Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 36. stav 2. i člana 39. stav 4. Zakona o zdravlju bilja ("Službeni glasnik RS", broj 41/09),
Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, donosi

NAREDBU

O SPROVOĐENjU POSEBNIH FITOSANITARNIH PREGLEDA RADI OTKRIVANjA ŠTETNOG ORGANIZMA VIRUSA MOZAIKAPEPINA - PEPINO MOSAIC VIRUS, KAO I O MERAMA KOJE SE PREDUZIMAJU U SLUČAJU POJAVE TOG ŠTETNOG ORGANIZMA

(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 54 od 22 jula 2011)

1.
Radi otkrivanja štetnog organizma virusa mozaika pepina -Pepino mosaic virus(u daljem tekstu: štetni organizamPepino mosaic virus), prilikom unošenja u Republiku Srbiju semena paradajzaLycopersicon lycopersicum (L) Karsten ex Farw. (u daljem tekstu: seme paradajza), fitosanitarni inspektor proverava dokumentaciju kojom se utvrđuje usaglašenost sa propisanim fitosanitarnim uslovima, sprovodi posebni fitosanitarni pregled, prema potrebi uzima službeni uzorak za potrebe laboratorijske analize na prisustvo tog štetnog organizma i proverava da li fitosanitarni sertifikat sadrži podatke kojima se potvrđuje da je seme paradajza dobijeno odgovarajućom metodom ekstrakcije kiselinom i:
1) da seme paradajza potiče iz područja za koje je poznato da se u njemu ne pojavljuje štetni organizamPepino mosaic virus, ili
2) da na bilju paradajzaLycopersicon lycopersicum (L) Karsten ex Farw. (u daljem tekstu: bilje paradajza), na mestu proizvodnje, tokom celog vegetativnog perioda nisu primećeni simptomi infekcije koje izaziva štetni organizamPepino mosaic virus, ili
3) da je reprezentativni službeni uzorak semena paradajza testiran odgovarajućim metodama i da je tim ispitivanjem utvrđeno da seme nije zaraženo štetnim organizmomPepino mosaic virus.
2.
Zabranjuje se unošenje u Republiku Srbiju semena paradajza zaraženog štetnim organizmomPepino mosaic virusi njegovo dalje premeštanje na teritoriji Republike Srbije.
3.
Seme paradajza može se premeštati na teritoriji Republike Srbije ako su ispunjeni uslovi iz tačke 1. podtač. 1) do 3) ove naredbe.
4.
Radi otkrivanja štetnog organizmaPepino mosaic virussprovodi se posebni nadzor na površinama na kojima se proizvodi rasad paradajzaLycopersicon lycopersicum (L) Karsten ex Farw. (u daljem tekstu: rasad paradajza) i plodovi paradajzaLycopersicon lycopersicum (L) Karsten ex Farw. (u daljem tekstu: plodovi paradajza), u skladu s Programom mera zaštite zdravlja bilja.
5.
U slučaju sumnje na pojavu štetnog organizmaPepino mosaic virusna bilju paradajza, fitosanitarni inspektor ili lice koje obavlja poslove od javnog interesa uzima službeni uzorak i šalje ga na laboratorijsku analizu na prisustvo tog štetnog organizma. Do dobijanja rezultata laboratorijskog ispitivanja nalaže se preduzimanje sledećih mera:
1) zabrana premeštanja i presađivanja rasada paradajza sa mesta gde je uzet uzorak;
2) sprovođenje preventivnih higijenskih mera prilikom kontakta s biljem paradajza;
3) jednokratno korišćenje rukavica, nazuvaka i odela, koji se posle upotrebe spaljuju;
4) dezinfekcija opreme, pribora i alata.
6.
U slučaju pojave štetnog organizmaPepino mosaic virusna bilju paradajza, a radi sprečavanja njegovog širenja, nalaže se preduzimanje mera, i to:
1) na mestu proizvodnje rasada paradajza:
- spaljivanje svih biljaka koje su poreklom od iste partije semena ili koje se nalaze u objektu,
- sprovođenje strogih higijenskih mera prilikom uništavanja biljaka,
- jednokratno korišćenje rukavica, nazuvaka i odela, koji se posle upotrebe spaljuju,
- dezinfekcija opreme, pribora i alata;
2) na mestu proizvodnje plodova paradajza mere se nalažu u zavisnosti od fenofaze bilja paradajza, a u skladu sa preporukama stručnjaka;
3) druge mere.
7. Ova naredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 110-00-00117/2011/09
U Beogradu, 15. jula 2011. godine
Ministar, Dušan Petrović, s.r.