Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 52. stav 1. alineja 13. Poslovnika Veća građana Savezne skupštine ("Službeni list SRJ"), br. 43/94, 21/2001 i 23/2002) i člana 53. stav 1. alineja 13. Poslovnika Veća republika Savezne skupštine ("Službeni list SRJ", br. 1/95 i 48/2001), Administrativna komisija Savezne skupštine, na sednici od 11. jula 2002. godine, donela je

ODLUKU

O NAČINU RUKOVANjA PREDLOZIMA ZAKONA, DRUGIH PROPISA I OPŠTIH AKATA I DRUGIM MATERIJALIMA U SAVEZNOJ SKUPŠTINI KOJI SU OZNAČENI KAO DRŽAVNA, SLUŽBENA ILI VOJNA TAJNA

(Objavljena u "Sl. listu SRJ", br. 39 od 12. jula 2002)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovom odlukom uređuje se način rukovanja predlozima zakona, drugih propisa i opštih akata i drugim materijalima koji su označeni kao državna, službena ili vojna tajna (u daljem tekstu: akti i drugi materijali označeni kao tajna), a dostavljeni su od Savezne vlade, Narodne banke Jugoslavije i drugih saveznih organa ili organizacija; obeležavanje i postupanje sa aktima i drugim materijalima, koji se izrađuju u Saveznoj skupštini, određenom vrstom tajnosti, odnosno stepenom poverljivosti (predlog akta podnet od saveznog poslanika, izveštaj, zapisnik i stenografske beleške sa sednica veća Savezne skupštine, stalnih ili privremenih radnih tela veća Savezne skupštine na kojima se oni razmatraju), kao i prijem, zavođenje, umnožavanje, otpremanje, korišćenje, čuvanje i uništavanje predloga akata i drugih materijala označenih kao tajna.

Član 2.

Korisnici akata i drugih materijala označenih kao tajna, kao i zaposleni u Službi Savezne skupštine koji učestvuju u prijemu, izradi, korišćenju i njihovom otpremanju, dužni su da, bez posebnog upozorenja, čuvaju podatke sadržane u tim aktima i materijalima i da preduzimaju potrebne mere bezbednosti da predlog takvog akta ili drugog materijala označenog kao tajna ne dođe u ruke neovlašćenom licu.

II. PRIJEM I POSTUPANjE SA AKTIMA I DRUGIM MATERIJALIMA OZNAČENIM KAO TAJNA KOJE DOSTAVLjAJU SAVEZNA VLADA, NARODNA BANKA JUGOSLAVIJE I DRUGI SAVEZNI ORGANI ILI ORGANIZACIJE

Član 3.

Akt i drugi materijal označeni kao tajna, koji su dostavljeni Saveznoj skupštini od strane Savezne vlade, Narodne banke Jugoslavije i drugog organa ili organizacije, zadržavaju tajnost, odnosno stepen poverljivosti označen od strane predlagača akta i drugog materijala označenih kao tajna, sve dok predlagač ne promeni njihov karakter i o tome obavesti Saveznu skupštinu.

Član 4.

Akt i drugi materijal označen kao tajna, koji su dostavljeni Saveznoj skupštini, upućuju se Odseku za pripremu sednice veća, pisarnicu i ekspediciju u okviru Odeljenja za opšte i zajedničke poslove Službe Savezne skupštine (u daljem tekstu: nadležni odsek).
Akt iz stava 1. ovog člana prima šef nadležnog odseka ili lice koje on ovlasti.

III. OBELEŽAVANjE I POSTUPANjE SA AKTIMA I DRUGIM MATERIJALIMA KOJI SE OZNAČAVAJU KAO TAJNA U SAVEZNOJ SKUPŠTINI

Član 5.

Kad savezni poslanik podnosi predlog akta koji sadrži podatke koji u skladu sa zakonom, drugim propisom ili opštim aktom imaju obeležja tajnosti, dužan je da takav akt obeleži odgovarajućom oznakom: "državna tajna", "službena tajna" ili "vojna tajna".
Ukoliko savezni poslanik ne postupi saglasno stavu 1. ovog člana, o vrsti tajnosti, odnosno stepenu poverljivosti tog akta odlučuje predsednik Veća Savezne skupštine.
Obaveza čuvanja podataka iz stava 1. ovog člana traje sve dok predlog akta ili drugog materijala označenog kao tajna predstavlja državnu, službenu ili vojnu tajnu, u skladu sa zakonom, drugim propisom i opštim aktom, o čemu odlučuje predsednik Veća Savezne skpštine.

Član 6.

Pod državnom i vojnom tajnom podrazumevaju se podaci ili materijali čije bi odavanje moglo naneti teške posledice za bezbednost i odbranu zemlje, a koji su na osnovu zakona, drugog propisa ili opšteg akta utvrđeni kao državna, odnosno vojna tajna.
Pod službenom tajnom, u skladu sa zakonom, drugim propisom ili opštim aktom, podrazumevaju se podaci ili materijali čije bi odavanje moglo imati štetne posledice za državu, bezbednost i odbranu zemlje, kao i za funkcionisanje državnog organa.
Akti iz stava 2. ovog člana označavaju se, u zavisnosti od njihovog značaja, jednim od sledećih stepena poverljivosti: "strogo poverljivo", "poverljivo", ili "za internu upotrebu".

Član 7.

Kad su u izveštaju, zapisniku ili stenografskim beleškama sa sednica veća Savezne skupštine, stalnih ili privremenih radnih tela veća Savezne skupštine sadržani podaci koji predstavljaju državnu, službenu ili vojnu tajnu, predsednik veća Savezne skupštine, odnosno presednik stalnog ili privremenog radnog tela veća Savezne skupštine, dužan je da navedene materijale označi kao državnu, službenu ili vojnu tajnu.
Kad zabeleška ili drugi materijal sa razgovora delegacija, studijskih grupa i funkcionera Savezne skupštine sa delegacijama, studijskim grupama i članovima predstavničkih tela drugih država sadrži podatke koji predstavljaju državnu, službenu ili vojnu tajnu, šef delegacije, odnosno funkcioner Savezne skupštine, dužan je da takav materijal označi državnom, službenom ili vojnom tajnom.
Lica iz st. 1. i 2. ovog člana dužna su da, po prestanku potrebe, skinu oznaku određene vrste tajnosti.
Sa materijalima iz st. 1. i 2. ovog člana postupa se saglasno odredbama ove odluke.

IV. ZAVOĐENjE, UMNOŽAVANjE, DOSTAVLjANjE, ČUVANjE I UNIŠTAVANjE PREDLOGA AKATA I DRUGIH MATERIJALA KOJI SE OZNAČAVAJU KAO TAJNA

Član 8.

Nadležni odsek vodi posebnu evidenciju o