Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

STATUT

HRVATSKE ODVJETNIČKE KOMORE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 74 od 29 lipnja 2009, 90/10)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Statutom uređuju: organizacija Hrvatske odvjetničke komore (dalje: Komora), oblici udruživanja odvjetnika, uvjeti za rad odvjetničkih ureda, zajedničkih odvjetničkih ureda, odvjetničkih društava, podružnica odvjetničkih društava iz država članica Europske unije i država članica Svjetske trgovinske organizacije (dalje: strane podružnice) te povezivanje odvjetničkih ureda, prava i dužnosti odvjetnika i odvjetničkih vježbenika, disciplinski postupak za utvrđivanje povreda dužnosti i ugleda odvjetništva, tijela za pokretanje i vođenje disciplinskog postupka te druga pitanja važna za odvjetništvo.

Članak 2.

(1) Komora je samostalna, neovisna i obvezatna, zakonom utemeljena, organizacija odvjetnika.
(2) Komora predstavlja odvjetništvo Republike Hrvatske.
(3) Sjedište Komore je u Zagrebu.
(4) Komora ima svoj znak, pečate i žigove.

Članak 3.

(1) Komora unapređuje, u skladu s Ustavom, Zakonom o odvjetništvu i drugim propisima te ovim Statutom, Kodeksom odvjetničke etike i drugim općim aktima Komore, odvjetništvo kao neovisnu i samostalnu službu, koja osigurava pružanje pravne pomoći fizičkim i pravnim osobama u ostvarivanju njihovih prava i pravnih interesa.
(2) Komora osobito:
1. čuva ugled i samostalnost odvjetništva te osigurava uvjete za pravilno obavljanje odvjetničkog zvanja,
2. nadzire odvjetnike, zajedničke odvjetničke urede, odvjetnička društva, razne druge oblike povezivanja odvjetnika te nastavnike pravnih predmeta na sveučilištima u pružanju pravne pomoći radi zaštite prava i interesa stranaka,
3. brine se o trajnom stručnom uzdizanju odvjetnika i odvjetničkih vježbenika te s tim u svezi uspostavlja i unapređuje razne oblike stručne i znanstvene suradnje sa sudovima, Hrvatskom javnobilježničkom komorom, upravnim tijelima, fakultetima, udrugama pravnika itd,
4. razvija odvjetničku etiku,
5. prati i proučava odnose i pojave važne za uređenje i zaštitu sloboda i prava građana i pravnih osoba te za unapređenje odvjetništva,
6. obavještava Sabor te predstavnička tijela jedinica lokalne samouprave i uprave o stanju i problemima te o mjerama koje bi trebalo poduzeti radi unapređenja odvjetništva i radi zaštite sloboda i prava građana i pravnih osoba,
7. promiče materijalne i druge interese odvjetništva,
8. brine se o položaju i pravima umirovljenih odvjetnika i zaposlenih u odvjetničkim uredima,
9. uspostavlja i razvija suradnju s drugim odvjetničkim komorama i međunarodnim organizacijama odvjetnika, odvjetničkih komora i pravnika.

Članak 4.

U postupcima za upis u imenike odvjetnika i odvjetničkih vježbenika, za obnovu postupka upisa te u drugim slučajevima u kojima odlučuju o pravima i obvezama odvjetnika, odvjetničkih vježbenika, odvjetničkih društava i stranih podružnica, osim ako zakonom, ovim Statutom ili drugim općim aktom Komore nije drukčije određeno, ovlaštena tijela Komore odlučuju primjenjujući na odgovarajući način pravila Zakona o općem upravnom postupku.

II. STJECANjE PRAVA NA OBAVLjANjE ODVJETNIŠTVA

Članak 5.

(1) Pravo na obavljanje odvjetništva stječe se nakon dane svečane prisege, upisom u Imenik odvjetnika.
(2) U povodu svakog upisa odvjetniku se izdaje rješenje i odvjetnička iskaznica.
(3) Odvjetnička iskaznica sadržava naziv "Hrvatska odvjetnička komora", znak Komore, naznaku "odvjetnička iskaznica", broj iskaznice koji odgovara broju upisa u Imeniku odvjetnika, naznaku "odvjetnica" ili "odvjetnik", ime, prezime, datum i mjesto rođenja, akademski stupanj, moguću specijalnost i sjedište ureda (pisarnice) odvjetnika, njegovu fotografiju i potpis te datum izdavanja. Ako je odvjetnik član odvjetničkog društva ili ako radi u tom društvu, iskaznica treba sadržavati i podatke o društvu te statusu odvjetnika u društvu.
(4) Odvjetnička iskaznica ovjerovljuje se pečatom Komore, otisnutim tako da zahvaća donji desni dio fotografije odvjetnika, i potpisom predsjednika Komore.
(5) Iskaznica na poleđini sadrži napomenu da odvjetnik ne smije biti pritvoren zbog djela počinjenog u pružanju pravne pomoći bez prethodnog odobrenja vijeća nadležnog suda sastavljenog od trojice sudaca (članak 16. Zakona o odvjetništvu), da pretragu odvjetnika i odvjetničkog ureda može odrediti samo nadležni sud ako su za to ispunjeni uvjeti predviđeni zakonom kojim se propisuje kazneni postupak (članak 17. Zakona o odvjetništvu).
(6) Odluku o veličini i obliku odvjetničke iskaznice donosi Upravni odbor Komore.
(7) Promijeni li se bilo koji podatak u iskaznici, odvjetnik je dužan bez odgode zatražiti izdavanje nove iskaznice.
(8) Prestane li s obavljanjem odvjetništva, odvjetnik je dužan vratiti iskaznicu Komori.
(9) Troškove izdavanja iskaznice snosi odvjetnik.

Članak 6.

(1) Zahtjev za upis u Imenik odvjetnika podnosi se Komori.
(2) U zahtjevu valja naznačiti mjesto u kojem se namjerava otvoriti odvjetnički ured odnosno ured u kojemu će odvjetnik raditi.
(3) Uz zahtjev treba priložiti dokaze da osoba koja traži upis ispunjava propisane uvjete za obavljanje odvjetništva. Ako odvjetnik namjerava raditi u nekom odvjetničkom društvu, zahtjevu valja priložiti dokaz o tome da će odvjetnik steći status člana odnosno da će se zaposliti u tom društvu ako mu se odobri upis u Imenik odvjetnika.
(4) O zahtjevu odlučuje Izvršni odbor Komore. Postupak do donošenja rješenja provodi predsjednik Komore ili član Izvršnog odbora kojega na to ovlasti taj odbor.
(5) Protiv rješenja Izvršnog odbora, kojim je odbijen zahtjev za upis u Imenik odvjetnika, podnositelj zahtjeva može izjaviti žalbu Upravnom odboru Komore.
(6) Žalba se izjavljuje u roku 8 dana.
(7) O žalbi iz st. 6. ovog članka odlučuje Upravni odbor u sastavu iz kojeg su isključeni svi članovi Izvršnog odbora. Za donošenje pravovaljanih odluka o žalbama iz st. 4. ovog članka potrebna je prisutnost najmanje polovice onoga broja članova Upravnog odbora koji se dobije kad se od ukupnog broja članova odbiju članovi Izvršnog odbora. Sjednicama užeg sastava Upravnog odbora pri raspravljanju i odlučivanju o žalbama iz st. 5. ovog članka rukovodi najstariji prisutni član užega sastava Upravnog odbora.

Članak 7.

Pri odlučivanju o zahtjevu za upis u Imenik odvjetnika Komora može zatražiti od podnositelja zahtjeva da dopuni dokaze o svom pravu na upis u Imenik odvjetnika.

Članak 8.

Postupak u povodu zahtjeva za upis u Imenik odvjetnika prekida se ako je protiv podnositelja zahtjeva otvorena istraga zbog kaznenog djela koje bi ga činilo nedostojnim za obavljanje odvjetničkog zvanja ili ako je protiv njega zbog istog razloga pokrenut disciplinski postupak u tijelu ili pravnoj osobi u kojoj radi ili koje je član.

Članak 9.

Ako Izvršni odbor Komore ne donese rješenje o urednom zahtjevu u roku 60 dana od dana podnošenja zahtjeva, a ne postoje razlozi za odgodu upisa, podnositelj zahtjeva može podnijeti žalbu Upravnom odboru Komore kao da je zahtjev odbijen.

Članak 10.

Ako se poslije odobrenog upisa sazna da podnositelj nije ispunjavao uvjete za stjecanje odvjetništva, upisni će se postupak obnoviti na poticaj disciplinskog tužitelja, Izvršnog odbora, Upravnog odbora ili ministra nadležnog za poslove pravosuđa.
: