Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 38. stav 1. tačka 4. Zakona o Narodnoj banci Jugoslavije ("Službeni list SRJ", br. 32/93, 41/94, 61/95, 29/97, 44/99 i 77/2000), guverner Narodne banke Jugoslavije donosi

ODLUKU

O MERAMA ZA ODRŽAVANjE DEVIZNE LIKVIDNOSTI BANAKA RADI OBEZBEĐENjA ISPLATE DEVIZNIH ŠTEDNIH ULOGA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 73 od 18. jula 2003)

1.
Radi obezbeđenja isplate deviznih štednih uloga, ovlašćene banke (u daljem tekstu: banke) dužne su da održavaju deviznu likvidnost u skladu sa odredbama ove odluke.
2.
Pod održavanjem devizne likvidnosti u smislu ove odluke podrazumeva se držanje deviznih štednih uloga banaka na deviznim računima kod Narodne banke Srbije u iznosu od 50%, a banaka u sanaciji u iznosu od 100% deviznih štednih uloga sa stanjem poslednjeg dana u mesecu, umanjenom za iznos deviza, odnosno efektivnog stranog novca položenih radi ugovorenog namenskog korišćenja, kao i za iznos neisplaćenih deviza primljenih po osnovu deviznih penzija.
Devizama, odnosno efektivnim strani novcem položenim kod Narodne banke Srbije u smislu ove odluke, banka može slobodno raspolagati radi isplate deviznih štednih uloga na zahtev štediša.
Deviznim štednim ulogom, u smislu ove odluke, smatraju se devize, odnosno efektivni strani novac koje građani polože na devizne račune i devizne štedne knjižice kod banaka od 1. jula 2001. godine.
Pod ugovorenim namenskim korišćenjem u smislu stava 1. ove tačke podrazumevaju se odobreni dinarski krediti i novčane kartice izdate za plaćanja u inostranstvu.
Banka je dužna da iznos deviznih štednih uloga utvrđen u smislu stava 1. ove tačke položi kod Narodne banke Srbije najkasnije do 11. u tekućem mesecu.
3.
Obaveza održavanja devizne likvidnosti iz tačke 2. ove odluke ne odnosi se na prvoklasne banke, kao ni na banke za koje prvoklasne banke daju pismenu izjavu kojom se obavezuju da svojom imovinom odgovaraju za izvršenje obaveze te banke utvrđenih ovom odlukom - pod uslovom da najmanje 75% deviznih štednih uloga plasiraju na finansijskom tržištu Republike Srbije.
Ako banka iz stava 1. ovog člana najmanje 75% deviznih štednih uloga ne plasira na finansijskom tržištu Republike Srbije dužna je da razliku do 75% tih uloga prenese na račun Narodne banke Srbije.
4. Na devize, odnosno efektivni strani novac koj su položeni na devizne račune Narodne banke Srbije, Narodna banka Srbije plaća banci kamatu u devizama, odnosno u efektivnom stranom novcu - u visini vodeće referentne kamatne stope na svaku deponovanu valutu.
5. Devize, odnosno efektivni strani novac položene kod Narodne banke Srbije u smislu ove odluke vode se na posebnom deviznom računu i ne mogu se prodavati na deviznom tržištu.
6. Narodna banka Srbije dužna je da banci, u roku od dva dana od dana podnošenja zahteva za povlačenje deviza, odnosno efektivnog stranog novca isplati devize, odnosno efektivni strani novac u visini 50%, a banci u sanaciji u visini 100%, smanjenja stanja deviznih štednih uloga.
7. Ako na račun Narodne banke Srbije ne prenese devize, odnosno efektivni strani novac u iznosu i u roku iz ove odluke, banka na dinarsku protivvrednost tih deviza, odnosno efektivnog stranog novca plaća Narodnoj banci Srbije kamatu po kamatnoj stopi od 4% mesečno.
8. Banka može tromesečno promeniti valutnu strukturu deviza, odnosno efektivnog stranog novca koji su položeni kod Narodne banke Srbije, a prema stanju štednje poslednjeg dana tromesečja. Promena valutne strukture obračunavaće se po srednjem kursu koji važi poslednjeg dana tromesečja.
9. Međusobna prava i obaveze koji proističu iz ove odluke Narodna banka Srbije i banka regulisaće ugovorom.
10. Za sprovođenje ove odluke Narodna banka Srbije doneće uputstvo.
11. Danom stupanja na snagu ove odluke, prestaje da važi Odluka o merama za održavanje devizne likvidnosti banaka radi obezbeđenja isplate deviznih štednih uloga ("Službeni list SRJ", br. 34/2001, 47/2001, 55/2001, 72/2001, 43/2002 i 52/2002).
12. Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku RS".