Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 49. stavka 2. Zakona o trgovini ("Narodne novine", br. 87/2008, 116/2008, 76/2009 i 114/2011), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 27. listopada 2011. godine donijela

UREDBU

O IZVOZU I UVOZU ROBE KOJA SE MOŽE UPORABITI ZA IZVRŠENjE SMRTNE KAZNE, MUČENjE ILI DRUGO OKRUTNO, NELjUDSKO ILI PONIŽAVAJUĆE POSTUPANjE ILI KAŽNjAVANjE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 142 od 09 decembra 2011)

I. OPĆE ODREDBE

Predmet i područje primjene

Članak 1.

Ovom se Uredbom utvrđuju uvjeti za izvoz i uvoz robe koja se može uporabiti za izvršenje smrtne kazne ili za mučenje i ostalo okrutno, ponižavajuće ili neljudsko postupanje i kažnjavanje (u daljnjem tekstu: roba) i s njima povezanom tehničkom pomoći, nadležnost tijela državne uprave, postupak izdavanja izvozne i uvozne dozvole, te obrazac zahtjeva za izdavanje izvozne i uvozne dozvole.

Članak 2.

Ova Uredba sadrži odredbe koje su u skladu s Uredbom Vijeća (EZ) br. 1236/2005 o trgovini određenom robom koja bi se mogla koristiti za izvršenje smrtne kazne, mučenje ili drugo okrutno, neljudsko ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje (SLL200, 30. 7. 2005).

Definicije

Članak 3.

Pojedini izrazi koji se koriste u ovoj Uredbi imaju sljedeće značenje:
1. "Mučenje" označava svaki čin kojim se osobi namjerno nanosi teška tjelesna ili duševna bol, kako bi se od nje ili treće osobe dobio podatak ili priznanje, kako bi se ta osoba ili treća osoba kaznila za djelo koje je počinila ta osoba ili treća osoba ili za koju se sumnja da je takvo djelo počinila, ili kako bi se tu osobu ili treću osobu zastrašilo ili prisililo, ili zbog bilo kojeg drugog razloga koji se temelji na diskriminaciji bilo koje vrste, kada takvu bol ili patnju nanosi ili potiče ili dopušta službena osoba ili druga osoba koja nastupa kao službena osoba. Ovaj pojam ne uključuje bol ili patnju koja proizlazi iz propisane kazne ili koja je povezana s njome;
2. "Ostalo okrutno, neljudsko ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje" označavaju svaki čin kojim se osobi uzrokuje teška tjelesna ili duševna bol kada takvu bol ili patnju nanosi, potiče ili dopušta službena osoba ili druga osoba koja nastupa kao službena osoba. Ovaj pojam ne uključuju bol ili patnju koja proizlazi iz propisane kazne ili koja je povezana s njom;
3. "Tijela odgovorna za provođenje zakona" označavaju svako tijelo odgovorno za sprječavanje, otkrivanje, istraživanje i borbu protiv kaznenih djela, te njihovo kažnjavanje, između ostalih to se odnosi na policiju, tužitelje, pravosudna tijela te ovisno o okolnostima, državna sigurnosna i vojna tijela;
4. "Izvoz" označava svaki iznos robe iz carinskog područja Republike Hrvatske, uključujući iznošenje robe za koju se podnosi carinska deklaracija te robe koja je smještena u slobodnoj zoni ili slobodnom skladištu;
5. "Uvoz" označava svaki unos robe u carinsko područje Republike Hrvatske, uključujući privremeni smještaj, smještaj u slobodnu zonu ili slobodno skladište, stavljanje u carinski postupak s odgodom ili puštanje robe u slobodni promet u smislu carinskih propisa;
6. "Tehnička pomoć" označava svu tehničku potporu u vezi s popravcima, razvojem, proizvodnjom, ispitivanjem, održavanjem, sastavljanjem i svim ostalim tehničkim uslugama a dostupna je u obliku uputa, savjeta, obuke, prijenosa radnog znanja ili vještina ili savjetovanja. Tehnička pomoć uključuje usmene i elektroničke oblike pomoći.
7. "Podnositelj zahtjeva" označava:
- kod izvoza robe iz članaka 6. i 7. ove Uredbe, svaku pravnu ili fizičku osobu - obrtnika sa sjedištem, odnosno boravištem na području Republike Hrvatske;
- kod pružanja tehničke pomoći iz članka 4. ove Uredbe, fizičku ili pravnu osobu koja pruža uslugu;
- kod uvoza robe i primanja tehničke pomoći iz članka 5. stavka 3. ove Uredbe, muzej koji će izložiti robu.

II. ROBA KOJA JE PRAKTIČNO NEUPORABLjIVA, OSIM ZA IZVRŠENjE SMRTNE KAZNE, MUČENjE I OSTALO OKRUTNO, NELjUDSKO ILI PONIŽAVAJUĆE POSTUPANjE ILI KAŽNjAVANjE

Zabrana izvoza

Članak 4.

Izvoz robe koja je praktično neuporabljiva, osim za izvršenje smrtne kazne, mučenja i ostalog okrutnog, neljudskog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja, navedene u PriloguI., koji je sastavni dio ove Uredbe, iz Republike Hrvatske, zabranjen je.
Pružanje tehničke pomoći, i na besplatnoj osnovi, u vezi s robom navedenom u PriloguI. ove Uredbe, bilo kojoj osobi, subjektu ili tijelu u drugoj državi, zabranjeno je.
Iznimno od stavaka 1. i 2. ovoga članka, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) može odobriti izvoz robe navedene u PriloguI. ove Uredbe i pružanje s njom povezane tehničke pomoći, ako se dokaže da će se u zemlji izvoza takva roba koristiti isključivo za namjene javne izložbe u muzeju radi njezinoga povijesnog značenja.

Zabrana uvoza

Članak 5.

Uvoz robe navedene u PriloguI. ove Uredbe na carinsko područje Republike Hrvatske, zabranjen je.
Primanje tehničke pomoći u vezi s robom navedenom u PriloguI. ove Uredbe iz drugih zemalja, i na besplatnoj osnovi, zabranjeno je.
Iznimno od stavaka 1. i 2. ovoga članka, Ministarstvo može odobriti uvoz robe navedene u PriloguI. ove Uredbe, kao i nabavu s njom povezane tehničke pomoći, ako se dokaže da će se takva roba koristiti isključivo za namjene javne izložbe u muzeju radi njezinoga povijesnog značenja.

Članak 6.

Za izvoz robe i pružanje tehničke pomoći iz članka 4. stavka 3. ove Uredbe Ministarstvo izdaje izvoznu dozvolu. U postupku izdavanja izvozne dozvole Ministarstvo će zatražiti potvrdu Ministarstva kulture da je izvoz robe u skladu sa člankom 4. stavkom 3. ove Uredbe.
Za uvoz robe i primanje tehničke pomoći iz članka 5. stavka 3. ove Uredbe Ministarstvo izdaje uvoznu dozvolu. U postupku izdavanja uvozne dozvole Ministarstvo će zatražiti potvrdu Ministarstva kulture da je uvoz robe u skladu sa člankom 5. stavkom 3. ove Uredbe.

III. ROBA KOJA BI SE MOGLA KORISTITI ZA MUČENjE ILI OSTALO OKRUTNO, NELjUDSKO ILI PONIŽAVAJUĆE POSTUPANjE ILI KAŽNjAVANjE

Zahtjev za izdavanje dozvole

Članak 7.

Za izvoz i uvoz robe navedene u PriloguII., koji je sastavni dio ove Uredbe, koja bi se mogla uporabiti za mučenje i ostalo okrutno, neljudsko ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje, te pružanje i primanje tehničke pomoći, potrebna je dozvola koju izdaje Ministarstvo.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka, za izvoz robe koju koristi vojno ili civilno osoblje Republike Hrvatske koje sudjeluje u mirovnim operacijama EU-a i/ili UN-a i/ili NATO-a, dozvola Ministarstva nije potrebna.
Radi provjere okolnosti iz stavka 2. ovoga članka Ministarstvo financija - Carinska uprava ima pravo zadržati izvoz robe iz stavka 1. ovoga članka do okončanja provjere.

Članak 8.

Zahtjev za izdavanje izvozne, odnosno uvozne dozvole, podnosi se Ministarstvu u sadržaju i obliku sukladno obrascu koji je sadržan u PriloguIII., koji je sastavni dio ove Uredbe.
Podnositelj zahtjeva dužan je Ministarstvu dostaviti sve relevantne podatke o aktivnostima za koje je potrebno odobrenje.

Izvozna, odnosno uvozna dozvola

Članak 9.

Ministarstvo izdaje dozvolu za svaki