Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O HUMANITARNOM RAZMINIRANjU

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 153 od 28 studenog 2005, 63/07, 152/08)

I. TEMELjNE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Zakonom uređuje obavljanje poslova humanitarnog razminiranja u Republici Hrvatskoj, utvrđuju se uvjeti i subjekti u obavljanju poslova humanitarnog razminiranja, prava i obveze zaposlenika koji obavljaju poslove humanitarnog razminiranja te nadzor nad obavljanjem poslova humanitarnog razminiranja.

Članak 2.

Poslovi humanitarnog razminiranja, u smislu ovoga Zakona, su poslovi od interesa za sigurnost Republike Hrvatske te zaštitu okoliša i zdravlja ljudi.
Poslovi humanitarnog razminiranja su poslovi općeg i tehničkog izvida, izrade projektne dokumentacije, pretraživanja, razminiranja, nadzora te poslovi po naravi povezani s njima.
Poslovima humanitarnog razminiranja smatraju se i poslovi razminiranja vojnih objekata koje obavlja za to osposobljena i opremljena postrojba Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Poslovima humanitarnog razminiranja, u smislu ovoga Zakona, smatraju se i hitne intervencije stručno osposobljenih i opremljenih službenika za protueksplozijsku zaštitu Ministarstva unutarnjih poslova, koje se poduzimaju na miniranim i minski sumnjivim područjima i/ili građevinama.

Članak 3.

Ukoliko stručno osposobljeni i opremljeni službenici za protueksplozijsku zaštitu Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: službenici za protueksplozijsku zaštitu Ministarstva) ili postrojbe Oružanih snaga Republike Hrvatske prilikom obavljanja poslova humanitarnog razminiranja utvrde da se radi o minski sumnjivom području, izvijestit će Hrvatski centar za razminiranje (u daljnjem tekstu: HCR), koji je dužan to područje uvrstiti u minski sumnjivo područje ili građevinu.

Članak 4.

Hrvatski sabor, na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, donosi Nacionalni program protuminskog djelovanja.
Vlada Republike Hrvatske donosi Plan humanitarnog razminiranja (u daljnjem tekstu: Plan), za godišnje i trogodišnje razdoblje.
Prijedlog Nacionalnog programa protuminskog djelovanja i Plana izrađuje HCR uz suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva obrane, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva turizma, Ministarstva kulture, Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja i Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva.
Nacionalni program protuminskog djelovanja i Plan izradit će se u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Članak 5.

Plan sadrži podatke o:
- područjima i/ili građevinama koje su općim izvidom utvrđene kao sumnjive ili se ne koriste radi mogućeg ili stvarnog postojanja MES-a ili neeksplodiranih ubojnih sredstava (u daljnjem tekstu: minski sumnjiva područja i/ili građevine),
- rokovima u kojima će se izvršiti Plan,
- redoslijedu razminiranja i drugih aktivnosti humanitarnog razminiranja u tromjesečnom, polugodišnjem i godišnjem razdoblju,
- potrebnim sredstvima za provedbu Plana.
Sredstva za provedbu Plana osiguravaju se u državnom proračunu Republike Hrvatske i iz drugih izvora.
HCR osigurava provedbu Plana.
Vlada Republike Hrvatske podnosi Hrvatskom saboru godišnje izvješće o provedbi Plana i utrošenim sredstvima.

Članak 6.

Županija na čijem području postoje minski sumnjiva područja i/ili građevine ovlaštena je od tijela državne vlasti te pravnih i fizičkih osoba na njenom području prikupljati podatke o minski sumnjivim područjima i/ili građevinama te na temelju prikupljenih podataka u suradnji s HCR-om, u Planu iz članka 4. stavka 2. ovoga Zakona, predložiti prioritete humanitarnog razminiranja.

Članak 7.

HCR kao javnu ovlast obavlja poslove:
- općeg i tehničkog izvida u cilju prikupljanja i obrade podataka o minski sumnjivim, miniranim, odnosno razminiranim područjima i/ili građevinama, o pronađenom i uništenom MES-u i ostalim tehničkim značajkama minski sumnjivih područja,
- preuzimanja pretraženog ili razminiranog područja i/ili građevine nakon obavljenoga završnog nadzora,
- ocjenjivanja sposobnosti ovlaštenih pravnih osoba ili obrtnika za obavljanje poslova humanitarnog razminiranja.
HCR obavlja i poslove:
- obilježavanja minski sumnjivih područja i/ili građevina,
- izrade idejnih i dopunskih projekata pretraživanja i razminiranja te izrade izvedbenog projekta tehničkog izvida,
- pirotehničkoga kontrolnog pregleda,
- stručnog nadzora,
- razminiranja za potrebe obavljanja očevida po zahtjevu istražnog suca,
- istraživanja i razvoja tehnologije razminiranja,
- pružanja stručne pomoći i davanja potrebnih podataka nadležnim tijelima o opasnostima od MES-a i neeksplodiranih ubojnih sredstava (u daljnjem tekstu: NUS),
- koordinacije u upoznavanju stanovništva o opasnostima od mina te poduzimanja mjera zaštite i spašavanja stanovništva u suradnji s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje,
- koordinacije pomoći stradalima od MES-a i NUS-a,
- suradnje s međunarodnim subjektima u humanitarnom razminiranju,
- izrade izvješća o provedbi Plana.
HCR obavljanje poslova iz stavka 2. ovoga članka, osim poslova iz podstavaka 1., 2., 3., 4., 7., 10. i 11. stavka 2. ovoga članka, može povjeriti i drugim pravnim ili fizičkim osobama koje ispunjavaju za to zakonom utvrđene uvjete.
Kada se razminiranje obavlja za potrebe očevida po zahtjevu istražnog suca ne provodi se stručni i inspekcijski nadzor, a područja i/ili građevine ne isključuju se iz minski sumnjivih područja.

Članak 8.

Poslove pretraživanja i razminiranja smije obavljati domaća ili strana pravna osoba koja ima odobrenje Ministarstva i registrirana je za obavljanje poslova pretraživanja i razminiranja (u daljnjem tekstu: ovlaštena pravna osoba) ili fizička osoba koja ima odobrenje Ministarstva i registriran obrt za obavljanje poslova pretraživanja i razminiranja (u daljnjem tekstu: obrtnik).

Članak 9.

Zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje poslova humanitarnog razminiranja podnosi se Ministarstvu.
Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka prilaže se:
- dokaz o zasnivanju radnog odnosa na neodređeno vrijeme za najmanje 5 pirotehničara,
- dokaz o posjedovanju odgovarajućeg poslovnog prostora za smještaj eksplozivnih tvari koji je uređen sukladno propisima o posebnim prostornim i tehničkim uvjetima za smještaj eksplozivnih tvari,
- podatke o odgovornoj osobi u pravnoj osobi ili kod obrtnika,
- opći akt kojim su određena radna mjesta djelatnika za obavljanje poslova humanitarnog razminiranja, stručna sprema i opis poslova za svako radno mjesto.
Ministarstvo po službenoj dužnosti pribavlja dokaze o ispunjenju uvjeta da:
- odgovorna osoba u pravnoj osobi, odnosno obrtnik nije pravomoćno osuđivan za kazneno djelo