ZAKON
O UPISNIKU SUDSKIH I JAVNOBILjEŽNIČKIH OSIGURANjA TRAŽBINA VJEROVNIKA NA POKRETNIM STVARIMA I PRAVIMA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 121 od 17 listopada 2005)
Glava prva
OPĆE ODREDBE
Sadržaj Zakona
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje ustrojstvo i sadržaj Upisnika sudskih i javnobilježničkih osiguranja tražbina vjerovnika na pokretnim stvarima i pravima (u daljnjem tekstu: Upisnik), vrste, pretpostavke i učinci upisa u taj Upisnik te postupak po kojemu se oni određuju i provode (postupak upisa).
Osnivanje, sastavni dijelovi i vođenje Upisnika
Članak 2.
(1) Unutar Financijske agencije osnovat će se Služba upisa koja će voditi Upisnik sudskih i javnobilježničkih osiguranja tražbina vjerovnika.
(2) Upisnik se sastoji od glavne knjige i zbirke isprava.
(3) Upisnik će se voditi u elektroničkom obliku.
(4) Upisnička mjesta ustrojena pri pojedinim poslovnim jedinicama Financijske agencije bit će povezana u jedinstvenu bazu podataka sa sustavom upisa u realnom vremenu.
(5) Pod sustavom upisa u realnom vremenu podrazumijeva se takav upis koji od trenutka upisa odmah i istodobno proizvodi pravne učinke i vidljiv je na svim upisničkim mjestima Službe upisa bez obzira na njihovu lokaciju.
(6) Ministar nadležan za poslove pravosuđa pravilnikom će urediti oblik i sadržaj Upisnika te unutarnje ustrojstvo i rad Službe upisa, u skladu s ovim Zakonom.
Javnost Upisnika
Članak 3.
(1) Upisnik je javna knjiga.
(2) Svatko je ovlašten tražiti da mu se omogući uvid u Upisnik.
(3) Svatko može tražiti izvatke iz glavne knjige ili prijepise iz zbirke isprava.
(4) Služba upisa dužna je osigurati uvjete za neposredni besplatni uvid u Upisnik pri upisničkim mjestima u za to propisano uredovno vrijeme.
(5) Služba upisa osigurat će uvid u Upisnik putem interneta ili primjenom drugih (informatičkih) medija komunikacije.
(6) Svatko je ovlašten od Službe upisa Upisnika zahtijevati da pretraživanjem utvrdi je li neka osoba u Upisniku označena kao ovršenik, protivnik osiguranja ili dužnik, odnosno kao ovrhovoditelj, predlagatelj osiguranja ili vjerovnik (pretraživanje po kriteriju osobe) za određeni predmet osiguranja te je li neki pojedinačno označeni predmet osiguranja bio predmetom upisa (pretraživanje po kriteriju predmeta) radi osiguranja tražbine prema nekoj osobi ili u korist neke osobe.
Čuvanje i pohrana podataka
Članak 4.
(1) Služba upisa dužna je zaštititi računarski sustav i podatke koje on sadrži od neovlaštenog korištenja, izmjene i gubitka te na sigurnom mjestu trajno čuvati izvornu dokumentaciju na temelju koje su obavljeni upisi. Podaci zabilježeni na elektroničkim medijima čuvaju se trajno.
(2) Ministar nadležan za poslove pravosuđa pravilnikom će utvrditi posebne standarde i tehnike zaštite računarskog sustava i podataka koje oni sadrže.
(3) Služba upisa dužna je osigurati redovito dnevno kopiranje podataka koji će se čuvati na prikladnim medijima.
(4) Služba upisa dužna je medije na kojima su kopirani podaci čuvati na sigurnom mjestu (mjesto pohrane), različitom od mjesta u kojem se nalazi Upisnik.
(5) Služba upisa dužna je mjesto pohrane osigurati protiv rizika poplave, požara i sličnih događaja.
Odgovornost i unutarnje ustrojstvo Službe upisa
Članak 5.
(1) Financijska agencija odgovara za štetu koja nastane zbog nepravodobnog unošenja podataka, netočnosti ili gubitka podataka u odnosu na podatke sadržane u ispravama na temelju kojih je izvršen upis, prema načelu pretpostavljene krivnje.
(2) Republika Hrvatska solidarno odgovara za štetu iz stavka 1. ovoga članka, samo ako je tužena zajedno sa Financijskom agencijom.
(3) Služba upisa će općim aktom, koji će donijeti uz suglasnost ministra nadležnog za poslove pravosuđa, utvrditi uvjete za obavljanje pojedinih poslova u Službi te odrediti osobe odgovorne za pravodobno unošenje podataka i njihovu točnost te ispravnost pojedinih postupaka prilikom upisa.
Prava i mjere koje se upisuju
Članak 6.
(1) U Upisnik se upisuju prava i mjere koje se ne upisuju u koju drugu javnu knjigu i to:
1. založno pravo na pokretnini, pravu, dionici, udjelu i poslovnom udjelu u trgovačkom društvu koje se, u skladu sa zakonom, stječe ovrhom ili osiguranjem,
2. založno pravo na ukupnosti stvari koje pripadaju protivniku osiguranja, odnosno dužniku ili ukupnosti stvari tih osoba koje se nalaze u ili na određenom prostoru, čiji se sadržaj može mijenjati (članak 38.),
3. prijenosi prava vlasništva na pokretnini ili prijenosi kojeg drugog prava radi osiguranja u skladu sa zakonom,
4. prijenosi dionica, udjela i poslovnih udjela radi osiguranja,
5. mjere zabrane otuđenja ili opterećenja predmeta osiguranja, određene u skladu sa zakonom,
6. prijenosi prava vlasništva na pokretninama, odnosno prijenosi prava, dionica, udjela ili poslovnih udjela na kojima su zasnovana založna prava iz točke 1. ovoga stavka, nakon zasnivanja tih založnih prava, ako su ti prijenosi, u skladu sa zakonom, dopušteni,
7. pravo vlasništva na pokretnini koje je zadržano na temelju ugovora, ako je njegovo trajanje duže od jedne godine.
(2) Založno pravo na pokretnini koja je pripadak nekretnine može se upisati ako nekretnina nije opterećena hipotekom ili kojim drugim pravom koje obuhvaća i taj pripadak, što se dokazuje zemljišnoknjižnim izvatkom. Upisom založnog prava na takvoj pokretnini u Upisnik ona gubi svojstvo pripatka nekretnine.
(3) O upisu založnog prava na pokretnini koja je izgubila svojstvo pripatka nekretnine, Služba upisa obavijestit će zemljišnoknjižni sud koji vodi zemljišnu knjigu u koju je upisana nekretnina.
(4) U Upisnik se mogu upisivati i dobrovoljna založna prava te prijenos prava vlasništva radi osiguranja na pokretninama i pravima trećih osoba (stvarno pravni dužnik) radi osiguranja tražbina vjerovnika prema njegovom osobnom dužniku.
Vrste upisa
Članak 7.
(1) Vrste upisa jesu glavni upis, zabilježba i napomena.
(2) Glavni upis je upis založnog prava, prijenosa prava vlasništva ili drugog prava, dionice, udjela i poslovnog udjela, mjere zabrane otuđenja ili opterećenja te upis izmjena tih upisa ili njihova brisanja.
(3) Zabilježba je upis kojim se uz određeni glavni upis naznačuje određeno svojstvo ili svrha upisanog prava odnosno upisa (npr. ovršivosti založnog prava; okolnost da je vlasništvo stvari ili pravo preneseno radi osiguranja i sl.), postojanje spora u vezi s kojim od upisa, okolnost da je izjavljen pravni lijek protiv odluke na temelju koje je obavljen koji od upisa, da je ta odluka postala pravomoćna, da je pokrenut postupak za brisanje upisa, da je pokrenut postupak prisilnog ostvarenja osiguranog prava i sl.
(4) Napomena je upis kojim se upućuje na koji drugi glavni upis, na koji drugi uložak te svaki drugi upis koji se prema odredbama ovoga Zakona ili pravilnika iz članka 5. stavka 3. ovoga Zakona unosi u Upisnik, a nije glavni upis ni zabilježba.
Stranke i sudionici
Članak 8.
(1) Stranke u postupku upisa su osoba koja predlaže određeni upis (predlagatelj) i osoba u čiju se korist upis određuje po službenoj dužnosti te osoba protiv koje se upis predlaže ili određuje po službenoj dužnosti (protustranka).
(2) Ako se upis određuje na stvari ili pravu treće osobe radi dobrovoljnog osiguranja tražbine vjerovnika prema njegovom osobnom dužniku, sve te osobe imaju svojstvo stranke u postupku upisa.
(3) Svojstvo sudionika u postupku priznat će se osobi koja upis nije predložila odnosno prema kojoj se upis ne predlaže ili određuje po službenoj