Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O VISOKIM UČILIŠTIMA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 59 od 17 srpnja 1996)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

(1) Ovaj Zakon uređuje ustroj visokih učilišta, osnutak, vrednovanje i novčanu podlogu njihove djelatnosti, ustroj i izvedbu sveučilišnih i stručnih studija te položaj studenata i nastavnika.
(2) Ovim se Zakonom uređuju i status znanstvenoistraživačkih instituta i knjižnica te drugih pravnih osoba čija djelatnost osigurava rad sustava visoke naobrazbe, ako su osnovane u sastavu visokih učilišta.
(3) Na statusna pitanja koja ovim Zakonom nisu drukčije uređena primjenjuju se, na odgovarajući način, odredbe Zakona o ustanovama.

Članak 2.

U ovom Zakonu u uporabi su pojmovi sa sljedećim značenjem:
1. Visoko učilište svaka ustanova visoke naobrazbe ovlaštena za ustroj i izvedbu studija te znanstvenog, visokostručnog ili umjetničkog rada,
2. Sveučilište visoko učilište koje ustrojava i izvodi sveučilišne studije, znanstveni i visokostručni rad i razvija vrhunsko umjetničko i tehnološko stvaralaštvo,
3. Veleučilište visoko učilište koje ustrojava i izvodi stručne studije i razvija visokostručni i umjetnički, a iznimno i znanstveni rad,
4. Fakultet visoko učilište u sastavu sveučilišta koje ustrojava i izvodi sveučilišne studije, znanstveni i visokostručni rad u jednom ili više znanstvenih i obrazovnih područja,
5. Umjetnička akademija visoko učilište u sastavu sveučilišta koje ustrojava i izvodi sveučilišne studije, znanstveni i umjetnički rad u jednom ili više znanstvenih, obrazovnih i umjetničkih područja,
6. Visoka škola visoko učilište (stručno ili umjetničko) u sastavu ili izvan veleučilišta koje ustrojava i izvodi stručne studije i visokostručni rad u jednom ili više obrazovnih područja,
7. Odjel ustrojbena jedinica sveučilišta, koja sudjeluje u izvedbi sveučilišnih studija te ustrojava i izvodi znanstveni, nastavni i visokostručni rad u jednom znanstvenom polju, u odjelu su u pravilu svi nastavnici i suradnici sveučilišta iz toga znanstvenog polja,
8. Veleučilišni odjel - ustrojbena jedinica veleučilišta, koja sudjeluje u izvedbi stručnih studija te ustrojava i izvodi nastavni i visokostručni rad u jednom području,
9. Centar za znanstveni ili visokostručni rad pravna osoba ili ustrojbena jedinica visokog učilišta koja ustrojava i izvodi znanstveni, visokostručni ili nastavni rad, odnosno usklađuje njegovu izvedbu između visokih učilišta,
10. Studij program kojeg ustrojava i izvodi visoko učilište, a čijim završavanjem student stječe visoku naobrazbu i odgovarajući stručni naziv ili akademski stupanj,
11. Sveučilišni studij studij koji se izvodi bilo na razini sveučilišta ili visokih učilišta u sastavu sveučilišta, a stupnjem znanja koja se na njemu stječu omogućuje, uz obavljanje određenog zanimanja i bavljenje znanstvenim ili umjetničkim radom,
12. Stručni studij svaki studij koji se izvodi na razini veleučilišta, visokih škola u sastavu ili izvan veleučilišta, a stupnjem stručnih znanja i umijeća koja se na njemu stječu, omogućuje uspješno bavljenje i unapređivanje nekog zvanja (struke),
13. Student osoba koja redovito ili izvanredno studira na dodiplomskom ili poslijediplomskom studiju,
14. Nastavnik osoba koja izvodi nastavu i bavi se znanstvenim, stručnim ili umjetničkim radom na visokom učilištu.

Članak 3.

(1) Visoka učilišta utemeljena su na načelu akademske samouprave i akademskih sloboda, u skladu s Ustavom i ovim Zakonom.
(2) Akademska samouprava ogleda se osobito u:
slobodi znanstvenog, umjetničkog i tehnološkog istraživanja i stvaralaštva,
utvrđivanju obrazovnih, znanstvenih, umjetničkih i stručnih programa,
izboru nastavnika i čelnika,
odlučivanju o kriterijima upisa studenata,
utvrđivanju pravila studija,
uređivanju unutarnjeg ustroja.

Članak 4.

(1) Prostor visokog učilišta je nepovrediv.
(2) Nadležna državna tijela na prostoru visokih učilišta mogu uredovati samo uz suglasnost učilišnih čelnika.
(3) Na prostoru visokog učilišta, bez suglasnosti njegova čelnika, lišiti slobode mogu se samo osobe za koje su se stekli uvjeti propisani Zakonom o krivičnom postupku.
(4) Pretragu prostora visokog učilišta može iznimno odrediti samo nadležni sud ako su ispunjeni uvjeti propisani Zakonom o krivičnom postupku.
(5) Pretrazi mora biti nazočan istražni sudac te čelnik visokog učilišta ili osoba koju on ovlasti.
(6) Pretraga se može izvršiti i bez nazočnosti čelnika, odnosno osobe koju on ovlasti, ako se oni bez opravdana razloga nisu odazvali pravodobnom pozivu.

Članak 5.

(1) Temeljni akt visokog učilišta je statut.
(2) Statutom se pobliže uređuje ustroj visokog učilišta, ovlasti i način odlučivanja njegovih tijela te druga pitanja od značenja za djelatnosti i poslovanje visokog učilišta u skladu s ovim Zakonom i odlukom o osnutku.
(3) Statut sveučilišta i veleučilišta donosi upravno vijeće iz članka 105. stavka 1., odnosno članka 120. stavka 2. ovoga Zakona, uz suglasnost osnivatelja.
(4) Statut fakulteta, umjetničke akademije, visoke škole u sastavu sveučilišta i veleučilišne škole donosi dekan fakulteta, umjetničke akademije, visoke škole u sastavu sveučilišta, odnosno veleučilišne škole, na prijedlog stručnog vijeća, a uz suglasnost upravnog vijeća sveučilišta, odnosno veleučilišta.
(5) Ako upravno vijeće sveučilišta, odnosno veleučilišta, u roku od tri mjeseca od uredno podnesenog zahtjeva za davanje suglasnosti na statut ne uskrati suglasnost, smatra se da je dalo suglasnost.
(6) Statut visoke škole izvan veleučilišta ili sveučilišta donosi dekan na prijedlog nastavničkog vijeća, a uz suglasnost upravnog vijeća.

Članak 6.

(1) Nastava na visokom učilištu izvodi se na hrvatskom jeziku.
(2) Visoko učilište može izvoditi studije ili dijelove studija na jednom od svjetskih jezika, uz uvjete određene statutom.

II. VISOKA UČILIŠTA

1. VRSTE VISOKIH UČILIŠTA

Članak 7.

(1) Visoka učilišta su sveučilište, veleučilište, fakultet, umjetnička akademija i visoka škola.
(2) Fakultet i umjetnička akademija su visoka učilišta u sastavu sveučilišta.
(3) Visoka škola (stručna ili umjetnička) je visoko učilište u sastavu veleučilišta (u daljnjem tekstu: veleučilišna škola) ili izvan veleučilišta (u daljnjem tekstu: visoka škola).
(4) Visoka učilišta su pravne osobe.

2. OSNUTAK VISOKIH UČILIŠTA

Članak 8.

Sveučilište, veleučlište i visoku školu može osnovati tuzemna i inozemna fizička i pravna osoba.

Članak 9.

(1) Za obavljanje javne službe u visokoj naobrazbi Republika Hrvatska osniva javno sveučilište, javno veleučilište i javnu visoku školu.
(2) Fakulteti, umjetničke akademije i veleučilišne škole u javnim sveučilištima i javnim veleučilištima te javne visoke škole obavljaju javnu službu u smislu ovoga Zakona.

Članak 10.

(1) Javno sveučilište osniva se zakonom.
(2) Javno veleučilište ili javna visoka škola osniva se uredbom Vlade Republike Hrvatske.
(3) Uredbom iz stavka 2. ovoga članka može se iznimno, uz prethodnu suglasnost upravnog vijeća javnog sveučilišta i uz mišljenje Nacionalnog vijeća za visoku naobrazbu iz članka 128. ovoga Zakona, propisati da javna visoka škola djeluje u sastavu javnog sveučilišta.
(4) Privatno sveučilište, veleučilište ili visoka škola osniva se odlukom osnivatelja.

Članak 11.

(1) Nacionalno vijeće za visoku naobrazbu iz članka 128. ovoga Zakona daje mišljenje o potrebi osnutka javnoga visokog učilišta.
(2) Privatno sveučilište, veleučilište ili visoka škola, osnivaju se uz prethodnu suglasnost