Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 5.a Zakona o javnoj nabavi ("Narodne novine", br. 110/2007 i 125/2008), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 21. siječnja 2010. godine donijela

UREDBU

O JAVNOJ NABAVI ZA POTREBE OBRANE I SIGURNOSTI

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 14 od 29 siječnja 2010)

1. DIO

OPĆE ODREDBE

Predmet Uredbe

Članak 1.

(1) Ovom Uredbom uređuju se postupci nabave koji se provode s ciljem sklapanja ugovora o javnoj nabavi koji su na osnovi propisa Republike Hrvatske određeni kao klasificirani, kao i ugovora čije izvršenje na osnovi zakona ili drugih propisa Republike Hrvatske zahtijeva primjenu mjera informacijske sigurnosti.
(2) Ako naručitelj smatra da je to neophodno za zaštitu bitnih sigurnosnih interesa Republike Hrvatske ugovori o javnoj nabavi oružja, vojne i policijske opreme te vojnih i policijskih materijala koji su navedeni u DodatkuIII. Zakona o javnoj nabavi, ugovori o javnim uslugama i javnim radovima koji su izravno s njima povezani, određeni ugovori o javnoj nabavi koji sadrže osjetljive podatke za potrebe sigurnosti Republike Hrvatske koji nemaju vojnu svrhu sklapaju se sukladno ovoj Uredbi.
(3) Na sve radnje u pripremi, provedbi i završetku postupaka nabave koje nisu propisane ovom Uredbom na odgovarajući način primjenjuju se odredbe Zakona o javnoj nabavi i ostalih propisa iz područja javne nabave.

Pojmovi

Članak 2.

Pojedini pojmovi u smislu ove Uredbe imaju sljedeće značenje:
1. Klasificirani podatak: dokument, odnosno svaki napisani, umnoženi, nacrtani, slikovni, tiskani, snimljeni, fotografirani, magnetni, optički, elektronički ili bilo koji drugi zapis podataka, saznanje, mjera, postupak, predmet, usmeno priopćenje ili informacija, koje je nadležno tijelo, u propisanom postupku, takvim označilo i za koji je utvrđen stupanj tajnosti, kao i podatak kojeg je Republici Hrvatskoj tako označenog predala druga država, međunarodna organizacija ili institucija s kojom Republika Hrvatska surađuje, i čije se stanje povjerljivosti, cjelovitosti i raspoloživosti postiže/štiti primjenom propisanih mjera i standarda informacijske sigurnosti.
2. Oprema za potrebe obrane: oprema posebno izrađena ili prilagođena za vojne i policijske potrebe, namijenjena za upotrebu kao oružje, streljivo ili vojni i policijski materijal koja je navedena u DodatkuIII. Zakona o javnoj nabavi.
3. Sigurnosno osjetljiva oprema, sigurnosno osjetljivi radovi i sigurnosno osjetljive usluge: oprema, radovi i usluge za sigurnosne potrebe, koje uključuju, zahtijevaju i/ili sadržavaju klasificirane podatke.
4. Kriza: bilo koja situacija u Republici Hrvatskoj, državi članici ili trećoj zemlji, u kojoj se dogodio štetan događaj koji očito premašuje dimenzije štetnih događaja u svakodnevnom životu i koji značajno ugrožava ili ograničava život i zdravlje ljudi, ili koji ima značajan učinak na imovinu ili zahtijeva mjere potrebne za opskrbu građana s najpotrebnijim stvarima.
Za potrebe ove Uredbe smatra se da je kriza nastala i ako postoji mogućnost nastanaka takvog štetnog događaja. Krizom se smatraju i oružani sukobi i ratovi.
5. Podugovor: ugovor s financijskim interesom sklopljen u pisanom obliku između odabranog ponuditelja i jednog ili više gospodarskih subjekata u cilju izvršenja glavnog ugovora o javnoj nabavi i čiji su predmet radovi, isporuka robe ili pružanje usluga.
6. Gospodarski subjekt: bilo koja fizička ili pravna osoba ili javno tijelo ili konzorcij takvih osoba i/ili tijela koje na tržištu nude izvođenje radova, isporuku robe ili pružanje usluga.
7. Natjecatelj: gospodarski subjekt koji je dostavio zahtjev za sudjelovanje u ograničenom ili pregovaračkom postupku.
8. Ponuditelj: gospodarski subjekt koji je dostavio ponudu u ograničenom ili pregovaračkom postupku.
9. Naručitelj: obveznik primjene Zakona o javnoj nabavi.
10. Ograničeni postupak nabave: postupak u kojem naručitelj u prvom stupnju poziva određeni broj gospodarskih subjekata na dostavu zahtjeva na sudjelovanje, a u drugom stupnju samo pozvani natjecatelji mogu podnijeti konačnu ponudu.
11. Pregovarački postupak nabave: postupak u kojem naručitelj u prvom stupnju poziva određeni broj gospodarskih subjekata na dostavu zahtjeva na sudjelovanje, a u drugom stupnju s odabranim natjecateljem/ima pregovara uvjete ugovora.
12. a) Tehničke specifikacije, u slučaju ugovora o javnim radovima: ukupnost tehničkih odredaba u dokumentaciji za nadmetanje koje određuju tražena obilježja materijala, proizvoda ili isporuke, na temelju kojih se materijal, proizvod ili isporuka mogu opisati na način da ispunjavaju svrhu korištenja za naručitelja. Ta obilježja uključuju razine utjecaja na okoliš, osmišljavanje rješenja za sve zahtjeve (uključujući pristup za osobe s invaliditetom) i ocjenu sukladnosti, izvedbu, sigurnost i dimenzije, uključujući postupke za osiguranje kvalitete, terminologiju, simbole, pokusne i kontrolne metode, ambalažu, obilježavanje i označavanje i proizvodne procese i metode. Ta obilježja također uključuju pravila o projektiranju i proračunu troškova, ispitivanju, nadzoru i uvjetima preuzimanja radova i tehnikama ili metodama gradnje i o svim ostalim tehničkim uvjetima koje naručitelj smije odrediti, prema općim ili posebnim propisima, u odnosu na gotove građevine i na materijale ili dijelove koje uključuje potrebne materijale ili dijelove;
b) Tehničke specifikacije, u slučaju ugovora o javnoj nabavi robe ili ugovora o javnim uslugama: specifikacija u dokumentaciji koja određuje tražena obilježja proizvoda ili usluge, kao što su kvaliteta, razina utjecaja na okoliš, osmišljavanje rješenja za sve zahtjeve (uključujući pristup za osobe s invaliditetom) i ocjena sukladnosti, izvedba, uporaba proizvoda, njegova sigurnost ili dimenzije, uključujući zahtjeve koji se odnose na proizvod u odnosu na naziv pod kojim se proizvod prodaje, terminologiju, simbole, ispitivanje i ispitne metode, ambalažu, obilježavanje i označavanje, upute za korisnike, proizvodne metode i postupke, kao i postupke ocjene sukladnosti;
c) Norma: tehnička specifikacija koju je odobrilo priznato normizacijsko tijelo za višekratnu ili opću uporabu, ali s kojom usklađenost nije obvezna i koja pripada u jednu od sljedećih kategorija:
aˆ’ međunarodna norma: norma koju je donijela međunarodna normirna organizacija i stavila je javnosti na raspolaganje;
aˆ’ europska norma: norma koju je donijelo europsko normizacijsko tijelo i stavilo ju javnosti na raspolaganje;
aˆ’ nacionalna norma: norma koju je donijela nacionalna normirna organizacija i stavila je javnosti na raspolaganje;
d) Obrambena norma: tehnička specifikacija čije poštivanje nije obvezno i koju je odobrilo normizacijsko tijelo specijalizirano za izradu tehničkih specifikacija za višekratnu ili opću uporabu u području obrane.
e) Europsko tehničko odobrenje: pozitivna tehnička ocjena uporabljivosti nekog proizvoda za određenu namjenu, utemeljena na ispunjavanju bitnih zahtjeva za građevinske radove, putem svojstvenih obilježja proizvoda i definiranih uvjeta za primjenu i uporabu. Europska tehnička odobrenja izdaje tijelo za odobrenje koje je u tu svrhu odredila država članica.
f) Zajednička tehnička specifikacija: tehnička specifikacija izrađena postupkom priznatim od država članica, a objavljuje se u Službenom listu Europske unije.
g) Tehnička referenca: bilo koji proizvod koji su proizvela europska normizacijska tijela, osim službenih normi, u skladu s postupcima prilagođenim razvoju potreba tržišta.
13. Povezano društvo: svako društvo nad kojim odabrani ponuditelj može imati, izravno ili neizravno, prevladavajući utjecaj, ili svako društvo koje može imati prevladavajući utjecaj nad odabranim ponuditeljem ili koje je, kao odabrani ponuditelj, podložno prevladavajućem utjecaju drugog društva na temelju vlasništva, financijskog udjela ili pravila prema kojima djeluje. Prevladavajući utjecaj društva pretpostavlja se kada ono, izravno ili neizravno, u odnosu na drugo društvo:
a) posjeduje većinu upisanog kapitala društva, ili
b) kontrolira većinu glasova koji su pridruženi dionicama koje je izdalo društvo, ili
c) ima pravo imenovati više od polovice uprave, upravnog odbora ili nadzornog odbora tog društva.
14. Životni ciklus: sve moguće sukcesivne faze proizvoda, tj. istraživanje i razvoj, industrijski razvoj, proizvodnja, popravak, modernizacija, modifikacija, održavanje, logistika, obuka, testiranje, povlačenje i odlaganje.
15. Istraživanje i razvoj: sve