Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članaka 47. i 49. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ("Narodne novine", broj 174/2004), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 8. srpnja 2005. godine donijela

UREDBU

O STAMBENOM ZBRINjAVANjU ČLANOVA OBITELjI SMRTNO STRADALOGA, ZATOČENOGA ILI NESTALOGA HRVATSKOG BRANITELjA IZ DOMOVINSKOG RATA I HRVI IZDOMOVINSKOG RATA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 86 od 15 srpnja 2005)

OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovom se Uredbom utvrđuje iznos, način i postupak kao i mjerila za dodjelu stambenih kredita te dodjelu i otkup stanova ili kuća osobama iz članka 36. stavka 3. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Zakon).

Članak 2.

Stambeno zbrinjavanje prema ovoj Uredbi provodi se dodjelom stambenih kredita, te dodjelom i otkupom stana ili kuće.
Stambeni kredit dodjeljuje se za sljedeće namjene:
1.) za kupnju stana u organiziranoj izgradnji
2.) za kupnju stana ili kuće u vlastitoj organizaciji
3.) za izgradnju kuće
4.) za kupnju korištena stana ili kuće u vlasništvu Republike Hrvatske
5.) za poboljšanje uvjeta stanovanja
6.) za proširenje stambenog prostora:
- za nadogradnju, nastavak izgradnje i dovršenje obiteljske kuće
- za razliku u površini između stambene površine koju koristi i odgovarajuće stambene površine koja mu pripada.

Članak 3.

Pojedini pojmovi u smislu ove Uredbe imaju sljedeće značenje:
- kupnja stana podrazumijeva kupnju dovršene ili useljive kuće ili stana, odnosno kupnju kuće ili stana u izgradnji
- izgradnja podrazumijeva izgradnju kuće u vlastitoj organizaciji
- kupnja korištena stana ili kuće u vlasništvu Republike Hrvatske podrazumijeva kupnju stana ili kuće u vlasništvu Republike Hrvatske uz obročnu otplatu pod pristupačnijim uvjetima od tržišnih u pogledu kamata i rokova otplate, koju korisnik stambenog prostora iz članka 5. ove Uredbe koristi nakon 7. studenoga 2001. godine
- proširenje stambenog prostora (neodgovarajućeg stana ili kuće) podrazumijeva kupnju ili izgradnju (dogradnju, nadogradnju), razliku u površini stana ili kuće koju korisnik stambenog kredita koristi i odgovarajuće stambene površine na koju ostvaruje pravo prema članku 11. ove Uredbe
- dovršenje kuće ili stana podrazumijeva izvođenje radova kojima se neuseljivi pripadajući stambeni prostor dovodi u funkciju stanovanja.
Poboljšanje uvjeta stanovanja u stanu ili kući u vlasništvu korisnika stambenog kredita podrazumijeva:
- radove kojima se osiguravaju osnovni higijensko-zdravstveni uvjeti
- uvođenje novih i zamjena dotrajalih instalacija
- zamjenu dotrajalih, oštećenih i uništenih građevinskih elemenata
- radove i preinake kojima se povećava funkcionalnost ili sobnost postojećeg prostora.

Članak 4.

Pravo na dodjelu i otkup stana ili kuće, te na dodjelu stambenog kredita za namjene propisane u članku 2. ove Uredbe ostvaruju osobe iz članka 5. ove Uredbe, državljani Republike Hrvatske, a strani državljani samo ako ih ne ostvaruju od države čiji su državljani ili od države na čijem području imaju prebivalište, za čije stambeno zbrinjavanje ne postoje zapreke propisane člankom 37. Zakona.

Članak 5.

Stambeno zbrinjavanje dodjelom stambenog kredita provest će se prema sljedećem redoslijedu, na način da se zahtjevi razvrstaju u jednu od sljedećih skupina:
I. skupina
a) obitelj smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
b) obitelj zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
c) HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma 100% -I. iII. skupine i članovi uže obitelji umrloga HRVI s istim oštećenjem organizma
II. skupina
a) HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma 90% i članovi uže obitelji umrloga HRVI s istim oštećenjem organizma
b) HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma 80% i članovi uže obitelji umrloga HRVI s istim oštećenjem organizma
c) HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma 70% i članovi uže obitelji umrloga HRVI s istim oštećenjem organizma
d) HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma 60% i članovi uže obitelji umrloga HRVI s istim oštećenjem organizma
e) HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma 50% i članovi uže obitelji umrloga HRVI s istim oštećenjem organizma
III. skupina
a) HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma 40% i članovi uže obitelji umrloga HRVI s istim oštećenjem organizma
b) HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma 30% i članovi uže obitelji umrloga HRVI s istim oštećenjem organizma
c) HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma 20% i članovi uže obitelji umrloga HRVI s istim oštećenjem organizma.
Stambeno zbrinjavanje osoba iz navedenih skupina osigurat će se prema raspoloživim sredstvima državnog proračuna, te sredstvima ostvarenim otplatom kredita i obročnom prodajom kuća i stanova.

POSTUPAK ZA DODJELU STAMBENIH KREDITA

Članak 6.

Zahtjev za dodjelu stambenog kredita osobe iz članka 5. ove Uredbe podnose Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) na propisanom obrascu i obvezni su se opredijeliti za jedan od predviđenih oblika stambenog zbrinjavanja.
Zahtjevu za dodjelu stambenog kredita podnositelj je obvezan priložiti svu dokumentaciju koja je propisana u prilogu ove Uredbe i čini njezin sastavni dio.
Osobe iz članka 5. ove Uredbe podnose zahtjev za dodjelu stambenog kredita najkasnije do 30. studenoga tekuće godine za iduću kalendarsku godinu, preporučeno poštom.
Činjenice koje su odlučujuće za utvrđivanje mjesta na Listi prvenstva uzimaju se u obzir na dan 30. studenoga tekuće kalendarske godine.
Ako Ministarstvo utvrdi da podnositelj zahtjeva ne ispunjava zakonske uvjete iz članka 36. Zakona ili da postoje zapreke iz članka 37. Zakona za dodjelu stambenog kredita, rješenjem će se odbiti njegov zahtjev.
Protiv rješenja iz prethodnog stavka ovog članka podnositelj zahtjeva nema pravo žalbe, ali može pokrenuti upravni spor.

Članak 7.

Pravo na dodjelu stambenog kredita osobe iz članka 5. ove Uredbe ostvaruju na temelju Liste prvenstva koju utvrđuje Ministarstvo za svaku kalendarsku godinu.
Nakon bodovanja svakog podnositelja zahtjeva izrađuje se Lista prvenstva koja se objavljuje u siječnju tekuće godine na oglasnoj ploči ureda državne uprave u županijama.
Na Listu prvenstva može se uložiti prigovor u roku 15 dana od objave.
Nakon isteka roka za prigovor Lista prvenstva iz stavka 3. ovog članka postaje konačna, a primjenjuje se od 1. ožujka i vrijedi do nove Liste prvenstva.

Članak 8.

Liste prvenstva utvrđuju se prema županijama ovisno o prebivalištu osoba iz članka 5. ove Uredbe.
Lista prvenstva sadrži:
- redni broj
- ime i prezime podnositelja zahtjeva
- broj članova obitelji
- ukupan broj ostvarenih bodova
- namjenu stambenog kredita.

Članak 9.

Pri odlučivanju o dodjeli stambenih kredita, pod članovima uže obitelji sukladno ovoj Uredbi podrazumijeva se njegov bračni i izvanbračni drug i djeca (bračna, izvanbračna, pastorčad i posvojena) koja u trenutku donošenja odluke s podnositeljem zahtjeva žive u zajedničkom domaćinstvu do punoljetnosti, odnosno do završetka redovna školovanja.
Iznimno od stavka 1. ovog članka djeca koja su proglašena nesposobnom za privređivanje, odnosno samostalan rad smatraju se članom zajedničkog domaćinstva neovisno o godinama života.
Kada članovi obitelji iz stavka 1. ovog članka odvojeno podnose zahtjeve za dodjelu stambenog kredita, prvi nasljedni red isključuje pravo sljedećega nasljednog reda.

Članak 10.

Ako se prilikom odlučivanja o dodjeli stambenog kredita utvrdi da je podnositelj zahtjeva pokrenuo postupak za utvrđivanje novog postotka oštećenja organizma, tijelo koje vodi postupak zastat će s donošenjem odluke o dodjeli stambenog kredita do pravomoćnog okončanja postupka povodom navedenog zahtjeva stranke.
Ako se imenovanom pravomoćnim rješenjem, čiji se učinci protežu na vrijeme u kojem je imenovanom priznato pravo na dodjelu stambenog kredita, utvrdi veći postotak oštećenja organizma od onog na temelju kojeg je ostvario pravo na popust pri otplati kredita, imat će pravo zatražiti priznavanje većeg popusta i kamatne stope pri daljnjoj