Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O POTPORI ZA OČUVANjE RADNIH MJESTA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 94 od 01 kolovoza 2009, 88/10)

Članak 1.

Ovim se Zakonom, radi ograničavanja negativnih učinaka svjetske gospodarske krize na tržište rada u Republici Hrvatskoj, uređuju uvjeti, visina i način ostvarivanja potpore za očuvanje radnih mjesta (u daljnjem tekstu: potpora) skraćivanjem punog radnog vremena.

Članak 2.

(1) Potporu mogu koristiti trgovačka društva i fizičke osobe koje zapošljavaju radnike (u daljnjem tekstu: poslodavci).
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, potporu ne mogu koristiti obiteljska poljoprivredna gospodarstva, poslodavci koji se prema posebnim propisima koji uređuju područje državnih potpora smatraju poslodavcem u teškoćama i poslodavci koji su korisnici potpora za zapošljavanje.

Članak 3.

(1) Poslodavac koji u cilju očuvanja radnih mjesta skrati trajanje punog radnog vremena i kao puno radno vrijeme odredi prosječno radno vrijeme u trajanju do 32 sata tjedno, može koristiti potporu u visini razlike plaće i doprinosa na plaće radnika prije skraćivanja radnog vremena i nakon skraćivanja radnog vremena, a najviše do 20% ukupnog iznosa plaće i doprinosa iz i na plaću radnika prije skraćivanja radnog vremena.
(2) Skraćeno radno vrijeme u trajanju do 32 sata tjedno tijekom razdoblja ostvarivanja potpore iz stavka 1. ovoga članka ne mora biti raspoređeno jednako po danima, tjednima i mjesecima, te se u tom slučaju skraćeno radno vrijeme utvrđuje kao prosječno skraćeno tjedno radno vrijeme unutar razdoblja ostvarivanja potpore.
(3) Plaća iz stavka 1. ovoga članka, u smislu ovoga Zakona, smatra se plaćom utvrđenom u bruto iznosu iz kojeg je poslodavac obvezan obračunati, obustaviti i uplatiti doprinose za obvezna osiguranja, porez na dohodak i prirez porezu na dohodak te ostala davanja prema posebnim propisima.

Članak 4.

(1) Potporu iz članka 3. ovoga Zakona može koristiti poslodavac koji:
1) u 2007. godini nije poslovao s gubitkom, i
2) u drugom polugodištu 2008. godine, odnosno prethodnom polugodištu 2009. godine ima gubitak u poslovanju koji nije nastao u razdoblju do 31. srpnja 2008. godine, i
3) izradio je program za očuvanje radnih mjesta skraćivanjem radnog vremena i za koji ima suglasnost radničkog vijeća ili sindikalnog povjerenika koji prema posebnom propisu ima sva prava i obveze radničkog vijeća, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (u daljnjem tekstu: Zavod), ako nema radničkog vijeća ili sindikalnog povjerenika u njegovoj ulozi.
4) prije podnošenja zahtjeva za dodjelu potpore nema nepodmirenih obveza po osnovi poreza i doprinosa prema posebnom propisu, odnosno ima rješenje tijela državne uprave nadležnog za utvrđivanje, nadzor i naplatu javnih davanja o odgodi naplate duga po osnovi poreza i doprinosa prema posebnim propisima.
(2) Program iz stavka 1. točke 3. ovoga članka mora sadržavati podatke o svim mjerama koje je poslodavac već proveo ili ih provodi kako bi očuvao radna mjesta te podatke o skraćenom broju radnih sati i planirano trajanje razdoblja skraćenog radnog vremena, obrazložene razloge skraćivanja radnog vremena broj radnika i njihova radna mjesta koji su obuhvaćeni skraćivanjem radnog vremena te podatak o broju očuvanih radnih mjesta skraćivanjem radnog vremena.

Članak 5.

Poslodavac može potporu iz članka 3. ovoga Zakona koristiti za sve svoje radnike ili za radnike one organizacijske jedinice, za koju se, prema ovom Zakonu, skraćuje radno vrijeme.

Članak 6.

(1) Zahtjev za dodjelu potpore iz članka 3. ovoga Zakona poslodavac podnosi nadležnoj službi Zavoda prema sjedištu poslodavca ili sjedištu organizacijske jedinice za koju se traži potpora.
(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan priložiti:
1) presliku rješenja o upisu u sudski registar, odnosno obrtnicu,
2) dokaz da nije poslovao s gubitkom u 2007. godini te da je imao gubitak u drugom polugodištu 2008. godine, odnosno u prethodnom polugodištu 2009. godine,
3) program iz članka 4. stavka 1. točke 3. i stavka 2. ovoga Zakona,
4) dokaz da prije podnošenja zahtjeva za dodjelu potpore nema nepodmirenih obveza po osnovi poreza i doprinosa prema posebnom propisu, odnosno ima rješenje tijela državne uprave nadležnog za utvrđivanje, nadzor i naplatu javnih davanja o odgodi naplate duga po osnovi poreza i doprinosa prema posebnim propisima.
(3) Zavod je dužan u roku od petnaest dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, u elektroničkom obliku objaviti upute i obrazac za podnošenje zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka.

Članak 7.

(1) Potporu iz članka 3. ovoga Zakona poslodavac može koristiti za razdoblje skraćenog radnog vremena u trajanju od najduže 3 mjeseca.
(2) Nakon proteka razdoblja korištenja potpore iz stavka 1. ovoga članka poslodavac može podnijeti novi zahtjev za korištenje potpore u skladu sa člankom 6. ovoga Zakona.
(3) Ukupno razdoblje korištenja potpora iz stavka 1. i 2. ovoga članka ne može biti duže od šest mjeseci.

Članak 8.

(1) Ispunjavanje uvjeta za dodjelu potpora sukladno ovom Zakonu utvrđuje Zavod najkasnije u roku od trideset dana od dana podnošenja zahtjeva iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, nakon čega s poslodavcem sklapa ugovor o dodjeli potpore.
(2) Ugovorom iz stavka 1. ovoga članka uređuju se međusobni odnosi, prava, obveze i odgovornosti ugovornih