Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 15. stav 1. i člana 64. stav 2. Zakona o Narodnoj banci Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 72/2003, 55/2004 i 44/2010), člana 69. stav 3. i člana 70a. stav 2. tačka 16. Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima ("Službeni glasnik RS", br. 85/2005 i 31/2011),
Izvršni odbor Narodne banke Srbije donosi

ODLUKU

O NAČINU VRŠENjA NADZORA NAD DRUŠTVOM ZA UPRAVLjANjE DOBROVOLjNIM PENZIJSKIM FONDOM

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 60 od 16. avgusta 2011)

1.
Ovom odlukom propisuje se način vršenja nadzora nad društvom za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom (u daljem tekstu: društvo), postupak izdavanja naloga i preduzimanja mera u vršenju ovog nadzora, rokovi za izvršavanje naloga i trajanje mera, kao i druge aktivnosti koje društvo treba da sprovede na osnovu naloga za otklanjanje nepravilnosti.
2.
Nadzor iz tačke 1. ove odluke (u daljem tekstu: nadzor) Narodna banka Srbije vrši posrednom i neposrednom kontrolom.
Posredna kontrola iz stava 1. ove tačke (u daljem tekstu: posredna kontrola) vrši se prikupljanjem, praćenjem, proveravanjem i analizom izveštaja i druge dokumentacije koju društvo dostavlja Narodnoj banci Srbije na osnovu Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima (u daljem tekstu: Zakon) i propisa Narodne banke Srbije, kontinuiranim praćenjem drugih podataka o poslovanju društva i dobrovoljnog penzijskog fonda (u daljem tekstu: fond) kojima Narodna banka Srbije raspolaže, kao i održavanjem sastanaka sa upravom društva, portfolio menadžerima fondova, internim i eksternim revizorima, a, po potrebi, i s drugim zaposlenima u društvu.
Neposredna kontrola iz stava 1. ove tačke (u daljem tekstu: neposredna kontrola) vrši se u prostorijama društva - i to uvidom u poslovne knjige, pomoćne i druge evidencije i obračune, izveštaje koje društvo sastavlja, interne odluke, pravilnike i akte poslovne politike i drugu dokumentaciju koja se odnosi na poslovanje lica nad kojima se vrši nadzor, koji su u papirnom obliku ili u obliku elektronskog zapisa, kao i razgovorom s članovima uprave, zaposlenima u društvu i drugim licima koja imaju saznanja od interesa za neposrednu kontrolu.
3.
Narodna banka Srbije sastavlja zapisnik o posrednoj kontroli ako posrednom kontrolom utvrdi da je društvo učinilo nezakonitosti, odnosno nepravilnosti ili se nije pridržavalo pravila o upravljanju rizicima u smislu Zakona.
4.
Neposrednu kontrolu vrše zaposleni u Narodnoj banci Srbije koje rešenjem za to odredi guverner ili lice koje on ovlasti (u daljem tekstu: ovlašćena lica).
U rešenju iz stava 1. ove tačke navodi se društvo kod koga se vrši neposredna kontrola, kao i predmet te kontrole. U toku neposredne kontrole ovo rešenje može se dopuniti, odnosno izmeniti.
Ovlašćena lica su dužna da o izvršenoj neposrednoj kontroli sačine zapisnik.
5.
Društvo kod koga se vrši neposredna kontrola dužno je da ovlašćenim licima omogući nesmetano vršenje te kontrole i da sarađuje s njima, kao i da imenuje svog predstavnika koji će im pružiti svu pomoć neophodnu za vršenje kontrole.
Društvo je dužno da ovlašćenim licima, radi vršenja neposredne kontrole, stavi na uvid opšte akte, poslovne knjige, izvode s računa i drugu dokumentaciju koju ovlašćena lica budu zahtevala - u pismenoj ili elektronskoj formi, kao i da im, radi vršenja kontrole informacionog sistema, stavi na uvid detaljnu tehničku dokumentaciju i omogući adekvatan pristup bazama podataka, programskim rešenjima koja društvo koristi i drugim resursima informacionog sistema.
Pri vršenju neposredne kontrole ovlašćena lica mogu da:
- zahtevaju da im se stavi na raspolaganje zasebna prostorija za obavljanje poslova kontrole;
- pristupe svim organizacionim delovima i prostorijama društva, uz poštovanje bezbednosnih procedura;
- zahtevaju da im se obezbede kopije dokumenata koji su u vezi s predmetom kontrole;
- neposredno komuniciraju s članovima uprave društva i zaposlenima u društvu radi dobijanja neophodnih pojašnjenja.
Društvo je dužno da ovlašćenim licima, na njihov zahtev, pruži neophodnu tehničku podršku u kontroli knjiga, odnosno dokumentacije koji se vode u elektronskom obliku.
Članovi uprave društva, zaposleni u društvu i druga lica obavezna su da, u skladu sa ovom odlukom, ovlašćenim licima, na njihov zahtev, daju i pismene odgovore na pitanja koja im se postave, kao i da pruže dokaze u vezi s tim odgovorima.
Neposrednu kontrolu ovlašćena lica vrše radnim danom, u toku redovnog radnog vremena, a kada je to neophodno zbog obima i prirode kontrole - mogu je vršiti i van radnog vremena, kada je društvo dužno da im obezbedi sve uslove za vršenje kontrole.
6.
Smatra se da društvo nije omogućilo Narodnoj banci Srbije da izvrši nadzor u smislu ove odluke ako ne postupi u skladu s tačkom 5. te odluke, kao i u sledećim slučajevima:
- ako u određenom roku nije dostavilo sve tražene podatke ili dokaze, a naročito podatke kojima je dužno da raspolaže prema zakonu i drugom propisu ili pravilima struke;
- ako namerno ili grubom nepažnjom dostavi podatke koji nisu tačni;
- ako ovlašćenim licima ne obezbedi neophodne uslove za vršenje nadzora, odnosno ne obezbedi da ih u toku nadzora ne ometaju zaposleni u društvu ili druga lica;
- ako ne dostavi dva uzastopna izveštaja koje je dužno da periodično dostavlja u skladu sa zakonom ili drugim propisom i ako ni na ponovljeni zahtev Narodne banke Srbije u za to određenom roku ne dostavi tražene izveštaje ili podatke, odnosno ako učestalo dostavlja netačne i nepotpune podatke u tim izveštajima.
7.
Zapisnici iz tačke 3. i tačke 4. stav 3. ove odluke (u daljem tekstu: zapisnik) sadrže elemente određene zakonom kojim se uređuje opšti upravni postupak, a naročito: datum sačinjavanja zapisnika, predmet nadzora i značajne podatke koji se odnose na taj predmet, nalaz o utvrđenom činjeničnom stanju i potpis lica koje je sačinilo zapisnik.
Narodna banka Srbije zapisnik dostavlja društvu, na koji ono može staviti primedbe - u roku od osam dana od dana dostavljanja zapisnika.
Društvo dostavlja Narodnoj banci Srbije dokaz da su članovi uprave društva upoznati sa sadržinom zapisnika.
Narodna banka Srbije proverava navode društva sadržane u primedbama na zapisnik, pa ako utvrdi da je činjenično stanje bitno različito od onog koje je navedeno u zapisniku, sačinjava dopunu tog zapisnika (u daljem tekstu: dopuna zapisnika), koja se društvu dostavlja u roku od 15 dana od dana dostavljanja primedaba.
Društvo može dati primedbe i na dopunu zapisnika - u roku od tri dana od dana kad mu je dostavljena dopuna zapisnika.
8.
Narodna banka Srbije donosi zaključak o obustavi postupka nadzora:
- ako zapisnikom nisu utvrđene nezakonitosti, odnosno nepravilnosti ili su utvrđene manje značajne nepravilnosti, ili
- ako društvo svojim primedbama osnovano ospori nalaze iz zapisnika, odnosno dopune zapisnika, ili ospori deo tih nalaza tako da preostale nepravilnosti predstavljaju manje značajne nepravilnosti.
Zaključak iz stava 1. ove tačke dostavlja se društvu.
9.
Ako Narodna banka Srbije donese rešenje o privremenoj meri u skladu s članom 69a. Zakona - to