Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O ŠUMSKOM SJEMENU I ŠUMSKIM SADNICAMA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 68 od 12 svibnja 1998, 33/05)

I. TEMELjNE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Zakonom uređuje proizvodnja, promet i uporaba šumskoga sjemena i šumskih sadnica pri pošumljavanju i obnovi šuma.
Proizvodnju, promet i uporabu šumskoga sjemena i šumskih sadnica za druge svrhe (proizvodnja sjemena i sadnica za potrebe urbanoga šumarstva, božićna drvca i dr.) propisat će ministar poljoprivrede šumarstva i vodnoga gospodarstva (u daljnjem tekstu: ministar).

Članak 2.

Uporabljeni izrazi u ovom Zakonu imaju sljedeća značenja:
1. Šumsko sjeme jesu generativni dijelovi šumskoga drveća i grmlja koji služe za sjetvu i proizvodnju šumskih sadnica.
2. Šumske sadnice jesu biljke dobivene iz generativnih ili vegetativnih dijelova šumskoga drveća i grmlja, a služe za pošumljavanje i obnovu šuma.

Članak 3.

Pri Ministarstvu poljoprivrede šumarstva i vodnoga gospodarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) osniva se Povjerenstvo za šumsko sjemenarstvo i rasadničarstvo (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) koje će pratiti razvitak šumskog sjemenarstva, rasadničarstva, promet i uporabu šumskoga sjemena i šumskih sadnica, davati mišljenja i prijedloge za donošenje propisa u ovom području te obavljati druge poslove određene ovim Zakonom.
Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka sastoji se od predsjednika, tajnika i članova, a imenuje ga ministar rješenjem koje se objavljuje u "Narodnim novinama".
Predsjedniku, tajniku i članovima Povjerenstva pripada naknada za rad u visini koju odredi ministar.
Povjerenstvo odgovara za svoj rad ministru.

Članak 4.

Prijedlog za utvrđivanje granica šumskih sjemenskih jedinica određene vrste šumskoga drveća i utvrđivanje površina sjemenskih sastojina za skupljanje šumskoga sjemena daje znanstvena ili znanstveno-nastavna ustanova, odnosno druga pravna osoba koju za to ovlasti Ministarstvo.
Program za gospodarenje priznatih sjemenskih sastojina i njegovu preinaku (reviziju) izrađuje znanstvena ili znanstveno-nastavna ustanova, odnosno druga pravna osoba koju za to ovlasti Ministarstvo.
Za pravne osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka provjerit će se njihova ovlaštenost (akreditacija) za navedene poslove.

Članak 5.

U obavljanju poslova šumskoga sjemenarstva i rasadničarstva Ministarstvo vodi sljedeće upisnike:
1. Upisnik proizvođača šumskoga sjemena,
2. Upisnik dorađivača šumskoga sjemena,
3. Upisnik uvoznika šumskoga sjemena i šumskih sadnica,
4. Upisnik proizvođača šumskih sadnica,
5. Upisnik znanstvenih i znanstveno-nastavnih ustanova odnosno drugih pravnih osoba ovlaštenih za obvezatni stručni nadzor proizvodnje šumskoga sjemena,
6. Upisnik znanstvenih i znanstveno-nastavnih ustanova odnosno drugih pravnih osoba ovlaštenih za utvrđivanje kakvoće šumskog sjemena,
7. Upisnik znanstvenih i znanstveno-nastavnih ustanova odnosno drugih pravnih osoba ovlaštenih za obvezatni stručni nadzor proizvodnje šumskih sadnica te utvrđivanje granica šumskih sjemenskih jedinica i utvrđivanje površina sjemenskih sastojina za skupljanje šumskoga sjemena.
Sadržaj, oblik i način vođenja upisnika propisat će ministar.

Članak 6.

Ministarstvo donosi rješenje o upisu u upisnike iz članka 5. ovoga Zakona na zahtjev pravnih i fizičkih osoba, ako te pravne i fizičke osobe udovoljavaju uvjetima propisanim ovim Zakonom.
Ministarstvo će rješenjem brisati pravnu i fizičku osobu iz upisnika iz članka 5. ovoga Zakona na njezin zahtjev, odnosno kad utvrdi da je prestala udovoljavati uvjetima propisanim ovim Zakonom.

Članak 7.

Popisi na temelju pravomoćnih rješenja iz članka 6. stavka 1. i 2. ovoga Zakona objavljuju se u "Narodnim novinama".

II. ŠUMSKO SJEME

1. Razredba šumskoga sjemena

Članak 8.

Prema podrijetlu šumsko sjeme dijeli se na:
1. selekcionirano šumsko sjeme na osnovi genetske provjere roditeljskih stabala u testovima potomstva (ispitano sjeme), proizvedeno u klonskim i generativnim sjemenskim plantažama,
2. selekcionirano šumsko sjeme na osnovi fenotipske procjene roditeljskih stabala, proizvedeno u klonskim i generativnim sjemenskim plantažama,
3. normalno šumsko sjeme, proizvedeno od plus stabala iz priznatih šumskih sjemenskih sastojina određenoga šumskoga sjemenskog rajona (u daljnjem tekstu: sjemenska jedinica),
4. normalno šumsko sjeme, proizvedeno u priznatim šumskim sjemenskim sastojinama,
5. normalno šumsko sjeme, proizvedeno u izabranim sastojinama za skupljanje šumskoga sjemena.

2. Proizvodnja šumskoga sjemena

Članak 9.

Šumsko sjeme može proizvoditi, odnosno skupljati pravna i fizička osoba (u daljnjem tekstu: proizvođač šumskoga sjemena) upisana u Upisnik proizvođača šumskoga sjemena.
Vrste šumskoga sjemena koje nije dopušteno proizvoditi (uzgajati i umnožavati) u pojedinim područjima Republike Hrvatske propisat će ministar.
Proizvođač šumskoga sjemena dužan je o količini proizvedenoga sjemena izvijestiti Ministarstvo do 31. prosinca tekuće godine, ovisno o vrsti i vremenu proizvodnje sjemena.

Članak 10.

Ministarstvo će upisati u Upisnik proizvođača šumskoga sjemena podnositelja zahtjeva koji ispunjava sljedeće uvjete:
1. da je vlasnik, odnosno korisnik priznate šumske sjemenske sastojine, izabrane sjemenske sastojine za skupljanje šumskoga sjemena, priznate klonske ili generativne sjemenske plantaže,
2. da raspolaže opremom za proizvodnju, zaštitu odnosno skupljanje šumskoga sjemena,
3. da raspolaže skladišnim prostorom za smještaj, čuvanje i pakiranje nedorađenoga i dorađenoga šumskog sjemena,
4. da poslove i radne zadatke upravljanja proizvodnjom šumskoga sjemena obavlja zaposlenik sa završenim dodiplomskim studijem šumarskoga smjera i s radnim stažom od najmanje tri godine na poslovima kojima se stječe proizvodno iskustvo,
5. da je registriran kod trgovačkog suda (ili ima obrtnicu),
6. da odnose s kooperantima (udružnicama) uspostavlja u skladu sa zakonskim propisima.
Proizvođač šumskoga sjemena dužan je osigurati obvezatni stručni nadzor proizvodnje šumskoga sjemena.

Članak 11.

Proizvođač šumskoga sjemena dužan je voditi knjigu proizvodnje sjemena, u koju se upisuje ukupno proizvedeno, prodano i uništeno šumsko sjeme.
O proizvedenom, prodanom i uništenom šumskom sjemenu proizvođač je dužan izvješćivati Ministarstvo u skladu sa člankom 9. stavkom 3. ovoga Zakona.
Sadržaj, oblik i način vođenja knjige iz stavka 1. ovoga članka, te obrazac izvješća iz stavka 2. ovoga članka, propisuje ministar.

Članak 12.

Udružnik (kooperant) može šumsko sjeme proizvoditi samo u suradnji s drugim proizvođačima na osnovi zaključenog ugovora o suradnji, ali svoje obveze i prava iz ugovora ne može ustupiti drugom proizvođaču šumskoga sjemena.

Članak 13.

Za proizvodnju šumskoga sjemena udružnik smije rabiti samo šumsko sjeme dobiveno za tu namjenu od proizvođača.
Proizvodnja šumskoga sjemena prema odredbi članka 11. ovoga Zakona te stavka 1. ovoga članka smatra se proizvodnjom toga proizvođača, a ne proizvodnjom udružnika.

3. Obvezatni stručni nadzor proizvodnje šumskog sjemena

Članak 14.

Objekti i zemljište za proizvodnju šumskoga sjemena tijekom vegetacije podliježu obvezatnom stručnom nadzoru.
Pod obvezatnim se stručnim nadzorom podrazumijeva stručni i zdravstveni nadzor proizvodnje šumskoga sjemena.
O obavljenom stručnom nadzoru sjemena nadzorna ustanova ili nadziratelj izdaje uvjerenje.

Članak 15.

Obvezatni stručni nadzor proizvodnje šumskoga sjemena obavlja znanstvena i znanstveno-nastavna ustanova, odnosno druga ovlaštena pravna osoba koju za to potvrdi Ministarstvo i upiše u Upisnik iz članka 4. točke 5. ovoga Zakona (u daljnjem tekstu: ovlaštena ustanova za stručni nadzor proizvodnje šumskoga sjemena).
Ministarstvo će u upisnik iz stavka 1. ovoga članka upisati podnositelja zahtjeva koji ispunjava sljedeće uvjete:
1. da za obavljanje poslova obvezatnoga stručnog nadzora proizvodnje šumskoga sjemena ima zaposlenika s najnižim akademskim stupnjem magistra šumarskih znanosti,
2. da zaposlenik koji obavlja poslove obvezatnoga stručnog nadzora proizvodnje šumskoga sjemena ima najmanje pet godina radnoga staža na poslovima kojima se stječe iskustvo u obavljanju stručnoga nadzora,
3. da raspolaže potrebnom opremom za obavljanje obvezatnoga stručnog nadzora proizvodnje šumskoga sjemena.
Način i metodologiju prema kojoj će se provoditi stručni nadzor proizvodnje šumskoga sjemena propisat će ministar.
Nakon provedenoga stručnog nadzora proizvodnje šumskoga sjemena ovlaštena ustanova izdaje uvjerenje o podrijetlu šumskoga sjemena.
Ovlaštena ustanova za proizvodnju šumskoga sjemena ne može stručno nadzirati vlastitu proizvodnju šumskoga sjemena.

Članak 16.

Proizvođač šumskoga sjemena dužan je pod nadzorom šumarskoga inspektora uništiti ono šumsko sjeme za koje nije izdano uvjerenje iz