Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O FINANCIJSKOJ POLICIJI

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 177 od 15 novembra 2004, 55/11)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Zakonom osniva Financijska policija čija je temeljna zadaća financijski nadzor radi snaženja financijske discipline proračunskih obveznika, suzbijanje neslužbenog gospodarstva i sprječavanje izbjegavanja plaćanja proračunskih obveza u cilju ostvarivanja proračunskih prihoda.

Članak 2.

Financijska policija je upravna organizacija u sastavu Ministarstva financija.

Članak 3.

Ovim se Zakonom uređuje djelokrug, ustrojstvo, upravljanje i poslovi Financijske policije, te postupanje, ovlasti, prava i obveze zaposlenika Financijske policije.

Članak 4.

Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom Zakonu imaju sljedeće značenje:
1. proračunski prihodi su porezni i ostali prihodi koji su zakonima i drugim propisima donesenima na temelju zakona propisani kao obvezni, prihodi od prodaje nefinancijske imovine i ostali prihodi za koje ne postoji zakonska obveza davanja,
2. proračunski obveznik je svaka osoba koja je kao takva određena zakonom kojim se uređuje pojedina vrsta proračunskih prihoda ili fizička ili pravna osoba koja je zaključivanjem ugovora preuzela obvezu prema proračunu,
3. financijski nadzor je postupak nadziranja zakonitosti, pravilnosti i pravodobnosti primjene zakona kojima su utvrđene pojedine vrste proračunskih prihoda i nadzor izvršavanja ugovornih obveza prema proračunu.
II. DJELOKRUG FINANCIJSKE POLICIJE

Članak 5.

(1) Financijska policija provodi financijski nadzor zakonitosti, pravilnosti i pravodobnosti obračuna, prijava i uplata proračunskih prihoda i naknada propisanih posebnim zakonima.
(2) U okviru djelokruga propisanog stavkom 1. ovoga članka Financijska policija naročito nadzire:
1. proizvodnju i promet trošarinskih proizvoda, obračunavanje i plaćanje trošarina, knjigovodstveno i računovodstveno praćenje proizvodnje i prometa trošarinskih proizvoda te njihovo namjensko korištenje,
2. proizvodnju i promet proizvoda koji se oporezuju posebnim porezima, obračunavanje i plaćanje posebnih poreza, knjigovodstveno i računovodstveno praćenje proizvodnje i prometa tih proizvoda,
3. obračunavanje i plaćanje doprinosa za financiranje obveznih osiguranja,
4. izvršavanje obveza prema proračunu preuzetih ugovorom o koncesiji, ugovorom o zakupu ili drugim aktom na temelju kojega se koristi neko javno dobro.
(3) Pored poslova iz stavka 1. i 2. ovoga članka Financijska policija provodi i:
1. dokazne radnje povjerene od strane državnog odvjetništva sukladno Zakonu o kaznenom postupku,
2. postupke vezane uz otkrivanje međunarodnih poreznih i financijskih prijevara, prijevara unutar Europske unije, a naročito kružnih prijevara te prijevara na štetu proračuna i fondova Europske unije.

III. USTROJSTVO, UPRAVLjANjE I POSLOVI

Članak 6.

Radi obavljanja poslova Financijske policije ustrojavaju se Središnji ured Financijske policije u Zagrebu i postaje Financijske policije.

Članak 7.

(1) Financijskom policijom upravlja ravnatelj, koji ujedno upravlja i radom Središnjeg ureda, a u radu mu pomažu pomoćnici ravnatelja.
(2) Ravnatelja Financijske policije imenuje i razrješava Vlada Republike Hrvatske na prijedlog ministra financija.
(3) Postajama Financijske policije upravljaju načelnici postaja.

Članak 8.

Središnji ured Financijske policije obavlja poslove:
1. financijskog nadzora u provedbi posebno složenog nadzora,
2. utvrđivanja manje obračunatih ili uplaćenih proračunskih obveza,
3. sustavnog praćenja pravilnosti primjene propisa,
4. organiziranja, usklađivanja, usmjeravanja i nadziranja rada postaja Financijske policije,
5. pružanja stručne pomoći radi jedinstvenog postupanja u provođenju financijskog nadzora,
6. predlaganja donošenja i izrade nacrta naputaka u primjeni financijskih propisa,
7. osiguravanja međunarodne pravne pomoći i suradnje s međunarodnim organizacijama i strukovnim udruženjima,
8. druge poslove potrebne za provedbu članka 5. ovoga Zakona.

Članak 9.

Postaje Financijske policije obavljaju poslove:
1. financijskog nadzora zakonitosti utvrđivanja, obračunavanja i uplate proračunskih prihoda,
2. utvrđivanja manje obračunatih ili uplaćenih proračunskih obveza,
3. nadzora proizvodnje i prometa proizvoda koji se oporezuju po posebnim propisima,
4. nadzora zakonitosti i pravilnosti obračuna i uplate doprinosa za financiranje obveznih osiguranja,
5. podnošenja optužnih prijedloga i kaznenih prijava,
6. obavlja i druge poslove potrebne za provedbu članka 5. ovoga Zakona.

IV. POSTUPANjE FINANCIJSKE POLICIJE

Članak 10.

(1) Financijska policija za postupanja u upravnim stvarima primjenjuje Zakon o općem upravnom postupku.
(2) Za pojedina pitanja postupka koja su specifična u upravnom području poreza primjenjuju se odredbe Općeg poreznog zakona.

Članak 11.

(1) U otkrivanju kaznenih djela iz članka 5. ovoga Zakona i podnošenju kaznenih prijava ovlašteni službenici Financijske policije postupaju sukladno odredbama ovoga Zakona, Zakona o kaznenom postupku i Zakona o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela.
(2) Podnošenje optužnih prijedloga za počinjene prekršaje ovlašteni službenici Financijske policije provode na temelju ovoga Zakona, posebnih zakona koji uređuju pojedinu vrstu proračunskog prihoda, drugih posebnih zakona te Prekršajnog zakona.

Članak 12.

(1) Financijski nadzor započinje uručenjem naloga.
(2) Nalog izdaje čelnik postaje Financijske policije.
(3) Nalog mora sadržavati:
1. naziv ustrojstvene jedinice Financijske policije,
2. ime ili naziv proračunskog obveznika,
3. predmet nadzora,
4. vrijeme početka nadzora,
5. imena ovlaštenih službenika Financijske policije za provođenje nadzora,
6. obvezu sudjelovanja odgovorne osobe proračunskog obveznika u postupku uz upozorenje na posljedice nesudjelovanja u postupku ili ometanja nadzora.
(4) Nalog se osobno predaje neposredno odgovornoj osobi proračunskog obveznika, neposredno prije početka obavljanja financijskog nadzora.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, financijski nadzor može započeti i bez uručenja naloga ako:
1. odgovorna osoba nadziranoga proračunskog obveznika nije zatečena u poslovnim prostorijama,
2. postoji opravdana bojazan da se neki dokaz neće moći izvesti ili će njegovo izvođenje biti otežano,
(6) U slučajevima propisanima stavkom 5. ovoga članka nalog se ostavlja na vidnom mjestu u poslovnoj prostoriji ili se istoga dana putem pošte dostavlja odgovornoj osobi nakon što je izvršeno osiguranje dokaza.
(7) Prigovor na nalog nije dopušten.

Članak 13.

Nadzor proizvodnje i prometa trošarinskih proizvoda i proizvoda koji se oporezuju posebnim porezima, nadzor obračunavanja i plaćanja trošarina i posebnih poreza te knjigovodstvenog i računovodstvenog praćenja proizvodnje i prometa tih proizvoda, može se provoditi kontinuirano kroz porezna razdoblja.

Članak 14.

(1) Odgovorna osoba proračunskog obveznika dužna je sudjelovati u provedbi financijskog nadzora na način da daje obavijesti, predočava evidencije, poslovne knjige, poslovnu dokumentaciju i druge isprave na zahtjev ovlaštenog službenika Financijske policije koji provodi financijski nadzor ili će po odobrenju ovlaštenog službenika imenovati osobu koja će izvršavati obveze iz nadzora u njegovo ime.
(2) Odgovorna osoba proračunskog obveznika mora omogućiti nesmetanu provedbu nadzora uz osiguranje odgovarajućih uvjeta rada.

Članak 15.

(1) Ovlašteni službenik Financijske policije može pozvati odgovornu osobu u službene prostorije Financijske policije radi davanja izjave ili treće osobe za koje se osnovano može pretpostaviti da raspolažu s obavijestima nužnim za pravilno i potpuno utvrđivanje činjeničnog stanja u postupku.
(2) U pozivu se mora posebno naznačiti predmet pozivanja, svojstvo pozvane osobe, te vrijeme i mjesto pozivanja uz upozorenje da pozvana osoba ako se ne odazove pozivu može biti dovedena.
(3) Dovedbeni nalog izvršava Ministarstvo unutarnjih poslova.

Članak 16.

(1) Ovlašteni službenik Financijske policije na temelju nepravilnosti utvrđenih tijekom financijskog nadzora podnosi optužni prijedlog, kaznenu prijavu, izdaje naredbu o privremenom ograničenju ili privremenoj zabrani obavljanja djelatnosti te poduzima i druge mjere s ciljem otklanjanja utvrđenih nepravilnosti.
(2) Optužni prijedlog iz stavka 1. ovoga članka ovlašteni službenik Financijske policije podnosi nadležnoj ustrojstvenoj jedinici Ministarstva financija, odnosno nadležnom prekršajnom sudu.

Članak 17.

Ovlašteni službenik Financijske policije donosi upravne i druge akte, a naročito: rješenje, zaključak i nalog, te sastavlja zapisnik o financijskom nadzoru i službenu zabilješku o provedbi drugih radnji u postupku.

Članak 18.

(1) Na temelju činjenica utvrđenih u financijskom nadzoru ovlašteni službenik Financijske policije donosi rješenje.
(2) Rješenjem se utvrđuje vrsta i iznos manje obračunatog ili uplaćenoga proračunskog prihoda.
(3) Na rješenje iz stavka 2. ovoga članka dopuštena je žalba.
(4) O žalbi rješava Samostalna služba za drugostupanjski upravni postupak Ministarstva financija.
(5) rješenje kojim je utvrđena obveza uplate proračunskog prihoda dostavlja se nadležnoj upravnoj organizaciji Ministarstva financija na daljnji postupak.
(6) Zapisnik o financijskom nadzoru kojim su utvrđene nepravilnosti s elementima osnovane sumnje o učinjenom kaznenom dijelu dostavlja se nadležnom državnom odvjetništvu.

Članak 19.

Financijska policija u obavljanju poslova iz članka 5. ovoga Zakona surađuje s drugim nadzornim tijelima državne uprave, te pruža stručnu pomoć pri utvrđivanju činjenica i prikupljanju ili osiguranju dokaza.

V. OVLAŠTENI SLUŽBENICI I NjIHOVE OVLASTI

Članak 20.

(1) Ovlašteni službenici Financijske policije su ravnatelj, pomoćnici ravnatelja, načelnici, voditelji odsjeka, viši inspektori i inspektori.
(2) Status ovlaštenog službenika Financijske policije stječe se rasporedom na radno mjesto ravnatelja pomoćnika ravnatelja, načelnika, voditelja odsjeka, višeg inspektora i inspektora.

Članak 21.

(1) Ovlaštenom službeniku Financijske policije Ministarstvo financija izdaje službenu iskaznicu i službenu značku.
(2) Oblik i sadržaj službene iskaznice i službene značke propisuje ministar financija pravilnikom.

Članak 22.

Ovlašteni službenik Financijske policije u provođenju financijskog nadzora ovlašten je:
1. provjeravati i utvrđivati identitet osoba i predmeta,
2. prikupljati izjave odgovornih osoba i izjave ili obavijesti trećih osoba,
3. pribavljati dokumentaciju, obavljati očevid i po potrebi određivati vještake,
4. pregledavati poslovne i stambene prostore u kojima se obavlja gospodarska djelatnost, izuzimati potrebnu dokumentaciju i privremeno zabranjivati ili privremeno ograničavati obavljanje djelatnosti,
5. pregledavati dobra, utvrđivati podrijetlo dobara, novca i vrijednosti i privremeno ih oduzimati,
6. radi osiguranja naplate poduzimati mjere osiguranja prema odredbama Općeg poreznog zakona,
7. zaustavljati i pregledavati vozila i plovila,
8. izdati dovedbeni nalog, ako se pozvana osoba nije odazvala na poziv ovlaštenog službenika, a nedolazak nije opravdala,
9. poduzimati i druge radnje i postupke propisane posebnim zakonima, u cilju prikupljanja podataka i dokaza što mogu poslužiti u svrhu otkrivanja kaznenih djela.

Članak 23.

Ovlašteni službenik Financijske policije može naredbom privremeno ograničiti ili privremeno zabraniti obavljanje djelatnosti pečaćenjem pogona, dijela pogona, postrojenja, opreme ili prostorija, odnosno na drugi pogodan način, na temelju posebnih zakona čija je primjena predmet financijskog nadzora, a u postupku propisanim Prekršajnim zakonom, u slučajevima ako proračunski obveznik:
1. obavlja djelatnost za koju nije registriran, ne posjeduje obrtnicu ili drugo odobrenje za rad ili koncesiju nadležnog tijela,
2. ne posjeduje ili odbije dati na uvid dokumentaciju o primljenim i isporučenim dobrima, uslugama ili pravima,
3. ne obračunava, netočno obračunava ili ne uplaćuje proračunske prihode u skladu sa zakonom, ugovorom o koncesiji, ugovorom o zakupu, ugovorom o najmu ili drugim aktom na temelju kojega koristi javna dobra,
4. za isporučena dobra i obavljene usluge ne izda račun,
5. u Jedinstvenom registru računa sukladno Zakonu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima ima oznaku blokade računa, odnosno zabranu raspolaganja oročenim novčanim sredstvima po osnovi neplaćenih proračunskih prihoda, gotov novac koji je primio obavljajući registriranu djelatnost ne položi na račun u banci,
6. postupajući protivno odredbama Zakona o porezu na dodanu vrijednost izda račun, a ne isporuči dobra ili ne obavi zaračunatu uslugu,
7. postupajući protivno odredbama Zakona o porezu na dodanu vrijednost kao primatelj računa u svojim poslovnim knjigama evidentira račun po kojemu nije primio zaračunana dobra ili usluge i taj račun uključi u obračun poreza na dodanu vrijednost u prijavi podnesenoj Poreznoj upravi.

VI. PLAĆE OVLAŠTENIH SLUŽBENIKA FINANCIJSKE POLICIJE

Članak 24.

(1) Plaća ovlaštenog službenika Financijske policije sastoji se od osnovne plaće i dodatka na plaću.
(2) Osnovnu plaću čini umnožak koeficijenta složenosti poslova radnog mjesta na koje je ovlašteni službenik Financijske policije raspoređen i osnovice za izračun plaće, uvećane za 0,5 % za svaku godinu navršenoga radnog staža.
(3) Osnovica za izračun osnovne plaće ovlaštenog službenika Financijske policije utvrđuje se na način uređen propisima o državnim službenicima.

Članak 25.

Posebnom uredbom Vlada Republike Hrvatske utvrdit će vrijednost koeficijenta složenosti poslova radnih mjesta, dodatak na uvjete rada te kriterije i najviši mogući iznos dodatka za natprosječne rezultate u radu za ovlaštene službenike Financijske policije.

VII. OBVEZE OVLAŠTENIH SLUŽBENIKA FINANCIJSKE POLICIJE

Članak 26.

Ovlašteni službenik Financijske policije dužan je u svako doba poduzeti nužne radnje, u skladu s ovlaštenjima propisanim ovim Zakonom u cilju sprječavanja grubog kršenja zakona čija je posljedica oštećenje proračuna.

Članak 27.

(1) Ovlašteni službenik Financijske policije dužan je po nalogu čelnika poslove obavljati i duže od punoga radnog vremena, ako je to nužno radi uspješnog i pravodobnog obavljanja financijskog nadzora.
(2) Ovlaštenom službeniku Financijske policije može se odgoditi ili prekinuti korištenje godišnjeg odmora radi obavljanja poslova koji ne trpe odgodu.

VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 28.

(1) Vlada Republike Hrvatske će u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona uredbom uskladiti unutarnje ustrojstvo Ministarstva financija s odredbama ovoga Zakona.
(2) Vlada Republike Hrvatske će u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti Uredbu iz članka 25. ovoga Zakona.
(3) Ministar financija uskladit će Pravilnik o unutarnjem redu Ministarstva financija prema odredbama uredbe iz stavka 1. ovoga članka u roku od 30 dana nakon njenog donošenja.
(4) Ministar financija donijet će pravilnik iz članka 21. stavka 2. ovoga Zakona u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(5) Naputke iz članka 8. točke 6. ovoga Zakona donosi ministar financija.

Članak 29.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Narodnim novinama".
Klasa: 470-05/04-01/01
Zagreb, 3. prosinca 2004.
Predsjednik
Hrvatskoga sabora
Vladimir Šeks, v. r.


Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo: