ZAKON
O JAVNIM OVRŠITELjIMA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 139 od 10 studenog 2010, 150/11)
Glava prva
OSNOVNE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje ustrojstvo, ovlasti i način rada javnog ovršiteljstva kao javne službe.
Javnoovršiteljska služba i javni ovršitelji
Članak 2.
(1) Javnoovršiteljska služba provodi ovrhu na temelju ovršnih isprava u skladu s odredbama Ovršnog zakona ili drugog posebnog zakona, osim u slučajevima kada je provođenje tih ovrha u isključivoj nadležnosti suda ili drugog tijela, poduzima potrebne radnje u vezi s provedbom ovrhe na području Republike Hrvatske i obavlja druge poslove predviđene ovim ili drugim zakonom.
(2) Javnoovršiteljsku službu obavljaju javni ovršitelji kao samostalni i neovisni nositelji službe, koji imaju svojstvo osoba javnog povjerenja.
(3) Javni ovršitelji obavljaju službu kao isključivo zanimanje tijekom vremena za koje su imenovani.
Značenje pojedinih izraza
Članak 3.
Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom Zakonu imaju ovo značenje:
1. "stranka" je svaka osoba koja od javnog ovršitelja zahtijeva provedbu ovrhe na temelju ovršne isprave ili poduzimanje bilo koje radnje iz nadležnosti javnog ovršitelja utvrđene ovim ili drugim zakonom,
2. "sudionik" je svaka druga osoba koja kod javnog ovršitelja sudjeluje pri poduzimanju bilo koje radnje iz nadležnosti javnog ovršitelja (zastupnici i opunomoćenici stranaka, svjedoci, tumači, osobe od povjerenja, vještaci i dr.),
3. "javnoovršiteljske isprave" su odluke i sve druge isprave te njihovi otpravci koje je javni ovršitelj ovlašten sačiniti po ovom Zakonu i imaju snagu javnih isprava,
4. "ovršnim radnjama" smatraju se svi postupci, odnosno radnje koje je javni ovršitelj ovlašten poduzeti u provedbi ovrhe.
Službeno sjedište
Članak 4.
Javni ovršitelj ima svoje službeno sjedište i područje na kojemu obavlja svoju službu.
Službeni pečat i štambilj
Članak 5.
(1) Javni ovršitelj ima službeni pečat i žig kojima ovjerava odluke i isprave koje donosi, sastavlja ili pregledava u povodu radnji koje poduzima u obavljanju svoje službe.
(2) Javni ovršitelj može imati štambilje koje će koristiti radi jednostavnijeg pisanja teksta.
(3) Pečat javnog ovršitelja odobrava i ovjerava predsjednik općinskog suda na području kojega je sjedište javnog ovršitelja i na kojem će javni ovršitelj položiti svoj potpis.
Službena iskaznica
Članak 6.
(1) Ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) izdat će službene iskaznice imenovanom javnom ovršitelju, javnoovršiteljskom zamjeniku, javnoovršiteljskom pomoćniku, javnoovršiteljskom službeniku i javnoovršiteljskom vježbeniku.
(2) Oblik i sadržaj službene iskaznice, način njezina izdavanja te postupak oduzimanja, propisat će pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa (u daljnjem tekstu: ministar).
(3) Javni ovršitelj, javnoovršiteljski zamjenik, javnoovršiteljski pomoćnik, javnoovršiteljski službenik i javnoovršiteljski vježbenik dužni su pokazati svoju službenu iskaznicu tijekom poduzimanja ovršnih radnji.
Račun javnog ovršitelja
Članak 7.
(1) Javni ovršitelj, prije početka rada, osim svog redovnog računa, mora otvoriti zaseban račun kod banke na koji će isključivo polagati novčana sredstva pribavljena ovrhom i koja pripadaju ovrhovoditelju.
(2) Javni ovršitelj je dužan novčana sredstva na zasebnom računu odmah prebaciti na račun ovrhovoditelja, a najkasnije prvi sljedeći radni dan nakon što su novčana sredstva sjela na njegov zaseban račun, osim u slučaju bolesti ili drugih opravdanih razloga, ali ne dulje od petnaest dana.
(3) Javni ovršitelj, prije početka rada, osim računa iz stavka 1. ovoga članka, mora otvoriti zaseban račun kod banke, na koji će isključivo polagati novčana sredstva pologa uplaćena u provedbi ovrhe.
(4) Javni ovršitelj je isključivo ovlašten raspolagati novčanim sredstvima na računima iz stavka 1. i 3. ovoga članka. Javni ovršitelj može opunomoćiti drugu osobu pod svojom nadležnošću, bilo stalno, periodično ili samo za pojedini slučaj da raspolaže novčanim sredstvima s njegovih zasebnih računa.
(5) Ako su novčana sredstva greškom uplaćena na neki drugi račun javnog ovršitelja, javni će ih ovršitelj bez odgode uplatiti na račun iz stavka 1. i 3. ovoga članka. Isto vrijedi i kada su novčana sredstva predana neposredno javnom ovršitelju.
(6) Zasebni računi javnog ovršitelja ne mogu biti predmet ovrhe na temelju ovršne ili vjerodostojne isprave protiv javnog ovršitelja kao ovršenika.
Stjecanje i prestanak službe
Članak 8.
Služba javnog ovršitelja može se steći i prestati uz uvjete određene ovim Zakonom.
Imenovanje javnih ovršitelja u Republici Hrvatskoj
Članak 9.
U Republici Hrvatskoj bit će, prema kriterijima utvrđenim ovim Zakonom, imenovano toliko javnih ovršitelja koliko će to biti potrebno radi urednog obavljanja javnoovršiteljske službe na čitavom njezinom području.
Hrvatska javnoovršiteljska komora
Članak 10.
(1) Javni ovršitelji, javnoovršiteljski zamjenici, javnoovršiteljski pomoćnici, javnoovršiteljski službenici i javnoovršiteljski vježbenici na području Republike Hrvatske obvezatno se udružuju u Hrvatsku javnoovršiteljsku komoru (u daljnjem tekstu: Komora). Sjedište Komore je u Zagrebu.
(2) Komora se brine o čuvanju ugleda i časti svojih članova te štiti njihova prava i interese. Komora odlučuje i o pravima, obvezama i odgovornostima svojih članova u skladu s odredbama ovoga Zakona.
Nadzor nad javnoovršiteljskom službom
Članak 11.
Nadzor nad radom javnoovršiteljske službe obavlja Ministarstvo i Komora.
Strane javnoovršiteljske isprave
Članak 12.
(1) Javnoovršiteljske isprave izdane u inozemstvu imaju, uz uvjet uzajamnosti, iste pravne učinke kao i javnoovršiteljske isprave izdane po ovom Zakonu.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na isprave izdane u državi članici Europske unije.
(3) Strane javnoovršiteljske isprave ne mogu u Republici Hrvatskoj imati pravne učinke koje nemaju po zakonu koji je za njihovo izdavanje bio mjerodavan.
Odgovornost javnih ovršitelja
Članak 13.
Javni ovršitelji odgovaraju za svoj rad u skladu s ovim Zakonom.
Glava druga
IMENOVANjE JAVNIH OVRŠITELjA, PRESTANAK NjIHOVE SLUŽBE I PRIVREMENO UDALjENjE IZ SLUŽBE
Uvjeti za imenovanje
Članak 14.
(1) Za javnog ovršitelja može biti imenovana osoba:
1. koja je državljanin Republike Hrvatske,
2. koja ima poslovnu sposobnost i koja je zdravstveno sposobna za obavljanje poslova javnog ovršitelja,
3. koja ima završen sveučilišni diplomski studij prava u Republici Hrvatskoj ili koja je nostrificirala svoju diplomu o završenom pravnom fakultetu izvan Republike Hrvatske,
4. koja ima položen pravosudni i javnoovršiteljski ispit,
5. koja je dostojna javnog povjerenja za obavljanje javnoovršiteljskog poziva,
6. koja se obvezala da će, ako bude imenovana za javnog ovršitelja, napustiti drugu naplatnu službu ili kakvo drugo naplatno zaposlenje, ili članstvo u tijelu pravne osobe koja obavlja kakvu gospodarsku djelatnost,
7. koja je dala izjavu da će, ako bude imenovana za javnog ovršitelja, osigurati opremu i prostorije koje su, prema kriterijima što ih je utvrdilo Ministarstvo, potrebne i primjerene za obavljanje javnoovršiteljske službe.
(2) Smatrat će se da ne ispunjava uvjet iz stavka 1. točke 5. ovoga članka osoba:
- protiv koje je pokrenut kazneni postupak zbog kaznenog djela iz koristoljublja ili zbog drugog kaznenog djela koje se goni po službenoj dužnosti,
- koja je osuđena zbog kaznenog djela iz koristoljublja ili zbog drugog kaznenog djela koje se goni po službenoj dužnosti, sve dok traju pravne posljedice osude,
- koja je odlukom stegovnog tijela razriješena dužnosti suca ili državnog odvjetnika, odnosno koja je lišena zvanja odvjetnika, javnog ovršitelja, javnog bilježnika ili državnog službenika, dok ne prođu tri godine od dana razrješenja, odnosno lišenja zvanja.
(3) Kriterije za određivanje smještaja, prostora, opreme i uređenja javnoovršiteljskih ureda, propisat će pravilnikom ministar.
Postupak imenovanja
Članak 15.
(1) Javnog ovršitelja imenuje rješenjem ministar na temelju provedenog natječaja, rješenje mora imati obrazloženje. Rješenje ministra je konačno. Protiv rješenja ministra može se pokrenuti upravni spor.
(2) Natječaj za imenovanje javnih ovršitelja provodi Komora, na temelju naloga Ministarstva.
(3) U natječaju mora biti naznačeno područje za koje se treba imenovati javni ovršitelj. Ako se istodobno raspisuje natječaj za više javnoovršiteljskih mjesta, u natječaju će se kandidati upozoriti da se mogu natjecati za sva, odnosno samo za neka ili za pojedina od tih mjesta. Kandidati su ovlašteni odrediti prioritet mjesta na kojima žele biti imenovani.
(4) Natječaj mora biti objavljen u "Narodnim novinama", službenom listu Republike Hrvatske, u roku od petnaest dana nakon što Komora primi nalog Ministarstva.
(5) Rok za prijave na natječaj ne smije biti kraći od trideset dana.
(6) Prijave na natječaj s prilozima kojima se dokazuje da