ZAKON
O POSTUPKU PREUZIMANjA DIONIČKIH DRUŠTAVA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 124 od 20 novembra 1997)
OSNOVNE ODREDBE
Članak 1.
Ovaj Zakon određuje uvjete za obvezno davanje ponude za preuzimanje dioničkog društva, postupak preuzimanja dioničkih društava, te prava i obveze sudionika u postupku preuzimanja dioničkih društava.
Članak 2.
U smislu ovoga Zakona:
a) ponuda za preuzimanje je javna ponuda za kupnju svih dionica koje daju pravo glasa u glavnoj skupštini izdavatelja, pod uvjetima određenim ovim Zakonom,
b) ponuditelj je svaka osoba koja je po ovom Zakonu obvezna objaviti ponudu za preuzimanje,
c) izdavatelj je dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koje je izdalo dionice koje su predmet ponude za preuzimanje,
d) stjecatelj je pravna ili fizička osoba koja stekne dionice izdavatelja,
e) depozitar je Središnja depozitarna agencija ili banka, koji pod uvjetima propisanim ovim Zakonom obavlja poslove pohrane dionica radi prihvata ponude za preuzimanje.
Članak 3.
(1) Pravna ili fizička osoba koja po bilo kojoj osnovi osim nasljeđivanjem stekne dionice jednog izdavatelja, a tim stjecanjem broj glasova u glavnoj skupštini izdavatelja koji joj pripada prijeđe 25% od ukupnog broja glasova u glavnoj skupštini izdavatelja, obvezna je o stjecanju odmah obavijestiti Komisiju za vrijednosne papire Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Komisija) te u roku od 7 dana od dana stjecanja objaviti ponudu za preuzimanje, osim u slučajevima iz članka 4. ovoga Zakona.
(2) Ponuditelj nije dužan objaviti ponudu za preuzimanje ako u roku iz stavka 1. ovoga članka obavijesti Komisiju i izdavatelja da namjerava otuđiti višak dionica pod uvjetom da taj višak dionica i otuđi u daljnjem roku od 90 dana.
(3) U glasove koji pripadaju stjecatelju ubrajaju se i svi glasovi u glavnoj skupštini izdavatelja koji pripadaju osobama koje sa stjecateljem zajednički djeluju.
(4) Obveza objavljivanja ponude za preuzimanje nastaje sklapanjem pravnog posla ili na temelju drugih činjenica koje su temelj prenosa dionica, neovisno o upisu u knjigu dionica i o izdavateljevoj suglasnosti za prijenos dionica.
(5) Otuđenjem viška dionica ne smatra se prijenos dionica na osobe s kojima stjecatelj zajednički djeluje.
(6) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka smatra se da je obvezi objavljivanja ponude za preuzimanje udovoljeno ako objavu obavi bilo koji od dioničara izdavatelja koji zajednički djeluju.
(7) O stjecanju viška dionica prema stavku 1. ovoga članka kao i o uspostavljanju odnosa zajedničkog djelovanja Komisiju je dužan odmah obavijestiti i izdavatelj.
Članak 4.
(1) Stjecatelj nije obvezan objaviti ponudu za preuzimanje ako:
a) dionice stječe od izdavatelja prigodom povećanja temeljnog kapitala ulozima izdavanjem dionica privatnim izdanjem a glavna skupština izdavatelja prije upisa dionica odobri da određeni stjecatelj stekne određeni broj dionica bez obveze objavljivanja ponude za preuzimanje, ili
b) stjecatelj nije dioničar izdavatelja i ne ubraja mu se ni jedan glas u glavnoj skupštini izdavatelja, a dionice stječe od izdavatelja na temelju javnog poziva na upis dionica prilikom povećanja temeljnog kapitala ulozima, ili
c) stekne dionice izdavatelja kao stečajnog dužnika u stečajnom postupku
(2) Odobrenje iz točke a) stavka 1. ovoga članka glavna skupština daje tročetvrtinskom većinom svih glasova ne računajući glasove stjecatelja i osoba koje s njim zajednički djeluju, odnosno ne računajući glasove dioničara koji prenosi dionice.
Članak 5.
(1) Ovaj Zakon ne odnosi se na Hrvatski fond za privatizaciju, Hrvatsko mirovinsko osiguranje d.d., privatizacijske investicijske fondove i Državnu agenciju za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka.
(2) Ovaj Zakon ne odnosi se na stjecatelje dionica iz portfelja Republike Hrvatske, Hrvatskog fonda za privatizaciju, Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, Hrvatskog mirovinskog osiguranja d.d. i stjecatelje koji stječu dionice na temelju odluke koju Vlada Republike Hrvatske donese u postupku sanacije izdavatelja koji je u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske.
(3) Ovaj Zakon ne odnosi se na dioničare banaka i štedionica koji sukladno odredbama članka 19. Zakona o bankama i štedionicama nakon osnivanja steknu više od 10% dionica s pravom glasa uz prethodnu suglasnost Narodne banke Hrvatske te dioničare društava za osiguranje koji sukladno odredbama članka 11. Zakona o osiguranju steknu pojedinačni udio više od 15% od ukupnih dionica s pravom glasa uz prethodnu suglasnost Direkcije za nadzor društava za osiguranje.
Članak 6.
Dok ponuditelj ne objavi ponudu za preuzimanje ili dok stjecatelj koji je obvezan otuđiti višak dionica to ne učini, dionice koje su višak iznad praga od 25% odnosno iznad praga određenog člancima 23. i 31. ovoga Zakona ne daju pravo glasa.
ZAJEDNIČKO DJELOVANjE
Članak 7.
(1) U smislu ovoga Zakona, pravne ili fizičke osobe djeluju zajednički ako jedna od njih izravno ili neizravno kontrolira drugu osobu ili druge osobe, ili ako su te sve osobe pod kontrolom treće osobe, ili ako su takve osobe sklopile ugovor ili su se sporazumjele ili je jedna ponudila a druga prihvatila preuzimanje obveze da zajednički ili usuglašeno djeluju prema izdavatelju, ili ako jedna osoba nastupa za račun druge osobe.
(2) Ne smatra se da osobe iz stavka 1. ovoga članka djeluju zajednički, ako se radi o pribavljanju ili prodaji dionica u okviru redovne djelatnosti društva za poslovanje vrijednosnim papirima i ako je to učinjeno bez namjere uplitanja u upravljanje izdavateljem o čijim se dionicama radi.
(3) Društva za poslovanje vrijednosnim papirima iz stavka 2. ovoga članka moraju biti članovi burze ili uređenih javnih tržišta.
OSIGURANjE SREDSTAVA
Članak 8.
(1) Prije objavljivanja ponude za preuzimanje ponuditelj mora na poseban račun izdvojiti novčana sredstva potrebna za plaćanje svih dionica na koje se odnosi ponuda za preuzimanje, ili s bankom sklopiti ugovor o odobrenom kreditu za tu namjenu ili ishoditi bankarsku garanciju na prvi poziv u korist dioničara i za iznos potreban za plaćanje svih dionica na koje se odnosi ponuda za preuzimanje.
(2) Ponuditelj ne smije raspolagati novčanim sredstvima koja su radi osiguranja isplate pohranjenih dionica izdvojena na poseban račun, osim isplata pohranjenih dionica, te je obvezan osigurati Komisiji mogućnost stalnoga samostalnog uvida u stanje posebnog računa.
(3) Po istjeku roka važenja ponude za preuzimanje, ponuditelj može s posebnog računa podići višak iznad sredstava potrebnih za plaćanje pohranjenih dionica tek nakon što je Komisija primila izvješća o preuzimanju.
(4) Ponuditelj ne smije mijenjati uvjete ugovora o kreditu niti uvjete bankarske garancije za plaćanje svih dionica kojih je otkup ponudio, osim ako je sasvim izvjesno da promjena uvjeta ne može umanjiti sigurnost dioničara.
(5) O svakoj izmjeni uvjeta ugovora o kreditu ili bankarske garancije ponuditelj je obvezan bez odgađanja izvijestiti Komisiju i dostaviti joj primjerak izmjene ugovora odnosno garanciju.
(6) Komisija može propisati dodatni obvezni sadržaj koji mora imati ugovor o posebnom računu ili kreditu ili bankarska garancija te može propisati uvjete koje moraju ispunjavati banke koje daju kredite ili garancije, radi osiguranja namjene iz stavka 1. ovoga članka.
OSIGURANjE OBAVLjANjA POSLOVA POHRANE DIONICA
Članak 9.
(1) Prije objavljivanja ponude za preuzimanje ponuditelj je obvezan sa Središnjom depozitarnom agencijom (u daljnjem tekstu: depozitar) sklopiti ugovor o pohrani dionica radi prihvata ponude za preuzimanje.
(2) Depozitar je dužan sklopiti ugovor o pohrani dionica pod uvjetima utvrđenim ovim Zakonom i uvjetima pod kojima redovito obavlja tu djelatnost.
(3) Prilikom sklapanja ugovora iz stavka 1. ovoga članka ponuditelj je obvezan depozitaru dati sve podatke potrebne za pripremu i obavljanje poslova pohrane dionica, podatak o načinu na koji će ponuda biti objavljena te druge potrebne podatke propisane pravilima o pohrani dionica.
(4) Svaku izmjenu ponude za preuzimanje ponuditelj je dužan odmah dostaviti depozitaru.
ZABRANA POVEĆANjA TEMELjNOG KAPITALA
Članak 10.
(1) Nakon što je objavljena ponuda za preuzimanje, uprava izdavatelja ne može koristiti statutom dano ovlaštenje da izdavanjem novih dionica poveća temeljni kapital izdavatelja, sve do istjeka roka važenja ponude i roka plaćanja, a ako do tada ponuditelj ili drugi dioničar sukladno Zakonu o trgovačkim društvima zatraži sazivanje glavne skupštine radi opoziva članova nadzornog odbora ili radi izmjene statuta, uprava ne može povećati temeljni kapital sve do okončanja tako sazvane glavne skupštine.
(2) Ako je uprava započela s izdavanjem novih dionica radi povećanja temeljnog kapitala tako da su prije objavljivanja ponude za preuzimanje nove dionice upisane ali nije podnesena prijava za upis povećanja temeljnog kapitala u sudski registar, temeljni kapital može se povećati samo ako je datum upisa novih dionica ovjerovio javni bilježnik.
OBVEZNI SADRŽAJI I UVJETI PONUDE ZA PREUZIMANjE
Članak 11.
(1) Ponuda za preuzimanje mora sadržavati:
1. tvrtku, sjedište i adresu izdavatelja,
2. tvrtku, sjedište i adresu ponuditelja,
3. sve podatke, uključujući broj glasova, o svim dionicama izdavatelja koji pripadaju ponuditelju, uključujući i dionice koje pripadaju osobama s kojima ponuditelj zajednički djeluje,
4. jasnu izjavu da se ponuda daje svim dioničarima izdavatelja i da se