ZAKON
o pripadnosti javnih prihoda Republici Hrvatskoj i jedinicama lokalne samouprave i stopama republičkih poreza
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 73 od 31 studenog 1991; 18/92, 43/93, 63/93)
Članak 1.
Prihodi za financiranje javnih potreba iz proračuna Republike Hrvatske jesu:
1. porez na promet proizvoda i usluga,
2. porez na dobit pravnih osoba,
3. republički porez iz plaće radnika,
4. porez iz neto plaća i drugih osobnih primanja,
5. porez na prihod od autorskih prava, patenata i tehničkih unapređenja,
6. porez iz ukupnog prihoda građana,
7. porez na promet nekretnina,
8. administrativne takse,
9. sudske takse,
10. carine i druge carinske pristojbe,
11. novčane kazne izrečene u krivičnom postupku, izrečene u prijestupima i u prekršajnom postupku po propisima o sigurnosti prometa na cestama i po propisima o prijevozu u cestovnom prometu,
12. oduzeta imovinska korist i sredstva dobivena prodajom oduzetih predmeta u krivičnom, privrednokaznenom i prekršajnom postupku,
13. prihodi koje svojom djelatnošću ostvaruju republički organi i druge pravne osobe čija se redovna djelatnost financira iz republičkog proračuna,
14. emisijska dobit Narodne banke Hrvatske,
15 prihodi od državnih zajmova,
16. prihodi od kamata na depozitna sredstva,
17. drugi prihodi utvrđeni posebnim propisima.
Članak 2.
Prihodi za financiranje javnih potreba iz budžeta Grada Zagreba, općina i gradova (u daljem tekstu: jedinice lokalne samouprave) jesu:
1. porez na dobit fizičkih osoba,
2. općinski porez iz plaće radnika,
3. porez na prihod od poljoprivredne djelatnosti,
4. porez na prihod od imovine,
5. porez na nasljedstva i darove,
6. porez na dobitke od igara na sreću,
7. komunalne takse koje propisuju jedinice lokalne samouprave,
8. imovinska korist oduzeta po propisima o neposrednim porezima,
9. prihodi koje svojom djelatnošću ostvaruju općinski organi i druge pravne osobe koje se financiraju iz budžeta jedinica lokalne samouprave,
10. novčane kazne izrečene u prekršajnom postupku, osim novčanih kazni izrečenih za prekršaje po propisima o sigurnosti prometa na cestama i po propisima o sigurnosti u cestovnom prometu.
11. drugi prihodi utvrđeni posebnim propisima.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka jedinicama lokalne samouprave s posebnim statutom pripadaju i prihodi od nepokretnih i pokretnih stvari u njihovom vlasništvu, prihodi od poduzeća, agencija, ustanova i drugih organizacija u njihovom vlasništvu, prihodi od prodaje nepokretnih i pokretnih stvari u njihovom vlasništvu, nakon podmirenja obveza koje se iz tih prihoda plaćaju.
Članak 3.
Jedinicama lokalne samouprave ustupaju se republički prihodi, i to:
1. porez na prihod od autorskih prava, patenata i tehničkih unapređenja,
2. 60% od naplaćenog poreza na promet nekretnina,
3. administrativne takse u skladu s propisima o administrativnim taksama.
Članak 4.
Pravne i fizičke osobe plaćaju porez na dobit po stopi od 35%.
Strane pravne i fizičke osobe plaćaju porez na dobit u visini od 50% od stope propisane u stavku 1. ovoga članka.
Strane pravne i fizičke osobe, koje na teritoriju Republike Hrvatske imaju registrirano poduzeće, a obavljaju djelatnost izvan Republike Hrvatske, plaćaju porez na dobit po stopi od 1%.
Strane pravne i fizičke osobe, kojima je sjedište izvan teritorija Republike Hrvatske, a posluju preko nerezidentskog računa poslovne banke u Republici Hrvatskoj, na dobit koju ostvare tim poslovanjem plaćaju porez po stopi od 40%.
Članak 5.
Republički porez iz plaća radnika plaća se po stopi od 7%.
Radnici zaposleni u poduzeću i kod drugih pravnih i fizičkih osoba na područjima nastradalim ratom ne plaćaju republički porez iz plaća.
Područjima nastradalim ratom smatraju se područja koja odredi Vlada Republike Hrvatske u smislu članka 1. stavka 2. Zakona o financiranju obnove ("Narodne novine", br. 33/92.).
Nadležna tijela jedinice lokalne samouprave dužna su preispitati, odnosno smanjiti visinu stope poreza iz plaća, radi stimuliranja, zapošljavanja i stvaranja povoljnijih uvjeta za razvoj gospodarstva i o tome obavijestiti Vledu Republike Hrvatske u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Republički porez iz plaća radnika od dopunskog rada i rada dužeg od punog radnog vremena te rada zaposlenih umirovljenika plaća se po stopi od 50%.
Iznimno od odredbe stavka 5. ovog članka republički porez iz plaća radnika za rad duži od punog radnog vremena obavljen u razdoblju od dana stupanja na snagu ove Uredbe do 30. rujna 1993. godine u hotelijerskim poduzećima sa sezonskim poslovanjem (šifra djelatnosti 080111) plaća se po stopi od 20%.
Iznimno od odredbe članka 35. Zakona o neposrednim porezima jedinice lokalne samouprave mogu u 1993. godini svojom odlukom propisati stopu poreza iz plaća radnika.
Iz naknada za rad koje primaju članovi upravnih odbora i stečajni upravitelji, plaća se općinski, gradski i republički porez iz plaća radnika.
Članak 5a.
Obračunati porez iz plaća novouposlenih radnika ne plaća se i ustupa se poslodavcu pod uvjetom da je nououposleni radnik zaposlen kod pravne ili fizičke osobe, koja obavlja djelatnost razvrstane po granama od 1 do 11 Jedinstvene klasifikacije djelatnosti, pod uvjetima:
- da je novouposleni radnik prije zapošljavanja bio prijavljen na Zavodu za zapošljavanje i primao novčanu naknadu za nezaposlene;
- da je nezaposlenl radnik prije zapošljavanja bio prijavljen na Zavodu za zapošljavanje, a nije ostvario pravo na novčanu naknadu, ali je na zaposlenje čekao duže od 36 mjeseci i
- da je s novouposlenim radnikom zasnovan radni odnos poslije stupanja na snagu ovoga Zakona i kojim se povećava postojeći broj zaposlenih radnika.
Porez iz plaća novouposlenih radnika ne plaća se u razdoblju od 12 mjeseci od dana zaposlenja.
Dokaze o ispunjavanju uvjete iz stavke 1. ovoga članka pravna i fizička osoba dužna je dostaviti nadležnom organu prilikom prve isplate plaće novouposlenom radniku.
Pravo na oslobođenje od plaćanja poreza iz plaća iz ovoga članka ne odnosi se na novouposlene radnike kod pravnih i fizičkih osoba, koje su oslobodene plaćanja poreza na dobit za prvu godinu rsda odnosno dvije godine na otocima.
Članak 5a
Obračunati porez iz plaća novouposlenih radnika ne plaća se i ustupa se poslodavcu pod uvjetima:
- da je novouposleni radnik prije zapošljavanja bio prijavljen Zavodu za zapošljavanje i primao novčanu naknadu za nezaposlene:
- da je novouposleni radnik prije zapošljavanja bio prijavljen Zavodu za zapošljavanje, a nije ostvario pravo na novčanu naknadu ali je na zaposlenje čekao duže od 36 mjeseci, i
- da je novouposleni radnik zaposlen u poduzeću i kod druge pravne i fizičke osobe koja obavlja djelatnost razvrstane po granama od 1 do 11 Jedinstvene klasifikacije djelatnosti.
Porez iz plaća novouposlenih radnika ne plaća se u razdoblju od 12 mjeseci od dana zaposlenja.
Novouposlenim radnikom smatra se radnik s kojim je zasnovan radni odnos poslije stupanja na snagu ovoga zakona i kojim se povećava postojeći broj zaposlenih radnika na dan stupanja na snagu ovog zakona.
Dokaze o ispunjavanju uvjeta iz stavka 1. i 3. ovoga članka pravna i fizička osoba dužna je dostaviti nadležnom organu prilikom prve isplate plaće novouposlenom radniku.
Pravo na oslobođenje od plaćanja poreza iz plaća iz ovoga članka ne odnosi se na novouposlene radnike kod pravnih i fizičkih osoba koje su oslobođene plaćanja poreza na dobit za prvu godinu rada, odnosno dvije godine na otocima.
Članak 6.
Porez na prihod od autorskih prava, patenata i tehničkih unapređenja plaćaju obveznici tog poreza po stopi od 15%.
Izuzetno od odredbe stavka 1. ovoga članka porez na prihod od autorskih prava, patenata i tehničkih unapređenja plaća se:
a) po stopi od 30% na prihod ostvaren od
- priredbi artista, mađioničara, plesača, manekena, imitatora i slično,
b) po stopi od 20% na prihode od autorskih prava što ih ostvaruje osoba na koju je
preneseno autorsko pravo,
c) po stopi od 5% na prihod od patenata i tehničkih unapređenja i drugih oblika inovacija.
Stope poreza iz stavka 1. i 2. pod a) ovoga članka smanjuju se samostalnim umjetnicima i ostalim građanima koji plaćaju doprinos za zdravstveno, mirovinsko i invalidsko osiguranje samostalnih umjetnika za iznos stope tog doprinosa.
Stope poreza iz stavka 1. i 2. pod a) ovoga članka smanjuju se samostalnim umjetnicima i estradnim radnicima koji sami sebi plaćaju doprinos za zdravstveno, mirovinsko i invalidsko osiguranje, a oslobođeni su obveze plaćanja doprinosa po Zakonu o samostalnim umjetnicima, za iznos stope doprinosa od kojeg su po tom zakonu oslobođeni.
Članak 7.
Članak 7
Porez iz ukupnog prihoda građana plaća se po ovim stopama:
Na poreznu osnovicu
Članak 8.
Pravne osobe koje iz proračuna ostvare više od 50% ukupnog prihoda