnik RS", broj 73/10), Zakonom o ratifikaciji Završnog dokumenta diplomatske konferencije o Protokolu kojim se menja Međunarodna konvencija o saradnji u oblasti bezbednosti vazdušne plovidbe Evrokontrol od 13. decembra 1960. godine ("Službeni list SCG"- Međunarodni ugovori, broj 4/05) i Zakonom o ratifikaciji Multilateralnog sporazuma o rutnim naknadama ("Službeni list SCG" - Međunarodni ugovori, broj 4/05),
Upravni odbor Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije donosi

ODLUKU

O PRIMENI USLOVA PRIMENE SISTEMA RUTNIH NAKNADA I USLOVA PLAĆANjA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 2 od 18. januara 2011)

1.
Za korišćenje usluga u vazdušnoj plovidbi u vazdušnom prostoru Republike Srbije - Oblasti informisanja u letu Beograd (FIR Beograd), korisnik usluga plaća naknadu.
2.
Naknada iz tačke 1. ove odluke određuje se i naplaćuje u skladu sa Multilateralnim sporazumom o rutnim naknadama ("Službeni list Srbije i Crne Gore - Međunarodni ugovori", broj 4/2005) i Uslovima primene sistema rutnih naknada i uslovima plaćanja koje je doneo Centralni biro za naplatu rutnih naknada (CRCO) Evropske organizacije za bezbednost vazdušne plovidbe (EUROCONTROL).
3.
Uslovi primene sistema rutnih naknada i uslovi plaćanja dati su u prilogu ove odluke i čine njen sastavni deo.
4.
Pored letova iz člana 8. stav 1. Uslova primene sistema rutnih naknada i uslova plaćanja koji su obavezno izuzeti od plaćanja naknada, ovom odlukom se takođe izuzimaju letovi navedeni u stavu 2. istog člana pod b), v), g), d), đ) i e) kao i vojni letovi koje obavljaju vojni vazduhoplovi Republike Srbije i vojni letovi koje obavljaju vojni vazduhoplovi drugih država na osnovu međunarodnih sporazuma.
5.
Ukupna naplaćena sredstva, po odbitku troškova Evropske organizacije za bezbednost vazdušne plovidbe (EUROCONTROL), uplaćuju se na račun Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije i na račun Agencije za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore d.o.o, u skladu sa unapred određenim iznosima jedinične naknade.
6.
Prema korisnicima vazduhoplova koji ne plate u roku naknadu iz tačke 1. ove odluke, nadležni organ ima pravo privremenog uskraćivanja, ograničenja ili kompletnog otkazivanja korišćenja usluga u vazdušnoj plovidbi.

7. Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o primeni Uslova primene Sistema rutnih naknada i uslova plaćanja ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 75/07).

8. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Broj 1/0-01-0004/2010-0024

U Beogradu, 23. decembra 2010. godine

Upravni odbor

Predsednik, Milutin Mrkonjić, s.r.

PRILOG

USLOVI PRIMENE SISTEMA RUTNIH NAKNADA

Član 1.

1. Naknada se naplaćuje za sve letove vazduhoplova koji se obavljaju u skladu sa procedurama utvrđenim u primeni standarda i preporučene prakse Organizacije međunarodnog civilnog vazduhoplovstva u vazdušnom prostoru koji je u nadležnosti država ugovornica. U svrhu određivanja rutnih naknada, vazdušni prostor je podeljen u zone naplate preleta, kako su definisale države ugovornice.

2. Naknada pokriva troškove koje su države ugovornice imale u pogledu službi i opreme za obezbeđenje vazdušne plovidbe na ruti, funkcionisanja sistema rutnih naknada, kao i za troškove EUROCONTROL nastale rukovođenjem tim sistemom.

3. Naknade nastale u određenoj zoni naplate mogu da podležu porezu na dodatu vrednost (PDV). U tom slučaju, EUROCONTROL može izvršiti povraćaj navedenog poreza, u skladu s pravilima dogovorenim sa tom državom ugovornicom.

4. Naknade nastale u određenoj zoni naplate mogu da podležu programu stimulacije. EUROCONTROL može primeniti i sprovesti ovaj program, u skladu s procedurama usaglašenim sa određenom državom ugovornicom.

5. Lice koje je dužno da plati naknadu je lice koje je bilo korisnik vazduhoplova u vreme obavljanja leta. Ukoliko identitet avio-prevozioca nije poznat, vlasnik vazduhoplova će se smatrati avio-prevoziocem, osim ako ne dokaže da je drugo lice koristilo vazduhoplov.

Član 2.

Za svaki let koji ulazi u vazdušni prostor zona naplate datih u Aneksu 1, naplatiće se jedinstvena naknada (R) koja je jednaka zbiru naknada određenih za taj let u vazdušnom prostoru zona naplate koje su u pitanju.

Pojedinačna naknada (ri) za letove u zoni naplate (i), određuje se u skladu s odredbama člana 3.

Član 3.

Naknada za let u određenoj zoni naplate (i) izračunava se u skladu sa sledećom formulom:

ri = ti dž Ni

gde je (ri) naknada, (ti) jedinična obračunska cena naknade i (Ni) broj jedinica usluga koje odgovaraju tom letu.

Član 4.

Broj jediničnih usluga za određeni let, označenih sa (Ni), iz člana 3, dobija se na osnovu sledeće formule:

Ni = di dž p

gde je (di) faktor razdaljine u odnosu na zonu naknade (i), a (p) faktor težine vazduhoplova.

Član 5.

1. Faktor razdaljine (di) se dobija tako što se sa brojem sto (100) podeli broj kilometara u ortodromi između:

- aerodroma poletanja u zoni naknade, odnosno tačke ulaska u zonu naknade (i), i

- aerodroma prve destinacije u zoni naknade, odnosno tačke izlaska iz te zone naknade (i).

Tačke ulaska i izlaska su tačke u kojima su bočne granice zone naplate presečene rutom opisanom u planu leta. Ovaj plan sadrži i sve promene koje avio-prevozilac izvrši u prvobitno dostavljenom planu leta, kao i sve izmene koje proističu iz mera upravljanja protokom vazdušnog saobraćaja, a koje su odobrene od strane avio-prevozioca kao rezultat mera upravljanja protokom vazdušnog saobraćaja.

2. U slučaju leta koji se završava na aerodromu sa koga je vazduhoplov poleteo, i tokom kojeg nije došlo do međusletanja (kružni let), primenjuje se član 5.1, osim u slučaju:

1) za kružni let koji se odvija u jednoj zoni naplate, razdaljina se izračunava tako što se brojem sto (100) podeli broj kilometara u ortodromi između aerodroma i najudaljenije tačke od aerodroma i pomnoži sa brojem dva (2);

2) za kružni let koji se odvija u više od jedne zone naplate, primenjuje se član 5.1, osim u onoj zoni naplate koja sadrži tačku najudaljeniju od aerodroma, gde se faktor razdaljine dobija tako što se brojem sto (100) podeli broj kilometara u ukupnoj ortodromi između tačke ulaska u tu zonu naplate i tačke najudaljenije od tog aerodroma, a od te najudaljenije tačke do tačke izlaska iz te zone naplate.

3. Razdaljina koju treba uzeti u obzir umanjuje se za dvadeset (20) kilometara za svako poletanje sa teritorije i za svako sletanje na teritoriju države ugovornice.

Član 6.

1. Faktor težine (p), izražen kao broj sa dva decimalna mesta, predstavlja kvadratni koren količnika dobijenog deljenjem broja metričkih tona, izraženih kao broj sa jednim decimalnim mestom, u maksimalno sertifikovanoj težini vazduhoplova pri poletanju sa pedeset (50), kao što je navedeno u potvrdi o plovidbenosti, priručniku za upravljanje vazduhoplovom ili nekom drugom dokumentu.

Kada maksimalna sertifikovana težina vazduhoplova pri poletanju nije poznata organima nadležnim za ubiranje naknade, faktor težine se izračunava tako što se uzima poznata težina najtežeg vazduhoplova istog tipa.

2. Kada vazduhoplov ima više sertifikovanih maksimalnih težina pri poletanju, faktor težine se utvrđuje na osnovu najveće dozvoljene težine vazduhoplova pri poletanju koju je odobrila država registracije vazduhoplova.

3. Međutim, kada avio-prevozilac ukaže EUROCONTROL, bar jednom godišnje, i to do poslednjeg radnog dana kalendarskog meseca u toku kojeg se flota tog prevozioca promenila, da obavlja saobraćaj sa dva ili više vazduhoplova koji su različite verzije istog tipa, za obračun faktora težine svakog vazduhoplova tog tipa uzima se prosek maksimalnih težina pri poletanju svih njegovih vazduhoplova tog tipa. Izračunavanje ovog faktora po tipu vazduhoplova i po avio-prevoziocu vrši se barem jednom godišnje.

Član 7.

1. Jedinična obračunska cena naknade (ti) određuje se u evrima.

2. Ukoliko država ugovornica koja je u pitanju ne odluči drugačije, jedinična obračunska cena naknade za zonu