Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O INVALIDSKOM DODATKU I DRUGIM PRAVIMA VOJNIH INVALIDA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 10 od 13 veljače 1990)

(prečišćeni tekst)

I. OPĆE ODREDBE

Član 1.

Vojni invalidi, članovi njihovih porodica i korisnici porodične invalidnine imaju, uz uvjete propisane ovim zakonom, pravo na:
1. invalidski dodatak ;
2. dodatak na samohranost;
3. naknadu troškova smještaja u organizaciju udruženog rada socijalne zaštite;
4. dodatak za njegu i pomoć druge osobe;
5. porodični dodatak;
6. doplatak za djecu;
7. profesionalnu rehabilitaciju;
8. naknadu za nabavu automobila;
9. zdravstvenu zaštitu;
10. naknadu pogrebnih troškova;
11. pomoć u slučaju smrti.

Član 2.

Sredstva potrebna za ostvarivanje prava iz ovoga zakona osiguravaju se u republičkom budžetu.

II. INVALIDSKI DODATAK I DRUGA PRAVA

1. Invalidski dodatak

Član 3.

Pravo na invalidski dodatak imaju vojni invalidi i korisnici porodične invalidnine - članovi porodica osoba poginulih, umrlih ili nestalih pod okolnostima predviđenim za priznavanje svojstva vojnog invalida (u daljnjem tekstu: članovi porodica palih boraca), ako su nesposobni za privređivanje i ispunjavaju ove uvjete:
1. da nemaju svojstvo radnika u udruženom radu odnosno da nisu u radnom odnosu;
2. da samostalno ne obavljaju privrednu ili profesionalnu djelatnost;
3. da nisu korisnici mirovine u visini osnovice za određivanje invalidskog dodatka ili veće od te osnovice;
4. da nisu korisnici stalnog mjesečnog novčanog primanja po saveznim propisima o zaštiti boraca i njihovih porodica, novčane naknade po Zakonu o zaštiti boraca narodnooslobodilačkog rata, novčane pomoći po Zakonu o zaštiti žrtava fašistićkog terora i građanskih žrtava rata, novčane naknade u vezi s rehabilitacijom ili novčane naknade zbog nezaposlenosti;
5. da oni i članovi njihova domaćinstva nemaju ukupni osobni dohodak od samostalnog obavljanja poljoprivredne djelatnosti veći od 0,20 dinara mjesečno po članu domaćinstva,
6. da oni i određeni članovi njihove porodice u domaćinstvu nemaju ukupno druge redovne prihode veće od 0,70 dinara mjesečno po članu domaćinstva, ne računajući mirovinu iz točke 3. ovoga člana.
Mirovinom prema točki 3. stava 1. ovoga člana smatra se konačno usklađeni mjesečni nominalni iznos mirovine odnosno mirovine sa zaštitnim dodatkom za istu godinu.
Sukorisnicima porodične invalidnine i korisnicima više invalidnina pripada jedan invalidski dodatak.

Član 4.

Pravo na invalidski dodatak imaju i korisnici porodične invalidnine - članovi porodica umrlih invalida, ako su nesposobni za privređivanje i ako ispunjavaju ove uvjete:
1. da nisu korisnici mirovine;
2. da ispunjavaju uvjete iz člana 3. točke 1, 2, 4. i 5. ovoga zakona;
3. da oni i određeni članovi njihove porodice u domaćinstvu nemaju ukupno druge redovne prihode veće od 0,60 dinara mjesečno po članu domaćinstva.
Sukorisnicima porodične invalidnine i korisnicima više invalidnina pripada jedan invalidski dodatak.

Članovi porodice, prema ovom zakonu, smatraju se bračni drug, djeca (rođena u braku ili izvan braka, usvojena i pastorčad) i roditelji.

Član 5.

Član 6.

Nesposobnima za privređivanje prema ovom zakonu smatraju se:
1. vojni invalidi I doVgrupe i osobne žrtve od I doVgrupe:
2. žena kad navrši 50 ili muškarac kad navrši 60 godina života, odnosno za mlađe osobe kad nastane gubitak sposobnosti za rad prema propisima o invalidskom usiguranju radnika;
3. dijete do navršenih 15 godina života, odnosno, ako je na školovanju, do kraja propisanog trajanja redovnog školovanja, ali najkasnije do navršenih 26 godina života, a ako je nesposobno za samostalan život i rad prema propisima o mirovinskom i invalidskom osiguranju, za vrijeme dok ta nesposobnost traje, uz uvjet da je nesposobnost nastupila prije navršenih 15 odnosno 26 godina života;
4. udovica ili udovac invalida, ako je nakon smrti invalida ostalo jedno ili više djece nesposobno za privređivanje prema točki 3. ovoga stava, ako se oni o djeci brinu i s njima žive u domaćinstvu;
5. udovica ili udovac invalida kome je do smrti pripadao dodatak za njegu ili pomoć od druge osobe, ako je starija od 45 odnosno stariji od 55 godina.
Dijete iz stava 1. točke 3. ovoga člana, koje prekine školovanje zbog bolovanja što ga odobri nadležni organ organizacije udruženog rada zdravstva, smatra se nesposobnim za privređivanje i za vrijeme koje je provelo na bolovanju do navršenih 26 godina života, kao i nakon te godine, ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolovanja izgubljeno od redovnog školovanja, ako je školovanje nastavljeno prije navršenih 26 godina.

Član 7.

Osnovica za određivanje invalidskog dodatka iznosi:
- 1,30 dinara za vojne invalide i korisnike porodične invalidnine - članove porodica palih boraca,
- 1,00 dinar za korisnike porodične invalidnine - članove porodica umrlih vojnih invalida.
Korisnicima koji u domaćinstvu nemaju prihode od utjecaja na invalidski dodatak, invalidski dodatak određuje se u visini odgovarajuće osnovice.
Korisnicima koji u domaćinstvu nemaju katastarski prihod ili imaju takav prihod za koji se prema zakonu ne zadužuju porezom iz osobnog dohotka od samostalnog obavljanja poljoprivredne djelatnosti, niti imaju druge redovne prihode od utjecaja na invalidski dohodak, invalidski dodatak određuje se u visini odgovarajuće osnovice, uvećane za 25 posto.
Korisnicima koji u domaćinstvu imaju katastarski prihod odnosno koji drugi redovni prihod od utjecaja na invalidski dodatak, invalidski dodatak određuje se u visini razlike izmedu dijela prihoda koji mjesečno otpada na korisnika i iznosa odgovarajuće osnovice.
Korisnicima kojima je na visinu invalidskog dodatka od utjecaja njihova mirovina, invalidski dodatak pripada u visini razlike između iznosa mirovine odnosno mirovine sa zaštitnim dodatkom ostvarenih konačnim usklađivanjem mirovina i iznosa osnovice za određivanje invalidskog dodatka za odgovarajuće mjesece u godini.
Ako dva ili više sukorisnika porodične invalidnine ispunjavaju uvjete za stjecanje prava na invalidski dodatak, invalidski dodatak određen po stavu 2, 3. ili 4. ovog člana povećava se za 50 posto za svakog daljeg sukorisnika.

Član 8.

Sukorisnicima invalidskog dodatka koji žive u zajedničkom domaćinstvu invalidski dodatak određen po članu 7. stavu 6. ovoga zakona, pripada na jednake dijelove.
Ako porodičnu invalidninu koristi više osoba koje iz opravdanih razloga žive odvojeno (razvedeni roditelji, djeca rođena u braku i djeca rođena izvan braka i dr.), a prihodi im ne potječu iz zajedničkih izvora, invalidski dodatak pripada samo onim sukorisnicima koji ispunjavaju uvjete za stjecanje prava na invalidski dodatak.
Ako dva ili više sukorisnika porodične invalidnine iz stava 2. ovoga člana ispunjavaju uvjete za stjecanje prava na invalidski dodatak,