ZAKON
O MIROVINSKOM OSIGURANjU
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 130 od 22 prosinca 2010, 61/11, 114/11)
pročišćeni tekst
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Sustav mirovinskog osiguranja u Republici Hrvatskoj čine:
1) obvezno mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti,
2) obvezno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje,
Odredbom članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 147/02, stupio na snagu 18. prosinca 2002., u točki 2. dio teksta brisan.
3) dobrovoljno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje.
Članak 2.
(1) Ovim Zakonom uređuje se obvezno mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti.
(2) Obvezno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje i dobrovoljno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje uredit će se posebnim zakonima.
Odredbom članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 147/02, stupio na snagu 18. prosinca 2002., u stavku 2. dio teksta brisan.
(3) Obveznim mirovinskim osiguranjem na temelju individualne kapitalizirane štednje bit će obuhvaćeni osiguranici mlađi od 40 godina života. Stopa doprinosa za to osiguranje ne može biti manja od 5% od osnovice za plaćanje doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti.
Odredbom članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 147/02, stupio na snagu 18. prosinca 2002., u stavku 3. dio teksta brisan.
Članak 3.
Osiguranicima se na načelima uzajamnosti i solidarnosti obvezno osiguravaju prava za slučaj starosti i invalidnosti, a članovima njihovih obitelji prava za slučaj smrti osiguranika, odnosno korisnika mirovine.
Članak 4.
Obvezno se osiguravaju prava na:
1) starosnu mirovinu,
2) prijevremenu starosnu mirovinu,
3) invalidsku mirovinu,
4) obiteljsku mirovinu,
5) najnižu mirovinu,
6) osnovnu mirovinu,
7) profesionalnu rehabilitaciju,
8) naknadu zbog tjelesnog oštećenja,
9) naknadu putnih troškova u svezi s ostvarivanjem osiguranih prava.
Članak 5.
(1) Prava iz mirovinskog osiguranja neotuđiva su osobna materijalna prava, ne mogu se prenijeti na drugoga niti se mogu naslijediti. Dospjela novčana primanja koja nisu isplaćena do smrti korisnika mogu se nasljeđivati, a novčana primanja iza korisnika koji nema nasljednika pripadaju Republici Hrvatskoj, odnosno državnom proračunu.
Odredbom članka 1. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 92/05, stupio na snagu 31. prosinca 2005., u stavku 1. dodan dio teksta.
(2) Prava iz mirovinskog osiguranja ne mogu zastarjeti, osim dospjelih a neisplaćenih mirovina i drugih novčanih davanja u slučajevima određenim zakonom.
(3) Ukinut.
Odlukom Ustavnog suda Republike Hrvatske od 17. ožujka 2010., "Narodne novine" br. 40/10, ukinut stavak 3.
(4) Primanja na osnovi mirovinskog osiguranja mogu biti predmet ovrhe i osiguranja u skladu sa zakonom.
(5) Ukinut.
Odlukom Ustavnog suda Republike Hrvatske od 17. ožujka 2010., "Narodne novine" br. 40/10, ukinut stavak 5.
Članak 6.
Za ostvarivanje prava radnika, poljoprivrednika, obrtnika i drugih osiguranih osoba utvrđenih ovim Zakonom osniva se javna ustanova Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod).
Odredbom članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 147/02, stupio na snagu 18. prosinca 2002., djelomično izmijenjen članak 6.
Članak 7.
(1) Republika Hrvatska, jedinice lokalne uprave i samouprave, jedinice lokalne samouprave, poslodavci i Zavod stvaraju uvjete za provedbu prevencije invalidnosti i osiguravaju zaštitu invalida rada, vojnih invalida i drugih osiguranih osoba glede njihova osposobljavanja za rad i zapošljavanje.
(2) U provedbi mjera prevencije invalidnosti kao što je sanacija radne sredine, higijenski uvjeti rada, zaštita na radu i drugo, čiji su nositelji jedinice lokalne uprave i samouprave, jedinice lokalne samouprave, poslodavci i druge pravne osobe, surađuje i Zavod. Ta se suradnja ostvaruje ugovaranjem sadržaja i oblika prevencije invalidnosti i sudjelovanja u osiguranju sredstava za ostvarivanje ugovorenih mjera prevencije invalidnosti, u skladu s općim aktom Zavoda.
Članak 8.
Sredstva za mirovinsko osiguranje osiguravaju osiguranici, poslodavci, drugi obveznici plaćanja doprinosa određeni zakonom i Republika Hrvatska.
Odredbom članka 1. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 147/02, stupio na snagu 18. prosinca 2002., djelomično izmijenjen članak 8.
Članak 9.
(1) U postupku ostvarivanja prava iz mirovinskog osiguranja osigurava se dvostupnost rješavanja u Zavodu, kao i sudska zaštita prava.
(2) U postupku rješavanja o pravima iz mirovinskog osiguranja primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
II. VRSTE OSIGURANjA I OSIGURANE OSOBE
A. OSIGURANICI
1. Obvezno osiguranje
Članak 10.
(1) Obvezno su osigurani:
1) radnici i s njima, prema posebnim propisima, izjednačene osobe,
Odredbom članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 147/02, stupio na snagu 18. prosinca 2002., u stavku 1. djelomično izmijenjena točka 1.
2) osobe koje su izabrane ili imenovane na dužnosti u tijelima državne vlasti, jedinicama lokalne uprave i samouprave i jedinicama lokalne samouprave, ako za taj rad primaju plaću,
3) osobe koje se nakon završenog školovanja nalaze na obveznom praktičnom radu ili na dobrovoljnoj praksi (volonteri), bez obzira na to primaju li za taj rad plaću, odnosno naknadu,
Odredbom članka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 147/02, stupio na snagu 18. prosinca 2002., u stavku 1., točki 3. dio teksta brisan.
4) hrvatski državljani koji su zaposleni kod inozemnih organizacija sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koje ne uživaju diplomatski imunitet (strano predstavništvo, međunarodna organizacija i ustanova), kod inozemnih fizičkih osoba s prebivalištem ili sjedištem u Republici Hrvatskoj, ili kod diplomatskih misija i konzularnih ureda strane države te međunarodnih organizacija ili predstavništva sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koji uživaju diplomatski imunitet, ili u osobnoj službi kod stranih državljana, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno,
Odredbom članka 1. stavka 1. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 177/04, stupio na snagu 1. siječnja 2005., u stavku 1. izmijenjena točka 4.
5) strani državljani i osobe bez državljanstva, koji su zaposleni na teritoriju Republike Hrvatske, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
6) izaslani radnici koji za poslodavca sa sjedištem u Republici Hrvatskoj obavljaju poslove u drugoj državi te osobe na radu u diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu.
Odredbom članka 1. stavka 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 177/04, stupio na snagu 1. siječnja 2005., u stavku 1. dodana točka 6.
7) članovi posade broda u međunarodnoj plovidbi, za vrijeme plovidbe, prema odredbama Pomorskog zakonika, ako međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju nije drukčije određeno.
Odredbom članka 1. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 121/10, stupio na snagu 1. studenog 2010., u stavku 1. dodana točka 7.
(2) Nezaposlene osobe obvezno su osigurane pod uvjetima i u trajanju utvrđenim propisima o zapošljavanju.
(3) Obvezno su osigurane osobe koje pružaju pomoć i njegu hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata i koje za taj rad primaju naknadu prema posebnim propisima.
Odredbom članka 1. stavka 3. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, "Narodne novine" br. 177/04, stupio na snagu 1. siječnja 2005., dodan stavak 3.
Članak 11.
Obvezno su osigurani:
1) obrtnici i trgovci pojedinci, upisani u odgovarajući registar,
2) osobe koje u skladu s posebnim propisima, samostalno obavljaju