Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 4. stav 2. i člana 10. st. 1. i 2. Zakona o upotrebi i zaštiti znaka i naziva Crvenog krsta ("Službeni list SRJ", br. 46/96), Savezna vlada donosi

ODLUKU

O NAČINU UPOTREBLjAVANjA ZNAKA CRVENOG KRSTA

(Objavljena u "Sl. listu SRJ", br. 36 od 24. jula 1998)

I. OSNOVNA ODREDBA

1.
Ovom odlukom propisuju se način upotrebe znaka crvenog krsta kao znaka označavanja u miru i znaka zaštite za vreme ratnog stanja, neposredne ratne opasnosti ili vanrednog stanja, kao i obrazac legitimacije koja se izdaje licima, odnosno obrazac trake koju nose lica koja imaju pravo da nose znak crvenog krsta.

II. UPOTREBA ZNAKA CRVENOG KRSTA U MIRU

2.
Znakom crvenog krsta označavaju se u miru zgrade ustanova, organizacija i preduzeća u oblasti zdravstva i oblasti socijalne zaštite za zbrinjavanje lica kojima je potrebna stalna medicinska nega (u daljem tekstu: zdravstvene organizacije). Znak crvenog krsta stavlja se na tablu ili na zid zgrade na kome se nalazi naziv organizacije, i to na sredini iznad naziva. Veličina znaka crvenog krsta mora biti srazmerna veličini naziva organizacije, s tim da kraci crvenog krsta ne smeju biti duži od 15cm.
3.
Prevozna sredstva zdravstvenih organizacija, koja se upotrebljavaju za prevoz ranjenih i bolesnih lica, označavaju se u miru na sledeći način:
1) na spoljašnju stranu levih i desnih vrata motornog vozila ističe se znak crvenog krsta čiji kraci ne smeju biti duži od 15cm. Iznad ili ispod znaka crvenog krsta ispisuje se naziv zdravstvene organizacije kojoj vozilo pripada. Naziv zdravstvene organizacije može se ispisati i delimično iznad, a delimično ispod znaka, ali tekst se ne sme ispisivati preko znaka;
2) znak crvenog krsta koji je noću osvetljen može se istaći i na prednjoj strani krova vozila, s tim da se postavi tako da stoji u vertikalnom položaju i da nije vidljiv iz vazduha. Kraci ovako istaknutog znaka ne smeju biti duži od 10 cm.
3) na zadnju stranu motornog vozila stavlja se znak crvenog krsta čiji kraci ne smeju biti duži od 15 cm. Ako se na zadnjoj strani motornog vozila nalaze dvokrilna vrata, znak crvenog krsta stavlja se tako da bude na sredini tih vrata kad su zatvorena.
Po odobrenju Jugoslovenskog crvenog krsta, znakom crvenog krsta mogu da se označavaju i prevozna i prenosna sredstva drugih ustanova, organizacija i preduzeća, koja se koriste za prevoz ranjenih i bolesnih lica. Evidenciju o tim prevoznim sredstvima vodi Jugoslovenski crveni krst.
Prevozna i prenosna sredstva iz stava 2. ove tačke ističu znak crvenog krsta na način propisan u stavu 1. ove tačke.
4.
Vagoni u sastavu stalnog sanitetskog voza, koji su izgrađeni i uređeni isključivo za prevoz ranjenih i bolesnih lica u miru, označavaju se znacima crvenog krsta na belom polju, dužine kraka najviše 15 cm, i to na svakoj bočnoj strani vagona.
Odredba stava 1. ove tačke odnosi se i na označavanje vagona u sastavu privremenog sanitetskog voza dok se koriste za prevoz ranjenih i bolesnih lica.
Lokomotiva sanitetskog voza ne označava se znakom crvenog krsta.
5.
Vazduhoplovi koji su građeni i uređeni isključivo za prevoz ranjenih i bolesnih lica i brodolomnika ili za prevoz sanitetskog osoblja i sanitetskog materijala u miru, pored državne zastave, označavaju se znakom crvenog krsta na belom polju, i to:
1) avioni - na donjim i gornjim površinama polurazmaka krila i na bočnim stranama;
2) helikopteri - na donjim, gornjim i bočnim stranam trupa.
Veličina znaka crvenog krsta mora da odgovara tetivi na polurazmaku krila, kao i širini i visini trupa vazudhoplova.
6.
Bolnički brodovi i manja sanitetska plovila koja se koriste isključivo za prevoz ranjenih i bolesnih lica i obalski čamci za spasavanje moraju biti belo obojeni i označeni znakom crvenog krsta na bočnim stranama, na pramcu i krmi. Dužina kraka mora biti srazmerna veličini plovila i ne sme biti veća od 30cmna čamcima, odnosno od 70cmna brodovima. Znak crvenog krsta mora biti praćen nazivom organizacije ili ustanove kojoj plovilo pripada.
Drugi brodovi i manja plovila koja se koriste za prevoz ranjenih i bolesnih lica, ako nisu belo obojeni, moraju istaći znak crvenog krsta na belom polju, na način iz stava 1. ove tačke.
Pored znaka crvenog krsta, plovila iz st. 1. i 2. ove tačke mogu da ističu zastavu bele boje sa znakom crvenog krsta. Veličina zastave i znaka srazmerna je veličini plovila, s tim što kraci znaka ne mogu biti duži od kraka znaka istaknutog na bočnim stranama broda iz stava 1. ove tačke.
7.
Torbe, kutije i sandučići sa sanitetskim materijalom za pružanje prve pomoći ili hitne medicinske pomoći ranjenim i bolesnim licima označavaju se znakom crvenog krsta odgovarajuće veličine, koji se stavlja na njihovu spoljašnju stranu.
8.
Na putevima, znak crvenog krsta upotrebljava se za označavanje blizine mesta određenog za pružanje prve medicinske pomoći, u obliku, boji i veličini koji su predviđeni propisima o saobraćajnim zanakovima na putevima.
Na mestima određenim za pružanje prve medicinske pomoći u naseljima, preduzećima i drugim organizacijama, kao i na mestima na kojima su smešteni sanitetski materijal i oprema koji služe za pružanje prve medicinske pomoći, znak crvenog krsta ističe se na način i u veličini propisanim u tački 2. ove odluke.
Znak crvenog krsta može se isticati i na materijalu i opremi za pružanje prve medicinske pomoći koji se koriste na mestima iz stava 2. ove tačke.
Znak crvenog krsta koji se ističe po odredbama st. 2. i 3. ove tačke mora biti praćen nazivom ili inicijalima ustanove ili organizacije koja pruža prvu medicinsku pomoć.

III. UPOTREBA ZNAKA CRVENOG KRSTA ZA VREME RATNOG STANjA, NEPOSREDNE RATNE OPASNOSTI ILI VANREDNOG STANjA

9.
Znak crvenog krsta kao znak zaštite za vreme ratnog stanja, neposredne ratne opasnosti ili vanrednog stanja koristi se bez ikakvih dodatnih natpisa i u maksimalno mogućoj veličini, tako da se može videti iz daljine, sa zemlje, mora i iz vazduha.
10.
Zgrade zdravstvenih organizacija označavaju se u ratu znakom crvenog krsta kao znakom zaštite tako što se, pored upotrebe na način iz tačke 2. ove odluke, znak crvenog krsta na belom polju stavlja i na krov i bočne strane zgrade.
Na zgradama iz stava 1. ove tačke kao znak zaštite upotrebljava se i zastava crvenog krsta čija je veličina srazmerna veličini zgrade.
Znak crvenog krsta koji se stavlja na krov i na bočne strane zgrada i zastava crvenog krsta moraju biti takve veličine da se vide iz vazduha i sa zemlje.
Zdravstvena organizacija smeštena u zgradi koja služi i za druge svrhe može upotrebljavati znak crvenog krsta samo na delu zgrade koji koristi.
Apoteke koje se nalaze u sastavu stacionarnih zdravstvenih organizacija ne mogu upotrebljavati znak crvenog krsta kao znak zaštite.
11.
Prevozna i prenosna sredstva i sanitetski materijal zdravstvenih organizacija označavaju se za vreme ratnog stanja, neposredne ratne opasnosti ili vanrednog stanja znakom crvenog krsta na način propisan u tač. 3. do 6. ove odluke, s tim što se znak crvenog krsta ističe i na krovovima ili drugim ravnim površinama prevoznih i


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: