ZAKON
O INSPEKCIJI CESTOVNOG PROMETA I CESTA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 77 od 21 srpnja 1999, 55/11)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuju se ustrojstvo, poslovi, način rada, ovlasti i obveze inspekcije cestovnog prometa i cesta te propisuju posebni uvjeti za postavljanje u zvanje inspektora.
Članak 2.
Poslove inspekcije cestovnog prometa i cesta obavlja Ministarstvo pomorstva, prometa i veza (u daljnjem tekstu: Inspekcija ministarstva).
Članak 3.
Inspekcija ministarstva provodi izravan uvid u opće i pojedinačne akte, uvjete i način rada, nadziranih pravnih i fizičkih osoba te poduzima zakonom i drugim propisima predviđene mjere da se ustanovljeno stanje uskladi sa zakonom i drugim propisima kojima se uređuje:
1. javni cestovni prijevoz putnika,
2. javni cestovni prijevoz tereta,
3. prijevoz za vlastite potrebe,
4. pružanje usluga na autobusnim i teretnim kolodvorima,
5. održavanje, zaštita, rekonstrukcija i izgradnja javnih cesta (državne, županijske i lokalne),
6. pruža stručnu pomoć jedinicama lokalne samouprave na njihov zahtjev.
Odredbe ovoga Zakona, ne primjenjuju se na vozila Oružanih snaga Republike Hrvatske i Ministarstva unutarnjih poslova.
II. USTROJSTVO
Članak 4.
Inspekcijski nadzor provode inspektori i viši inspektori cestovnog prometa i cesta (u daljnjem tekstu: inspektor), koje u ta zvanja postavlja ministar pomorstva, prometa i veza (u daljnjem tekstu: ministar).
Inspekcijski nadzor mogu obavljati i drugi državni službenici Ministarstva pomorstva, prometa i veza (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), koji ispunjavaju uvjete iz članka 5. ovoga Zakona, a po posebnom ovlaštenju ministra.
Članak 5.
Za inspektora i višeg inspektora može se postaviti osoba, koja pored zakonom utvrđenih uvjeta za postavljanje u to zvanje, ima visoku stručnu spremu prometne, građevinske, pravne ili ekonomske struke.
III. POSLOVI, OVLASTI I OBVEZE
Članak 6.
U obavljanju inspekcijskog nadzora nad obavljanjem prijevoza u unutarnjem i međunarodnom cestovnom prometu, Inspekcija ministarstva je ovlaštena:
a) pregledati:
- poslovne i druge prostorije,
- vozila, uređaje i opremu,
- poslovne knjige, sporazume, ugovore, dopusnice i druge isprave u svezi s prijevozničkom djelatnosti,
- dokumentaciju i evidenciju o poslovanju i primjeni propisa u svezi s prijevozničkom djelatnosti;
b) privremeno zabraniti:
- obavljanje prijevoza ako prijevoznik i pravna ili fizička osoba koja obavlja prijevoz za vlastite potrebe ne ispunjava propisane uvjete za obavljanje prijevoza u cestovnom prometu,
- korištenje motornog vozila ako ne ispunjava uvjete predviđene posebnim propisima,
- obavljanje poslova vozača motornog vozila ako nema propisanu stručnu spremu,
- daljnje kretanje hrvatskim cestama stranom prijevozniku i uputiti ga na najbliži granični prijelaz radi izlaska iz zemlje, ako u vozilu nema propisanu i važeću dopusnicu,
- obavljanje kolodvorskih usluga ako autobusni kolodvor i teretni kolodvor ne ispunjava zakonom propisane uvjete,
- obavljanje linijskog prijevoza putnika, ako prijevoznik takav prijevoz obavlja suprotno zakonu, međunarodnim ugovorima i drugim propisima, kojima se uređuje linijski prijevoz;
c) isključiti vozilo iz prometa:
- ako utvrdi da prijevoznik obavlja prijevoz osoba u linijskom cestovnom prometu bez propisane i važeće dopusnice,
- ako utvrdi da se javni prijevoz u slobodnom cestovnom prometu ne obavlja u skladu sa zakonskim odredbama odnosno odredbama međudržavnih sporazuma,
- ako utvrdi da fizička osoba obavlja javni prijevoz ili prijevoz za vlastite potrebe bez propisanog rješenja,
- ako utvrdi da pravna i fizička osoba ne obavlja prijevoz za vlastite potrebe u skladu sa zakonskim odredbama,
- ako utvrdi da se prijevoz obavlja autotaksi vozilom koje ne ispunjava uvjete predviđene posebnim propisom.
U obavljanju inspekcijskih poslova javnih cesta Inspekcija ministarstva je ovlaštena:
a) pregledati:
- stanje javnih cesta,
- radove na održavanju javnih cesta,
- radove koji se obavljaju u zaštitnom pojasu javnih cesta,
- radove i tehničku dokumentaciju u svezi održavanja javnih cesta,
- obavljanje poslova zaštite i čuvanje javnih cesta,
- obavljanje upravnih i stručno-tehničkih poslova na javnim cestama,
- planove, programe, ugovore i ostalu dokumentaciju koje se odnosi na održavanje i zaštitu javnih cesta;
b) narediti:
- privremenu obustavu radova koji se izvode na javnim cestama i njihovom zaštitnom pojasu suprotno odredbama Zakona o javnim cestama i drugih propisa iz djelatnosti cesta,
- otklanjanje nedostataka na javnim cestama koji ugrožavaju sigurnost prometa na njima,
- privremenu zabranu odvijanja prometa na javnim cestama ili njihovom dijelu ako utvrdi da se na njima ne može sigurno odvijati promet,
- obustavu prometa cestovnim motornim vozilima, koja zbog svojih tehničkih svojstava ili načina na koji obavljaju prijevoz mogu nanijeti štetu javnoj cesti ili njenom dijelu kada je njihov promet na cesti u suprotnosti s važećim propisima;
c) zabraniti daljnje kretanje motornog vozila na javnoj cesti kada utvrdi da vozilo prazno ili zajedno s teretom ima masu ili osovinski pritisak veći od dopuštenog ili dimenzije veće od propisanih, dok se ne otkloni razlog zbog kojeg je zabrana izrečena.
Inspekcija ministarstva je ovlaštena poduzimati i druge mjere u skladu sa Zakonom o javnim cestama, Zakonom o prijevozu u cestovnom prometu i drugim propisima donesenim na temelju tih zakona.
Članak 7.
Inspektor isključuje vozilo iz prometa, oduzimanjem prometne dozvole, a po potrebi i registarske pločice vozila u trajanju od sedam dana.
Ako radi napravljenog prekršaja inspektor drugi put izrekne mjeru ovog članka, vozilo se isključuje iz prometa u trajanju od sedam do deset dana.
O isključenju vozila iz prometa, inspektor obavještava nadležno tijelo koje je izdalo prometnu dozvolu i registarske pločice vozila.
Prilikom isključenja vozila kojim se obavlja autotaksi prijevoz osoba, oduzima se oznaka "TADžI" te evidencijski broj iz obrtnog registra.
Po isteku roka iz stavka 1. i 2. ovoga članka, inspektor vraća prometnu dozvolu i registarske pločice, odnosno oznaku "TADžI" i evidencijski broj iz obrtnog registra izravno nadziranoj pravnoj ili fizičkoj osobi, a ukoliko to nije moguće tada putem tijela koje ih je izdalo.
Članak 8.
Kada inspektor isključuje vozilo iz prometa o tome donosi rješenje, u kojem na temelju izjave nadzirane pravne ili fizičke osobe utvrđuje gdje će se vozilo nalaziti za vrijeme trajanja is-
ključenja (vlastito parkiralište ili javno parkiralište).
Nadzor nad izvršenjem rješenja iz stavka 1. ovog članka, obavlja inspektor.
Članak 9.
Nadzor nad obavljanjem prijevoza u međunarodnom cestovnom prometu sukladno odredbama ovoga Zakona obavlja inspektor, u pravilu na graničnom prijelazu i u području granične kontrole.
Pored nadzora iz stavka 1. ovoga članka, inspektor na graničnom prijelazu u području granične kontrole, može poduzimati i mjere za koje je odredbom članka 174. i 177. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu ovlaštena Carinska uprava.
: