Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

MEĐUNARODNI

RAČUNOVODSTVENI STANDARD MRS 10

(Objavljen u "Sl. glasnik RS", br. 133 od 31. decembra 2003)

Događaji nakon dana Bilansa stanja

Ovaj međunarodni računovodstveni standard je odobren od strane Odbora MKRS (Napomena: Međunarodni komitet za računovodstvene standarde) u martu 1999. godine i primenjuje se na finansijske izveštaje koji se pripremaju za periode koji počinju na dan 1. januara 200. godine ili nakon tog datuma.

Međunarodni računovodstveni standard MRS 10

Događaji nakon dana bilansa stanja

Međunarodni računovodstveni standard 10 Događaji nakon bilansa stanja (MRS 10) utvrđen je stavovima 1-23. Svi stavovi imaju isti značaj, ali je Standard zadržao formu koju mu je dao MKRS (Napomena: Međunarodni komitet za računovodstvene standarde) kada je Standard usvojen od strane OMRS (Napomena: Odbora Međunarodne računovodstvene standarde). MRS 10 se čita u kontekstu njime utvrđenih ciljeva, Predgovora Međunarodnim standardima finansijskog izveštavanja i Okvira za pripremu i prikazivanje finansijskih izveštaja. Ovim je obezbeđena osnova za izbor i primenu računovodstvenih politika u slučajevima odsustva jasnih smernica.

CILj

Cilj ovog standarda je da propiše:
(a) u kojim slučajevima preduzeće prilagođava svoje finansijske izveštaje za događaje nakon dana bilansa stanja; i
(b) obelodanjivanja koja preduzeća vrši do datuma kada su finansijski izveštaji odobreni za izdavanje i pristup događajima nakon dana bilansa stanja.
Ovaj standard takođe zahteva od preduzeća da ne pripremaju svoje finansijske izveštaje na osnovu načela stalnosti, ukoliko događaji koji nastanu nakon dana bilansa stanja pokažu da je pretpostavka o načelu stalnosti neodgovarajuća.

DOMET

1.
Ovaj standard se primenjuje za računovodstveno obuhvatanje i obelodanjivanje događaja koji nastaju nakon dana bilansa stanja.

DEFINICIJE

2.
U ovom standardu se koriste sledeći izrazi u dole navedenom značenju:
Događaji nakon dana bilansa stanja su oni povoljni ili nepovoljni događaji koji nastaju između dana bilansa stanja i dana kada su finansijski izveštaji odobreni za izdavanje. Prepoznaju se dve vrste ovih događaja:
(a) oni događaji koji pružaju dokaz o stanjima koja su postojala na dan bilansa stanja (korektivni događaji nakon dana bilansa stanja) i
(b) oni događaji koji ukazuju na stanja koja su nastala nakon dana bilansa stanja (nekorektivni događaji nakon dana bilansa stanja).
3.
Proces vezan za odobravanje finansijskih izveštaja za izdavanje razlikuje se u zavisnosti od strukture rukovodstva, zakonskih zahteva i postupaka koji se primenjuju u pripremi i konačnoj izradi finansijskih izveštaja.
4.
U nekim slučajevima preduzeće je obavezno da podnese svoje finansijske izveštaje svojim akcionarima na odobrenje, nakon što su finansijski izveštaji već izdati. U tim slučajevima, finansijski izveštaji se odobravaju za izdavanje na dan njihovog prvog izdavanja, a ne na dan kada ih akcionari odobre.

Primer

Rukovodstvo preduzeća je završilo predlog finansijskih izveštaja za godinu koja se završila 31. decembra 20X1 g., na dan 28. februara 20X2. g. Na dan 18. marta 20X2. g. Upravni odbor je pregledao finansijske izveštaje i odobrio ih je za izdavanje.
Preduzeće je objavilo iznos dobitka i izabrane računovodstvene informacije na dan 19. marta 20X2. g. Finansijski izveštaji su stavljeni na raspolaganje akcionarima na dan 1. aprila 20X2. g. Godišnja skupština akcionara odobrava finansijske izveštaje na dan 15. maja 20X2. g., a odobreni finansijski izveštaji su predati regulatornom organu 17. maja 20X2.
Finansijski izveštaji su odobreni za izdavanje na dan 18. marta 20X2.I. (datum kada ih je Upravni odbor odobrio za izdavanje).
5.
U nekim slučajevima, od rukovodstva preduzeća se zahteva da podnese svoje finansijske izveštaje nadzornom odboru (koji u svom sastavu ima samo ona lica koja ne učestvuju u upravljanju preduzećem) na odobrenje. U tim slučajevima, finansijski izveštaji se odobravaju za izdavanje onda kada rukovodstvo odobri njihovo podnošenje nadzornom odboru.

Primer

Na dan 18. marta 20X2. g., rukovodstvo preduzeća je odobrilo da se finansijski izveštaji dostave Nadzornom odboru. Nadzorni odbor je sastavljen isključivo od onih lica koja ne učestvuju u upravljanju preduzećem, a njegovi članovi mogu da budu i predstavnici radnika i drugih eksternih interesa. Nadzorni odbor odobrava finansijske izveštaje 26. marta 20X2. g., Finansijski izveštaji su stavljeni na raspolaganje akcionarima i trećim licima na dan 1. aprila 20X2. g. Godišnja skupština akcionara primila je finansijske izveštaje na dan 15. maja 20X2. g., a finansijski izveštaji su dostavljeni regulatornom organu na dan 17. maja 20X2. g.
Finansijski izveštaji su odobreni za izdavanje na dan 18. marta 20X2.I. (datum kada je rukovodstvo dostavilo izveštaje Nadzornom odboru).
6.
Događaji nakon dana bilansa stanja obuhvataju sve one događaje koji su nastali do dana kada su finansijski izveštaji odobreni za izdavanje, čak i ukoliko to događaji nastanu nakon objavljivanja izveštaja o dobiti ili nekog drugog izabranog finansijskog podataka.

PRIZNAVANjE I MERENjE

Korektivni događaji nakon dana bilansa stanja

7.
Preduzeće vrši ispravku iznosa koje je već priznalo u svojim finansijskim izveštajima, tako da finansijski izveštaji obuhvate i korektivne događaje nakon dana bilansa stanja.
8.
Primeri korektivnih događaja nakon dana bilansa stanja, kada je preduzeće u obavezi da prilagodi iznose priznate u svojim finansijskim izveštajima ili prizna stavke koje nisu ranije priznate, su:
(a) odluka po osnovu sudske parnice doneta nakon dana bilansa stanja, koja samo potvrđuje da je preduzeće imalo sadašnju obavezu na dan bilansa stanja, zahteva od preduzeća da prilagodi rezervisanje koje je već priznato ili da prizna rezervisanje, umesto da smo obelodani potencijalnu obavezu;
(b) prijem obaveštenja nakon dana bilansa stanja kojem se navodi da je sredstvo obezbeđeno na dan bilansa stanja ili da iznos prethodno priznatog gubitka zbog obezvređenja tog sredstva treba da bude korigovan. Na primer:
(i)stečaj komitenta koji se dogodi nakon dana bilansa stanja obično potvrđuje da je na dan bilansa stanja na računu potraživanja od kupaca gubitak već postojao i da preduzeće treba da prilagodi iskazani iznos na računu potraživanja od kupaca; i
(ii)prodaja zaliha nakon dana bilansa stanja može da pruži dokaz o njihovoj neto prodajnoj vrednosti na dan bilansa stanja;
(c) utvrđivanje, nakon dana bilansa stanja, vrednosti kupljenih sredstava ili priliva po osnovu prodatih sredstava, pre dana bilansa stanja;
(d) utvrđivanje, nakon dana bilansa stanja, iznosa učešća u dobitku ili isplaćenih naknada, ukoliko je preduzeće na dan bilansa stanja imalo sadašnju pravnu ili konstruktivnu obavezu da izvrši ta plaćanja kao rezultat događaja pre tog dana (videti MRS 19 Naknade zaposlenima); i
(e) otkrivanje prevare ili grešaka, koje pokazuju da su


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: