ZAKON
O SUDSKOM REGISTRU
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 1 od 05 siječnja 1995, 57/96, 30/99, 45/99, 54/05, 40/07, 91/10, 90/11)
I. OPĆE ODREDBE
Sadržaj Zakona
Temeljni pojmovi
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuje se osnivanje, ustroj i vođenje sudskog registra (u daljnjem tekstu: registar), te postupak u registarskim stvarima.
Članak 2.
(1) Registar je javna knjiga koja sadrži podatke i isprave o subjektima upisa za koje je upis u registar propisan zakonom.
(2) Glavna knjiga registra (u daljnjem tekstu: glavna knjiga) je dio registra koji sadrži podatke o subjektima upisa propisane zakonom.
(3) Zbirka isprava registra (u daljnjeni tekstu: zbirka isprava) je dio registra koji sadrži dokaze bitne za upis podataka o subjektima upisa u glavnu knjigu, druge dokaze dostavljene ili sastavljene u postupku upisa, te rješenja doneseno u postupku upisa u registar.
(4) Registarski uložak je dio glavne knjige koji sadrži podatke o jednom subjektu upisa.
(5) Subjekt upisa je osoba za čiji se upis po zakonu mora osnovati poseban registarski uložak i voditi zbirka isprava.
(6) Podružnica subjekta upisa (u daljnjem tekstu: podružnica) je dio subjekta upisa za koju je zakonom propisan upis u registar.
(7) Matični broj subjekta upisa u registru (u daljnjem tekstu: MBS) je identifikacijski broj koji se svakom subjektu upisa određuje kod upisa u registar, a jedinstven je, nepromjenjiv i neponovljiv.
(8) Upis u registar (u daljnjem tekstu: upis) je svako unošenje jednog ili više podataka o stkbjektu upisa u glavnu knjigu.
(9) Brisanje je onaj upis kojim subjekt upisa prestaje postojati ili kojim određeni podatak upisan u glavnoj knjizi prestaje važiti.
(10) Sudionik u postupku za upis (u daljnjem tekstu sudionik) je osoba koja je pokrenula postupak, osoba o čijim se pravima ili pravnim interesima odlučuje u postupku, te zakonom ovlašteno tijelo.
(11) predlagatelj je sudionik koji je pokrenuo postupak upisa.
(12) Izvadak iz registra (u daljnjem tekstu: izvadak) je ovjerena isprhva koja se izdaje iz registra na propisan način, a sadrži upisane podatke o jednom subjektu upisa koji važe ili koju su važili u nekom trenutku ili u određenom vremenskom razdoblju.
(13) Financijske isprave su:
- pojedinačni i konsolidirani godišnji financijski izvještaji prema propisima o računovodstvu, ako je propisana obveza objavljivanja tih izvještaja,
- pripadajuća revizorska izvješća ako godišnji financijski izvještaji podliježu reviziji, a propisana je obveza objavljivanja revizorskih izvješća,
- pojedinačno godišnje izvješće i konsolidirano godišnje izvješće ako je posebnim propisima propisana obveza objavljivanja tih izvješća.
Vođenje registra
Članak 3.
(1) Registar vode trgovački sudovi (u daljnjem tekstu: registarski sudovi). Registar se čuva trajno.
(2) Glavna knjiga vodi se u elektroničkom obliku.
(3) Glavne knjige se povezuju u jedinstvenu bazu podataka za Republiku Hrvatsku.
(4) Zbirka isprava vodi se na papiru ili u elektroničkom obliku. Zbirke isprava vođene u elektroničkom obliku povezuju se u jedinstvenu bazu podataka za Republiku Hrvatsku.
(5) Isprave i podaci koji se pohranjuju u zbirci isprava mogu biti i na jednom od službenih jezika Europske unije. U glavnoj knjizi naznačit će se da postoji prijevod.
(6) Isprave i podaci iz stavka 5. ovoga članka moraju biti prevedeni od ovlaštenog sudskog tumača. U slučaju nesuglasja u pogledu sadržaja isprava i podataka na hrvatskom jeziku i onih na stranom jeziku, mjerodavnom će se smatrati isprava sastavljena na hrvatskom jeziku.
(7) Svaki registarski sud odgovara za vjerodostojnost upisa kojega je proveo.
(8) Ministar nadležan za poslove pravosuđa pravilnikom propisuje oblik registra, način vođenja i upisa u registar, sadržaj, oblik i način popunjavanja prijave za upis te osiguranje, uporabu i čuvanje sadržaja registarskih podataka.
(9) Ministar nadležan za poslove pravosuđa može donijeti naputak o vođenju registra, o osiguranju, uporabi i čuvanju sadržaja registarskih podataka, o vođenju zbirke isprava u elektroničkom obliku, kao i o pretvaranju isprava pohranjenih u zbirci isprava na papiru u elektronički oblik.
Javnost registra
Članak 4.
(1) Registar je javan.
(2) Svatko, bez dokazivanja pravnog interesa, ima pravo uvida u podatke upisane u glavnoj knjizi, u isprave na temelju kojih je obavljen upis i u druge isprave i podatke pohranjene u zbirci isprava, osim isprava glede kojih je zakonom isključena primjena načela javnosti registra, te zahtijevati da mu se izda izvadak ili ovjerena preslika, odnosno prijepis isprava i podataka pohranjenih u zbirci isprava.
(3) Prijepis, preslika, izvadak ili potvrda moraju se izdati u roku od osam dana od dana podnošenja zahtjeva.
(4) Na poseban zahtjev može se dati izvadak s podacima za određeno vremensko razdoblje ili povijesni izvadak koji sadrži sve upisane podatke od dana upisa osnivanja do dana izdavanja izvatka.
(5) Registarski sud ne smije od osoba koje traže uvid u glavnu knjigu i isprave, odnosno prijepis, presliku podataka, izvadak ili potvrdu zahtijevati da navede razlog ili svrhu radi koje to traži.
(6) Ostvarivanje prava na razgledanje podataka i izdavanje izvadaka iz glavne knjige koja se vodi i u elektroničkom obliku te razgledanje i izdavanje isprava i podataka pohranjenih na papiru ili u elektroničkom obliku u zbirci isprava, dužan je omogućiti svaki registarski sud bez obzira u kojem je registru subjekt upisa upisan, a u zbirku isprava ako s njom raspolaže.
Dostupnost podataka
Članak 4.a
(1) Državnim tijelima mora se osigurati dostupnost podataka upisanih u glavnoj knjizi i zbirci isprava elektroničkim putem.
(2) Hrvatskoj gospodarskoj komori i drugim osobama osigurat će se dostupnost podataka upisanih u glavnoj knjizi elektroničkom komunikacijskom mrežom ili putem medija za prijenos podataka, uz naknadu a na njihov zahtjev.
(3) Način i uvjete, te iznos naknade iz stavka 2. ovoga članka, Vlada Republike Hrvatske propisat će odlukom.
(4) Dostupnost jedinstvenoj bazi podataka za Republiku Hrvatsku mora se omogućiti 24 sata dnevno.
Članak 5.
(1) Javni bilježnici mogu, u skladu sa svojim ovlaštenjima i odredbama ovoga Zakona, komunicirati s registarskim sudom i elektroničkim putem.
(2) Javni bilježnici ovlašteni su podnositi prijave za upis u registar elektroničkim putem te izdavati izvatke, preslike i prijepise iz članka 4. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Javni bilježnici kojima su dostupni podaci u glavnoj knjizi imaju iste ovlasti i obveze kao ovlašteni sudski službenici.
Subjekti upisa
Članak 6.
(1) U registar se upisuju sljedeće vrste subjekata upisa:
1. javno trgovačko društvo,
2. komanditno društvo,
3.