Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O BANKAMA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 84 od 17 srpnja 2002, 141/06)

I. OPĆE ODREDBE

OpĆa odredba

Članak 1.

Ovim Zakonom uređuju se uvjeti za osnivanje, poslovanje, prestanak rada i nadzor nad poslovanjem banke i štedne banke.

Banka

Članak 2.

(1) Banka je financijska institucija koja je od Hrvatske narodne banke dobila odobrenje za rad i koja je osnovana kao dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
(2) Banka se ne može upisati u sudski registar prije dobivanja odobrenja za rad Hrvatske narodne banke.
(3) Riječ "banka" ili izvedenicu te riječi ako je ista sadržana u nazivu tvrtke, može upisati u sudski registar i koristiti u pravnom prometu samo društvo koje je dobilo odobrenje za rad kao banka od Hrvatske narodne banke.
(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, riječ "banka" ili izvedenicu te riječi ako je ista sadržana u nazivu tvrtke, može upisati u sudski registar i koristiti u pravnom prometu i drugo društvo ako je to drugim zakonom dopušteno.
(5) Pod odobrenjem za rad u smislu ovoga Zakona podrazumijeva se odobrenje iz članka 33. ovoga Zakona.

ŠTEDNA BANKA

Članak 2.a

(1) Štedna banka je financijska institucija koja je od Hrvatske narodne banke dobila odobrenje za rad i koja je osnovana kao dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
(2) Štedna banka se ne može upisati u sudski registar prije dobivanja odobrenja za rad od Hrvatske narodne banke.
(3) Tvrtka štedne banke mora sadržavati riječi "štedna banka".
(4) Riječi štedna banka" u tvrtki ili skraćenoj tvrtki može upisati u sudski registar i koristiti u pravnom prometu samo pravna osoba koja je dobila odobrenje za rad kao štedna banka od Hrvatske narodne banke.

Bankovne usluge

Članak 3.

Bankovne usluge su primanje novčanih depozita i odobravanje kredita i drugih plasmana iz tih sredstava u svoje ime i za svoj račun, kao i izdavanje sredstava plaćanja u obliku elektronskog novca.

PruŽanje bankovnih usluga

Članak 4.

Bankovne usluge može pružati:
1) banka koja od Hrvatske narodne banke dobije odobrenje za pružanje tih usluga,
2) banka države članice Europske unije iz članka 13. stavka 1. ovoga Zakona koja u skladu s ovim Zakonom osnuje podružnicu na području Republike Hrvatske ili koja je u skladu s ovim Zakonom ovlaštena neposredno pružati bankovne usluge na području Republike Hrvatske,
3) podružnica strane banke iz članka 13. stavka 2. ovoga Zakona koja od Hrvatske narodne banke dobije odobrenje za pružanje tih usluga na području Republike Hrvatske.
4) štedna banka koja od Hrvatske narodne banke dobije odobrenje za pružanje tih usluga.

Zabrana pružanja bankovnih usluga

Članak 5.

Bankovne usluge smiju pružati samo osobe iz članka 4. ovoga Zakona, osim ako nije drukčije određeno drugim zakonom.

Ostale financijske usluge

Članak 6.

(1) Banka i podružnica strane banke, osim bankovnih usluga, može pružati i ostale financijske usluge iz stavka 2. ovoga članka, ako od Hrvatske narodne banke dobije odobrenje za pružanje tih usluga.
(2) U smislu ovoga Zakona ostale financijske usluge jesu:
1) izdavanje garancija ili drugih jamstava,
2) factoring,
3) financijski najam (leasing),
4) kreditiranje, uključujući potrošačke kredite, hipotekarne kredite i financiranje komercijalnih poslova (uključujući forfeiting),
5) trgovanje u svoje ime i za svoj račun ili u svoje ime i za račun klijenta:
a) instrumentima tržišta novca i ostalim prenosivim vrijednosnim papirima,
b) stranim sredstvima plaćanja uključujući mjenjačke poslove,
c) financijskim terminskim ugovorima i opcijama,
d) valutnim i kamatnim instrumentima,
6) obavljanje platnog prometa u zemlji i s inozemstvom sukladno posebnim zakonima,
7) prikupljanje, izrada analiza i davanje informacija o kreditnoj sposobnosti pravnih i fizičkih osoba koje samostalno obavljaju djelatnost,
8) obavljanje poslova zastupanja u osiguranju u skladu sa zakonom koji uređuje osiguranje i to dijelom koji se odnosi na obavljanje djelatnosti zastupanja u osiguranju za banke.
9) izdavanje i upravljanje instrumentima plaćanja,
10) iznajmljivanje sefova,
11) posredovanje pri sklapanju financijskih poslova,
12) usluge vezane uz vrijednosne papire, u skladu sa zakonom koji uređuje izdavanje vrijednosnih papira i trgovanje tim papirima,
13) upravljanje mirovinskim ili investicijskim fondovima, u skladu sa zakonom koji uređuje mirovinske odnosno investicijske fondove,
14) savjetovanje u pogledu strukture kapitala, poslovne strategije i sličnih pitanja kao i pružanje usluga koje se odnose na stjecanje dionica i poslovnih udjela u drugim društvima i druga značajna ulaganja,
15) druge slične usluge koje su navedene u odobrenju za rad banke.

Zabrana pružanja usluga

Članak 7.

Banka ne smije obavljati druge usluge osim bankovnih usluga iz članka 3. ovoga Zakona, ostalih financijskih usluga iz članka 6. ovoga Zakona i pomoćnih bankovnih usluga iz članka 91. stavka 2. ovoga Zakona.

Sudjelovanje i kvalificirani udjel

Članak 8.

(1) U smislu ovoga Zakona, osoba sudjeluje u drugoj pravnoj osobi ako ima izravna ili neizravna ulaganja na temelju kojih sudjeluje sa 20 ili više posto u kapitalu te pravne osobe ili glasačkim pravima u toj pravnoj osobi.
(2) Kvalificirani udjel je, u smislu ovoga Zakona, izravno ili neizravno ulaganje na temelju kojeg ulagatelj stječe 10 ili više posto udjela u kapitalu druge pravne osobe ili u glasačkim pravima u toj pravnoj osobi, odnosno ulaganje manje od 10 posto ukoliko postoji utjecaj na upravljanje pravnom osobom u koju je izvršeno ulaganje.

Neizravna ulaganja

Članak 9.

(1) Neizravna ulaganja su, u smislu ovoga Zakona, ulaganja u kapital pravne osobe ili stjecanje glasačkih prava u pravnoj osobi, preko treće osobe.
(2) Neizravni imatelj dionica, poslovnih udjela ili drugih prava koja mu osiguravaju udjel u kapitalu pravne osobe ili u glasačkim pravima u pravnoj osobi, u smislu ovoga Zakona, je:
1. osoba za čiji je račun druga osoba (izravni imatelj) stekla dionice, poslovne udjele ili druga prava u pravnoj osobi, i/ili
2. osoba koja je povezana s izravnim imateljem dionica, poslovnih udjela ili drugih prava u pravnoj osobi.

Ovisno i vladajuĆe druŠtvo

Članak 10.

(1) Ovisno društvo je, u smislu ovoga Zakona, pravna osoba koja je kontrolirana od druge pravne osobe - vladajućeg društva.
(2) Vladajuće društvo je, u smislu ovoga Zakona, pravna osoba koja ima jedno ili više ovisnih društava.
(3) Svaka pravna osoba koja je ovisno društvo ovisnog društva smatra se ovisnim društvom vladajućeg društva.
(4) Vladajuće društvo i sva njegova ovisna društva čine, u smislu ovoga Zakona, grupu povezanih društava.
(5) Pravne osobe između kojih postoji odnos kontrole kod kojeg nije moguće jednoznačno utvrditi koje je ovisno a koje vladajuće društvo također se smatraju grupom povezanih društava.

Kontrola

Članak 11.

(1) Kontrola je, u smislu ovoga Zakona, odnos vladajućeg i ovisnog društva ili odnos između fizičke ili pravne osobe i druge fizičke ili pravne osobe kojim se ostvaruje isti ili sličan utjecaj kakav postoji u odnosu vladajućeg i ovisnog društva.
(2) Smatra se da kontrola postoji ukoliko vladajuće društvo u ovisnom društvu ispunjava najmanje jedan od sljedećih uvjeta:
1) ima