Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 99. tačka 4. Ustava Savezne Republike Jugoslavije, a u vezi sa članom 28. stav 2. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti koje ugrožavaju celu zemlju ("Službeni list SRJ", br. 46/96), Savezna vlada donosi

ODLUKU

O MERAMA ZA ZAŠTITU OD ŠIRENjA ZARAZNIH BOLESTI UNUTAR ZDRAVSTVENIH USTANOVA, DRUGIH PRAVNIH LICA I PREDUZETNIKA KOJI VRŠE ZDRAVSTVENU DELATNOST

(Objavljena u "Sl. listu SRJ", br. 27/97)

1.
Ovom odlukom propisuju se mere za zaštitu od širenja zaraznih bolesti unutar zdravstvenih ustanova, drugih pravnih lica i preduzetnika koji vrše zdravstvenu delatnost (u daljem tekstu: kućna infekcija).
2.
Mere za zaštitu od širenja kućnih infekcija su: opšte mere, mere po kliničkim i epidemiološkim indikacijama, mere u postupku dijagnostike, nege i lečenja i epidemiološki nadzor.
3.
Opšte mere za zaštitu od kućnih infekcija su: primena standarda, preporuka i normativa (građevinsko-sanitarno-tehničkih) pri izgradnji, rekonstrukciji, adaptaciji i opravkama objekata, postrojenja, aparata i opreme; obuka i usavršavanje zaposlenih; pregled, trijaža, sanitarna obrada i eventualna izolacija povređenih i obolelih lica pri prijemu u bolnicu; sprovođenje propisanih postupaka, režima rada, oblačenja i ponašanja zaposlenih pri dijagnostici, nezi i lečenju i drugih poslova u zdravstvenoj organizaciji; aseptički postupak pri rukovanju i upotrebi instrumenata, pribora, aparata i sredstava u dijagnostici, nezi i lečenju; mere zdravstvenog prosvećivanja i vaspitanja; obezbeđivanje higijenski ispravne vode, namirnica i hrane i obezbeđivanje uslova za održavanje lične higijene.
4.
Mere po kliničkim i epidemiološkim indikacijama su mere preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije i sprovođenje obavezne imunizacije i hemoprofilakse. One se sprovode u organizacionim delovima zdravstvene ustanove sa povećanim rizikom od kućnih infekcija i prema određenim grupama pacijenata i pojedinim kategorijama zaposlenih.
5.
Mere u postupku dijagnostike, nege i lečenja su određene stručnometodološkim uputstvima i uputstvima za rad sa aparatima i opremom.
6.
U sprovođenju mera za zaštitu od kućnih infekcija zdravstvena ustanova, odnosno drugo pravno lice donosi program, plan i stručno metodološko uputstvo.
Programom se utvrđuju dugoročni ciljevi, aktivnosti i metod rada, način organizovanja, sprovođenja i kontrole, učesnici u sprovođenju programa i njihovi zadaci, kao i materijalna i druga sredstva za sprovođenje programa.
Planom se utvrđuju aktivnosti u toku jedne kalendarske godine za zaštitu od širenja kućnih infekcija i materijalna i druga sredstva za tu godinu.
7.
Zdravstvena ustanova, odnosno drugo pravno lice obrazuje komisiju za zaštitu od kućnih infekcija.
Komisiju čine: rukovodilac zdravstvene ustanove, rukovodioci organizacionih jedinica, lekar specijalista epidemiolog, lekar specijalista higijene, lekar specijalista mikrobiolog i glavna medicinska sestra - medicinski tehničar ustanove.
Komisija obavlja poslove pripreme programa i plana rada za sprečavanje i suzbijanje bolničkih infekcija i obuke zaposlenih u zdravstvenoj ustanovi, vrši analizu stanja kućnih infekcija i sanitarnohigijenskih uslova i predlaže odgovarajuće mere za njihovo sprečavanje i suzbijanje.
8.
Epidemiološki nadzor, koji obuhvata organizovano prikupljanje, obradu i analizu podataka o pojavi i učestalosti kućnih infekcija, vrši epidemiolog.
Podaci o izvršenom epidemiološkom nadzoru vode se na obrascu za epidemiološki nadzor nad kućnim infekcijama, koji je odštampan uz ovu odluku i čini njen sastavni deo.
9.
Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Pravilnik o merama za zaštitu od širenja zaraza unutar zdravstvenih organizacija ("Službeni list SFRJ", br. 49/86).
10.
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".
Prilog - OBRAZAC ZA EPIDEMIOLOŠKI NADZOR NAD KUĆNIM INFEKCIJAMA

1. Zdravstvena ustanova ..........................................
2. Odeljenje ..............