ZAKON
O POSREDOVANjU PRI ZAPOŠLjAVANjU I PRAVIMA ZA VRIJEME NEZAPOSLENOSTI
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 80 od 11 srpnja 2008, 94/09, 121/10)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje posredovanje pri zapošljavanju, profesionalno usmjeravanje, obrazovanje u cilju povećanja zapošljavanja radne snage, osiguranje za slučaj nezaposlenosti, aktivno djelovanje na tržištu rada u cilju poticanja prostorne i profesionalne pokretljivosti radne snage, te novog zapošljavanja i samozapošljavanja, izvori sredstava za djelatnosti Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (u daljnjem tekstu: Zavod) te ustroj, upravljanje i obavljanje djelatnosti Zavoda.
Članak 2.
Djelatnosti iz članka 1. ovoga Zakona obavljaju se za nezaposlene osobe i ostale tražitelje zaposlenja, poslodavce i druge osobe koje traže informacije i savjete o uvjetima i mogućnostima zapošljavanja.
Članak 3.
(1) Djelatnosti iz članka 1. ovoga Zakona obavlja Zavod u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima.
(2) Djelatnosti iz članka 1. ovoga Zakona, osim osiguranja za slučaj nezaposlenosti, mogu obavljati i pravne osobe kao trgovačka društva, a fizičke osobe kao samostalnu djelatnost.
(3) Pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnosti iz članka 1. ovoga Zakona uz iste mogu obavljati samo djelatnosti istraživanja tržišta i ispitivanja javnog mnijenja.
(4) Srednjoškolske ustanove mogu obavljati poslove posredovanja za povremeni rad svojih redovnih učenika u zemlji, a iznimno i za redovne učenike drugih srednjoškolskih ustanova sa sjedištem u istoj županiji, na temelju pisanog sporazuma koji su dužne dostaviti ministarstvu nadležnom za rad.
(5) Pravne i fizičke osobe iz stavka 2. ovoga članka obavljaju djelatnosti posredovanja pri zapošljavanju za tražitelje zaposlenja bez naknade te djeluju nepristrano u odnosu na tražitelje zaposlenja i poslodavce.
(6) Pravne i fizičke osobe iz stavka 2. ovoga članka dužne su podatke iz evidencije koju vode dostaviti ministarstvu nadležnom za rad.
(7) Odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju se na posredovanje pri zapošljavanju pomoraca koje je uređeno posebnim propisima.
Članak 4.
(1) Kada pravne i fizičke osobe iz članka 3. stavka 2. ovoga Zakona obavljaju djelatnosti posredovanja pri zapošljavanju u inozemstvu, dužne su ih obavljati u suradnji s nadležnim tijelima pojedinih zemalja.
(2) U postupku posredovanja pri zapošljavanju u inozemstvu pravne i fizičke osobe iz članka 3. stavka 2. ovoga Zakona dužne su izvijestiti osobe za koje posreduju o uvjetima života i rada, pravima i obvezama po osnovi rada i drugim bitnim elementima zakonitosti rada i radnim uvjetima.
(3) Pravne i fizičke osobe iz članka 3. stavka 2. ovoga Zakona snose odgovornost prema osobama za koje su posredovale u inozemstvu za zakonitost njihovog zapošljavanja i rada sukladno zakonodavstvu zemlje u koju posreduju, te snose troškove prijevremenog povratka osobe za koju su posredovali ukoliko je isti uzrokovan nezakonitim zapošljavanjem ili radom, a odgovaraju i za eventualnu štetu koju bi osoba mogla pretrpjeti zbog pogrešnih informacija o bitnim elementima uvjeta života i rada.
(4) Pravne i fizičke osobe iz članka 3. stavka 2. ovoga Zakona dužne su pružiti osobama za koje su posredovale u inozemstvu svu potrebnu pomoć u ostvarivanju njihovih prava po osnovi rada nakon povratka s rada u inozemstvu.
Članak 5.
(1) Pravne i fizičke osobe iz članka 3. stavka 2. ovoga Zakona i srednjoškolske ustanove iz članka 3. stavka 4. ovoga Zakona mogu obavljati djelatnosti u svezi sa zapošljavanjem pod uvjetom da:
1) prije upisa u odgovarajući registar imaju dozvolu ministarstva nadležnog za rad,
2) ispunjavaju kadrovske, organizacijske, prostorne, tehničke i ostale propisane uvjete za obavljanje tih djelatnosti.
(2) Ministar nadležan za rad će pravilnikom propisati posebne uvjete i način obavljanja djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka te način i rokove dostavljanja podataka iz članka 3. stavka 6. ovoga Zakona.
Članak 6.
(1) Za slučaj nezaposlenosti obvezno su osigurani svi radnici u radnom odnosu.
(2) Osiguranje za osobe iz stavka 1. ovoga članka provodi se na načelu solidarnosti.
Članak 7.
Nezaposlene osobe, na temelju osiguranja, ostvaruju prava na:
1) novčanu naknadu,
2) mirovinsko osiguranje,
3) novčanu pomoć i naknadu troškova za vrijeme obrazovanja,
4) jednokratnu novčanu pomoć i naknadu putnih i selidbenih troškova.
Članak 8.
Državljani država članica Europskoga ekonomskog prostora u pravima i dužnostima utvrđenim ovim Zakonom izjednačeni su s hrvatskim državljanima.
II. EVIDENCIJA NEZAPOSLENIH OSOBA I OSTALIH TRAŽITELjA ZAPOSLENjA
Članak 9.
Evidenciju nezaposlenih osoba vodi Zavod na osnovi prijave nezaposlene osobe.
Članak 10.
Nezaposlenom osobom u smislu ovoga Zakona smatra se osoba sposobna ili djelomično sposobna za rad, u dobi od 15 do 65 godina koja nije u radnom odnosu, aktivno traži posao i raspoloživa je za rad te ako:
1) ne ostvari mjesečni primitak od pružanja usluga prema posebnim propisima ili ne ostvari mjesečni primitak, odnosno dohodak od druge samostalne djelatnosti prema propisima o porezu na dohodak, a koji je veći od najniže mjesečne osnovice na koju se obračunavaju doprinosi za obvezna osiguranja prema posebnim propisima,
2) nema registrirano trgovačko društvo ili drugu pravnu osobu, odnosno nema više od 25% udjela u trgovačkom društvu ili drugoj pravnoj osobi,
3) nema registrirani obrt, slobodno zanimanje ili djelatnost poljoprivrede i šumarstva,
4) nije osigurana kao poljoprivrednik po propisima o mirovinskom osiguranju,
5) nije zaposlena prema posebnim propisima,
6) nije korisnik mirovine, osim korisnika mirovine koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu na temelju profesionalne nesposobnosti za rad i korisnika obiteljske mirovine kojemu se ta mirovina ne isplaćuje,
7) ne ispunjava uvjete za starosnu mirovinu,
8) nije redoviti učenik ili student.
Članak 11.
(1) Smatra se da nezaposlena osoba aktivno traži posao ako:
- se redovito mjesečno javlja Zavodu,
- provodi aktivnosti radi utvrđivanja profesionalnog plana traženja posla,
- se pridržava profesionalnog plana iz članka 21. ovoga Zakona,
- podnosi molbe poslodavcima ili daje oglase i javlja se na oglase i natječaje.
(2) Smatra se da je nezaposlena osoba raspoloživa za rad ako se odaziva na svaki poziv Zavoda radi pripreme za zapošljavanje i zaposlenja.
(3) Ministar nadležan za rad utvrdit će pravilnikom način provođenja aktivnosti iz stavka 1. i 2. ovoga članka.
Članak 12.
Nezaposlena osoba prijavljuje se i evidentira u Zavodu prema mjestu prebivališta, odnosno uobičajenog boravišta.
Članak 13.
(1) Zavodu se, radi promjene zaposlenja, odnosno radi posredovanja, bez obveze redovitog javljanja, mogu prijaviti i ostali tražitelji zaposlenja koji se ne smatraju nezaposlenim osobama iz članka 10. ovoga Zakona.
(2) Zavodu se radi savjetovanja i informiranja mogu javiti i druge osobe koje koriste usluge Zavoda.
Članak 14.
(1) Zavodu se može prijaviti azilant, stranac pod supsidijarnom, odnosno privremenom zaštitom u Republici Hrvatskoj koji je u pravima i dužnostima utvrđenim ovim Zakonom izjednačen s hrvatskim državljaninom.
(2) Osoba iz stavka 1. ovoga članka prijavljuje se i evidentira u Zavodu prema mjestu boravka, odnosno adresi stanovanja.
(3) Osoba iz stavka 1. ovoga članka prestaje se voditi u evidenciji Zavoda po prestanku supsidijarne, odnosno privremene zaštite.
Članak 15.
(1) Zavodu se, radi ostvarivanja prava na novčanu naknadu, može prijaviti nezaposlena osoba stranac kojem je prestao radni odnos u Republici Hrvatskoj bez njegove krivnje ili uz pristanak ako ima odobren privremeni boravak u Republici Hrvatskoj.
(2) Nezaposlena osoba stranac iz stavka 1. ovoga članka prijavljuje se prema mjestu odobrenoga privremenog boravka.
(3) Po iskorištenosti novčane naknade, odnosno po isteku privremenog boravka osoba iz stavka 1. ovoga članka prestaje se voditi u evidenciji Zavoda.
Članak 16.
Podatke o nezaposlenim osobama i ostalim tražiteljima zaposlenja vodi Zavod na propisanim obrascima i u elektroničkom obliku.
Članak 17.
(1) Zavod prestaje voditi osobu kao nezaposlenu u evidenciji, ako ta osoba:
1) zasnuje radni odnos,
2) ostvari mjesečni primitak od pružanja usluga prema posebnim propisima ili ostvari mjesečni primitak, odnosno dohodak od druge samostalne djelatnosti prema propisima o porezu na dohodak, a koji je veći od najniže mjesečne osnovice na koju se obračunavaju doprinosi za obvezna osiguranja