Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O HUMANITARNOJ POMOĆI

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 128 od 17 prosinca 2010)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Zakonom propisuju uvjeti prikupljanja i pružanja humanitarne pomoći u Republici Hrvatskoj.

Članak 2.

(1) Humanitarna pomoć u smislu ovoga Zakona jesu prikupljena materijalna i financijska dobra, psihosocijalna pomoć i humanitarne aktivnosti u cilju zaštite i spašavanja žrtava prirodnih katastrofa i žrtava kriza izazvanih ljudskim djelovanjem, kao i prikupljena materijalna i financijska dobra koja se pružaju socijalno osjetljivim skupinama u cilju podmirivanja osnovnih životnih potreba.
(2) Humanitarna pomoć u cilju zaštite i spašavanja žrtava prirodnih katastrofa i žrtava kriza izazvanih ljudskim djelovanjem obuhvaća mjere i aktivnosti za prikupljanje materijalnih i financijskih dobara i za pružanje psihosocijalne pomoći te druge humanitarne aktivnosti koje se provode u cilju zaštite života, zaštite zdravlja, osiguranja prehrane i odjeće, osiguranja smještaja, osiguranja stanovanja, osiguranja uvjeta školovanja, pomoć u obnovi stambenih, javnih i drugih objekata, prijevoz pomoći i osiguranje njezine dostupnosti te aktivnosti vezane uz pripremu mjera prevencije kojima se smanjuju ili sprečavaju mogući uzroci i posljedice katastrofe.
(3) Humanitarna pomoć koja se pruža socijalno osjetljivim skupinama obuhvaća mjere i aktivnosti za prikupljanje materijalnih i financijskih dobara koje se provode u cilju podmirivanja osnovnih životnih potreba i pomoći u poboljšanju kvalitete života, zdravlja, smještaja, stanovanja, prehrane, uvjeta školovanja i drugu pomoć koja se po svojoj naravi može smatrati humanitarnom.
(4) Humanitarna pomoć pruža se svim žrtvama i socijalno osjetljivim skupinama neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, dobi, invaliditetu ili drugim osobinama.
(5) Humanitarna pomoć za korisnike je besplatna.

Članak 3.

(1) Humanitarna pomoć iz članka 2. ovoga Zakona može se osigurati prikupljanjem i pružanjem humanitarne pomoći, povremenim prikupljanjem i pružanjem humanitarne pomoći te organiziranjem humanitarnih akcija.
(2) Pod prikupljanjem i pružanjem humanitarne pomoći u smislu ovoga Zakona podrazumijevaju se sve vrste prikupljanja i pružanja humanitarne pomoći od strane neprofitnih pravnih osoba kojima je prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći djelatnost.
(3) Pod povremenim prikupljanjem i pružanjem humanitarne pomoći u smislu ovoga Zakona podrazumijeva se jednokratno prikupljanje humanitarne pomoći od strane neprofitnih pravnih osoba kojima prikupljanje humanitarne pomoći nije djelatnost, koje se može provesti jednom godišnje u trajanju do 60 dana.
(4) Pod organiziranjem humanitarnih akcija u smislu ovoga Zakona podrazumijeva se organizirano prikupljanje humanitarne pomoći od strane neprofitnih pravnih osoba kojima prikupljanje humanitarne pomoći nije djelatnost i profitnih pravnih osoba te fizičkih osoba, za utvrđenog korisnika, koje se može provesti najviše tri puta godišnje u trajanju svake pojedine akcije do 30 dana.

Članak 4.

(1) Humanitarnu pomoć iz članka 2. stavka 2. i 3. ovoga Zakona mogu prikupljati i pružati domaće i strane neprofitne pravne osobe registrirane, odnosno upisane u odgovarajući upisnik u Republici Hrvatskoj kojima je djelatnost prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći.
(2) Humanitarnu pomoć iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona mogu pružati i tijela državne uprave nadležna prema posebnim propisima.
(3) Humanitarnu pomoć iz članka 2. stavka 3. ovoga Zakona mogu prikupljati i pružati i fizičke osobe te neprofitne i profitne pravne osobe u vidu organiziranja humanitarnih akcija.
(4) Fizička osoba, u smislu ovoga Zakona, ne može biti organizator humanitarne akcije usmjerene na prikupljanje pomoći za osobne potrebe ili potrebe članova obitelji niti koristiti vlastiti račun ili račun članova obitelji u organiziranju humanitarne akcije.
(5) Organizatori humanitarnih akcija iz stavka 3. ovoga članka obvezni su prikupljena financijska sredstva voditi na izdvojenom računu i dodijeliti ih korisniku po završenoj humanitarnoj akciji.

II. UVJETI PRIKUPLjANjA I PRUŽANjA HUMANITARNE POMOĆI

Članak 5.

(1) Pravne osobe iz članka 4. stavka 1. ovoga Zakona obvezne su prije početka prikupljanja i pružanja humanitarne pomoći pribaviti rješenje kojim se odobrava prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći.
(2) Pravne osobe iz članka 4. stavka 1. ovoga Zakona obvezne su uz zahtjev za izdavanje rješenja iz stavka 1. ovoga članka dostaviti sljedeću dokumentaciju:
1. dokaz o registraciji pravne osobe, odnosno o upisu u odgovarajući upisnik u Republici Hrvatskoj,
2. statut, odnosno drugi akt kojim se uređuje ustrojstvo i djelokrug pravne osobe iz kojeg je razvidno da je djelatnost pravne osobe prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći,
3. program rada iz kojeg je razvidno da su planirane aktivnosti i korisnici u skladu s člankom 2. ovoga Zakona te da pravna osoba ima osigurane izvršitelje, prostor i opremu za provedbu programa,
4. uvjerenje, ne starije od tri mjeseca, da se protiv odgovorne osobe u pravnoj osobi ne vodi kazneni postupak.
(3) Zahtjev za izdavanje rješenja iz stavka 1. ovoga članka podnosi se službi za društvene djelatnosti ureda državne uprave u županiji nadležnoj prema sjedištu pravne osobe (u daljnjem tekstu: nadležni ured).
(4) Obrazac zahtjeva iz stavka 3. ovoga članka pravilnikom će propisati ministar nadležan za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: ministar).
(5) Nadležni ured obvezan je po službenoj dužnosti pribaviti dokaz da odgovornoj osobi podnositelju zahtjeva nije izrečena sigurnosna mjera zabrane obavljanja zvanja, djelatnosti ili dužnosti.

Članak 6.

(1) Rješenje o davanju odobrenja za prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći iz članka 2. stavka 2. i 3. ovoga Zakona donosi nadležni ured.
(2) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(3) Nadležni ured obvezuje se primjerak rješenja dostaviti Ministarstvu radi vođenja evidencije iz članka 13. stavka 1. ovoga Zakona, tijelu državne uprave nadležnom za nadzor javnih prihoda te tijelu nadležnom za registraciju neprofitnih pravnih osoba.

Članak 7.

(1) Domaće i strane neprofitne pravne osobe, kojima prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći nije djelatnost, mogu povremeno prikupljati i pružati humanitarnu pomoć uz prethodnu suglasnost nadležnog ureda.
(2) Neprofitne i profitne pravne osobe te fizičke osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj mogu organizirati humanitarne akcije uz prethodnu suglasnost nadležnog ureda.
(3) Pravne i fizičke osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka obvezne su podnijeti zahtjev za davanje prethodne suglasnosti nadležnom uredu najmanje 30 dana prije planiranog početka aktivnosti.
(4) Podnositelj zahtjeva iz stavka 1. i 2. ovoga članka obvezan je priložiti podatke o fizičkoj osobi, odnosno neprofitnoj ili profitnoj pravnoj osobi koja podnosi zahtjev, o planu prikupljanja i pružanja humanitarne pomoći ili organiziranja humanitarne akcije, o području na kojem će prikupljati i pružati pomoć, o očekivanom trajanju, o ciljnim skupinama ili osobama te o planiranim troškovima i očekivanom prihodu te uvjerenje, ne starije od tri mjeseca, da se protiv fizičke osobe, odnosno odgovorne osobe u pravnoj osobi ne vodi kazneni postupak.
(5) Nadležni ured obvezan je po