Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 21. stav 1. tačka 2. Statuta Autonomne Pokrajine Vojvodine ("Službeni list APV", broj 17/91) a u vezi sa Odlukom o Strategiji reforme i razvoja pokrajinske uprave ("Službeni list APV", broj 14/06),
Skupština Autonomne Pokrajine Vojvodine, na sednici održanoj 18. marta 2008. godine, donela je

ODLUKU

O PRAVNOM NORMIRANjU

(Objavljena u "Sl. listu APV", br. 5 od 24. marta 2008)

1. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovom Odlukom utvrđuju se pravila za pripremu i izradu, nomotehnika izrade, naknadno ispitivanje dejstva, kao i druga pitanja u vezi sa odlukama koje donose organi Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: organi) pri vršenju poslova iz svoje nadležnosti.
Pravila za pripremu i izradu odluka utvrđena ovom Odlukom, shodno se primenjuju i na druga opšta akta koje donose organi.
Odredbe o prethodnom i naknadnom ispitivanju dejstva, kao i odredbs o Komisiji za izradu odluke, primenjuju se samo na odluke Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: Skupština) i Izvršnog veća Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: Izvršno veće) kojima se regulišu oblasti izvorne nadležnosti autonomne pokrajine, odnosno vrše izmens osnovnih pravnih instituta u takvoj oblasti.
Pravila utvrđena ovom Odlukom, shodno se primenjuju i na opšta akta koje prilikom obavljanja javnih ovlašćenja donose organizacije i službe čiji je osnivač autonomna pokrajina preko svojih organa.

Član 2.

Pokrajinski organ uprave (u daljem tekstu: obrađivač) priprema i izrađuje odluke i druga opšta akta na način utvrđen odredbama ove Odluke i Poslovnikom Skupštine, odnosno Izvršnog veća.
Ako obrađivač nije pokrajinski organ uprave, pri izradi akta shodno se primenjuju odredbe ove Odluke, izuzev odredbi o Komisiji za izradu Odluke.

Važenje i hijerarhija propisa

Član 3.

Propisi Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: autonomne pokrajine) važe na teritoriji autonomne pokrajine. Odluke i druga opšta akta Skupštine moraju biti u saglasnosti sa Ustavom i Statutom autonomne pokrajine (u daljem tekstu: Statut).
Odluke i druga opšta akta Izvršnog veća moraju biti u saglasnosti sa Ustavom, Statutom i u skladu sa drugim opštim aktima Skupštine.
Akti pokrajinskih organa uprave moraju biti saglasni sa Ustavom, Statutom, odlukama i drugim opštim aktima Skupštine i Izvršnog veća.
Akta organa jedinica lokalne samouprave kojima se izvršavaju poverene nadležnosti autonomne pokrajine, moraju biti saglasna sa Ustavom, Zakonom, Statutom, odlukama Skupštine i Izvršnog veća.

Odgovornost za pripremu i izradu odluke

Član 4.

Odgovornost za stručnu pripremu i izradu teksta Odluke snosi obrađivač.
Pokrajinski organ uprave nadležan za propise vrši proveru usklađenosti Odluke sa Ustavom, Zakonom, Statutom, odlukama i drugim propisima, pravnim sistemom kao i sa zahtevima nomotehnike.

2. PRAVILA ZA PRIPREMU ODLUKE Potreba donošenja odluke

Član 5.

Pretpostavka potrebe donošenja Odluke u osnovi postoji ako je, ispunjen jedan od sledećih preduslova:
1. kada je ovlašćenje, ili obaveza za donošenje odluke propisana nekim višim pravnim aktom,
2. kada je izrada odluke nužno potrebna radi sprovođenja zakona, kao i odluke Skupštine i Izvršnog veća,
3. kada je izrada odluke neophodna u cilju sprovođenja propisa i standarda Evropske unije,
4. kada buduća odluka obuhvata više posebnih odluka i na taj način značajno smanjuje njihov ukupni obim,
5. kada pitanje na koje se odluka odnosi, ne može biti regulisano od strane subjekata koji vrše poverena javna ovlašćenja i
6. kada je neophodno urediti pitanje od izuzetnog značaja, a nisu regulisana drugim propisom.

Radnje koje prethode pripremanju odluke

Član 6.

Radnje koje prethode pripremanju Odluke su:
1. Praćenje stanja u određenoj oblasti,
2. Analiza postojećeg stanja,
3. Utvrđivanje mogućih mera za rešavanje problema,
4. Odabir određene mere.
Praćenjem stanja u određenoj oblasti, sistematski se prikupljaju relevantne informacije u toj oblasti i registruju postojeći problemi.
Analiza postojećeg stanja obuhvata sagledavanje problema, realnu identifikaciju postojećih nedostataka, utvrđivanje izvodljivih ciljeva, analizu uzroka koji su doveli do postojećih problema, kao i konstatovanje potrebe za donošenjem Odluke.
Utvrđivanjem mogućih mera za rešavanje problema utvrđuju se, predstavljaju i vrodnosno procenjuju različite moguće opcije i načini za rešavanje konstatovanih problema, odnosno mere za promenu postojećeg stanja i postizanje žsljenih ciljeva. Vrši se analiza mogućih pravnih i vanpravnih načina regulisanja određenog društvenog odnosa (između ostalog putem odnosa s javnošću, dogovora sa organizacijama, udruženjima i savezima, sporazuma sa zaintsresovanim stranama, dobrovoljnog samoobavezivanja zaintsresovanih strana).
Odabirom određene mere se obrađivač opredeljuje kojim putem, kojim sredstvima i na koji način se najefikasnije postiže odabrani cilj.
Tokom svih faza postupka pripreme Odluke, obrađivač obraća posebnu pažnju na naučna dostignuća, praktična iskustva donosioca i izvršilaca propisa, kao i na domaća i inostrana normativna rešenja, sa posebnim naglaskom na autonomnim oblastima država članica Evropske unije.

Prethodno ispitivanje dejstva odluke

Član 7.

Prethodno ispitivanje dejstva Odluke je postupak prikupljanja informacija na osnovu kojih obrađivač procenjuje pravne, ekonomske, stručne i praktične uticaje, kao i dejstvo Odluke na ostvarivanje ravnopravnosti polova i prava nacionalnih manjina.
Prilikom utvrđivanja finansijskih efekata Odluke kao osnov se uzimaju statistički i drugi podaci ministarstava, pokrajinskog organa uprave nadležnog za poslove finansija, kao i drugih nadležnih službi.
Na osnovu prethodnog ispitivanja dejstva Odluke, dolazi se do činjenica kojima se detaljno prikazuju:
1. ciljevi i razlozi donošenja, moguće posledice nedonošenja, kao i razlozi zbog kojih se ne mogu primeniti druga rešenja osim predloženog načina regulisanja;
2. glavne karakteristike i nedostaci ranijih propisa, ako postoje;
3. personalni, organizacioni, tehničko-tehnološki i materijalni uslovi sprovođenja predloženog propisa, kao i način njihovog obezbeđivanja;
4. moguće kratkoročne i dugoročne posledice usvajanja predložene Odluke na ekonomiju, a naročito: na budžet, na razvoj malih i srednjih preduzeća, na zapošljavanje na teritoriji autonomne pokrajine, kao i na moguće finansijske efekte;
5. moguće kratkoročne i dugoročne društvene koristi i posledice i
6. efekat Odluke na ostvarivanje ravnopravnosti polova i implementaciju prava pripadnika nacionalnih manjina.
Prethodno ispitivanje dejstva se sastavlja u formi izveštaja koji se prilaže uz Odluku.

3. PRAVILA ZA IZRADU ODLUKE Formulisanje odluke

Član 8.

Odluka mora biti formulisana na način da njene odredbe budu jasne i razumljive.
Prilikom izrade odluke obrađivač treba da izbegava suviše detaljne i uopštene formulacije.

Predmet regulisanja

Član 9.

Pri izradi odluke obrađivač vodi računa da pitanja koja se odnose na istu materiju budu obuhvaćena jednom odlukom. Ako je moguće, istom odlukom uređuju se:
1) prava, uslovi sticanja, odnosio prestanka,
2) obaveze, uslovi nastanka, odnosno oslobađanja od istih, pravne posledice neispunjenja.
Odluka ns treba da sadrži odredbe koje su podložne čestom ažuriranju. Obrasci i upravno-tehnička uputstva objavljuju se kao prilog.
Da bi tekst odluks bio sažetiji i manje podložan promenama, neophodno je propisati ovlašćenje nadležnog organa za izradu i donošenje propisa radi njenog sprovođenja.

Javnost

Član 10.

U postupku izrade odluke, radi podsticanja dobrovoljnog praćenja propisa, obrađivač je dužan da obsebedi mogućnost davanja predloga i primedbi na radnu verziju odluke.
Radna verzija odluke objavljuje se na Internet stranici obrađivača, koji mora biti osposobljen za primanje predloga i primedbi uz naznačavanje roka za davanje istih.
Na Internet stranici obrađivača, istovremeno sa radnom verzijom odluke, mogu se objaviti i radni tekstovi propisa za njeno sprovođenje.

Komisija za izradu odluke

Član 11.

Prilikom pripreme odluke kojom se regulišu pitanja iz izvorne nadležnosti autonomne pokrajine, ili se regulišu pitanja od značaja za autonomnu pokrajinu, obrađivač obrazuje komisiju za izradu odluke (u daljem tekstu: Komisija).
: