ZAKON
O ŠTEDNO-KREDITNIM ZADRUGAMA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 84 od 17 srpnja 2002)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje osnivanje, svrha, ustroj, djelatnost, nadzor nad poslovanjem i prestanak poslovanja štedno-kreditnih zadruga.
Članak 2.
Štedno-kreditna zadruga jest financijska institucija zadrugara u čijem poslovanju sudjeluje svaki zadrugar prema načelu uzajamne pomoći, pri čemu unapređuje i zaštićuje svoj gospodarski i drugi interes u skladu sa zakonom i statutom štedno-kreditne zadruge.
Članak 3.
Štedno-kreditna zadruga je pravna osoba, a koja svojstvo pravne osobe stječe upisom u registar trgovačkog suda.
Članak 4.
(1) Tvrtka štedno-kreditne zadruge mora sadržavati pojam "štedno-kreditna zadruga".
(2) Riječi "štedno-kreditna zadruga" ili izvedenicu tih riječi, ili skraćeni izraz "ŠKZ", može koristiti u pravnom prometu i upisati u sudski registar samo pravna osoba koja je dobila odobrenje za rad kao štedno-kreditna zadruga od Ministarstva financija.
II. OSNIVANjE ŠTEDNO-KREDITNE ZADRUGE
Članak 5.
Štedno-kreditnu zadrugu može osnovati najmanje trideset poslovno sposobnih fizičkih osoba koje samostalnim radom obavljaju dopuštenu djelatnost, individualnih poljoprivrednika i građana.
Članak 6.
(1) Štedno-kreditna zadruga osniva se na osnivačkoj skupštini koja donosi statut štedno-kreditne zadruge. Osnivačkoj skupštini mora prisustvovati javni bilježnik. Zapisnik s osnivačke skupštine, odluku o donošenju statuta, kao i druge odluke prilikom osnivanja štedno-kreditne zadruge mora ovjeriti javni bilježnik.
(2) Osnivačka skupština štedno-kreditne zadruge imenuje upravitelja i članove nadzornog odbora štedno-kreditne zadruge i druga tijela zadruge u skladu sa Zakonom i statutom zadruge.
(3) Osnivačka skupština štedno-kreditne zadruge donosi odluke većinom glasova svih osnivača, od kojih svaki osnivač ima jedan glas neovisno o broju zadružnih uloga.
Članak 7.
Statut štedno-kreditne zadruge mora sadržavati odredbe o:
1. nazivu, sjedištu i predmetu poslovanja štedno-kreditne zadruge,
2. pristupanju zadrugara u štedno-kreditnu zadrugu i istupanju iz štedno-kreditne zadruge, te pravima i obvezama zadrugara u slučaju istupanja,
3. visini zadružnih uloga kao i mogućnost da zadruga općim aktima regulira visinu članarine,
4. unutarnjem ustroju štedno-kreditne zadruge,
5. načinu donošenja odluka na skupštini zadrugara,
6. pravima, odgovornostima, obvezama i ovlastima članova nadzornog odbora,
7. pravima, odgovornostima, obvezama i ovlastima upravitelja,
8. upravljanju štedno-kreditnom zadrugom i njezinim tijelima,
9. zastupanju i predstavljanju štedno-kreditne zadruge,
10. stjecanju prava i obveza u pravnom prometu,
11. poslovnoj tajni,
12. načinu podjele dobiti i pokriću gubitka,
13. spajanju s drugom štedno-kreditnom zadrugom, pripajanju štedno-kreditnoj zadruzi i prestanku rada štedno-kreditne zadruge,
14. drugim pitanjima od značenja za poslovanje štedno-kreditne zadruge.
Članak 8.
(1) Svojstvo zadrugara stječe se sudjelovanjem u osnivanju štedno-kreditne zadruge ili pristupanjem toj zadruzi, tako da osoba koja pristupa potpiše izjavu o prihvaćanju statuta štedno-kreditne zadruge i u nju unese zadružni ulog. Izjava o prihvaćanju statuta prilikom pristupanja štedno-kreditnoj zadruzi ne mora biti ovjerena kod javnog bilježnika.
(2) Svaki zadrugar prilikom osnivanja štedno-kreditne zadruge, ili pristupanja u takvu zadrugu, mora u nju unijeti propisani zadružni ulog, ali može unijeti i više uloga ako je to propisano statutom.
(3) Visina zadružnog uloga te njegovo povećanje, smanjenje i povlačenje određuje se statutom štedno-kreditne zadruge.
(4) Zadrugari su ravnopravni neovisno o broju uplaćenih zadružnih uloga. Svaki zadrugar ima pravo na jedan glas u skupštini neovisno o broju uplaćenih zadružnih uloga.
(5) Zadružni ulog ne može služiti kao sredstvo osiguranja za obveze zadrugara izvan štedno-kreditne zadruge.
(6) Zadružni ulozi mogu se ukamaćivati.
(7) Štedno-kreditna zadruga mora voditi imenik zadrugara. U imenik zadrugara obvezno se unosi sljedeće:
1. redni broj u imeniku zadrugara,
2. datum upisa,
3. ime i prezime, adresa stanovanja zadrugara,
4. ukupni iznos uplaćenih uloga,
5. datum izlaska zadrugara iz štedno-kreditne zadruge,
6. napomena.
Članak 9.
(1) Ukupan iznos zadružnih uloga prilikom osnivanja štedno-kreditne zadruge ne može iznositi manje od 100.000,00 kuna. Zadružni ulozi mogu se uplatiti samo u novcu.
(2) Iznos zadružnih uloga jednog zadrugara i s njim povezanih zadrugara u štedno-kreditnoj zadruzi ne smije biti veći od 10% ukupnog iznosa zadružnih uloga.
(3) Pod povezanim zadrugarom smatraju se zadrugari koji su u krvnom srodstvu u prvoj liniji, a u pobočnoj liniji do prvog stupnja zaključno, te ako su bračni drugovi.
Članak 10.
(1) Štedno-kreditna zadruga može obavljati sljedeće poslove:
1. prikupljati štedne uloge od zadrugara u domaćoj valuti,
2. odobravati kredite i davati garancije zadrugarima,
3. obavljati financijsko-knjigovodstvene, konzalting usluge za zadrugare,
4. obavljati mjenjačke poslove za zadrugare pod uvjetima i na način utvrđen propisima kojima se uređuje poslovanje ovlaštenih mjenjača, uz osiguranje podataka o identitetu nalogodavca za obavljene transakcije,
5. ulagati slobodna sredstva u vrijednosne papire Republike Hrvatske.
(2) Štedno-kreditna zadruga može obavljati platni promet u zemlji za zadrugare na temelju ugovora sklopljenog s poslovnom bankom kod koje štedno-kreditna zadruga ima račun za redovito poslovanje. Poslovna banka koja štedno-kreditnoj zadruzi otvori račun za redovito poslovanje mora na temelju ugovora povjeriti štedno-kreditnoj zadruzi, kao trećoj osobi, ako ista izjavi da želi obavljati platni promet, obavljanje poslova platnog prometa za njezine zadrugare, a u ime i za račun banke.
(3) Iznimno, štedno-kreditna zadruga može obavljati platni promet u zemlji za zadrugare, samostalno prema uvjetima i propisima koje donosi Hrvatska narodna banka i na temelju odobrenja za obavljanje poslova platnog prometa koje izdaje Hrvatska narodna banka.
(4) Štedno-kreditna zadruga može primati, kao depozit ili kredit, sredstva tijela državne uprave, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, Hrvatske banke za obnovu i razvoj, fondova, pravnih osoba, zadruga, obrtničkih komora, gospodarskih komora, zadružnih saveza i udruženja obrtnika, sindikata, međunarodnih organizacija, te donacije, u svrhu odobravanja namjenskih kredita zadrugarima.
Članak 11.
(1) Za obavljanje poslova iz članka 10. ovoga Zakona Ministarstvo financija izdaje rješenje kojim se štedno-kreditnoj zadruzi odobrava rad.
(2) Ministarstvo financija obvezno je u roku od šezdeset dana od dana podnošenja zahtjeva izdati rješenje kojim se odobrava rad štedno-kreditnoj zadruzi ako ona za to ispunjava uvjete propisane ovim Zakonom i dostavi svu potrebnu dokumentaciju navedenu u članku 12. ovoga Zakona.
(3) Ukoliko Ministarstvo financija ne izda rješenje u roku iz stavka 2. ovoga članka, smatrat će se da je odobrenje dano.
Članak 12.
(1) Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad, osnivači štedno-kreditne zadruge moraju dostaviti sljedeće:
1. odluku osnivačke skupštine o donošenju statuta štedno-kreditne zadruge,
2. statut štedno-kreditne zadruge, usvojen na osnivačkoj skupštini, u obliku ovjerene preslike javnobilježničkog akta,
3. popis osnivača u kojem su navedena njihova puna imena i adrese stanovanja i/ili naziv i adresa sjedišta za fizičke osobe koje samostalnim radom obavljaju dopuštenu djelatnost s podacima o visini zadružnog uloga svakog osnivača,
4. dokaz o uplati zadružnih uloga.
5. odluku osnivačke skupštine o imenovanju upravitelja, kao i dokaze da ispunjava uvjete prema odredbama ovoga Zakona,
6. odluku osnivačke skupštine o imenovanju članova nadzornog odbora kao i dokaze o ispunjavanju uvjeta prema odredbama ovoga Zakona,
7. dokumentaciju na temelju koje je moguće utvrditi postoje li tehnički i kadrovski uvjeti za obavljanje poslova utvrđenih statutom štedno-kreditne zadruge. Pod navedenom dokumentacijom