Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 81. stavka 3. i članka 90. stavka 2. Zako na o državnim službenicima i namještenicima i o plaćama nositelja pravosudnih dužnosti ("Narodne novine", br. 14/94., 86/94. i 7/95), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 28. lipnja 1995. godine donijela

UREDBU

O STRUČNOM OSPOSOBLjAVANjU I USAVRŠAVANjU DRŽAVNIH SLUŽBENIKA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 45 od 05 srpnja 1995)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovom Uredbom uređuje se stručno osposobljavanje i usavršavanje državnih službenika i vježbenički staž u tijelima državne uprave.

II. STRUČNO OSPOSOBLjAVANjE

Članak 2.

Pod stručnim osposobljavanjem državnih službenika u tijelima državne uprave razumijeva se stručna izobrazba vježbenika i polaganje državnog stručnog ispita u tijelima državne uprave.
III, STRUČNA IZOBRAZBA VJEŽBENIKA
1. Vježbenički staž

Članak 3.

Osoba koju se prima u državnu službu u svojstvu vježbenika, obvezna je obaviti vježbenički staž.

Članak 4.

Vježbenički staž za zvanja prve vrste traje dvadeset mjeseci, a polaganju državnog stručnog ispita vježbenik pristupa nakon osamnaest mjeseci vježbeničkog staža, ako posebnim zakonom za pojedino upravno područje nije što drugo propisano.
Vježbenik može pristupiti polaganju državnog stručnog ispita najranije nakon šesnaest mjeseci vježbeničkog staža, a dužan ga je položiti do isteka vježbeničkog staža,

Članak 5.

Vježbenički staž za zvanja druge vrste traje šesnaest mjeseci, a polaganju državnog stručnog ispita vježbenik pristupa nakon četrnaest mjeseci vježbeničkog staža, ako posebnim zakonom za pojedino upravno područje nije što drugo propisano.
Vježbenik može pristupiti polaganju državnog stručnog ispita najranije nakon dvanaest mjeseci vježbeničkog staža, a dužan ga je položiti do isteka vježbeničkog staža.

Članak 6.

Vježbenički staž za zvanje treće vrste traje četrnaest mjeseci, a polaganju državnog stručnog ispita vježbenik pristupa nakon dvanaest mjeseci vježbeničkog staža, ako posebnim zakonom za pojedino upravno područje nije što drugo propisano.
Vježbenik može pristupiti polaganju državnog steučnog ispita najranije nakon deset mjeseci vježbeničkog staža, a dužan ga je položiti do isteka vježbeničkog staža.

Članak 7.

Za vrijeme vježbeničkog staža vježbenik se nalazi na stručnoj i praktičnoj izobrazbi u okviru koje se, pod nadzorom, kroz praktični rad i učenje osposobljava za poslove odredene službe (vježbenička praksa).
Stručna i praktična izobrazba vježbenika obavlja se po programu vježbeničkog staža, koji utvrduje ministar ili drugi čelnik tijela državne uprave, sukladno djelokrugu tijela državne uprave.
Vježbenika praksa ne može trajati manje od šesnaest mjeseci za vježbenika prve vrste zvanja, dvanaest mjeseci za vježbenika druge vrste zvanja i deset mjeseci za vježbenika treće vrste zvanja.

Članak 8.

Programom vježbeničkog staža vježbenika utvrđuju se:
- zadaće i poslovi što ih je vježbenik u tijeku vježbeničke prakse dužan obavljati;
- vrijeme obavljanja vježbeničke prakse na pojedinim zadaćama i poslovima;
- stručni voditelj pod kojim će se nadzorom obavljati vježbenička praksa;
- prava i obveze vježbenika u svezi s radom.

Članak 9.

Za stručnog voditelja pod čijim će se nadzorom obavljati vježbenička praksa može biti određena osoba koja ima visoku stručnu spremu i pet godina radnog staža u državnoj službi odnosno na poslovima za koje se vježbenik priprema.
Stručni voditelj iz stavka 1. ovog članka ima obvezu pomoći u pripremama vježbenika za polaganje državnog stručnog ispita.

Članak 10.

Vježbenik u ministarstvu i državnoj upravnoj organizaciji može obavljati dio vježbeničke prakse u tijelima državne uprave nižeg stupnja (županijskom uredu, gradskom uredu Grada Zagreba).
0 upućivanju vježbenika na praksu u drugo tijelo državne uprave odlučuje ministar ili ravnatelj državne upravne organizacije suglasno s čelnikom tijela u koje se vježbenik upućuje na praksu.

Članak 11.

Troškove koji nastanu u svezi s upućivanjem vježbenika na praksu u drugo tijelo državne uprave (troškovi prijevoza, materijalni troškovi i slično), snosi tijelo državne uprave u kojem je vježbenik primljen u državnu službu.

Članak 12.

Ministar ili drugi čelnik tijela državne uprave dužan je organizirati praćenje rada vježbenika i osigurati mu uvjete za uspješno obavljanje vježbeničke prakse i pripremu za polaganje državnog stručnog ispita.
Pripreme za polaganje državnog stručnog ispita podrazumijevaju stručnu izobrazbu vježbenika i obavljanje određenih zadaća i poslova pod nadzorom stručnog voditelja.

Članak 13.

U okviru priprema za polaganje državnog stručnog ispita vježbenika ili državnih službenika, ministarstvo ili državna upravna organizacija može samostalno ili u suradnji s drugim ministarstvom ili prosvjetnom ili znanstvenom ustanovom organizirati posebne oblike stručne pomoći (predavanja, seminare i sl.).

Članak 14.

Vježbeniku se mogu, sukladno s programom vježbeničke prakse, davati u rad određene zadaće i poslovi za koje se priprema.
Takav rad obavlja se pod nadzorom i smatra se dijelom vježbeničke prakse.
2. Državni stručni ispit

Članak 15.

Državni stručni ispit dužan je polagati vježbenik i državni službenik koji je primljen na rad u tijelo državne uprave, a kojom je ova obveza utvršđena prilikom prijema na rad u državnu službu.
3. Polaganje državnog stručnog ispita

Članak 16.

Državni stručni ispit polaže se pred Državnom ispitnom komisijom.
Sjedište Driavne ispitne komisije je pri Ministarstvu uprave.

Članak 17

Polaganje državnog stručnog ispita, u pravilu, obavlja se u sjedištu Državne ispitne komisije, a izuzetno se može obavljati i izvan sjedišta o čemu odlučuje ministar uprave.
Polaganje državnog stručnog ispita može se ocganizirati izvan sjedišta Državne ispitne komisije, ako državni stručni ispit polaže veći broj osoba po zajedničkom posebnom dijelu državnog stručnog ispita, bez obzira na vrstu zvanja.
Ako se državni stručni ispit organizira izvan sjedišta Državne ispitne komisije troškove održavanja snosi tijelo koje zahtijeva polaganje državnog stručnog ispita.

Članak 18.

Državni stručni ispit polaže se po utvrđenom programu za samostalno obavljanje zadaća i poslova sukladnih pajedinoj struci odnosno službi za koju se osposobljava.

Članak 19.

Osoba koja polaže državni stručni ispit dužna je podnijeti prijavu za polaganje državnog stručnog ispita najkasnije dva mjeseca prije isteka vježbeničke prakse odnosno utvrđenog roka u kojem je dužna položiti državni stručni ispit.
Prijava iz stavka 1, ovog članka podnosi se čelniku tijela državne uprave u tijelu u kojem vježbenik obavlja vježbeničku praksu.
Čelnik tijela državne uprave ovjerava podatke unesene u prijavu i dostavlja prijavu, bez odlaganja, Ministarstvu uprave.

Članak 20.

Ministarstvo uprave dužno je osigurati polaganje državnog stručnog ispita do isteka utvrđenog roka za polaganje, ako je prijava podnesena u roku utvrđenom u članku 22. ove Uredbe.

Članak 21.

Kad Ministarstvo uprave primi prijavu utvrduje da li osoba ispun,java uvjete za polaganje državnog stručnog ispita i o tome donosi posebno rješenje.
Obavijest o mjestu i danu polaganja državnog stručnog ispita mora biti dostavljena osobi koja je podnijela prijavu najmanje petnaest dana prije dana odredenog za polaganje.

Članak 22.

Osoba koja je podnijela prijavu može odložiti polaganje državnog stručnog ispita u roku koji joj je odreden, ali je o tome dužna izvijestiti Ministarstvo uprave i to najkasnije tri dana prije dana odredenog za polaganje.
Ako se osobi koja je podnijela prijavu za polaganje državnog stručnog ispita dogode nepredvideni razlozi unutar roka utvrdenog u stavku 1. ovog članka zbog kojih ne može pristupiti