Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O DRŽAVNOJ KOMISIJI ZA KONTROLU POSTUPAKA JAVNE NABAVE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 21 od 15 veljače 2010)

OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Zakonom uređuje nadležnost Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (u daljnjem tekstu: Državna komisija) te druga pitanja vezana za rad Državne komisije.

Članak 2.

(1) Državna komisija je samostalno i neovisno državno tijelo nadležno za rješavanje žalbi u postupcima javne nabave, davanja koncesija i odabira privatnog partnera u projektima javno-privatnog partnerstva.
(2) Državna komisija u žalbenom postupku odlučuje o zakonitosti postupaka, radnji, propuštanja radnji i odluka kao pojedinačnih akata donesenih u postupcima javne nabave, davanja koncesija i odabira privatnog partnera u projektima javno-privatnog partnerstva.
(3) Državna komisija odlučuje i o drugim zahtjevima koje su u postupku pravne zaštite ovlaštene postaviti stranke postupka.
(4) Državna komisija podnosi optužne prijedloge za prekršaje propisane ovim zakonom i drugim propisima koji uređuju područje javne nabave.

Članak 3.

(1) Državna komisija za svoj rad odgovara Hrvatskom saboru.
(2) Sjedište Državne komisije je u Zagrebu.

Članak 4.

(1) Zabranjen je pokušaj utjecaja kao i utjecaj na donošenje odluka Državne komisije.
(2) Zabranjena je svaka uporaba javnih ovlasti, sredstava javnog priopćavanja kao i javno istupanje radi utjecaja na tijek i ishod postupka pred Državnom komisijom.

Članak 5.

(1) Statutom Državne komisije uređuju se unutarnje ustrojstvo, plaće i druga pitanja vezana za rad Državne komisije.
(2) Statut Državne komisije, kao i njegove izmjene i dopune, donosi se na prijedlog predsjednika Državne komisije većinom glasova svih članova Državne komisije.
(3) Statut Državne komisije potvrđuje Hrvatski sabor.
(4) Statut Državne komisije se objavljuje u "Narodnim novinama".

Članak 6.

Izrazi koji se u ovom Zakonu koriste za osobe u muškom rodu su neutralni i odnose se na muške i ženske osobe.

SASTAV DRŽAVNE KOMISIJE

Članak 7.

Državna komisija ima pet članova od kojih je jedan predsjednik i jedan zamjenik predsjednika.

Članak 8.

(1) Predsjednik Državne komisije zastupa i predstavlja Državnu komisiju te upravlja njezinim radom.
(2) Predsjednika Državne komisije u slučaju spriječenosti ili odsutnosti zamjenjuje zamjenik predsjednika.

POSTUPAK IMENOVANjA I TRAJANjE MANDATA

Članak 9.

(1) Članove Državne komisije imenuje Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske.
(2) Natječaj za imenovanje članova Državne komisije mora se objaviti u "Narodnim novinama" i u najmanje trima nacionalnim dnevnim novinama najkasnije 6 mjeseci prije isteka mandata članova Državne komisije.
(3) U natječaju se objavljuju uvjeti propisani ovim Zakonom za članove Državne komisije i dokazi o ispunjavanju uvjeta, vrijeme na koje se imenuju, rok do kojeg se primaju prijave i rok u kojemu će kandidati biti obaviješteni o izboru.
(4) Rok za podnošenje prijave na natječaj iznosi 15 dana od dana objave natječaja u "Narodnim novinama".
(5) Vlada će imenovati povjerenstvo za pripremu i provedbu natječaja za utvrđivanje liste kandidata koji su se prijavili na natječaj i ispunjavaju uvjete za članove Državne komisije propisane ovim Zakonom.
(6) Povjerenstvo će Vladi Republike Hrvatske, u roku od 15 dana od dana isteka roka za podnošenje prijava, dostaviti listu kandidata koji ispunjavaju uvjete propisane ovim Zakonom.
(7) Vlada Republike Hrvatske će između kandidata za koje je utvrđeno da ispunjavaju uvjete odabrati kandidate koje će predložiti Hrvatskom saboru za predsjednika, zamjenika predsjednika i članove Državne komisije.
(8) Prijedlog kandidata za imenovanje treba sadržavati obrazloženje o ispunjavanju uvjeta i razloge za imenovanje. Uz prijedlog kandidata za imenovanje Vlada Republike Hrvatske dostavlja Hrvatskom saboru podatke o ostalim kandidatima koji ispunjavaju uvjete za člana Državne komisije propisane ovim Zakonom.
(9) Članove Državne komisije odlukom imenuje Hrvatski sabor.
(10) Odluka o imenovanju objavljuje se u "Narodnim novinama" i dostavlja se svim kandidatima koji su podnijeli prijavu na natječaj u roku od 15 dana od dana donošenja.
(11) Protiv odluke Hrvatskoga sabora nezadovoljni kandidat može podnijeti tužbu Upravnom sudu Republike Hrvatske u roku od 30 dana od dana primitka odluke o imenovanju članova Državne komisije.
(12) Ako se na natječaj nitko ne prijavi ili nitko od prijavljenih osoba ne ispunjava uvjete, natječaj će se ponoviti. Do imenovanja člana Državne komisije na temelju ponovljenog natječaja imenovat će se vršitelj dužnosti, ali najduže za razdoblje od šest mjeseci. Vršitelja dužnosti će na prijedlog Vlade Republike Hrvatske imenovati Hrvatski sabor. Vršitelj dužnosti mora ispunjavati uvjete propisane ovim Zakonom za člana Državne komisije za kojeg se imenuje.
(13) Član Državne komisije se imenuje na razdoblje od 5 godina i može biti ponovno imenovan.

ČLANOVI DRŽAVNE KOMISIJE

Članak 10.

(1) Za predsjednika Državne komisije imenuje se osoba koja ima zvaršen sveučilišni studij prava, odnosno visoku stručnu spremu, stručni naziv diplomirani pravnik, stečenu na temelju ranije važećih propisa, položen pravosudni ispit, najmanje šest godina rada kao sudac, državni odvjetnik, zamjenik državnog odvjetnika, javni bilježnik ili odvjetnik, odnosno 10 godina na drugim pravnim poslovima nakon položenog pravosudnog ispita.
(2) Osim predsjednika Državne komisije, još najmanje dva člana Državne komisije moraju biti osobe koje imaju završen sveučilišni studij prava, odnosno visoku stručnu spremu stečenu na temelju ranije važećih propisa, od kojih se jedan imenuje za zamjenika predsjednika, te radno iskustvo u struci najmanje 10 godina.
(3) Ostali članovi Državne komisije moraju imati završen sveučilišni studij ekonomije, prava ili tehničkog usmjerenja, odnosno visoku stručnu spremu na temelju ranije važećih propisa, te radno iskustvo u struci najmanje 10 godina.

Članak 11.

(1) Član Državne komisije mora čuvati svoj ugled, kao i ugled Državne komisije, ne dovoditi u pitanje svoju nepristranost i neovisnost u odlučivanju kao i samostalnost u radu Državne komisije.
(2) Član Državne komisije ne smije obavljati službu ili posao koji bi mogli utjecati na njegovu samostalnost i nepristranost u obavljanju posla.
(3) Član Državne komisije ne smije samostalno obavljati gospodarsku, profesionalnu ili drugu djelatnost, imati u trgovačkom društvu udio u kapitalu ili poslovni udjel, pravo odlučivanja, glasačka prava ili biti član uprave, nadzornih odbora i drugih tijela.
(4) Član Državne komisije nije dužnosnik.
(5) Član Državne komisije ne smije biti član političke stranke, obavljati dužnost u tijelima političke stranke niti biti član bilo kojeg oblika interesnog udruženja koji bi mogli dovesti do sukoba interesa.

Članak 12.

(1) Član Državne komisije dužan je stručno se usavršavati.
(2) Član Državne komisije može sudjelovati kao predavač ili sudionik u programima stručnog usavršavanja.
(3) Član Državne komisije može pisati i objavljivati stručne i znanstvene radove, sudjelovati u radu stručnih ili znanstvenih institucija, skupova i komisija.

RAZRJEŠENjE ČLANA DRŽAVNE KOMISIJE

: