Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


MEĐUNARODNI

RAČUNOVODSTVENI STANDARD MRS 26

(Objavljen u "Sl. glasnik RS", br. 133 od 31. decembra 2003)

Računovodstveno obuhvatanje i izveštavanje o planovima korišćenja penzija

Ovaj standard se primenjuje na finansijske izveštaje koji se pripremaju za periode koji počinju na dan 1. januara 1988. godine ili nakon tog datuma.

Međunarodni računovodstveni standard MRS 26

Računovodstveno obuhvatanje i izveštavanje o planovima korišćenja penzija

Međunarodni računovodstveni standard 26 Računovodstveno obuhvatanje i izveštavanje o planovima korišćenja penzija (MRS 26) utvrđen je stavovima 1-37. Svi stavovi imaju isti značaj, ali je Standard zadržao formu koju mu je dao MKRS (Napomena: Međunarodni komitet za računovodstvene standarde) kada je Standard usvojen od strane OMRS (Napomena: Odbor za Međunarodne računovodstvene standarde) MRS 26 se čita u kontekstu njime utvrđenih ciljeva, Predgovora Međunarodnim standardima finansijskog izveštavanja i Okvira za pripremu i prikazivanje finansijskih izveštaja. Ovim je obezbeđena osnova za izbor i primenu računovodstvenih politika u slučajevima odsustva jasnih smernica.

DOMET

1.
Ovaj standard se primenjuje u izveštajima o planovima korišćenja penzija, ukoliko se takvi izveštaji pripremaju.
2.
Planovi korišćenja penzija katkada se javljaju pod raznim drugim imenima, kao što su "penzijski programi", "programi penzionisanja" ili "programi za korišćenje penzija". Po ovom standardu plan korišćenja penzija smatra se izveštajnim entitetom koji je odvojen od poslodavca učesnika u planu. Svi drugi Međunarodni računovodstveni standardi primenjuju se na izveštaje o planovima korišćenja penzija u meri u kojoj nisu zamenjeni ovim standardom.
3.
Ovaj standard se bavi računovodstvenim obuhvatanjem plana i pripremom izveštaja za sve učesnike u planu kao grupi. Ne bavi se pripremom izveštaja za pojedinačne učesnike o njihovim pravima na korišćenje penzija.
4.
MRS 19 Naknade zaposlenima, bavi se utvrđivanjem troškova korišćenja penzija u finansijskim izveštajima poslodavaca koji imaju planove. Stoga ovaj standard predstavlja dopunu MRS 19.
5.
Planovi korišćenja penzija mogu biti definisani planovi doprinosa ili definisani penzioni planovi. Za mnoge je neophodno formirati posebne fondove, koji mogu, ali ne moraju, imati poseban pravni identitet i koji mogu, ali ne moraju, imati posebne zastupnike kojima se doprinosi uplaćuju i koji isplaćuju penzije. Ovaj standard se primenjuje bez obzira da li je takav fond formiran i bez obzira na to da li postoji zastupnik.
6.
Planovi korišćenja penzija čija su sredstva uložena u osiguravajuća društva podležu istim obavezama računovodstvenog obuhvatanja i obezbeđivanja sredstava kao i aranžmani privatnog ulaganja. Shodno tome, oni su obuhvaćeni ovim standardom, osim ukoliko ugovor sa osiguravajućim društvom glasi na ime određenog učesnika ili grupe učesnika, a isplata penzija je isključiva obaveza osiguravajućeg društva.
7.
Ovaj standard se ne bavi drugim oblicima naknada po osnovu rada, kao što su obeštećenje za raskid radnog odnosa, aranžmani odloženih naknada, naknade po osnovu dugogodišnjeg rada, posebni planovi za prevremeno penzionisanje ili otpuštanje radnika koji su tehnološki višak, planovi zdravstvene i socijalne zaštite ili planovi stimulacija. Aranžmani tipa državnog socijalnog osiguranja takođe nisu obuhvaćeni ovim standardom.

DEFINICIJE

8.
Sledeći izrazi koriste se u ovom standardu u dole navedenom značenju:
Planovi za korišćenje penzija su aranžmani kojima preduzeće svojim zaposlenima obezbeđuje penziju prilikom prestanka radnog veka ili nakon toga (bilo u obliku godišnjeg prihoda, bilo kao paušalnu svotu), kada takve penzije ili doprinosi poslodavca za takve penzije mogu da se utvrde ili procene pre penzionisanja na osnovu odredaba nekog dokumenta ili iz prakse preduzeća.
Definisani planovi doprinosa su planovi korišćenja penzija prema kojima se iznosi za isplatu penzija određeni visinom doprinosa u fond, uvećanim za zaradu od ulaganja tih doprinosa.
Definisani penzioni planovi su planovi korišćenja penzija na osnovu kojih se iznosi za isplatu penzija utvrđuju pomoću formule koja je obično zasnovana na zaradi zaposlenog, odnosno na godinama rada.
Obezbeđivanje sredstava je prenos sredstava u entitet (fond) koji je odvojen od preduzeća poslodavca radi ispunjenja budućih obaveza za isplatu penzija.
Za potrebe ovog standarda, koriste se i sledeći izrazi:
Učesnici su članovi plana korišćenja penzija i drugi koji imaju pravo na penzije iz tog plana.
Neto imovina raspoloživa za penzije su sredstva iz plana umanjena za obaveze, osim onih obaveza koje predstavljaju aktuarsku sadašnju vrednost obećanih penzija.
Aktuarska sadašnja vrednost obećanih penzija je sadašnja vrednost očekivanih isplata prema planu korišćenja penzija sadašnjim i bivšim zaposlenim licima po osnovu već ostvarenog radnog staža.
Stečene penzije su penzije čije ostvarivanje, na osnovu uslova iz plana korišćenja penzija, nije uslovljeno nastavkom zaposlenja.
9.
Neki planovi korišćenja penzija imaju sponzore koji nisu poslodavci. Ovaj standard primenjuje se i na izveštaje o takvim planovima.
10.
Većina planova korišćenja penzija zasnovana je na formalnim sporazumima. Neki planovi su neformalni, ali su stekli određeni stepen obaveznosti, kao rezultat ustanovljene prakse poslodavca. Iako je prema nekim planovima poslodavcima dopušteno da ograniče svoje obaveze po osnovu planova, obično je poslodavcu teško da otkaže plan, ukoliko želi da zadrži zaposlene. Ista osnova računovodstvenog obuhvatanja i izveštavanja koja važi za formalan plan, primenjuje se i na neformalan plan.
11.
Mnogi planovi korišćenja penzija predviđaju formiranje odvojenih fondova u koje se uplaćuju doprinosi i iz kojih se isplaćuju penzije. Takvim fondovima mogu da rukovode lica koja u upravljanju imovinom fonda postupaju nezavisno. Ova lica se u nekim zemljama nazivaju zastupnici. Izraz "zastupnik" upotrebljava se u ovom standardu kao naziv za takva lica, bez obzira na to da li je zastupništvo formirano ili ne.
12.
Planovi korišćenja penzija obično se opisuju kao definisani planovi doprinosa ili kao definisani penzioni planovi, pri čemu svaki od njih ima svoje posebne karakteristike. Katkada postoje planovi koji imaju karakteristike oba ova tipa. Takvi hibridni planovi, za potrebe ovog standarda, smatraju se definisanim penzionim planovima.

DEFINISANI PLANOVI DOPRINOSA

13.
Izveštaj o definisanom planu doprinosa sadrži izveštaj o neto raspoloživoj imovini za isplatu penzija, kao i opis politike obezbeđivanja sredstava.
14.
Prema definisanom planu doprinosa, iznos buduće penzije korisnika određuje se na osnovu doprinosa koje su uplatili poslodavac, učesnik ili oboje, kao i od poslovne efikasnosti i zarade fonda od ulaganja. Poslodavac obično svoju obavezu ispunjava uplatom doprinosa u fond. Saveti aktuara obično nisu neophodni, iako se takvi saveti ponekad koriste za procenu koja buduća penzija se može postići na osnovu sadašnjih doprinosa i promenljivih nivoa budućih doprinosa i zarada od ulaganja.
15.
Učesnici su zainteresovani za aktivnosti plana zato što one neposredno utiču na nivo njihovih budućih penzija. Učesnici su zainteresovani da saznaju da li su doprinosi uplaćeni i da li je uspostavljena odgovarajuća kontrola u cilju zaštite prava korisnika. Poslodavac je zainteresovan za efikasno i pošteno funkcionisanje plana.
16.
Cilj izrade izveštaja od strane definisanog plana doprinosa je da se periodično obezbede podaci o planu i rezultatima njegovih ulaganja. Taj cilj se obično postiže izradom izveštaja koji obuhvata sledeće:
a) opis značajnih aktivnosti za period i učinak svake promene koja se odnosi na plan, njegove članove, i uslove i modalitete;
b) izveštaje o poslovnim promenama i rezultatima ulaganja za period, kao i o finansijskom stanju plana na kraju perioda, i
c) opis politike ulaganja.

DEFINISANI PENZIONI PLANOVI

17.
Izveštaj o definisanom penzionom planu sadrži ili:
(a) izveštaj u kojem su iskazana;
(i) neto imovina raspoloživa za penzije;
(ii) aktuarska sadašnja vrednost obećanih penzija, sa jasno razdvojenim iznosima po osnovu stečenih penzija i nestečenih penzija; i
(iii) nastali višak ili manjak; ili
(b) izveštaj o neto raspoloživoj imovini za penzije koji obuhvata jedno od:
(i) napomenu kojom se obelodanjuje aktuarska sadašnja vrednost obećanih penzija, posebno prikazujući stečene penzije i nestečene penzije, ili
(ii) upućivanje na ovaj podatak u priloženom aktuarskom izveštaju.
Ukoliko aktuarska procena nije pripremljena na dan za koji se izveštaj priprema, kao osnov se koristi poslednja procena, a dan izrade procene se obelodanjuje.
18.
Za potrebe stava 17, aktuarska sadašnja vrednost obećanih penzija zasniva se na obećanim penzijama prema uslovima iz plana za ostvareni radni staž do tog trenutka, gde se primenjuju trenutna visina zarada ili projektovani nivoi zarada sa obelodanjivanjem osnova koji je primenjen. Takođe se obelodanjuje i učinak svih promena u aktuarskim pretpostavkama koje značajno utiču na aktuarsku sadašnju vrednost obećanih penzija.
19.
U izveštaju se objašnjava odnos između aktuarske sadašnje vrednosti obećanih penzija i neto raspoložive imovine za penzije, kao i politike obezbeđivanja sredstava za fond obećanih penzija.
20.
Prema definisanom penzionom planu, isplata obećanih penzija zavisi od finansijskog stava plana i sposobnosti